28.11.2023 | Svátek má René


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Vitula 27.5.2011 11:30

Testy

Považuji za velmi nutné provést zátěžové testy pro alpské vodní elektrárny na zemětřesení síly 10. Jinak by nám mohly spláchnout větší část Rakouska, což by nám potom při testování Temelína velmi chybělo.

R. Tichý 27.5.2011 11:55

Re: Testy

To by nebylo marné, takhle nějak vyprudit i jiné. Co třeba testy solráních elektráren an zvýdšení sluenční aktivity ;o)

P. Rada 27.5.2011 11:57

Re: Testy

Vtípky jsou dobrou náplastí na špatnou náladu, arggumentem tam kde rozum nestačí....... ale fakt, že všechny masivní zdroje mají už ze své podstaty i rizikový charakter to nezmění. Nemusíme ale do ALP. Pokud by při povodních 2002 nevydržel Orlík jen proto, že přes něj šel nadprojektový příval vody byly by důsledky daleko dramatičtější. U těch alpsých je to podobné,  V případě JE dojde jak k masivnímu výpadku tak navíc stačí rozptýlit kěkolik kilogramů  ale velmi radioaktivní hmoty - špinavé bomby - a důsledek je dlouhodobě srovntelný i s tou nejničivější povodní.

Problém prakticky všech JE je v tom, že je bez záložních zdrojů nelze jednoduše "vypnout" ale probíhající reakce doznívají s energetickým výkonem řádu megawatů v objemu metrů krychlových po období ještě řady měsíců a celou tu dobu je nutné rozjetý kolos dochlazovat aby nemohlo dojít k jeho vnitřnímu zničení nebo až k únikům radiace. Takto se žádný jiný fosilní zdroj nechová - jen velkou přehrada se vypouští naráz dost obtížně.