2.4.2020 | Svátek má ErikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Potřebuji k životu sedm miliard lidíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 27, poslední: 11.12.2015 8:39, přehled diskusí

Kapitalismus nepotřebuje neproduktivní lidi:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.12.2015 16:54

China Wants to Replace Millions of Workers with Robots.

http://www.technologyreview.com/news/544201/china-wants-to-replace-millions-of-workers-with-robots/

Re: Kapitalismus nepotřebuje neproduktivní lidi:
Autor: M. Foltyn Datum: 10.12.2015 8:32

na rozdíl od socialismu, který je tahá i z Afriky.

Re: Kapitalismus nepotřebuje neproduktivní lidi:
Autor: K. Drobková Datum: 11.12.2015 8:39

http://www.youtube.com/embed/xKy2lLNQYrI?rel=0

Prostinké uvažování v přímkách nikam nevede.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 9.12.2015 13:27

Uváděné poučky platí v laboratoři a ve studovnách. V praxi mezi černou a bílou jsou mraky odstínů. Autorovy pravdy ze skript jsou k ničemu. Krásný příklad uvedl níže pan Gramblička.

Kdyby Afrika naráz vymřela - ulevilo by se nám. 7 miliard Japonců by asi silně změnilo svět, ale civilizace by nezanikla. Zato za 7  miliard Somálců bych ruku do ohně nedal.

Zmiňovat ty ubožáky Figueres, a toho druhého k*k*ta (poradce Obamy) autor nemusel, nijak tím úroveň textu nevylepšil. Malthus se prostě zmýlil, jeho omyl je dostatečně známý - tím není ovšem řečeno, že opak, tedy bezuzdný růst populace ubožáků je to pravé ořechové.

Článek mám za svazáckou slátaninu.

Re: Prostinké uvažování v přímkách nikam nevede.:
Autor: V. Vaclavik Datum: 9.12.2015 16:08

"Uváděné poučky platí v laboratoři a ve studovnách."

Takze muzeme zrusit vsechny skoly, krome tech vylozene praktickych, jako treba uciliste?

Kdo se ohani 'mraky odstinu' mezi praxi a teorii, prozrazuje na sebe, ze nema veci v hlave srovnane, anebo se snazi neco nedobreho pred ostatnimi zastrit. Jestlize si tyto doopravdy nejak odporuji, doporucil bych hledat, kde se stala chyba, nikoli zpochybnovat platnost te, ci one strany.

'Poucky' nemaji zadne uplatneni v tech laboratorich, nebo studovnach, ale je to 'naradi', ktere se ma pouzivat jako navod pro praxi. A jsou dve moznosti, bud je nase praxe spatna a nechceme ani slyset o dobrych pouckach, anebo jde o poucky spatne a nechceme si jimi zkazit nasi dobrou praxi. Me je ovsem jasne, ze jde o ten prvni pripad, nase praxe je totiz dozajista spatna, na to muzete vzit jed. Jinak bychom nebyli az po krk v te slichte nasich dnesnich praktik.

Re: Prostinké uvažování v přímkách nikam nevede.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 9.12.2015 17:57

Srovnané, nesrovnané. Vy zase nechápete psané. Už jen to "Mraky odstínů mezi praxí  teorií.." celou vaši reakci shazuje. Já to tak nenapsal, takže nemá valného smyslu vám nějak oponovat.

Bohuzel s temi sedmi miliardami:
Autor: V. Vaclavik Datum: 9.12.2015 11:48

ktere autor potrebuje, se obrazne sekl do nohy, nebude to pochopeno, jak dokazuje diskuze.

Co vsichni potrebujeme jsou v prve rade (aspon do jiste miry) racionalni lide, az ve druhe rade potrebujeme vyssi pocty lidi, aby slo udrzet jistou uroven zivotniho standardu. Sedm miliard divochu je vam k nicemu, kdyz se chovaji jako divosi, naopak jsou vam ke skode, protoze se proti jejich dobyvacnym utokum musite branit.

Jinak je clanek naprosto spravny, clovek se ale musi divit, ze neco takoveho vubec neni uz nejake to stoleti bezna vedomost bezneho obcana, ze se o tom pisi clanky v duchu objevovani ameriky. Vzdyt to neni nic jineho, nez zakladni lekce v klasicke ekonomice '101'.

Re: Bohuzel s temi sedmi miliardami:
Autor: V. Vaclavik Datum: 9.12.2015 16:32

Clanek nam rika, ze spolupraci mohou lide dosahovat vysledku, jakych by sami nikdy nedosahli, ze dnesni moderni spolecnost by nemohla existovat, vzniknout, kdyby vsichni zavirali sve hranice a branili si svuj pasalik. Tim ale vubec neni receno, ze si sem mame pozvat dnesni invazni zlatokopy ze zaostaleho sveta, maximalne v tomto ohledu nam to rika, ze napriklad dnesni EU by se nemela zmenit v jeden velky pasalik, ve kterem je nam dovoleno spolupracovat, ovsem pod kuratelou regulaci toho naseho unijniho pasaliku, a zavirat hranice obchodu s nevyspelym svetem ochranarskou politikou, ktera jak z clanku vyplyva, je navysost pomylena, jen si tim sami skodime.

Je i docela dobre mozne, ze tou dlouhodobou ochranarskou politikou branici obchodu (jak EU jako celku, tak jednotlivych clenskych statu EU) na urovni 'low tech', tedy nizke technicke urovne, jsme si sami alespon castecne zpusobili, ze sem dnes proudi ti uprchlici za lepsim.

Zapadni svet mel jiz davno ponechat veskerou 'nekvalifikovanou' vyrobu zaostalemu svetu a sam se venovat jen tomu, co v tom zaostalem svete nejsou schopni vyrabet a nasledne nam prodavat. Jenze my uz tradicne pomylene chranime nasi low tech vyrobu pred konkurenci ze zaostaleho a rozvojoveho sveta, cimz zpusobujeme, ze nasi lide mohou usnout na vavrinech primitivni vyroby, kterou by stejne dobre umeli provozovat nekde v Africe, a nemaji motivaci na sobe pracovat, tlacit na sve potomky, aby se vzdelavali - protoze proc by, kdyz se strycek prerozdelovaci stat postara a zivobyti zajisti, vcetne odbytu vysledku te primitivni odvedene prace.

Hm, vaše argumentace:
Autor: J. Schwarz Datum: 9.12.2015 11:23

je dost děravá. Je sice pravda, že víc lidí znamená i víc géniů a tedy i vyspělých technologií / při půl miliardě lidí na světě by šlo těžko udržet současný rozvoj mikroelektroniky / ale třeba úspěchů v teoretických vědách, raketové a jaderné technice dosáhl SSSR i při pouhých 200 milionech obyvatel. Těch více géniů ovšem znamená též násobné množství idiotů, kteří díky práci géniů nemají uplatnění / netřeba už pasáků koz, pohaněčů mezků  ani kydačů hnoje / a géniové, kteří dobře vidí jaké hodnoty vytvářejí neplanou nadšením jsou-li plody jejich práce masivně "přerozdělovány" směrem k pitomcům. Mám zato,  že další polulační růst nám byl čert dlužen, ať si jinde klidně souloží jako králíci ale tady bychom měli být rádi že počet lidí klesá a neměli bychom si sem pouštět vetřelce. Proč se nemají líp třeba v Indii - je jich tam přece dost na "zvětšování niky".

Re: Hm, vaše argumentace:
Autor: V. Vaclavik Datum: 9.12.2015 11:33

Nic jste z clanku nepochopil.

Re: Hm, vaše argumentace:
Autor: R. Gramblička Datum: 9.12.2015 11:42

Tak nám to vysvětlete, prosím

Re: Hm, vaše argumentace:
Autor: V. Vaclavik Datum: 9.12.2015 16:12

Vite, on ten clanek je vice nadcasovy, nez si ho pan Schwarz vylozil. On ho cte skrze bryle dnesniho problemu s invazi tech bezencu, ale o tom ten clanek vubec neni. I kdyz mnohe pouceni z toho clanku by nam bylo pomohlo te dnesni krizi alespon castecne predejit. Ovsem to plati o vsem co je napsane a je alespon castecne rozumne, nam totiz chybi hlavne rozum.

Takovou demagogii jsem už dlouho nečetl:
Autor: J. Pražák Datum: 9.12.2015 10:38

Autor nezmiňuje velký počet nezaměstnaných a hlavně nezaměstnatelných, kteří pouze trpně přežívají, aniž by přispívali k rozvoji. Tento stav je ve „vyspělém“ světě umožněn existencí asociálních států, které poskytují nejrůznější „dávky“ líným a neschopným. V rozvojovém světě jsou stamiliony nevzdělaných nejchudších, kteří jsou v tomto stavu právě proto, že se rychle rozmnožují.

Proč autor nezmínil Čínu, kde právě politika jednoho dítěte umožnila provést průmyslovou revoluci a nebývalý rozmach společnosti?

Re: Takovou demagogii jsem už dlouho nečetl:
Autor: V. Vaclavik Datum: 9.12.2015 11:35

Jste zarnym prikladem jak uvazuji novi moderni vedci, korelatori...

Re: Takovou demagogii jsem už dlouho nečetl:
Autor: J. Jurax Datum: 10.12.2015 2:15

No a teď mají v Číně s důsledky politiky jednoho dítěte nezanedbatelné problémy - a ustupují od ní.

Re: Takovou demagogii jsem už dlouho nečetl:
Autor: J. Pražák Datum: 10.12.2015 7:35

Poté, co jim tato politika umožnila stát se hospodářskou velmocí a růst "klesl" na cca 5% ročně. Tak velký problém nyní nemají, vyřeší se nenásilně, samovolně. Politika jednoho dítěte platila pouze ve městech. To už čeští autoři nepíší. Porovnejte tuto situaci např. se Somálskem, Nigerií, Bangladéšem, Pakistanem,....kde mají vysokou porodnost.

Jděte do řiti, troubo. Kalkulace v životech, tedy :
Autor: K. Janyška Datum: 9.12.2015 10:35

dědění a dělení soukormých majetků určí to, kolik bude na světě lidí. Ne blbí lidé, kterých jsou miliardy, včetně vás... Dzp.

Naprosto a zcela s Vámi souhlasím.:
Autor: A. Alda Datum: 9.12.2015 9:48

K Vámi uváděným argumentům ještě připojuji to, že historie lidstva zcela spolehlivě prokázala, že lokálním snížením počtu obyvatel dochází vždy k snížení civilisační úrovně, případně i k zániku civilisace. Projevilo se to i v dějinách Evropy po morových ranách nebo po Třicetileté válce.

Kdyby počet obyvatel Země stoupl na deset miliard, došlo by zřejmě k dalšímu skokovému posunu, protože by výrazněji přibylo extrémně inteligentních lidí a zřejmě bychom konečně dokázali terafomrovat Mars a některé měsíce Jupitera a Saturnu.

Re: Naprosto a zcela s Vámi souhlasím.:
Autor: R. Gramblička Datum: 9.12.2015 10:06

No já nevím, nejvíc se to množí v regionech, kde inteligencí zrovna neoplývají. V každém novém milionu židů, Němců či Číňanů se jistě najde významný zlomek chytrých hlav. Kolik se jich narodí mezi Araby, Nigérijci či Jihoamerickými Indiány si ale velké iluze nedělám

:))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 9.12.2015 12:53

Mimochodem, "únosný" počet :
Autor: P. Vaňura Datum: 9.12.2015 9:39

obyvatel se celá tisíciletí udržoval neustálými válkami. Ve 20 století to byly války a zbrojení, které byly hlavním zdrojem tecnického pokroku.

Ještě by mě měl autor říci, k čemu:
Autor: P. Vaňura Datum: 9.12.2015 9:36

potřebuji obyvatele čtvrti Malebeek, či jak se to jmenuje, Chánova, Lunik 9 nebo třeba celé Zimbabwe!

Krásná demagogie :
Autor: O. Havlíček Datum: 9.12.2015 8:55

od začátku do konce ! Radost si počíst !

Světová "elita" má opačný názor.:
Autor: J. Mrázek Datum: 9.12.2015 6:27

A pro jeho realizaci dělá vše, včetně provokování světové války.....

také už mě napadlo:
Autor: D. Šimáček Datum: 9.12.2015 2:12

jakou souvstažnost má velikost populace s dosaženým technologickým vývojem, v izolované společenství 20ti lidí není možné být kardiochirurg na to je potřeba alespoň co já vím 1 000 000, ale 7 000 000 000 kolik z nich se opravdu podílí na tom nesení vzdělanosti a civilizace? To je teprv otázka.

Re: také už mě napadlo:
Autor: R. Gramblička Datum: 9.12.2015 7:30

Mno, kdyby náhodou vymřela celá Afrika a blízky východ, zbytku světa by se náramně ulevilo :-P

Re: také už mě napadlo:
Autor: R. Gramblička Datum: 9.12.2015 7:33

PS: šílené demografické tempo Afričanů je výsledkem západního inženýrství. Kdyby se jim nepletli do života, byl by přírůstek podstatně nižší