2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

FEJETON: Zlepšovací návrh

Kdysi dávno, v jednom z mých četných zaměstnání, jsem podal zlepšovací návrh. Mimochodem, to nebyl vynález minulého režimu, o zlepšovacích návrzích jsem se dočetl v pamětech Henryho Forda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 12.4.2022 7:59

"Zlepšovací návrh" pro Nefa i Pankoviče a jim podobné, by mohl vyjít s poznání o měrné nákladovosti různých typů dopravy:

https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/cista_mobilita_seminar/$FILE/OPZPUR-18_Siemens-20180413.pdf

D. Krajíček 12.4.2022 10:27

Pěkná demagogie. Jen bych dal do úvahy, proč je tak složité ekonomicky prosadit tak úžasné myšlenky do praxe.

Asi nebudou tak úžasné a ekonomicky výhodné.

Zkuste zrušit dotace na elektromobilitu a na výrobu občasné elektřiny a zůstanou Vám oči pro pláč.

P. Rada 12.4.2022 17:24

Pane Krajíčku jste zřejmě bezradný protože k odkazu neuvádíte žádné věcnosti a navíc o mě předpokládáte hlouposti.

K tomu co jsem fakticky vyzkoušel . Bez dotací jsem už před desetiletími začal se zateplováním, bez dotací jej vybavil svépomocně zhotovenou rekuperací a bez dotací jej vytápím s obnovitelných zdrojů už mnoho let. Dál vše ještě vylepšuji a zrovna v těchto dnech pracuje teplovodní solární vytápění tak, že už mám přebytky tepla. Není to rozhodně o pohodlnosti, bylo s tím spousty práce, ale jde to a rozhodně bych neměnil! Opravdová svoboda něco stojí. Vše se mi ale už léta postupně vrací a v dnešní době s rostoucí rychlostí.

J. Jurax 12.4.2022 17:32

Ano.

Ještě poraďte, jak Vaše rady aplikovat v Praze na Jižním městě v desetipatrových panelácích.

D. Krajíček 12.4.2022 17:36

No výborně. Je vidět, že Vám to myslí ekonomicky, když jste se do zateplování a výroby teplé vody pustil i bez dotací.

Ovšem jeden člověk není ekonomika státu, natož ekonomika celosvětová.

Ve Vašem původním odkazu (Siemens s.r.o.) se za příklad ekologického pokroku uvádí nahrazení parních lokomotiv lokomotivami na naftu nebo lokomotivami na elektřinu.

A k tomu nebyly potřeba žádné dotace - prostě dýzl byl ekonomicky výhodnější, než uhlí, tak na něj přešel nejen kapitalista, ale i komunista. Takže nešlo o ekologický pokrok, ale o pokrok ekonomický, který náhodou měl i ekologické konsekvence.

Teď si vezměte soláry nebo větrníky. Bez dotací by je nikdo ani nepustil do sítě, protože jejich produkce má schopnost znestabilnit síť tak, že už ji nikdo nedá dohromady a dojde k blackoutu.

Takže ekonomicky jde o nesmysl na rozdíl od JE, uhelných a plynových elektráren.

Proto tvrdím, že je nutné zrušit dotace a nechat ekonomiku, aby prokázala prospěšnost té které metody výroby elektřiny.