26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

KNIHA: Ron Paul - End the Fed

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Curious 9.1.2010 6:52

Re: Možná byste měl více číst

Dekuji za radu. Takze ten spravny urok je...?

Axamit 9.1.2010 7:28

jednoduchá odpověď

Jaká je správná cena jahodového jogurtu, Fabie, barelu ropy, ubytování v hotelu ? V této relaci uvažujte o tom jaká je cena peněz - tedy po Vašem správný úroku.

rolandszewczyk 9.1.2010 10:45

Re: jednoduchá odpověď

vzato zu grunt:cena fabie je x hodin moji práce,druhak:x gramů zlata,třetak:x-tá část mého kapitálu----ovšem to by platilo tak do roku 1933,ted to stanoví centrální banka svou činností

Curious 9.1.2010 19:57

Re: jednoduchá odpověď

Cena je to, co je nekdo jiny ochoten zaplatit.

Houba 9.1.2010 13:38

Re: jednoduchá odpověď

Správná cena jogurtu i Fabie jest oprávněné náklady na výrobu  + 10 % zisk. 

Lovap 9.1.2010 14:28

Re: jednoduchá odpověď

Blbosť - správna cena čohokoľvek je to čo je zákazník ochotný zaplatiť. Ak výrobca určí cenu moc vysoko, bude výrobok kupovať málo ľudí - ergo kladívko sa mu to nevyplatí vyrábať. Ak ju určí moc nízko - nezarobí, teda sa mu to taktiež nevyplatí vyrábať. Bodka. Aké jednoduché.

Curious 9.1.2010 20:27

Re: jednoduchá odpověď

Presne.

AeroKarel 9.1.2010 15:58

Re: jednoduchá odpověď

Marx je vaše oblíbená četba?

Curious 9.1.2010 19:54

Re: jednoduchá odpověď

Jiste, presne o to se mi jedna.

Barel ropy se prodava za zhruba $80, je to levne?

Zrovna tak urokova mira rekneme 2%, je to levne?

V 9.1.2010 10:34

Re: 1. Rakouska skola vini politiku levnych penez

urok umele manipulovany prostym mnozenim meny je vzdy spatny a takovy zaver vubec neznamena, ze je treba tedy vedet ktery urok cislne je ten spravny, prece spravny urok je ten trhem nastaveny (za podminek soukrome emitovane meny) at uz je to tolik nebo tolik procent.

Vase 'vyvozovani' ma falesnou logiku, je to jako kdybyste utocil na ateisty, ze kdyz odmitaji boha, tak ze tedy by meli vedet jak vesmir vzniknul, jinak je jejich odmitani existence boha neplatne.

z vaseho druheho bodu je zrejme, ze vy jen tak placate, jako nejake dite, i kdyz tuto cast nevineho zivota mate jiste velmi daleko za sebou

Curious 9.1.2010 20:12

Re: 1. Rakouska skola vini politiku levnych penez

Rakouska skola nevini spatne uroky z bubliny na trhu, ale nizke uroky.

Pokud nevim jak vysoky by urok mel byt, jak vim, ze soucasny urok je nizky?

Ohledne meho druheho bodu, pokud mate nejaky konkretni proti argument, rad odpovim.

Freeman 9.1.2010 11:59

Re: 1. Rakouska skola vini politiku levnych penez

Já nevím jaký je "správný" úrok resp. úroková sazba ale zcela jistě to není takový, který uměle stanoví centrální banka. Ta totiž je a může být pouze manipulátorem, což ji umožňuje její výsadní postavení ze zákona (centrální plánování - centrální banka to není náhoda). Optimální úroková sazba pro daný okamžik může vzniknout pouze na svobodném trhu.

Zlato a stříbro byly historicky vybrány trhem jako jediná dobrovolně akceptovatelná platidla. Důvodů je velmi mnoho. Komu vyhovuje dnešní, ničím nekrytá, měna? 

Curious 9.1.2010 20:25

Re: 1. Rakouska skola vini politiku levnych penez

Pokud nevite, jaky je spravny urok, jak vite, ze urok stanoveny centralni bankou je levny, drahy a nebo ze se CB nestrefila do toho spravneho?

Cena zlata v letech 1979-81 spadla ze $750 na $300/unci. Dovedete si predstavit, ze by se ceny vseho zbozi v rozmezi 2 let vice jak zdvojnasobily?

Nebo z jineho pohledu, dovedete si predstavit, ze by se hodnota vasich uspor v rozmezi 2 let smrskla na mene nez polovinu?

Finist 10.1.2010 12:46

Re: 1. Rakouska skola vini politiku levnych penez

"Pokud nevite, jaky je spravny urok, jak vite, ze urok stanoveny centralni bankou je levny, drahy a nebo ze se CB nestrefila do toho spravneho?"

Odpověď na to je úplně stejná jako na otázku proč se nemohlo povést centrální plánovací komisi za socialismu stanovit správnou cenu toaletního papíru. Centrální banka zkrátka nemá a principielně ani nemůže mít dost informací pro stanovení té správné ceny.

Jinak když si představíte jak vniká úrok jakožto cena na trhu - je zde poptávková strana, to znamená všichni lidé, co si chtějí půjčit; a je zde nabídková strana, to znamená lidé, kteří ušetřili nějaké peníze a jsou je ochotni půjčit. Na volném trhu by úrok byl pak tou rovnovážnou cenou peněz vznikající při vyrovnávání nabídky z poptávkou. Pokud by rostla poptávka po půjčkách v penězích tak by úrok rostl, pokud by rostlo množství naspořených peněz tak by úrok klesal atd. atp.

Problém v našem systému je ten, že bankovní systém v čele s centrální bankou není jen prostředníkem mezi lidmi co našetřili peníze a chtějí je zapůjčit a lidmi co si je chtějí vypůjčit ale sám dodává peníze vytvořené jen tak ze vzduchu. Uměle proto zvyšuje nabídkovou stranu a proto je úroková míra nižší než jaká by existovala na volném trhu.

Finist 10.1.2010 12:55

Re: 1. Rakouska skola vini politiku levnych penez

"Nebo z jineho pohledu, dovedete si predstavit, ze by se hodnota vasich uspor v rozmezi 2 let smrskla na mene nez polovinu?"

Já si dovedu představit, že by se hodnota úspor ve státních papírcích smrskla na nulu během pár měsíců - a to se v dějinách také často stalo.

"Cena zlata v letech 1979-81 spadla ze $750 na $300/unci. Dovedete si predstavit, ze by se ceny vseho zbozi v rozmezi 2 let vice jak zdvojnasobily?"

Tady je ovšem třeba si uvědomit, že obdobný výkyv poptávky je možný teprve po demonetarizaci drahých kovů. Dokud drahé kovy slouží jako měna tak poptávka po nich jakožto po penězích je (jako konec konců i poptávka po penězích ve formě papírků dokud se jich netiskne příliš mnoho) velice stabilní a jeho "cena" (tedy kupní síla) je velice stabilní. A na rozdíl od papíru u drahých kovů je pravděpodobnost nabídkových šoků velmi malá. Dokonce ani po objevení Ameriky a přílivu drahých kovů na starý kontinent odtud se cena zlata nikdy neměnila o více než 2% v průběhu jednoho roku.

rolandszewczyk 9.1.2010 1:58

,

ano,zrušením zlatého standartu skončil kapitalismus,potažmo svoboda a demokracie,,,,,,,,,dnes už nemáte ani ty papírové doklady,peníze,jenž vyjadřují hodnotu dluhu,nikolivěk cenu zboží a práce,anobrž jen jakýsi elektronický záznam bůhví kde,to jest dokonalý nástroj k ovládnutí mas.

KK 9.1.2010 7:13

Re: ,

Výstižný popis příčin průseru, do něhož svět spěje.

Svatopluk 9.1.2010 1:33

Poslední věta popírá celý článek

FED NENÍ státní organizace - jako např. naše centrální banka, mj.proto může spoustu aktivit tajit. FED je prostředek lidí, navázaných na něj a na skupinu kolem něj, který zjišťuje, aby bylo lze američany beztrestně okrást. U nás to byl socialismus a komunisty prováděná privatizace. Výsledek je stejný. Mizí efektivnita hospodářství a to úměrně mizející míře svobody.

L.Zálom 9.1.2010 1:41

Re: Poslední věta popírá celý článek

Fed je organizací, která funguje jen a pouze proto, že ji svou mocí chrání stát. Je to partnerství protitržních bankéřů a vlády. Na svobodném trhu by taková instituce nikdy nemohla vzniknout. De facto je Fed státní organizací, a určité podružné odlišnosti od ostatních centrálních bank nehrají roli.

M. Zima 9.1.2010 8:51

Pane Zálom , mýlíte se, Fed je de facto nástroj kartelu skupiny bank.

Peter 9.1.2010 18:03

Re: Pane Zálom , mýlíte se, Fed je de facto nástroj kartelu skupiny bank.

Souhlas. Greenspan vztah Fed-USA formuloval velmi vystizne: "Kdyz min financi nam (Fed) telefonuje, my (Fed) nemusime telefon zvednout".

Jiri Hovorka 9.1.2010 1:06

Kratší a zábavnější alternativa k "End the Fed"

To, co ta kniha říká bylo vydáno lepší podobě - komiksu:) - ten jsem pochopil i já. V angličtině si stačí vygooglit "Irwin Schiff How an Economy Grows and Why It Doesn't" a stáhnout si PDF nebo navštivte www.scribd.com.

I když jsou některé kapitoly pro nás ně příliš relevantní (offshore banking), celek je aplikovatelný i na naši zemi, popřípadě Eurozónu.

Analyzovat složité a vážné věci s humorem - to je umění!

Finist 9.1.2010 1:00

Tahle kniha je jak pro koho.

Já jsem tedy z ní byl trochu zklamaný, protože pro někoho, kdo trochu sleduje co Ron Paul říká a píše a kdo má od rakušanů už něco načteno tak v té knize je v podstatě jen shrnutí toho co už zná a slyšel to X-krát. Přidaná hodnota té knihy pro mě pak byla jen v několika víceméně osobních vzpomínkách na to, jak se sbíraly z oběhu stříbrné dolary a půldolary (co byly ze stříbra raženy ještě v první polovině šedesátých let) a pak na to, jak to vypadalo v nějakém kongresovém výboru co se měl (za Reagana) vyjádřit ke zlatému standardu. Jinak tam byly jen věci co sem už znal a četl a slyšel mockrát.

Ale pro ty v tomhle směru méně sečtělé to třeba může být docela dobrý začátek na cestě za poznáním :-)

L.Zálom 9.1.2010 1:31

Re: Tahle kniha je jak pro koho.

Právě. Málokdo si hned napoprvé přečte tisícistránkového Misese nebo Rothbarda. Ale tohleto je vcelku krátké, čtivé a srozumitelné. Dobrý začátek. (i když za nejlepší začátek pro toho, kdo chce poznat co jsou to papírové peníze, pokládám Peníze v rukou státu od Rothbarda).. Mimochodem, na konci knihy je velmi pěkný seznam doporučené literatury k dalšímu studiu.

vlado 9.1.2010 0:50

kríza sa vyriešila tak, že

aj vlk je celý, aj ovca zožraná ...

KK 9.1.2010 7:17

Re: kríza sa vyriešila tak, že

Obávám se, že se krize zdaleka ještě nevyřešila. Pravděpodobným výsledkem bude sežraná koza a chcíplý vlk.

jízlivec 9.1.2010 11:45

Re: kríza sa vyriešila tak, že

Zatím je vlk hladový a koza potrhaná...

AeroKarel 9.1.2010 0:40

Nepochybně zdravé myšlenky.

Jen neprosaditelné bez průseru . Viz dnešní recesi a její řešení.