9.12.2023 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

EURO: Pan Sobotka má smysl pro humor

Bavorsko, rok 1923. Hitler se již cítí silný, je již obklopen svými budoucími muži první linie. V noci z 8. na 9. listopadu se pokusí o ozbrojený puč a násilné převzetí moci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Student 30.5.2017 9:21

Děkuji.

Paní Šichtařová, Vaše příspěvky jsou vždy věcné. Je vidět, že se snažíte předat důležité informace a nepíšete jen pro psaní jako takové. A umíte přiblížit složité ekonomické jevy i nám laikům.

Držím Vám palce a doufám, že i nadále budu mít možnost orientovat se v ekonomických otázkách dneška i s pomocí Vašich erudovaných příspěvků...

Hezké dny přeji, a vše dobré v životě Vám i rodině.

K. Loskot 22.5.2017 19:38

Sobotka je blb a spoleha se na to, ze ho zachrani Brusel. Ale nejdriv by mel pykat za OKD ! Dvacitka by to spravila.

I. Pařízek 22.5.2017 19:25

Premiér Sobotka je geniální ekonom!

S ohledem na jeho smysl pro humor,není možné,že nějaký má a myslí termín úplně vážně.Z toho plyne "kdo chce euro místo koruna,tak volí našeho geniálního ekonoma Sobotku a jeho ČSSD"!?ČSSD nás vede do propadliště dějin,ale s laskavým úsměvem p.Sobotky.

P. Min 23.5.2017 0:08

Re: Premiér Sobotka je geniální ekonom!

Moc laskavy usmev pan Sobotka zas tak nema. Spis krec klasickeho kostihryza.

I. Hendrych 22.5.2017 18:52

EURO nepadne.

EURO nepadne....o tom není pochyb. Důvodů je mnoho.

J. Jurax 22.5.2017 23:50

Re: EURO nepadne.

Kdyby jenom padlo, to by bylo ještě dobré - ale ono se poséře a zasviní vše kolem ... :-)

J. Kanioková 22.5.2017 18:40

1***

M. Prokop 22.5.2017 17:38

Čeština pláče ...

"Díky tomu není vidět, v jak špatném stavu se ekonomika eurozóny – i díky euru – nachází."

Spíš

Vinou toho není vidět, v jak špatném stavu se ekonomika eurozóny – i vinou eura – nachází.

Jinak souhlas.

Šejnu asi kleplo.

M. Bílý 22.5.2017 18:20

Re: Čeština pláče ... a "díky" mnoha lidem velmi

Když už to "děkování" nemohu poslouchat uvádím tento (pochopitelně že vymyšlený) příklad: DÍKY nemoci nám umřela naše milovaná maminka ....tak to asi moc milovaná nebyla když za tu smrt děkujeme ....

P. Urban 22.5.2017 17:04

Vezmeme-li v úvahu

jak vypadala česká ekonomika před intervencemi a jak vypadá teď, pak jen více takových škod.

Představit si imaginární vývoj, v němž česká ekonomika díky absenci intervencí přejde za pár let z levné práce na drahou a přesto prodejnou, je opravdu velmi těžké.

Tím spíš, že bez (zásadních) intervenci jsme byli předtím dlouhá léta a ke kýženému přechodu jaksi nedošlo.

Jinak je ovšem pravda, že euro bycho měli přijmout, až budeme připraveni. (Platí stále.) Mimo jiné i proto, že v eurozóně bychom v případě nouze neměli měnový mechanismus, jak zlevnit svoji práci.

Z. Rychlý 22.5.2017 20:05

Re: Vezmeme-li v úvahu

Ta poslední věta mi ale přijde dost zásadní, nemyslíte? Kvůli ztrátě tohoto rozhodování bychom Euro neměli přijmout nikdy! Řekové za drachmy tuto možnost měli a hojně jí využívali. Teď jsou v kélu a jen sledují jak chudnou.

M. Prokop 22.5.2017 20:48

Re: Vezmeme-li v úvahu

Chudnou a vydírají. S drachmou by tolik vydírat nemohli.

J. Jurax 22.5.2017 23:52

Re: Vezmeme-li v úvahu

Vyděrači ovšem špatně končívají.

Jen co v EU někdo dostane rozum ... takže je vlastně Řecko v bezpečí ... :-)))

P. Selinger 22.5.2017 15:32

Premiér Sobotka prohlásil

že prý chce slyšet pevný termín přijetí Eura. Já by mu sdělil, jaký termín považuji za

správný já : NIKDY !

P. Urban 22.5.2017 17:06

Správý termín je

až budeme připraveni.

Prakticky v tom není rozdíl, ale zůstaneme dobrými Evropany.

M. Prokop 22.5.2017 17:40

Re: Správý termín je

Když tak tu EU a její provozovatele i podporovatele vidím a slyším, nechci být dobrým Evropanem.

Jsem raději populistou a xenofobem.

J. Kanioková 22.5.2017 18:43

Souzním, NIKDY..

nechci RVHP II.

J. Tolman 22.5.2017 21:22

Re: Souzním, NIKDY..

V RVHP jsme měli společnou měnu?

J. Jurax 22.5.2017 23:54

Re: Souzním, NIKDY..

No, v tomhle už EU RVHP dohnala a předehnala. A v mnohém dalším se snaží.

J. David 22.5.2017 14:38

Eurozóna, start singulárního stavu

Holt jakýsi start monetárně-gravitačního stavu (jádro EU), tedy nástup k bodu, kde zakřivení monetárního "časoprostoru" vzroste nade všechny meze a nekonečně se deformuje a zhroutí se samo do sebe, kdy nebude platit jakýkoliv měřitelný rozměr, přeneseno do monetární polohy. Opravdu pak bude výhrou, jak to zde někdo uvedl, míti rum ve sklepě, než virtuální prachy v bance. To pak bude kvést zase "barter"... A do tohoto chce náš "olysalý a ozubený švihák" vlézti? Až zase bude evidovat a inkasovat za psí známky na JM, co raději vezme, flašu rumu, nebo ruksak s papírky "500ojro"? "Euro ist bei uns teuro, aber bei euch ist wirklich billiger", nu nevím, tak to alespoň říkali zahraniční lovci v ČR, když platili hon a ulovenou zvěřinu, nu byli jsme díky Singerovi (kurz ČNB) za finanční debily. Asi tak, bylo ale veselo, zalepili jsme si po honu útroby jejich Jägermeisterem, oni se pak "zbořili" po Tuzemáku. To byl pak "barter", nemonetárně hraničící se singularitou. Blili a vzpomínali s nostalgií na starou dobrou DM, která byla 14 Kč za 1 DM, než Euro za 27 Kč, prý by se tehdá nemohli tak "zmazat". Qui modo, qui bono?

I. Schlägel 22.5.2017 13:58

4 poznámky.

V Německu nebyl fašismus, ale nacismus. Nešlo o pravicovou, ale levicovou diktaturu. ECB je ta hlavní instituce, díky které věci vypadají jinak, než ve skutečnosti jsou. Také sociální stát blahobytu časem dojede na to samé, na co dojely všechny verze socialismu, které kdy člověk dokázal vymyslet a ještě vymyslí.

Z. Rychlý 22.5.2017 14:31

Re: 4 poznámky.

Víc polopatě už to opravdu říci nelze. A stejně ....

J. Chaloupka 22.5.2017 13:23

Sobotka do toho za pár měsíců nebude mít

co mluvit. A stále se přesvědčuji, že je lepší mít rum ve sklepě, než peníze v bance. Ostatně je to jen důvěra, že nám za ty papírky nebo dokonce jen virtuální čísla v PC, někdo něco dá.

M. Šimon 22.5.2017 11:09

Historická nepřesnost

Vážená dámo,

téměř se vším, co píšete, souhlasím. Je pravdou, že v roce 1923 byl po nezdařeném puči Hitler zavřen, v roce 1924 odsouzen k pěti letům, ale puštěn na svobodu ji po necelých 9-ti měsících. V úvodu článku máte ale jednu podstatnou nepřesnost - Hitler se dostal k moci 30. ledna 1933, tedy již po deseti letech od puče. V roce 1939 (tedy po 16-ti letech od puče) napadl Polsko a tím rozpoutal 2. světovou válku. Jinak děkuji za uvedené souvislosti - Vaše články i knihy mám velmi rád a jsou pro mne vždy obohacením.

B. Rameš 22.5.2017 12:20

Re: Historická nepřesnost

Ba, také jsem nepochopil, k čemu se má zmiňovaných šestnáct let vztahovat. Nejsa ekonomem, jímá mne jistá pochybnost, zda autorka takto velkoryse nenakládá i s jinými čísly, byť i mně jsou její názory většinou blízké.

M. Pivoda 22.5.2017 12:34

Fakta jsou pro autorku nepodstatná

Kde je jedna závažná chyba, mohou být i další (závažné) chyby.

Šichtářová: "... některé věci je možno tušit dlouho dopředu, známe-li souvislosti."

S tím lze souhlasit. V pozadí na obzoru jsou totiž závažnější události, než tištění jakýchsi papírků, kterým ostatní přiřazují hodnotu.

Vyhraje nakonec ten, kdo má větší smysl pro humor?

R. Morava 22.5.2017 14:28

Re: Historická nepřesnost

Taky mi ty roky úplně neseděly, ale nakonec připouštím že měla pravdu. Do roku 1939 si svět namlouval, že se to s Hitlerem vyřeší. I když v září 1938 už i ignoranti chápali, že nevyřeší. Chamberlein ani Daladier ještě ne. Po září 1939 už to věděli všichni. Paní Šichtařová chtěla dle mého naznačit, že jsou blbci jako Macron (Daladier) Schultz (řekněme takový Chamberlein i když to není Brit ale Němec) kterým ještě v roce 1938 tedy 15 let po puči nedošlo, že Hitler je velký problém i pro ně.

Z. Rychlý 22.5.2017 14:53

Re: Historická nepřesnost

Podle mě chtěla autorka říci, že mezi počátkem nacismu a válkou, probíhalo (možná historicky nepřesně) období nadšení, budování a velebení. Přestože mnozí viděli apokalypsu, byli za směšné smutné postavy. A dala to do podobenství k €, kde jsme zatím ve fázi velebení a nadšení, a kritici jsou směšné smutné postavy. Usuzovat, že na základě této historické "chyby" je celý článek vadný ... to může jen pronikavý intelekt, který asi nechce vidět podstatu.

A. Alda 22.5.2017 10:30

Se začátkem Vašeho článku nemohu souhlasit.

Nacistický pokus puč v Mnichově nevznikl z pocitu síly, ale z pocitu zoufalství.

Z. Švrček 22.5.2017 10:26

představme si

Že vstoupíme do klubu. Pozvali nás a vykreslili jaj v růžových barvách, jako klub exkluzivní, kam mohou jen ti, kteří mají všech pět P. Zjistíme však, že se tam lobbuje, krade, protěžují se "staří členové - štamgasti" že oproti proklamacím, jak je to klub vzorný, chovající se ke všem stejně, zaručující bezpečnost, prosperitu, stejný hlas pro všechny, demokracii a vůbec vše růžové, je jeho skutečnost dost odlišná od této proklamace, s níž mne přijímal. V podstatě zjistíte, že si dva hlavní zakládající členové tento klub předělali jako štafáž svým mocenským choutkám a skutečnost je na hony vzdálená ideálu. Nicméně klub mi za členství platí a na oplátku chce, abych tu jeho habaďůru podporoval.

Co udělá skutečně slušný člověk, když toto zjistí a navíc i vidí, že i jeden ze starších členů našel tu odvahu a slušnost a odchází? Podle mne odejde také. Pokud ovšem zvažuje, že neodejde, že se mu to nevyplatí a bude brát dál a i když bude remcat, nakonec ty nepravosti podpoří, pak to není slušný člověk. Odpustil bych to pitomci, který naivně věří a dál koná službu užitečného idiota - ale takhle?

Hlavně pak historie učí, že tyhle kluby končívají stejně krachem a členům pak zůstanou velmi dlouho oči jen pro pláč.