28.1.2023 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: O tom našem kůrovci, lékaři lesa

Můj tatík stejného jména i příjmení jako já dosáhl požehnaných devadesáti let věku a celý život prožil u jednoho zaměstnavatele, původně Státních lesů, později u jejich nástupce. Byl lesák. Odpovídal dlouhá léta za těžbu a obnovu lesa v oblasti Jizerských hor v nelehkých podmínkách lesů oslabených a ničených především imisemi z blízkého přeshraničí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 9.8.2019 16:06

Re: Když se dneska v Česku najde

Pane Rado, vyšší obsah CO2 v atmosféře je pro rostliny požehnáním! Je to jejich hlavní biogenní plyn. Veškerý uhlík ve všech fosilních palivech světa byl kdysi v atmosféře ve formě CO2!

M. Andreas 9.8.2019 0:55

Věcná připomínka by nebyla? Teatrolog nejsem. Necítím se nijak obzvlášť povolán tyto věci komentovat. Dělal jsem si jen na Lesnické fakultě doktorát, občas tam externě učím, případně jsem pro tuto školu napsal dvoje skripta. To je ale to nejméně podstatné. Podstatné je, zachránit, co se ještě dá. To ale znamená změnit postupy současného lesnického provozního mainstreamu, který se zjevně poněkud přežil. Reflexe těchto lidí je však většinou nulová, výsledek je koneckonců nezajímá, neb se ho nedožijí a navíc většinou nehospodaří na svém (typicky LČR). Chabá znalost biologie jim navíc znemožňuje chápat procesy, jichž jsou svědky, takže věcně s nimi diskutovati jest v podstatě nemožno. Před 30 lety se naučili několik provozních postupů, z tou dobou už 15 let starých skript, v nichž byly sepsány 20 let staré znalosti. A tyto sami dodnes uplatňují a vtloukají do hlavy dalším generacím. Na rozhodujících místech našeho lesnictví zhusta sedí provozní rutinéři tohoto typu, kteří to již "dělaji 30 (40) let a nepotřebují, aby jim, starým lesnickým odborníkům, říkal, co mají dělat, neb oni to ví nejlépa a navíc, koneckonců, to tak dělali již jejich učitelé".

J. Jurax 8.8.2019 20:19

Jojo, a nejste Vy taky teatrolog?

M. Andreas 8.8.2019 19:47

Kdo byl v posledních letech na Šumavě (já třeba před 10 dny), vidí bohatou bezproblémovou obnovu, kde vyrůstá smrk ve směsi s jeřábem. Díky tomu, že se do toho nepustili lesníci, nezničila se půda, podrost, hmyzí společenstva atd. Nevznikla hnusná rozježděná holina a les se zdárně obnovuje. Čili neměli pravdu staří lesní "odborníci", ale Bursík, teatrolog a Bláha s Duhou.

Kalamita na Šumavě skončila 2011 až 12. Současná kalamita začala ca 2016. Ergo, kdo tvrdí, že to souvisí, nemluví pravdu.

Současná kalamita zuří v hospodářských lesích, kde se mohou lesničtí "odborníci" plně realizovat a ukázat nám, jak skvěle to umí a jak skvěle by to bývali zvládli na Šumavě, kdyby jim v tom ekoteroristé nebránili. Výsledek je myslím každému zřejmý...

A mimochodem, ta tvorba sítě lesních cest, kterou se autor chlubí, je jedna z největších prasáren v krajině posledních dekád a velmi pravděpodobná příčina zrychleného odtoku vody z lesů (takže chcípaj smrky) a naší krajiny vůbec.

Lesu zdar!

J. David 8.8.2019 19:40

Re: Když se dneska v Česku najde

Rada, že voni jsou "environmentální ekologista"? Nazdar, starej haluzák.

L. Sindi 8.8.2019 18:30

Když dříve se ty zkušenosti PŘEDÁVALY!

P. Brich 8.8.2019 16:16

Re: Omyly pana Holáska.

Máte housle, pane Rado?

V. Petr 8.8.2019 15:27

Dlouhodobé řešení by v našich poměrech dokázal

prosadit jen nějaký český Putin, který by se chtěl stát "významným státníkem" a neohlížel se na všemožné kmotry a lobbysty (viz osud Chodorkovského v Rusku).

V. Petr 8.8.2019 15:24

Dokonce jsem viděl inzeráty "Vypracujeme bakalářskou/

magisterskou/doktorandskou práci ověřenou antiplagiátorským softwarem..."

V. Petr 8.8.2019 15:20

To, že příčinou odumírání lesů je primárně to, že se

kůrovec stal "chráněným druhem" jaksi pomíjíte. Kyselé deště jsou u nás minulostí a emise CO2 by byly mnohem NIŽŠÍ, pokud by se nepodařilo potlačit rozvoj jaderné energetiky, k čemuž se zelení dokonce počátkem 90 let spojili s UHELNOU LOBBY. Nevím, zda se na tom nepodílel dokonce i Bursík ale Greenpeace určitě!

P. Rada 8.8.2019 14:38

Re: Je to ve skutečnosti úplně jednoduché

Ano v pípadě hospodářských lesů je o ně potřeba dál pečovat. To se ale nestalo a neděje. když se před desetiletími a od té doby opakovaně navrhují novely lesního zákona s cílem urychlit jejich obměnu za odolnější - poslanci to vetují a basta.

Konzervativnost si tak prosadila prakticky monokulturní skanzen co dnes tupovaně rychle chátrá.

P. Rada 8.8.2019 14:34

Re: Já bych ty zkušenosti starého lesníka nepřeceňoval

Máte rozhodně kus pravdy v tom smyslu, že zelené kamizolky charakterizují lesníky.

Pletete se ale už v tom, že lesníci dnes v lesích hospodaří. Od toho jsou tu totiž tendry a lesníci spíše jako poskokové těžeby. Vše zavedeno nedávno ve smyslu zbožně tržním resp. ponáspotopářském.

Problém defoliace až rozpadu lesů je přesto nejen český - je celosvětový. Česko se i v lesnictví ale proslavuje jako tunelářská velmoc. Dřevo dnes vyvážíme s minimální přidanou hodnotou kamsi - jak to fdříve bylo obvyklé u surovin jen v rozvojových zemích.

P. Rada 8.8.2019 14:26

Re: Zkušenost je ovšem taková ...

Zkušenost je taková, že naprostá většina populace a do sebe zahledění narcisové naprosto pravidelně, přehlížejí jevy které mají relativně pomalý průběh. Např. srovnatelný s délkou lidského života.

Podobně i pan Vanura doposud skrze svou přehlíživost nechápe, že součastné klimatické změny mají původ kumulaci za celé století naspět. Tedy i v dobách hlubokého socialismu, když jsme příznačně mocichtivosti tehdejších vládců platili stokorunami na kterých mohutně dýmaly komíny jako symbol jejich síly a vesměs drželi hubu i krok.

Dnes je ta neblahá doba zdánlivě už za námi - ale pozor! Do roku 1990 spotřebovalo lidstvo zhruba tolik fosilů jako od té doby dodneška. Česko je na tom v přepočtu na hlavu vzlášt špatně. Nebude to mít sice dopad hned zítra ale až na něj postupně dojde, budou projevy násobně závažné.

Toto vše se ale dnes děje nikoliv pod diktátem moci v bezinformačním prostředí - ale pod diktátem přebujelé lidské chtivosti a za situace naprosto nebývalé informační dostupnost i společenského bohatství.

P. Rada 8.8.2019 13:50

Re: Omyly pana Holáska.

Pane Boháči kápnul jste na to! Rozumím asi přírodovědným oborům asi více jak průměr - mám ale zato velmi vleklé potíže jinde (např v gramatice...). Můj problém je dislexie.

Podobně ale na tom byli i jiní - dnes velikáni - jen se pro ojedinělosti výkonů posléze naopak pozapomělo na jejich slabiny. Ve své době se ale např i Einsteinovi mnozí univerzitní profesoři ještě schovívavě posmívali.

P. Rada 8.8.2019 13:43

Re: Když se dneska v Česku najde

"Odporné" to je přesto, že úvahu nedomýšlíte dál jak ke ktastrofě smrků. Pokud by vše zkončilo jen u takto - mohli bychom si ještě gratulovat. Další dřeviny ale už začínají odumírat a to i takové o kterých se donedávna soudilo, že vydrží.

Ta myšlenka mnoha pohádek, že poklady se mají nechávat v zemi - jinak s toho bude neštěstí... mi vrtala už jako dítěti hlavou. Ten nejmasivnější a právě v česku nejrabovanější "poklad" který přímo souvisí ze skázou našich lesů jsou a byly Vámi nezmíněné zásoby uhlí. V letech 80tých jejich těžba navodila bezprostřední imise kyselých deštů a do dnešních dní pak naakumulované dopady účinku CO2 včetně schnoucích lesů.

Problém přitom je, že tyto účinky budou pravděpodobně pokračovat ještě století i déle a přes jejich nebezpečnost se o nich sotva komu chce mluvit natož hledat jak se s vlekle podceněným problémem popasovat.

P. Harabaska 8.8.2019 13:42

Re: A proto

Vy jste celý "spontální". Chacha!

P. Harabaska 8.8.2019 13:40

Re: Omyly pana Holáska.

Naopak. So geht es nicht! Ty šlengry, kteří jsou vinni současným stavem, je třeba zažalovat a alespoň zavřít.

P. Harabaska 8.8.2019 13:37

Re: Z některých příspěvků mám dojem, že

Brambory v této zemi stojí za h.... od té doby, kdy zde byl založen výzkumný ústav bramborářský a jeho šlechtitelské pobočky. Kdosi mi doporučil, abych si brambory koupil v bramborárně VESA ve Velharticích na Šumavě. Osobně vedoucí s příjmením jednoho německého hudebního skladatele mi vybral pytel brambor, který se mi vešel do kufru auta. Bůh mi odpusť, ale "takovej sajrajt" jsme na talíři neměli dlouho předtím ani potom.

P. Harabaska 8.8.2019 13:31

Re: Za socialismu všechno lépe fungovalo

Je tomu tak proto, že politici za socialismu byli buďto tak neschopní nebo tak hloupí (nebo snad chytří?), že nedokázali rozbít a předělat všechno to, co tady nechali naši předkové. Stačili vlastně jenom rozorat meze a zlikvidovat řemesla v rukou živnostníků. Dnešní politici a jejich podržtaškové a podkuřovači jsou naopak plni zrůdné sebedůvěry a vše měnící neověřené invence, s nimiž rádi předvedou, čemu se naučili na degradovaných učilištích nebo školách, na nichž si lze koupit za peníze kdejaký titul. Stačí si občas všimnout všech těch inzerátů, za kolik korun a za jak dlouho vystuduji ten nebo onen obor a dostanu ten kýžený titul XYZ.

R. Langer 8.8.2019 13:10

Re: A proto

Vždyť se to v tom článku píše, vyrostl tam SMRKOVÝ LES, ten tupec Zelený sedmilhář nepochopil titulek (kdo převálcoval koho) a ten článek si vůbec nepřečetl, protože se evidentně myslí, že tam rostou buky, a přitom je to naopak! :-P

P. Kubáč 8.8.2019 13:05

Když se dneska v Česku najde

Lithium, zlato, uran, cokoliv - moje myšlenka je "nechat v zemi" protože dnešní doba nemá "morálku" takové zdroje využít racionálně.

Stejné je to i s lesy - tedy absolutně nemáme tu morálku našich předků, kteří věděli, že krajinu mají vypůjčenou od potomků. Jenom to pravidlo "nechat v zemi" u lesa, který je živý organismus - bohužel nefunguje.

Nechat lesy našich předků sežrat kůrovcem a našim potomkům nechat step a holé skály - je ODPORNÉ

R. Langer 8.8.2019 13:05

Re: Já bych ty zkušenosti starého lesníka nepřeceňoval

Ty lesy jsou tady 200 let. Řekl bych, že za tu dobu už asi přišli na to, jak se v nich má hospodařit, a také to fungovalo. Jak to funguje pod vedením zelených sedmilhářů po 20 letech naopak vidíte teď.

V. Petr 8.8.2019 13:05

Zkušenost je ovšem taková, že až do počátku 90 let

20 století, než se objevila individua jako M. Bursík a V. Just to fungovalo DOBŘE. Na rozdíl od současné katastrofy!

V. Petr 8.8.2019 13:03

Je to ve skutečnosti úplně jednoduché

Jestliže tady máme uměle vysazené hospodářské lesy, je třeba o ně pečovat úplně stejně, jako o pole a sady. Vymýšlet si za této situace "bezzásahové zóny" je naprostá zhovadilost, zejména tam, kde původní les DÁVNO NEEXISTUJE!

"Mandelinka bramborová je lékařem pole a na pole patří..."

S ochránci kůrovce by mělo být naloženo stejně, jako by soudruh Gottwald naložil s ochránci mandelinky bramborové. Hovadina je to úplně stejná a škody skutečně enormní!

J. Vintr 8.8.2019 11:13

Já bych ty zkušenosti starého lesníka nepřeceňoval

Les není bramborové pole. Když v něm děláte něco blbě, projeví se to třeba až v přespříští generaci a těžko můžete současně vyzkoušet víc postupů, aby se dalo poznat, který je dobrý a který špatný. S teorií si taky nevystačíte, protože toho o životě lesa ještě spoustu nevíme. Hospodářsky se u nás les pěstuje necelá tři století a to je příliš krátká doba na to, aby se zjistilo, co to všechno obnáší. Takže ten "zkušený lesník" to mohl třeba dělat celý život blbě a následky se projeví, až on tu dávno nebude.

P. Brich 8.8.2019 10:33

Re: Omyly pana Holáska.

Teda čemu všemu ten Pavel Rada rozumí: od jaderného paliva přes válku s klimatem až po broučka, který nám obnovuje přirozený les.

Ještě kdyby tak uměl malovat, mohl by to být Leonardo 3.tisíciletí!

J. Lukavsky 8.8.2019 10:32

Re: A proto

"Bursík měl pravdu na tom, že se tam nyní spontálně obnovují lesy" Mám kontrrrrolní otázku: Obnovují se tam smíšené lesy (buk, jedle, lípa....) nebo opět smrčiny? Nějak na těch fotografiích vídím vždy jen a jen malé smrčky. A s těmi "přirozenně" obnovenými buky je to nějaké divné, někteří nevěřící Tomášové totiž huhlají, že jsou v místech kde je začali sázet za éry "škůdce Šumavy" Stráského. No nevím nevím, nějak si neumím představit jak se bukvice dostane 20 km daleko (sama). Pampeliška to zvládne snadno, ale bukvice? Ani semena jedle moc nepoletují, jejich šišky se rozpadají už na stromě. Pod starými uschlými či sežranými smrky se asi přirozeně obnoví akorát mladé smrky. Smíšený les by se musel vysázet a to jsme už 20 let prošvihli. J.L. end

R. Langer 8.8.2019 10:16

Re: A proto

Já jsem si ho pročetl, TUPČE.

R. Langer 8.8.2019 10:15

Re: Omyly pana Holáska.

Ano, jak vypadá Šumava postavená na vašich prolhaných zelených ideologií, to všichni vidíme, Zelený sedmilháři. Nemusíš to pořád tak zdůrazňovat, myslím, že tlak už jsi všem zvedl dostatečně, zemský škůdče.

R. Langer 8.8.2019 10:13

Re: Omyly pana Holáska.

Kdybys je raděj zalil, místo abys je nechal sežrat kůrovcem, to by byla nevídaná věc, co, Zelený sedmilháři? :-P