30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

GLOSY: Euro a Schengen

V rámci předjarní inventury svých textů vybírám z přehršle poznámek k aktuálním pomíjivým tématům několik málo významnějších nadčasových tezí. Šestý díl je věnován euru a Schengenu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 22.3.2020 21:16

Švýcarsko je extrém, proti kterému lze argumentovat třeba Belgií.

J. Jurax 22.3.2020 16:52

No, z praxe v našem společenství vlastníků vím, že se hlasuje co byt to hlas, majitel garsonky stejně jako majitel 4+1. Vlastnický podíl garsonky bude asi menší než 4+1; příležitostně se zeptám předsedy, zda tím něco neporušuje.

A EP je pohříchu putovní cirkus bez pravomocí, sloužící jako demokratická stafáž. EK předkládá, EP schvaluje nebo i zamítne; smí modifikovat, ale když modifikuje proti vůli EK, EK návrh stáhne.

P. Staronový 22.3.2020 15:31

Jistěže. Vždycky je třeba hodnotit souhrn plusů a minusů. Zločince a ilegály, případně kontraband, je nutno stíhat co nejefektivněji tak jako tak.

Kontrola aut je možná do určité míry přepravy. Pokud je překročena, dostává se mimo reálné možnosti.

A ta míra přepravy je, ač se melouni mohou uřvat o "uhlíkové stopě", dost přínosná věc. Zvyšuje konkurenci, tedy snižuje ceny.

M. Rozbořil 22.3.2020 15:09

Autorem těch "několika málo významnějších nadčasových tezí" jste Vy? Mimochodem není jich ve Vašem článku "několik málo", ale přehršel, a vesměs se opakují. Jinými slovy prndy Františka Drndy. A žádná doložená argumentace.

V. Braun 22.3.2020 13:41

Ale no tak, hlasuje se samozřejmě podle vlastnického podílu. A do EU parlamentu se také volí přímo, stejně jako do národních parlamentů.

P. Princ 22.3.2020 9:40

Nebržděný přesun je výhodný též pro zločince, ilegály a kontraband (kradená umělecká díla například). Kontrola aut je řešitelná technicky a personálně - za cenu jistých nákladů, samozřejmě.

P. Staronový 22.3.2020 8:54

Společný jazyk NENÍ podmínkou společného státu, viz Švýcarsko. Politický národ JE podmínkou nutnou, ale ne postačující.

P. Staronový 22.3.2020 8:49

Souhlas, co se týče €.

Se Schengenem si nejsem tak jist. Jistěže je základní a dosud nesplněnou podmínkou ostraha vnějších hranic. A pár minut na hranici by turistům újmu nezpůsobilo. Ale nebržděný přesun zboží přes hranice je dost výhodný. Jak by to vypadalo s hranicemi, to vidíme teď. I krátká kontrola každého auta a fronty na desítky kilometrů. To není udržitelné.

Základní problém s připrchlíky nejsou hranice, ale jejich sociální "krmení" v některých státech a velmi nedůsledný přístup k jejich volnému pohybu a vracení do států původu.

K. Pavlik 21.3.2020 23:15

No dnes si ty staty opravdu nekonkuruji. Jak by napriklad mohlo napriklad Cesko konkurovat ve stavbe dalnic s Polskem?

J. Pleva 21.3.2020 22:56

Nejde o vnitřní hranice, nýbrž o vnější. To byl jeden z mála předních úkolů štrasbruselu hlídat hranice té nové monarchie. A na to se soudruzi vyflajzli a nechali EU zamořit nebezpečnými parazity, aniž by slovem reagovali. K nasrání? No k čemu jinému? A k věšení...

P. Kmoníček 21.3.2020 20:56

Nojo, ale tento příklad je pro mnoho Čechů až příliš složitý.

V. Petr 21.3.2020 18:43

Nemáte pravdu, toto je úplně zásadní věc a přímo souvisí i s Eurem! Euro nevyhovuje zemím, které si navykly řešit schodky veřejných rozpočtů velkou inflací!

Já třeba pamatuji doby, kdy platilo 1 USD = 4 DM = 4,3 CHF = 5 FRF (někdy kolem r. 1970 či dříve). 1977 pak 1 DM = 2 FRF.

A také 1 DM = 10 Kčs (jaro 1977), 15 Kčs (podzim 1977 až do 80 let), 20 Kčs (1988), 25 Kčs (1989).

Š. Hašek 21.3.2020 17:21

Určitě.

Jen bych přeci jen připomenul toho našeho západoseverního souseda. Zejména ve dvacátém století.

Samozřejmě, že na Marii Terezii se nevrhlo Německo, ale Prusko.

Nekonečná debata ..............................

Š. Hašek 21.3.2020 17:15

Jo.

J. Jurax 21.3.2020 16:48

A Prusko .... a Rusko ... a i R-U se snažilo ... záleží jak hluboko do historie půjdete ...

J. Jurax 21.3.2020 15:38

Ad první odstavec - jistě, ale trvalo to dlouho; ono je to odvislé taky od migrace, míře tlaku a velikosti menšiny v poměru k většině a tak dál.

A ač druhý odstavec - to je coby kdyby mnohokrát zde diskutované. Tento prostor je německý a tak dál ... kdyby Německo vyhrálo, tak česky by mluvili nanejvýš otroci na německých latifundiích na Ukrajině a modroocí dlouholebí bloňďáci mezi námi by měli možnost stát se ýbrmenši druhého řádu ...

S. Pavuk 21.3.2020 14:43

Nech už je akokoľvek, prípadné kolkovanie eurobankoviek národnými kolkami by uvítali najmä zberatelia. Nech žije notafília !

V. Petr 21.3.2020 13:44

To poslední není prostě pravda, slovanské obyvatelstvo Pruského království germanizováno bylo a ani rusifikace nebyla všude úplně neúspěšná.

Mimochodem, kdyby Hitler nenapadl Polsko a nerozpoutal válku, tak se tady bavíme německy a bude nám to připadat normální. Integrace Protektorátu do Říše by byla taková, že bez němčiny by člověk nemohl existovat.

Ostatně, ve starém Německém císařství se obyvatelé některých jeho částí navzájem téměř nedomluvili.

Mimochodem, když mě bylo 8 let, tak jsme se přestěhovali, a matka mě poslala koupit "sodovku" a pak mě řekla, že jsem přinesl "sifon." U nás se sodovka říkalo limonádě...

P. Götze 21.3.2020 13:42

O zisky z centralniho bankovnictvi nejde, to neni smysl centralnich bank. To je naprosto irelevantni v diskusi o menach.

J. Jurax 21.3.2020 13:38

Přirovnání trochu kulhá ... :-)

Především na údržbu se platí podle metráže bytu, za další se ale podle metráže nehlasuje, váha hlasů vlastníků je stejná, jeden 3+1 nepřehlasuje tři garsonky ... a představenstvo společenství vlastníků je voleno přímo ...

V. Petr 21.3.2020 13:32

Jenže, "zisky" z devalvace dolaru jdou do USA, ne do EU.

Čisté by bylo přejít na zlatý standard, pak by "nezáležlo, zda se unce zlata jmenuje 4 libry, dvacet dolarů nebo 85 franků," takže by se mohla klidně jmenovat X Euro...

J. Jurax 21.3.2020 13:29

No, nevím ... ono model hospodářského prostoru jako byvší EHS bez politických ambicí a bez byrokratického centra by byl lepší.

A společná identita budovaná jen na boji proti islámu - to mi nepřipadá možné. Dnes se nevalí bašibozuci na Vídeň vraždíce, pleníce a odvlékajíce do otroctví - to by snad svatá válka aspoň střední a východní Evropu mohla sjednotit (historie učí, že s potížemi), ale třeba Francii či Portugalsku by to bylo celkem jedno, jak rovněž učí historie - ale dnes jde o plíživou infiltraci muslimů, co už mají v zemích tzv. Západu vybudovány opěrné body a těší se podpoře pátých kolon vítačů a laxnosti vlád tolerujících budování mešit, zbaběle ustupujících tlaku muslimů a neschopných bránit hranice. Tohle Evropu nesjednotí, spíš rozeštve (kvóty), protože míra zamuslimení jednotlivých zemí je různá a míra napadení taky (Řecko).

A konečně jazyková bariéra - po brexitu je svrchovaně nepravděpodobné, že by společným jazykem mohla být angličtina. To spíš díky ekonomické mohutnosti Německa němčina nebo kvůli francouzským resentimentům francouzština. Navíc by šlo nanejvýš jen o jakýsi úřední jazyk (asi jako němčina v R-U), jednotný jazyk populace by to nikdy nebyl. Nelze jej vnutit - historie ukazuje, že ani staletá germanizace či rusifikace nepotlačila původní jazyky jednotlivých národů.

V. Petr 21.3.2020 13:28

V tomto nejsme v rozporu. Ostatně, Schengen byl takto koncipován. Vnější hranice otevřené pro migranty, kdy např. povinné vyšetření na Aids porušuje jejich "lidská práva" je nezávislá konstrukce Bruselu!

V. Chrastina 21.3.2020 13:19

Souhlasím, pane Gotze, tím pádem je k ničemu celý projekt EU. Ještě že jsme na euro nepřistoupili, a celý shenken si může EU strčit po cvirové krizi někam. Nám bude stačit k distanci od EU plné obnovení své státní hranice natrvalo. Dalším krokem by měl být czexit. Tož tak!

V. Braun 21.3.2020 13:01

To by chtěl každý? No já tam pořád vidím tu paralelu se společenstvím vlastníků. Tak jistě, každý, nebo většina, by chtěla raději žít v krásném vlastním rodinném domě než v bytě v budově spolu s dalšími padesáti podobnými byty. Ovšem na ten dům má jen málo z nich, ostatní jsou rádi, že v domě, kde mají malý byt, je i několik bytů velkých, protože jejich majitelé přispívají více na společnou údržbu. Jistě, soužití není ideální, jako předseda jednoho společenství to vím, ale pro většinu je to velmi dobrá varianta bydlení. Podobně to vidím se státy v Evropě.

V. Braun 21.3.2020 12:55

Děkuji za upozornění na publikaci, je dostupná zdarma zde https://www.academia.edu/38317098/Ashoka_Mody_-_EuroTragedy_A_Drama_in_Nine_Acts_2018_Oxford_University_Press_.pdf

Podstata problému je popsaná už na prvních dvou stranách, chyby a nedovařenost při zavádění EURa, vše ostatní jsou jen důsledky. Nevém zda to někde v knize je uvedené, ale ví se, že zavedení EURa urychlily změny v roce 1989/90 kdy Francouzi využili že Německo potřebovalo jejich souhlas ke sjednocení a vyhandlovala to za souhlas s EURem. Takže na výchozím stavu se shodneme, ale asi ne na způsobu řešení.

P. Götze 21.3.2020 12:19

To je neustala polemika s lidmi a mnohymii medii, kdyz zacnou rozebirat ekonomicke prinosy EURa a vubec neprispusti fakt, ze EURo je politicky projekt. Z ciste ekonomickeho hlediska, pokud by uz Evropske staty chtely mit nejakou stejnou menu a opustit sve menove politiky, kazda zeme mohla prejit na americky dolar. Z ekonomickeho hlediska by to samozrejme melo nasobne vetsi vyznam, nez nejaka umela mena EURo. Jenze on to hotl neni ekonomicky, nybrrz ten politicky projekt, jak vsichni co chteji vedet vedi,takze mame umele EURo, ktere je ve vysledku uplne k nicemu.

Š. Hašek 21.3.2020 12:06

Předpokládám, že jste nemyslel "mnohem větší" USA. Tam Vás ale na vnější hranici/při příletu/u víza tak proklepnout, že se bojíte i vlastních názorů na Marii Terezii.

Tedy: Schengen ano, ale s drátěným plotem vně, vysokým pět metrů a s cedulemi o střelbě bez upornění.

Nepozorujete situaci? Já bych stavěl ploty. Rychle. Ploty nikoliv proti obchodníkům a turistům zvídavým s plnou portmonkou.

V. Petr 21.3.2020 12:01

Autor spletl svě věci.

S eurem naprostý souhlas. Nikdy jsem tomuto projektu nevěřil, i když to krátce fungovalo a domníval jsem se, že jsem se zmýlil.

Co se týče Schengenu naprostý nesouhlas! Existuje mnohio států, mnohem větších mež celá EU, kterým neexistence vnitřních hranic vůbec nevadí.

V. Petr 21.3.2020 11:54

Pane Hašek, to Německo to bylo až od poloviny 19 století. Předtím hrála tuto roli Francie.