Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

IS

Výpověď bez udání důvodu oslazená šesti měsíčními platy v podobě odstupného není problém.

MK

Za prvé v jednom odstavci pan Barák zaměnil zaměstnance a zaměstnavatele, takže by si po sobě mohl příště přečíst co napsal,a opravit případné chyby. Za druhé,a to je podstatnější, navrhuje v podstatě nevolnictví, což je vážně chucpe. Zákoník práce,řekl bych, žádné zásadní změny nepotřebuje,toto je pouze cesta k možnému vydírání zaměstnance, což ovšem gaunerům v dnešní vládě nikterak nevadí, neboť hrají za určité zájmové skupiny, nikoli za své voliče, potažmo lid této země.

VK

V33. 83K91u25h45a68j

12. 6. 2024 11:07

Ať i zaměstnanec uvádí důvod výpovědi?! Důvody se uvádějí proto, aby bylo zřejmé, že byly uvedeny ty zákonné. Proto se to může vztahovat jedině na zaměstnavatele. Nebo si snad umíte představit, že by důvody uváděné zaměstnancem, např. chuť změnit profesi, byly soudem shledány jako nedostatečné? Nepíšete špatně, ale tyhle zkratky si radši odpusťte.

PD

No a to je právě ta nerovnost, nějaké "zákonné" důvody.

RV

Vztah zaměstnavatel - zaměstnanec není vztah rovnocenných partnerů. Proto má ten slabší silnější ochranu už v zákoně.

A proč má ten slabší ochranu při propouštění? Protože jinak by přibylo případů vydírání ze strany zaměstnavatele, kdy by hrozil vyhazovem pokud by zaměstnanec nevykonal něco, co vykonat nemusí.

Foto

Je zvláštní, že se problém obtížné výpovědi objevuje zrovna teď, když prakticky nejsou lidi. Kdyby u vrat stála fronta zájemců, tak bych zaměstnavatele chápal ...

JP

Lidi jsou. Válí se doma, případně dělají melouchy, ale stát je i tak živí.

MK

Žijeme "už naštěstí" v režimu, kde každý může být zaměstnancem i zaměstnavatelem. Takže pokud mu nevyhovuje jedna pozice, proč nevyzkoušet tu druhou, když je o tolik výhodnější? Dnes už není pracovní povinnost (alternativa byla příživnictví) jako v časech minulých.

A vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem by měla řešit smlouva, která je zákonu nadřazená - ten má upravovat jen to, co není upraveno smluvně. Vzhledem k nedostatku pracovních sil zaměstnanci rozhodně netahají za kratší konec (i bez odborářských bossů).

JS

Jsem pro, aby zaměstnavatel měl možnost vyhodit zaměstnance i bez udání důvodů - je to lepší, než hrát divadélka.

Bohužel, při posledním pokusu o takovou nápravu tam politici začali přimíchávat zkrácení výpovědní doby, prodloužení zkušebky, platnost ode dne doručení výpovědi (nikoliv od následujícího měsíce) a pod. To už bylo trošku nepřijatelné.

Foto

"... Já už sem nechodím rád...", jestli jsem správně ocitoval. To by asi na výpověd stačilo, ne?

MK

To by právě nestačilo. Zaměstnavatel vás dnes třeba také nezaměstnává rád a jako důvod to nestačí.

PH

Škoda že pan Barák nechápe, že "bez udaní důvodu" neznamená bezdůvodně. Snad ani zaměstnanec není blázen, aby jen tak hogo fogo praštil s prací která ho (nebo třeba i jeho rodinu) živí,

ale stejně tak non iracionálně nebude vyhazovat pracovníky vedení firmy, když je potřebuje pro práci.

Tudiž tím se dostaneme do finále, vždycky nějaký důvod je, a klidně si ho mohou mezi sebou říct - a právě s ohledem na něj si pak uzavřít oboustranně výhodnou dohodu, jak situaci rešit. Což kupodivu jde i dneska..

Řešit to, jak pan Barák navrhuje , další snůškou paragrafů, které potom bude muset někdo posuzovat (soud? nebo třeba pracovní úrad ?) to taky můžeme sklouznout někam zpátky do totáče.

To je ta úžasná scéna z muzikálu Silk stockings, kde Fred Astaire na ruském konzulátu žádá

o vízum.

"..ale my nepouštíme do Ruska jen tak, bez důvodu. Dostat se tam je těžké, stejně jako se pak dostat ven. Musíte uvést důvod."

"Dobře, řeknu Vám to upřímně, miluji jednu ruskou ženu a chtěl bych si jí vzít".

"No že jste to neřekl hned..

Zamítá se"...;-D

KD

Pane Baráku, navrhuji ještě přejmenovat pracovní poměr na poddanství. Tím by se totiž v řadě případů pracovní poměr skutečně stal. Například stárnoucí zaměstnanec, který cítí, že už není s to dostát nárokům profese by si nemohl najít práci na kterou ještě stačí neboť by nejspíš nedosáhl vyššího platu. Otázka: má vůbec zaměstnanec mít možnost o své vůli, bez souhlasu zaměstnavatele, odejít do předčasného důchodu nebo dokonce řádného důchodu?

Podobných situací by bylo možné vymyslet kupu. Docela by mě zajímalo, zda nemáte nic lepšího na práci, než vymýšlet ptákoviny. Mohu se samozřejmě plést, ale nezdá se mi, že by výpovědi ze strany zaměstnanců bez udání důvodu byly nějaké téma.

MK

To není poddanství. To je rovnocenné partnerství. A když partnerství přestane jedné straně vyhovovat, ukončí se. Pouze hrajete na city.

Poddanství by to bylo, kdyby právo na výpověď bez udání důvodu měl pouze zaměstnavatel, zatímco zaměstnanec nikoliv.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz