29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

GLOSA: Mléčné kejdování

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vltava 11.11.2009 10:33

Re: Zemědělci chtějí socialismus?

Jídla by nepochybně bylo dost i bez dotací. Jestli levnější nebo dražší, to nevím, ale koupil bych si ho tak jako tak.

To, že by některé farmy nepřežily, by mělo i pozitivní efekt - dnes se obdělává zbytečně moc půdy, a pořád existují ty obrovské lány, které rozoráním mezí a remízků vytvořili komunisti. Taková krajina ale nedrží vodu, což způsobuje mimo jiné lokální záplavy.

j 11.11.2009 10:22

Re: Evropská regulace - náš vzor

j 11.11.2009 10:21

Re: Nikdo ho nenutil dělat skláře,

člověk může dělat co chce akorát nechápu proč svoje touhy přenáší na lidi co s tím nemají co společné. Když chce sklář dál pokračovat , ať si pořídí sklárnu( a hned si tam založí odbory, aby mu to lépe fungovalo;-))

dr Pistollo Treffa della Barba 11.11.2009 10:18

Kdo z Vás přátelé je vlastně farmář, kdo má kvoty na krávy...

kdo tady pěstuje a chová, že tak zasvěceně mluváte o tom, jak Vás ožebračujou a že vlastně je to farmaření selanka...a oddělujte farmáře a jezeďáky, co žijou s dotací. Vyberte si, buď budete chtít, aby se všem měřilo stejně a nikdo nedostával dotace,  (nenárokové) tak zrušte kvoty, ať si každej mže pěstovat a chovat co uzná za vhodné....Pak ten socialismus a veřejný statek  zrušíte. Takhle tepete nešvary doby úplně na jiném hrobě. Slušní farmáři za to opravdu nemohou, že jste nastavili tak debilní podmínky.....Já to beru tak, že jenom kecáte a skutek utek....neviděl jsem ani jednu stížnost na kvoty od jinejch lidí, než od farmářů......jo a o jezeďácích a jejich stávkách nemluvte, Ti jsou mimo.

Taky Vám stát říká, že mlžete ušít jen pár trenýrek ročně? Říká Vám koli řádků programu můžete napsat? Nebo kolik můžete prodat letenek? No vidíte a farmářům to děláte. Není Vám trapno?

j 11.11.2009 10:12

Re: Já bych to trochu zjednodušil

oni to chápou, akorát to nechtějí protože to pro ně je nevýhodné tak nás oblbují

j 11.11.2009 10:09

Re: Drobný postřeh

mě se mléko nezdá drahé, zaplatpanbůh ještě funguje trh. Jenže jak dlouho

Květoslav 11.11.2009 9:54

Zemědělci chtějí socialismus?

Systém kvót a dotací ve své podstatě znamená, že zemědělci mají zaručený odběr (proto ty kvóty) i cenu (proto ty dotace). Chápu, že pro zemědělce je to fajn, samá pozitiva a sociální jistoty. Pro nás ostatní už to tak fajn není - ty dotace platíme my a kvóty v praxi znamenají vyšší ceny.

Stávající systém zaručuje, že zemědělci přežijí a jídla bude dost. Otázka zní, zdali by jídla bylo dost i bez dotací (ty přišly po válce, dnes válka není) a zdali by nebylo dokonce lacinější, kdyby nebylo kvót.

Ano, řada farem by nejspíš nepřežila. Jako se to stává jakýmkoliv jiným firmám. Byla by to taková tragédie?

Han 11.11.2009 9:54

Nikdo ho nenutil dělat skláře,

Ano, už neplatí, že člověk má dělat to co umí.:-/

dr Pistollo Treffa della Barba 11.11.2009 9:52

Re: Já bych to trochu zjednodušil

No furt lépe, než to s těma 12%....

Han 11.11.2009 9:50

Re: Já bych to trochu zjednodušil

Jen technická poznámka:

Ani čisté, 100% máslo z kravskáho tuku po vyndání z lednice nerozetřete.

vltava 11.11.2009 9:50

Re: Výborný článek

Nad vyléváním mléka by se měl zamyslet hlavně ten, co vylévá, jaký smysl má dělat něco, co skončí bez užitku na poli (v kanále) nebo za co dostane v nejlepším případě špatně zaplaceno.

O tom, že se české sklo prodává hůř a hůř, a že ho vytlačuje levné sklo z Turecka nebo Číny, se ví už pěkně dlouho, nejméně těch 20 let. Mistr sklář si mohl před těmi 20 lety vybrat, co bude dělat. To, že české sklo neletí, to mohl tenkrát vědět. Nikdo ho nenutil dělat skláře, to byla jeho svobodná volba, mohl si klidně vybrat třeba práci s PC. Vybral si, a ukázalo se, že špatně. Já ale necítím žádnou odpovědnost za jeho špatnou volbu. To byla jeho chyba, a ne moje ani ne společnosti.

Mimochodem, o skladové dělníky a řidiče je zájem pořád. Žádné velké znalosti pro tyto obory potřeba nejsou. Ten Váš skář by to mohl dělat hned, tak proč se dívá po místu správce sítě.

Robert 11.11.2009 9:43

Re: Evropská regulace - náš vzor

 "Dobře."R^

Robert 11.11.2009 9:41

Drobný postřeh

 "Jenom v gesci celého ministerstva je 7500 úředdníků, kteří kteří spravují 26000 zemědělců. To znamená, že tři zemědělci připadají na jednoho úředníka". Jedná se o ůředniky ministerstva zemědělsví. Pořád se vám zdá mléko tak strašně drahé?;-(

dr Pistollo Treffa della Barba 11.11.2009 9:30

Re: Já bych to trochu zjednodušil

No praxe je zcela rozdílná...Jde o to, že Vám stát vypíše kolik a čeho můžete udělat. A pokud dodržíte pravidla může se stát , že dotace i dostanete. Takže všechno co píšete je sice hezké, ale bohužel to není pravda.

Máslo za 18 opravdu není máslo. I když je pravda, že to na obalu je napsané...Schválně se podívejte na etiketu co vlastně jíte. Takovou pomůcku Vám prozradím...máslo se musí roztírat i když ho vyndáte z lednice a mléko , které je otevřené kysne za pár hodin....dělá tohle vaše máslo a mléko? Vsadím se že nikoliv.

To je proto, že se stát sejří do něčeho, do čeho mu nic není. To je i Vaše chyba, že si volíte takové politiky, co nechtějí zbavit farmářů veřejného statku.....styďte se.

Jirka 11.11.2009 9:29

Re: Evropská regulace - náš vzor

Že je potravin v Evropě přeby tek je evidentní - zajděte si např. do toho svého Kauflandu - na prázdný regál nenarazíte. A v ostatních obchodech jakbysmet

A ta "ekologie krajiny" je stav,kdy se o krajinu někdo bude starat - vysazovat lesy, ekat trávz na bývalých polích atd. A pokud by se natuto činnost věnoval zlomek financí, dnes tekoucích do zemědělství, alespoň bychom tu neměli bývalé polnosti zarostlé lebedou.

A případné zdražení potravin by nám všem v Evropě jen prospělo - beztak se všichni přežíráme  a v důsledku z toho máme jen civilizační choroby.;-)

Anubis 11.11.2009 9:17

Re: Výborný článek

Vylévání mléka na pole je extrémě krajní řešení které možná přinutí se alespoň zamyslet, jak to s tím jídlem dnes je. A ti kteří to udělají budou na začátku cesty.

Nevím, nedovedeu si představit jak např. mistr sklář, dvacet let pracující v oboru po přečtení nabídky úřadu práce s vývěskou: Nabízi kurz v oboru správce PC sítí a přečtení inzerátu firmy, že hledají síťového administrátora radostně zvolá, že je to jeho odvěká touha.

Je dobré radit ostatním, že se mají přizpůsobit (a "oni" to nějak nakonec udělají) pokud se nás to netýká. Komunisté zase chlácholili, že když se kácí les, tak létají třísky. V podstatě výsledekje ten, že politické reprezentace SE.OU na lidi.

brok 11.11.2009 9:16

Já bych to trochu zjednodušil

Jsou dva obory, kde si dosud neuvědomili, že současné hospodářství řídí zákazník a ne prodejce. Za bolševika byl problém vyrobit a při nedostatku všeho nebyl problém prodat. Dnes to ale neplatí. Zboží je nadbytek ve všech oblastech a problémem je prodat. Státní či polostátní doprava o tom neví a odbytovou krizi "řeší" zvýšením cen. Podobně je tomu stále ještě v zemědělství, jen to má trochu jiný scénář. Když je nadvýroba pšenice, žádají zemědělci dotaci, když je nadbytek mléka, žádají zemědělci dotaci. Když se ale neurodí, zvýšený zisk si strčí do kapsy (což je normální). Pamatujete jistě častá prohlášení typu "kuřata musí zdražit o ???", "vejce budou dražší", "vepřové zdraží". To je strašení, které za bolševika obvykle zabíralo. V tu ránu začali lidé nakupovat i to, co nepotřebovali, protože "ono to nebude". Dnes už je to jinak. Po prohlášení o zdražení kuřat zajdu do TESCA a hele, kuřeta o 10 Kč levnější. Vejce klesly ze 3 Kč na 2,20 Kč. Vepřové kleslo, ale jen o málo. Chvíli po té, co expert na mléko a máslo prohlásil, že "cena másla může stoupnou až na 80 Kč", jsme začal kupovat v TESCu másko za 18 Kč (přesně 17,90). Neblbněte a smiřte se s tím, že když bude prodávat draho, neprodáte nic, protože "za rohem" zlevňují. Podnik v odbytové krizi musí nabídnout nízké ceny, nebo zajímavé novinky, či vysokou kvalitu. Nikdy nesmí zvýšit ceny, tím by odbytovou krizi jen zhoršil. Možná, že to časem pochopí dokonce nejen zemědělci, ale i dopravci (ČD i tramvajáci). Zákazníka, kterého jednou ztratíte, jen těžko (a draho) získáte zpátky.

dr Pistollo Treffa della Barba 11.11.2009 9:07

Re: Evropská regulace - náš vzor

ale tak to už je teď máslo opravdu stojí tak jak říkátem, stejně tak mléko. To co se kupuje v super hyper...opravdu není ani máslo, ani mléko.

dr Pistollo Treffa della Barba 11.11.2009 9:05

Re: Výborný článek

aaa, pán je evidentně znalec...:-/

dr Pistollo Treffa della Barba 11.11.2009 9:05

Re: Jo jasně...farmáři jsou fuj, protože berou dotace...

No to je problém s tím překročením. Ono to je tak, že nadojit stejně musíte, nebo sklidit...Ale prodat nesmíte. takže jde o to  co s tím. Jedna z možností je odborně zlikvidovat a nechat si vystavit "papír" že je mléko, hrušky, ...odborně zlikvidováno. Prodat nad kvotu se fakt nic legálně nesmí.

Zatím to je tak, že nepěstování je cílem a ideálem. Až budou kvoty na odvody státu, jako to bylo v padesátejch letech, tak se samozřejmě nastavěj na celou produkci a ne na polovinu, jako je to teď.

Pokud prodáte něco nad kvotu sice nepůjdete do vězení, ale nedostanete dotace a ještě je vyměřena likvidační pokuta. Takže "klepeta" nikoliv, jen likvidace.

Anubis 11.11.2009 9:04

Re: Evropská regulace - náš vzor

Vy máte pocit, že potravin je přebytek? A jak jste na to přišel? Z "paluby" svého košíku z Kauflandu?

Ano souhlasím s tím, aby se zm.produkce nedotovala, mléko stálo tržních 30-40 kč, máslo cca 50kč a pod.

Jen nevím, z jakých daní a z čeho budete platit tu "ekologii krajiny" a co tím myslíte, Zatím to vypadá, že nejlepší investice do zemědělské půdy je na ní postavit supermarket nebo logistické centrum.

Anubis 11.11.2009 8:55

Re: Zajímavé

Vážený pane, vysokoprodukční dojnice se nemůže jen pást, protože by ji krmivo s pastvy prostě nestačilo jako energie na tvorbu mléka. D8le dojnice mají zásadní zdravotní problém se záněty mléčné žlázy, tvz. mastitidami a nelze je chovat v chladném počasí bez kravína pod širým nebem (prosím neplést s jalovicemi, či masným typem skotu).

Neviditelná ruka trhu v prostředí zaneřáděném dotacemi nemůže existovat.

Jak jste přišel na to, že menší sedlák má menší náklady, říká Vám něco produktivita, efektivita, (neplést prosím se socialistickou terminologií)?

Nemůžete pracovat v zemědělství, protože nevíte, co to je půjčka nebo provozní úvěr na kravíně, kde prodáváte mléko pod tržní cenou, protože doufáte, že na pokrytí ztráty dostanete dotaci a platby z mlékárny máte 1/4 nebo i 1/2 roku zpožděné a jinam dávat nemůžete, protože situace je všude stejná!

Takže jste jen další Pepík z Václaváku.

vltava 11.11.2009 8:51

Výborný článek

Moje babička, vychovaná za Rakouska, vždy říkala: "Jídlo je dar boží, neradno s ním plýtvat". Stále se tím řídím. Divadélko s mlékem, vylévaným do pole, považuji za frašku. Pokud je nadprodukce, tak jdou ceny dolů, s tím nikdo nic nenadělá, ani EU, ani pánbu.

Příměr krize k sítu, které oddělí zrno od plev. je také trefný. Je potřeba zmínit, že nikdo nemá na čele nálepku "pleva". Tu plevu z něho udělá až jeho vlastní postoj, neschopnost uskromnit se, zatnout zuby a makat, vlastní nepružnost.

dulcibelka 11.11.2009 8:49

Re: Jo jasně...farmáři jsou fuj, protože berou dotace...

Dottore, a není to tak, že když nesplníte kvóty, nedostanete dotace?

Já pořád nerozumím tomu, že nemůžete ne vyrobit, ale prodat tolik šroubků, kolik se vám zlíbí...nebo jsem jen ještě neslyšela o případu, kdy by dotyčný šel za překročení kvóty v klepetech bručet...

Anubis 11.11.2009 8:41

Re: aha, no jo ...

Takže pro méně chápavé, Vaše tvrzení, že: "zemědělci jsou jediní podnikatelé,kteří jsou dotováni", konec Vašeho citátu je nesmysl, protože jsem Vám uvedl příklad kdy další podnikatelé jsou dotování. Už rozumíte?

A další Vaše tvrzení ukazuje na Vaši nezralost, protože JZD neexistují a nevím o zemědělském podniku provozovaném bolševiky. Vy ano? jmenujte. Pokud obecně chcete něco definovat urážíte spoustu normálních lidí.

Bylo by pěkné, aby lidé tvrdě pracující slušně vydělávali,souhlasím s váma, ale jmenujte mi oblast zemědělství, které by stály na tržních cenách a ne na nesmyslných dotacích.

Jirka 11.11.2009 8:41

Evropská regulace - náš vzor

Tak už máme, co jsme chtěli. Je přeci logické, když je něčeho víc, než je třeba, cena tohoto produktu klesá. Je-li tedy v Evropě přebytek mléka, producent na něm logicky nemůže vydělat.

Může se nám to nelíbit, ale dělat lze jediné - racionalizovat anebo snížit výrobu. A hlavně - celoevropsky zrušit zemědělské dotace a smířit se s tím, že se nám část zemědělství transformuje do ekologie krajiny. Protože ať děláme,co děláme, pět litrů mléka denně asi všichni nevypijem, že....

dr Pistollo Treffa della Barba 11.11.2009 8:04

Jo jasně...farmáři jsou fuj, protože berou dotace...

Vy jste fuj neméně, protože je nutíte dodržovat kvoty. A protože jste si začali, tak není co řešit. Jde jen o to, že jste farmaření prohlásili za veřejný statek a tak se prostě nedivte, že nikdo není spokojen. Farmář, že ho votravujete, kolik může mít krav, ovcí, prasat.....jablek....moštů....a vy jste naštvaní, že nemáte dobré jídlo.

Mohu Vás upozornit, že pokud máte pod kontrolovou "cestu mléka" od telátka, po  koncového zákazníka, tak není co řešit a nejen že nemáte finanční problém, ale i ten s prodejem Naopak. Dobrého mléka je sakra málo. Stejně tak smetany, másla, tvarohu....Nebo si mslíte, že máte dobré věci na stol? Houby s voctem.

Prostě se volte ty co zruší kvoty a dotace a nebudou naštvaní obě strany....

ps. Až Vám starosta bude určovat kolik můžete ve své štroubárně udělat šroubků, taky se budete bouřit. Zvlášť, když i přes veškeré nařízení, musíte hnát stroj na "maximum" protože nejdou snížit otáčky...takže tak....

petr 11.11.2009 7:28

Re: aha, no jo ...

nevím co tím kroužkem dovádějících myslíte to je zase z uplně jiného tématu ale jáchtěl říci bez ohgleduý na znalosti ,má ta paní pravdu . Stěžuýjí si hlavně bolševická jzd která hospodařit neuměla. Poctiví soukromí zemědělci tvrdě pracují a takéslušně vydělávají.

j 11.11.2009 7:26

Re: Zajímavé

a já to spíš pochopil tak, že malý sedlák má s výrobou mléka menší náklady, takže mu může stáčit 6 korun aby vydělal,  než Velebovi družstva. Mohu se ale mýlit, ta neviditelná ruka trhu je potřeba trochu zviditelnit.

A proto máme leasingy nebo půjčky a nemusíte na Václavák:-)

Anubis 11.11.2009 7:06

Re: aha, no jo ...

Máte pane Petře zajímavý názor, podle vás jsou asi lidé podnikající např ve výstavbě elektráren z tvz.obnovitelných zdrojů (fotovoltaické a pod.) kroužkem dovádějících mládenců a děvčat.

Pán předemnou neříkal nic o tom, že ho to nebaví, ale víte jak například ráno (třeba dnes) organizovat "nástup" dojnic z pastviny k dojení, potažmo k dojícímu automatu? Diskutující naznačoval, že paní co napsala článek o zem.prvovýrobě ví velmi málo a jen teoreticky.

P.S. samozřejmě máte provdu, že i pro zemědělce musí platit pravidla jako pro ostatní podnikatele.