5.4.2020 | Svátek má MiroslavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Spěje elektroenergetika ke krizi?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 126, poslední: 1.3.2013 0:21, přehled diskusí

Připomínám, že EU na nátlak Rakouska donutila:
Autor: P. Vaňura Datum: 27.2.2013 22:12

Bulharsko odstavit čtyři starší, leč PROVOZUSCHOPNÉ jaderné bloky s reaktory VVER 440/230, které dodávaly více než TŘETINU bulharské spotřeby elektřiny. Tim způsobla nedostatek elektřina a tudíž i nárůst cen na celém Balkáně. Takže hlavní viníci sedí jako téměř vždy v Bruselu!

Velmi reálné, děkuji.:
Autor: M. Prokop Datum: 27.2.2013 21:34

ONO JE TO VŠECHNO TROCHU JINAK:
Autor: V. Kolman Datum: 27.2.2013 18:34

Za mého mládí byly na Zemi cca 2 miliardy lidí. Nyní je jich už kolem 7 miliard.

PROBLÉM JE V TOM, ŽE ŽIVOČIŠNÝ DRUH "HOMO SAPIENS" JE VELMI SILNĚ PŘEMNOŽEN!!!

Stavbou nových a nových elektráren (jakýchkoliv) jenom oddalujeme průs.......švihy, které lidstvo čekají v nedaleké budoucnosti. Moudrá příroda si s lidstvem už nějak poradí - a nevidím to příliš růžově.

Re: ONO JE TO VŠECHNO TROCHU JINAK:
Autor: P. Rada Datum: 27.2.2013 20:09

V tom přemnožení vám pane Kolman dávám za pravdu. A vtom, že "je to jinak" asi taky i když nevím zdali se v příčině shodnem. Ve vstahu k energetickým zdojům totiž funguje přírodní logika/ zákonitost následovně.

Odpozorované statistické výsledky jak u savců tak u lidské populace říkají, že mezi natalitou a energetickou spotřebou platí vztah na méně jednu třetinu. Tedy ten, že natalita/porodnost klesá s energetickou náročností/spotřebou. Proč je to právě tak je sice zatím záhadou - ale velmi zajímavou - a jeví se to tak, že pokud by lidstvo mělo všeobecně rovnoměrný dostatek energie, ustálila by se jeho četnost na nižší hladině než dosud. Právě tento aspekt pokládám v energetice za podstatný ačkoli energetiky ignorovaný.

My Evropané už zřejmě spotřebováváme více a tak naše populace pomalu klesá a nebýt přistěhovalců byla by na výrazném ústupu. Doporučuji pečlivě pročíst hlavně závěr článku.:

http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/6021

Re: ONO JE TO VŠECHNO TROCHU JINAK:
Autor: B. Uhlich Datum: 27.2.2013 23:08

  ...aha, tak pan Rada je nechápavý.. tak to budeme opakovat do zblbnutí:   správně je: ..pane Kolmane....

Re: ONO JE TO VŠECHNO TROCHU JINAK:
Autor: B. Rybák Datum: 28.2.2013 17:25

Oni ti hloupí demografové, sociologové, politologové a filozofové hledají takové složité, a logicky tak přesvědčivé důvody vymírání západní civilizace (pád křesťanství, morální relativizmus, zduřelý sociální stát, důchodový systém...

A ono je to tak jednoduché. Pouhá energetická spotřeba. Ta někomu vysvětlí úplně všechno.

Oni ti trilobiti, to se svou energetikou přepískli a tak nevyhnutelně vyhynuly. Ještě štěstí, že lišky mají šanci, protože až najdou ebonitové tyče, budou se (obnovitelně) elektrifikovat třením svých ocasů.

Pozn: Že ono ty snaživé eko-příživníčky vědy popletlo to, že čím vyhraněnnějším a aktivnějším predátorem nějaké zviřátko je, tím méně má mláďat. Ne ovšem proto, že by spotřebovaly více energie, ale proto, že jejich výchova je mnohem delší a náročnější než např. u trávožroutů či mrchožroutů a že jako vrchol potravního řetězce mají potravy mnohem méně.

Re: ONO JE TO VŠECHNO TROCHU JINAK:
Autor: B. Rybák Datum: 28.2.2013 16:18

Vám pane Kolmane připadá, že vesmír je malý? Technologická moudrost lidstva je jedinou šancí pro živou přírodu před vražednými útoky přírody neživé (ta už při nejméně 5 strašlivých vymíráních pobila nejméně 99,95% druhů). Ona ani ta doba ledová nebude žádná legrace (FV proti ní moc nezmůže).

Spěje elektroenergetika ke krizi?:
Autor: J. Jurax Datum: 27.2.2013 17:37

Nespěje. Úž v ní je - najmě v EU díky blbosti politiků, co se nechali podplatit zelenými; za střízliva a neuplacení by takové kraviny nemohli prosazovat ...

Re: Spěje elektroenergetika ke krizi?:
Autor: P. Rada Datum: 27.2.2013 18:06

A jakpak je to s tou barevností vidění ve "švícaqrech", u jappončíků, američanů...

Napovím - třeba v USA se od toho roku 79 co jim havarovala jaderka na třímílovém ostrově se od jádra drží na míle daleko a tak přesto ,že jim s nedostatkem ropy teče mocensky do bot nespustily do provozu od té doby ani jednu JE.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1rie_elektr%C3%A1rny_Three_Mile_Island

Re: Spěje elektroenergetika ke krizi?:
Autor: P. Mach Datum: 27.2.2013 20:17

Hysterie kolem banální nehody na Three Mile Islandu již pominula.

http://atominfo.cz/2012/09/stavba-americkych-bloku-vogtle-s-reaktory-ap-1000-ma-mensi-zpozdeni/

A ve věcu hypotetického nedostatku ropy vám  doporučuji přečíst si něco o ropných píscích v Kanadě, případně o tom jak se díky těžbě břidlicového plynu  USA stávavjí soběstačnými ve spotřebě zemního plynu.

Re: Spěje elektroenergetika ke krizi?:
Autor: P. Rada Datum: 27.2.2013 21:08

Pane Mach ono to s tou údajnou hysterií bylo pro někho zřejmě spíše poučením. Věřím, že ale né tak pro Vás. To doporučení beru ale mohl by jste být konkrétnější. Pro příkladnost Vás předběhnu a k té současné bublině Vám nabízím informace.

http://www.finmag.cz/cs/finmag/kaleidoskop/bridlicna-bublina-a-blizici-se-deprese/

ZATÍM TĚŽBA PLYNU Z BŘIDLIC V USA ROSTE:
Autor: P. Vaňura Datum: 27.2.2013 22:16

a jeho cena klesla oproti maximu, které kdy dosáhla 8x, ve srovnání s Evropou je cena v USA třetinová.

Jak dlouho to vydrží nevím, ale realita je takováto.

Re: Spěje elektroenergetika ke krizi?:
Autor: B. Uhlich Datum: 27.2.2013 23:09

..pane Machu...     Rado ty negramote.....

Re: Spěje elektroenergetika ke krizi?:
Autor: B. Rybák Datum: 1.3.2013 0:21

Svým odkazům na "výplody" té party která byla usvědčena z podvodů, party která je výlučně za lhaní placená, neříkejte informace.

Nikdo na NP není takový idiot, aby věřil tomu, že američtí investoři jsou navzdory probíhající recesi ochotni investovat miliardy do břidličného projektu, aniž by měli jistotu, že se jim to bohatě vyplatí.

Pozn: Do tohoto byznysu mohutně investuje i sám "král lhářů" All Gore. Odůvodňuje to tím, že místo něho by na tom bohatl někdo jiný a on prý za ty peníze natočí pokračování svého zeleného (britským soudem za lživý, prohlášeného) blábolu. No není to drahoušek? Přímo vzorový prototyp (parazitické) "zelenosti".

Re: Spěje elektroenergetika ke krizi?:
Autor: M. Prokop Datum: 27.2.2013 21:36

Ale mohli, záleží jen, čemu říkáte "neuplacení".

Stačí vyvolat strach z atomu a očekávání "ekologické" levné zeleniny, zvláště u romantických Němců.

A už se to veze.

Němci jsou velcí romantici:
Autor: P. Vaňura Datum: 27.2.2013 22:17

Dali světu vizionáře, jako byli jistý Marx a Hitler...

Teď třeba Joschku Fischera a Daniela Cohn-Bendita...

Co z toho plyne pro nás?:
Autor: J. Jurax Datum: 27.2.2013 17:27

A Němci - v podstatě totéž co Bulharsko. Zelená blbost se vyvalila z břehů a blbí politici s rozhledem maximálně do příštích voleb podlehli zmanipulovanému davu, neboť nepřijít o moc, koryta a prebendy je pro ně nejprioritovatější z priorit, kdežto zájem země a prospěch jejích občanů je jim naopak u perdele (což ovšem není jen v Německu, že ano). Německo je sice bohaté a mnohé unese, ale ten zmanipulovaný dav se pod tlakem reality začíná probírat z omámení.

A nakonec - cituji - Radikální ekologičtí aktivisté často mluví o nutnosti radikálního omezení spotřeby, a že toho nelze dosáhnout bez radikální sociální revoluce. Občas tak mívám dojem, že cílem jejich prosazované německé cesty revoluce v energetice je nastolení chaosu a rozvratu, který by se stal podhoubím pro jimi vyhlíženou revoluci sociální - konec citátu. Inu, melouni - na povrchu zelení a vevnitř rudí. Fuj ... jak pravil jistý Uljanov, známější jako Lenin - čím hůř, tím líp ...

Co z toho plyne pro nás? Zahnat do děr zelené melounovité cvoky s mozky prožranými zelenou plísní, zrušit dotace na OZE a co nejrychleji dostavět Temelín, A zahájit budování další jaderné elektrárny - jestli ta zelená blbost v EU vydrží, budeme váženými poskytovateli levné elektřiny a budeme na zelené blbosti vůkol vydělávat.

Uljanova nepomlouvejte.:
Autor: V. Novák Datum: 27.2.2013 17:31

Komunismus - tot bolševická moc a elektrifikace. Ten by hnal Zelené Khméry na nějakou stavbu mládeže, kde by je jeho následovník kontinuálně ponechal v lagu.

Re: Uljanova nepomlouvejte.:
Autor: J. Jurax Datum: 27.2.2013 17:41

Jojo - prostředky se mění, idea zůstává ... ostatně rudí Khmérové v Kambodži na to šli i bez elektrifikace - stačilo  způsobit rozvrat a taky vyvraždit vzdělance a juž se spělo ke komunismu jen to svištělo ... no a zelení Khmérové na to jdou přes ten rozvrat - dál by se vidělo ...

Rudí Khmerová jsou další variantou šílenství salónních:
Autor: P. Vaňura Datum: 27.2.2013 22:27

intelektuálů. Rudá v kombinaci se zelenou, je ještě zvrácenější, než Stalinova kolektivizace a Hitlerova arizace.

Dobrý článek:
Autor: J. Jurax Datum: 27.2.2013 17:23

Cituji - Hlavní problém tkví v tom, že se dala řada politiků přesvědčit, že obnovitelné zdroje mohou nahradit jaderné a fosilní - konec citátu; ano, to je hlavní problém - nevzdělaní a "přesvědčitelní", čti uplacení politikové ...

Probůh, i kdyby ti politikové utrpěli jen humanitní VŠ vzdělání, případně žádné VŠ vzdělání, tak předtím museli maturovat, měli tudíž fyziku a matematiku (tedy pokud nematurovali na nějaké knedlíkárně), takže nepodplacení nebo střízliví, eventuálně nezhulení na nic takového kývnout nemohli - museli přece vědět, že bez levného, všeobecně dostupného, bezpečného a taky životní prostředí nezatěžujícího způsobu uskladnění již vyrobené elektrické energie jsou specielně fofrníky a fotovoltaika na dvě věci - na nic a na howno. A že jiné obnovitelné zdroje - biomasa etc. - jsou nekonkurenceschopné a pochopitelně ne dosti výkonné. Že z celých OZE akorát vodní elektrárny jsou reálně využitelné.

Zelení jsou zemští škůdci ... a naši čačtí volení zastupiči nezřídka taky.

A Bulharsko - cituji - Na nátlak hlavně Rakouska a Německa si Evropská unie dala jako podmínku pro vstup Bulharska do této organizace odstavení čtyř nejstarších bloků této elektrárny - konec citátu, elektrárnou míněn Kozloduj. Ať žije EU, z niž prýští energetické hovadiny a jež si dsdboje právo kecat do energetiky suverénního státu, nota bene na nátlak jiných států. Inu, jak zjevno, v EU jsou si všichni soudruzi rovni, ale někteří jsou si rovnější.

V Bulharsku je krystalicky jasně vidět, jak zelená blbost vyvalivší se z břehů učinila z exportéra elektřiny zemi energeticky nesoběstačnou s následným raketovým vzestupem cen elektřiny. A naštvaní Bulhaří by ovšem neměli útočit na ČEZ, který je v tom nevinně, ale vlastní politiky a hlavně všechny zelené oválet v dehtu a peří a vykopat ze země nejlépe do Rakous či Německa.

Re: Dobrý článek?:
Autor: P. Rada Datum: 27.2.2013 20:17

"Zemští škůdci" opravdu asi existují pane Jurax. Pravidelně to bývají ignoranti přírodních zákonů a zákonitostí. Je to pěkně vidět třeba na tom jak reagují biotopy svou rozmanitostí na příchod člověka. Ten si ve své pýše ale mnohdy neuvědomuje vývoj setrvačných procesů a zejména to, že je svou podstatou na jejich služby vázán víc jak efektivitou své práce.

Může být i poučné jak se uvnitř vlastního druhu různé suběkty dívají na kausu JETE 3,4

Kupodivu si vystačí s nebarevnou odpovědí bez které by J. J. asi neměl o čem psát.

http://www.factum.cz/

Re: Dobrý článek?:
Autor: B. Uhlich Datum: 27.2.2013 23:10

..pane Juraxi... vy gramatickej barbare...

Re: Dobrý článek?:
Autor: B. Uhlich Datum: 27.2.2013 23:11

Mám samozřejmě na mysli permanentního přispivatele Radu.

Re: Dobrý článek?:
Autor: B. Rybák Datum: 1.3.2013 0:00

Příště pište, až nebudete tak (přírodně) zfetovanej, aby jste ten svůj blábol dokázal také po sobě přečíst. Vy uJETEj suběkte uvnitř vlastního druhu.

Právě jsem se dočetl, že Bulhaři definitivně zablokovali JE Belene...:
Autor: V. Novák Datum: 27.2.2013 16:55

To bude plynu, který budou muset odebrat ze South Streamu!

A to bude jekotu a pouličních demonstrací!

To bude cenička elektřiny!

Němci chytili sami sebe do pasti:
Autor: P. Gabriel st. Datum: 27.2.2013 16:53

Zdeformováním trhu s elektroenergií dotacemi do fotovoltaiky a větrníků způsobili, že paroplynové zdroje, které měly jakotvrdá složka  nahradit zakázané jádro a vystužit slizovitou strukturu ekoenergetiky, nikdo nestaví, protože to není rentabilní. Řešení? Návrat k realitě tím, že ekoenergetika bude vystavena tržní konkurenci na nedeformovaném trhu bez dotací. Jiná cesta není. Je to velmi podobné, jako s řešením kolapsů eurozóny. Trvale deficitní hospodaření, nechť se to liberálním ekonomům líbí, či ne, není trvale udržitelné a je třeba se vrátit okamžitě k vyrovnanému fiskálu. Nic jiného nefunguje.

Re: Němci chytili sami sebe do pasti:
Autor: J. Jurax Datum: 27.2.2013 17:28

Jojo, moudrá slova - proto budou blbými politiky oslyšena :-(

tož tak ...:
Autor: J. Ištok Datum: 27.2.2013 14:38

Proletári všetkých krajín sa nespojili, zato "zelení" áno. Radšej sa mali spojiť proletári, nedoplácali by sme toľko na infatilnú elektrinu z obnoviteľných zdrojov

Re: tož tak ...:
Autor: R. Langer Datum: 27.2.2013 15:14

No, proletáři by to pro změnu rovnou všechno znárodnili. :-P