28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Kulatý stůl a princip předběžné opatrnosti

Od začátku měsíce června je možné si přečíst přepis z Kulatého stolu z 31. května 2019 konaného na půdě Senátu k petici „Za zákon pro zelené lesy Šumavy“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Laco F 18.6.2019 22:31

Lesnictví a ŠUNAP

Nejde jen o kůrovce a tetřeva, jde o nás. Byrokratický systém, spolek úředníků, kterým dělá dobře, že mohou zakazovat. Pracují podle programu Haškovy strany mírného pokroku...

1:Na chudej lid musí bejt přísnost. 2: Více korupce! 3: Kdo nejde s námi, jde sám proti sobě.

Co je to za národní park, když tam úředník určuje, kdo kdy tam smí vstoupit? Jaký smysl mají bezzásahové zóny? Prý budou studovat jak se chová les ponechaný osudu. Jenže ty poznatky se stejně nemohou aplikovat na celou Šumavu. Prostě ředitelství ŠUNAP se nechová jako ochránce, ale prospektor.

P. Urban 18.6.2019 18:09

Líhniště kůrovce?

Šumava není zas tak velká a navíc je na okraji České republiky.

Pokud tohle stačí zničit naše lesy, tak jak to, že se tyto lesy - včetně smrků ve vyšších polohách - dožily čtvrtohor?

P. Kubáč 18.6.2019 16:07

Národní park Nehostinná Pustina

Když vrcholy Beskyd sežral v 80. letech kůrovec tak jsme říkali - zatracení komunisti - provozují zbytečné, neodprášené a neodsířené hutě a elektrárny, které zaneřádily vzduch a tady je výsledek.

Otázka je co budeme říkat o Šumavě - "Tuto pustinu má na svědomí naše blbost ?"

J. Lukavsky 18.6.2019 14:45

Re: Cesta do pekla....

PS: ještě jedna připomínka. Dříve v lese pobíhal hajnej, v roce hůl na rameni dvojku, měl na starosti xxx ha lesa a věděl o každém zajíci či lišce. Když zmerčil podezřelý strom začenichal, uviděl piliny u paty ... druhý den přišel s dřevařem a strom šel dolů byl oloupám, kůra spálena a kmen očíslován a odvezen. Dnes musí vypsat výběrové řízení, za 3 měsíce snad přijede harvestor, ale to už se kůrovec směje o km dále. Hájovny jsou prodány a o drobnou práci v lese nemá nikdo zájem, dříve se dřevěným chlebem živily celé vesnice. Byla to tvrdá práce, ale venku (v zimě nic moc) na zdravém vzduchu a ti staří lesáci a dřevaři tím žili. J.L.

V. Braun 18.6.2019 12:06

Re: Při pohledu na hory a lesy

Ještě dodám, že je mi "na blití" z lidí, kteří nepoužívají hlavu a vyžívají se v iracionálních a emocionálních výlevech.

V. Braun 18.6.2019 12:05

Re: Při pohledu na hory a lesy

Zlatý komunisti? A jak zabránili zničení oslabených lesů v Krušných a Jizerských horách a Krkonoších? Myslíte, že by si nyní poradili lépe, když jsou oslabeny lesy na celém území ČR?

V. Braun 18.6.2019 12:04

Kůrovcové kalamity byly i před zónami

stačilo, aby byly lesy oslabené - jako rodák z Krkonoš pamatuji kalamity iniciované oslabením lesů imisemi zejména z Německých a Polských elektráren. A to se tehdy kácelo a letecky vápnilo.

Doměnka, že zrušením bezzásahových zón nějak významně omezíme kúrovcovou kalamitu v době, kdy jsou lesy oslabeny plošně na celém území změnou klimatu, je mylná.

A. Alda 18.6.2019 11:41

Při pohledu na hory a lesy

nezbývá než zvolat: Zlatý komunisti!

Je mi z toho fakt na blití.

J. Kalina 18.6.2019 9:31

tak mne napadá

a) smrk je sviňa a proto rozneseme kůrovec po celé republice. Ani bych se nedivil nějakým fanatikům, že to tak už zkusili

b) přesně s tou Šumavou, vykácet ohnisko, zasadit listnáče (nejsou li smrk) a tak během let docílit bez velkých škod lepší druhové i věkové skladby lesa. Však i po komerční těžbě lze sázet jiné druhy než smrk. Dávno mohli být na Šumavě devíti metrové stromy různých druhů, nyní v lepším případě smrkové houští z náletů

c) jestliže je takové velké sucho a umírají lesy všude možně, pozastavil bych činnost vedení ŠNP (a i jiných) a staral bych se o rychlé zalesnění čímkoliv co je po ruce a co by se v místě chytlo a rostlo a drželo vodu resp. ji pomaleji uvolňovalo do koloběhu.

d) pořád je lepší nějaký les než žádný, však se toho ideálního lesa dočkáme až bude na zeměkouli cca 300 tisíc lidí, jak by si někdo přál.

e) zase někdo v TV blábolil, že na Šumavě je třeba chránit tetřeva. Zveřejnil ŠNP kolik zbylo tetřevů a kolik jich bylo před nástupem těch magorů. Vedení ŠNP přispívá k oteplení regionu, ČR, světa

J. Lukavsky 18.6.2019 7:33

Cesta do pekla....

Prakticky celá Šumava byla uměla zalesněna smrkem po velké sněhové bouři v r. myslím 1867 nebo 8. Takže to je smrková plantáž, monokultura která může prosperovat a přežít jen pokud je patřičně obhospodařována. Stejně jako pole brambor, kukuřice či řepky. Nemá totiž samoregulační přírodní vazby jako je má smíšený přirozený les. To, že jsme tuto smrkovou plantáž zákonem vyhlásili Boubínem je kůrovci šumafuk. Ty stromy dozrály do mýtního věku a normálně by byly vytěženy a prodány. Místo toho se na ploše Šumavy zkouší zda by kůrovec nám nepomohl transmutovat smrky na jedle a buky. Je to jako zkoušet jestli by mandelinka bramborová nemohla na poli soužít s bramborama, bezzásahově, uvědoměle a bez pesticidů. Šumava neměla být vyhlašována národním parkem protože nesplňuje základní podmínku - 80% původního společenství. Měla zůstat CHKO což může být i zcela umělá krajina, např. Třeboňsko. Mohl se vyhlásit záměr postupně vyměňovat smrkovou monokulturu za smíšený les a až to bude fungovat potom vyhlásit NP. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly aneb mysleli jsme to dobře - dopadlo to jako vždy! J.L.

V. Kotas 18.6.2019 6:13

Šumava je příkladem toho, jak dopadají

experimenty novodobých svazáků ( ve školství je to, to samé ) a k tomu se zní dělá lunapark. Místo aby se ctili předkové a využívali se jejich znalosti, postupy ( a nebyly odvrhávány jako komunistický přežitek, týká se i jiných odvětví ekonomiky ).

J. Jaroš 18.6.2019 5:43

Vážený pane, viděl jsem Modravu v roce 1980 a v roce 2014

Co dodat.Tolik o ochraně přírody. Jinak děkuji za za krásné slovo ,pro mne nové ,naivita .