16.8.2022 | Svátek má Jáchym


Diskuse k článku

EVROPA: Sen se rozplynul

Evropská unie ztrácí na Ameriku i Čínu. Nic nenasvědčuje tomu, že by v globální konkurenci mohla zvítězit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 3.1.2020 21:49

A už vůbec zamlčujete Divoká Pole, tedy oblasti jihovýchodní Ukrajiny kde Tataři ze Zlaté Hordy unášela kohokoliv, kdo se tam na chvíli zabydlel do otroctví. Než je odtam vyhnaly kozáci a Kateřina Veliká. Totéž se dělo na Moravě jak zmiňuje i reportáž na streamu. Asi ti tolerantní Muslimové co dávali důstojnické funkce křesťanským synům janičářům, že?!

V. Církva 3.1.2020 21:43

Kecy které jsou v rozporu s knihami Korán a Nový Zákon působí velmi nedůvěryhodně. Nezkreslenou statistiku je určitě těžké dohledat ale je velmi nepravděpodobné, že by se Židům dlouhodobě dařilo lépe pod Muslimy než pod Křesťany. Samozřejmě, že tak jako měli Muslimové i rozumné panovníky, měli křesťanské země někdy i magory co dopustili pogromy.

V. Církva 3.1.2020 21:36

Dejte si obklad, už jsem psal v původním příspěvku, že Muslimové ze Španěl nebyli vyvražděni ale nuceni odejít. Když jste u nevolníků, právě Židé měli na našich ůzemých postavení zaručené panovníky, tedy lepší než ti nevolníci. Samozřejmě existovaly někdy i pogromy, ale nemyslete, že u Osmanů nebyly. Vždyť jsou Muslimové nabádáni proti Židům i v Koránu.A o kterých jiných zemích to plácáte, vždyť kromě Španěl Muslimové všechno obsadili, jak tedy mohlo být přežití Muslimů nemyslitelné?! Ale třeba v Británii se prý usazovali už stovky let. Vy budete pěkný manipulátor, nebo víte vážně prd.

Co se týká janičárů, to je skvělá kariéra zabíjet lidi. Ale ještě jednou. Osmanská říše samozřejmě všechny Křesťany či Židy nepobila a často byli velkorysí. I po dobytí Cařihradu leckteří Křesťané přežili. A naopak třeba křižáci zatopili Byzanci značně. Jistě byly situace, kdy byli osmanští Muslimové tolerantnější než Křesťané. Nicméně Islám byl nejvýbojnější ideologie ve středověku. Fungovalo to ve smyslu dobytí, obohacení a postupné Islamizace, ostatní byli občané druhé kategorie. To se Muslimům nestávalo protože byli indoktrinováni k výbojům. Jak už jsem předeslal nebylo kde by žili pod Křesťany. Ze Španěl byli odejiti. Křesťanství z podstaty výbojné není. Výboje evropské civilizace byly buď následkem obrany proti Islámu, nebo kšefty a kolonizace, která neměla základ v křesťanství. S výjimkou misií a ty měly pro domorodce většinou pozitivní přínos.

F. Houžňák 3.1.2020 19:29

Když se už tak rozepisujete o postavení Židů v Evropě - a líčíte to nejhorší jako normál, což taky není zrovna solidní - měl byste k tomu dodávat, že to všechno v Evropě skončilo v 18. století a od té doby Židé postupně - někde rychleji, někde pomaleji - dostávali běžná občanská práva. O různých "dvorních Židech" nemluvě. A pokud vím, u Osmanů sice mohli Židé pracovat ve státní správě, ale museli přestoupit k islámu. Ti to nebrali po hitlerovsku.

J. Kanioková 3.1.2020 19:25

"zdůrazňování náboženské svobody v Osmanské říši."

Ha, ha, ha...

J. Jurax 3.1.2020 19:21

No jo, a u nás v Holešově v roce 1918 byli zase ti cizí Židé.

J. Kanioková 3.1.2020 19:14

Blbost Rv

J. Kanioková 3.1.2020 19:13

1*****

J. Kanioková 3.1.2020 19:11

Nesnáším "vizionáře", neřídí se racionalitou, ale JEN svými sny !

D. Müller 3.1.2020 14:53

A je to jejich chyba nebo naše? Když se proti zlovůli někteří účastní demonstrací, tak zrovna tady diskutující na NP z něj derou kůži. Mají plnou klávesnici dehonestací a urážek. Je komické, že v EU jim to vadí a obdobné chování našich elit do krve hájí....

M. Starý 3.1.2020 14:33

Přečtěte si tento článek o Neapoli zde na Lidovkách https://www.lidovky.cz/svet/video-neapol-v-rukou-pirani-detske-gangy-pravidelne-kradou-a-zapaluji-vanocni-stromky.A200102_155613_ln_zahranici_mha

Š. Hašek 3.1.2020 13:16

R^

Š. Hašek 3.1.2020 13:16

Řekl bych, ........ že tak.

J. Kouřil 3.1.2020 12:43

Evropské i české elity jsou banda zbabělců, neschopných říci pravdu a používajících místo toho tzv. politickou korektnost, neschopných postavit se jakémukoliv problému, podléhající zeleným a jiným křiklounům a úplatkům všeho druhu. Nemají žádnou hrdost ani morálku, prodají své spoluobčany, jen když z toho budou něco mít. Takoví lidé nemohou pro Evropu nic dobrého udělat, protože na to prostě nemají. Navíc vytvořili v politice tak špinavé prostředí, že se ho každý slušný a schopný člověk štítí a nemá o ně zájem. Bez násilí se asi tento stav nevyřeší.[>-]

V. Novák 3.1.2020 12:35

Sloužit mocným nebyla ani tak strategie, jako podmínka přežití a "přirozený" stav věcí ve feudální Evropě - král sloužil císaři, knížata, hrabata, baroni a rytíři byli povinni službou svým lenním pánům a ostatní byli poddaní, pár měšťanů a sem-tam nějaký svobodník, který měl co dělat, aby si své privilegium udržel.

Ano - židům se to občas krutě nevyplatilo. Třeba v polské Okrajině, kde byli prostředníky mezi katolickými pany a pravoslavnými cholopy a kozáky. Ti neviděli pana, ale místního žida, kterému platili za všecko, za použití panského mlýna, za vodku z panské propijacje i za zapůjčení klíčů od cerkvušky. Chmelnického kozáci je v 17. století vzali hákem. hajdamáci v 18. století. A machnovci, petljurovci, kozáci hetmana Skoropadského, banderovci,... ve 20.

Ale vždy platilo, že nejhorší pronásledování židů v muslimských zemích bylo na úrovni toho, co bylo v zemích křesťanských poměrně "tolerantním" přístupem .

Snad bych měl zdůraznit, že píšu o historii, ne o dnešku. Věřím, že vám nemusím, ale našli by se alternativně chápající...

V. Novák 3.1.2020 12:20

Zatímco přežití muslimů v křesťanských zemích bylo nemyslitelné a židé tamtéž byli lidmi mimo kategorie, pokud vůbec byli považováni za lidi...

Jistě - přestup na islám byla cesta ke kariéře, o níž si mohla většina v křesťanských zemích nechat zdát. Chlapci, kteří byli odevzdáni z Balkánu v rámci devširme se stávali janičáry a mohli udělat důstojnickou kariéru, která byla v křesťanských zemích vyhrazena pro aristokraty. Na rozdíl od svých šťastnějších sourozenců, na něž čekala "kariéra" nevolníka otročícího na panském.

V. Braun 3.1.2020 12:19

Praxe nikdy není stejná jako teorie a EU se samozřejmě potřebuje dále vyvíjet a měnit, jako všechno. Výhoda EU je dle mého názoru ve zjednodušení pravidel na společném trhu, v dalších oblastech je poněkud nedovařená.

V. Petr 3.1.2020 11:54

No, ve Vídni nedávno odmítli postavit pomník Janu Sobieskému, protože by to "bylo netaktní vůči Turkům...!"

V. Petr 3.1.2020 11:52

Ta "výhodnost" ovšem spočívala v tom, že křesťané a Židé byli a zpravidla dosud jsou ve všech muslimstánech lidmi druhé kategorie!

V. Petr 3.1.2020 11:50

ANO!

V. Petr 3.1.2020 11:47

Strategií Židů dlouho bylo sloužit mocným, zejména pokud ti mocní byli cizinci a potřebovali je k ovládání původního obyvatelstva. A tato strategie se Židům občas šeredně vymstila. To byl i případ Španělska.

V moha jiných případech v tom ovšem Židé byli nevinně. Je totiž jakýmsi "přírodním zákonem," že se v případě nějakých katastrof hněv zoufalých obyvatel obrátí proti někomu, kdo je pro ně "cizí." Až neuvěřitelným případem je to, že po katastrofálním zemětřesení !!! v Japonsku roku 1923 !!! se obětí pogromů stávali tamní Korejci.

V. Novák 3.1.2020 11:34

Křesťané v Osmanské říši přestupovali na isám, protože to bylo pro ně výhodné. Muslimové v křesťanské Evropě nepřežili a Židé byli křtěni násilím a pohrůžkou mučení a smrti.

Židé se s nikým "nesvezli" - byli objektem křesťanské nenávisti po staletí a ze Španělska byli vyhnáni ještě před muslimy. Do Osmanské říše prchali i za náboženskou svobodou a možností kariéry, kterou jim v Evropě neposkytl nikdo.

Ani ve vyjímečně tolerantní Praze Rudolfa II. nemohl být žid státním úředníkem, zatímco v islámských zemích byli židovští ministři běžní. A to představovala rudolfínská doba naprostý exces tolerance, který se rychle vrátil do evropského normálu v 17. a 18. století až do Josefa II.

V. Novák 3.1.2020 11:23

Jistý "drobný" rozdíl zde je: Evropa (tedy především Anglie, ale i Francie a další) si vstup na čínský trh vynutila pomocí dělových člunů, masakrů a ničení historických památek. Podobně jako vstup do Japoska.

Číňané nakupují to, co jim Evropané ochotně prodávají...

J. Jurax 3.1.2020 10:51

Nezbude než v této souvislosti připomenout Černomyrdinova slova: Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obyčejně.

S tou korekcí, že ti blbečkové v bruseli, sami dobře nemyslíce, to sice dobře nemyslí, ale přesto si myslí, že to myslí dobře.

A. Pakosta 3.1.2020 10:44

Inu, pokud zrovna právo Šaríja chcete nazývat kulturou, pak máte patrně pravdu. Ovšem z původních tradic arabských kmenů toho v islámu mnoho nezbylo. Jedním z důvodů vyhnání Mohameda z Mekky (roku 622) bylo právě to, že ve svém učení veškeré rodové tradice a zvyky popíral a potlačoval. Další pravidla pro muslimy pak přímo vymyslel sám - pravidlo zahalování žen například zavedl proto, že byl žárlivý na své manželky a nechtěl, aby mu je v medínské mešitě chlapi okukovali - medínská mešita totiž nebyla nic víc nežli usedlost, kde Mohamed se svými ženami bydlel, a kam zároveň svolával své souvěrce ke kázání. V době předislámské byly arabské ženy naopak známé svou parádivostí a koketérií. To vše s Mohamedem skončilo, stejně jako hudba, kterou prohlásil za "širk" (hřích), protože ji sám nesnášel, patrně kvůli své epilepsii. to všechno byly "kulturní novinky", nikoli tradice. Pravdou je, že řadu zásad převzal ze židovské a křesťanské věrouky. Sama podstata monoteizmu je první z nich. Stejně jako Mojžíš kázal zákaz cokoli přidružovat k Bohu - ale pak to sám porušil, když prohlásil, že to bude on, Mohamed, kdo bude při Posledním soudu stát vedle Boha a radit mu, koho má spasit a koho zatratit. To bylo vysloveně politické prohlášení, kterým chtěl posílit svou pozici mezi islámskými náčelníky, stejně jako tím, že si jakožto "Boží prorok" vyhradil právo na dvacet procent ze všeho, co jeho souvěrci při plundrování kde nahrabou.

P. Lenc 3.1.2020 10:29

Z plíživé sebevraždy Evropy se stává pěkný kvapík.

P. Lenc 3.1.2020 10:27

;-€R^

P. Lenc 3.1.2020 10:26

Ano pane Fridrichu, lépe to napsat nejde.;-OR^R^

J. Fridrich 3.1.2020 9:55

Ano, dnes souhlas pane Církva. Na ten přehnaný mutikulturalismus jsou nyní uváděny dva jednoduché lidové, ale pravdivé příměry - " Nelze chovat lišku v kurníku se slepicemi " a podobný příměr, že nelze v ZOO chovat všechna zvířata v jedné kleci...

Tak asi tak - toto chápe i děda s babkou v Horní-Dolní Lhotě, ale mamá Merkel, Macron a opilec Juncker s Ursulou von der Leyenovou to nechápou... Máme ale i u nás takové exoty...

J. Krásenský 3.1.2020 9:44

Teoreticky by EU mohla být podle Vašich představ, praxe tomu však neodpovídá - čili: "samými dobrými úmysly je dlážděná cesta do pekel".