24.1.2021 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

ESEJ: Ekonomika a ekonomie - věda a ideologie

Analytici, politici i novináři jásají, odboráři okamžitě požadují zvyšování mezd a minimální mzdy a premiér se k nim přidává.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 21.5.2015 7:59

Ekonomie je veda kazisuku

a autor clanku je jen dalsim z rady z nich. 

A jediny z diskuteru, kdo tu ma hlavu na ramenou, je Z. Švrček nize. Ostatni, vcetne autora ji maji vselikde jinde.

P. Urban 20.5.2015 17:46

Používání přesných čísel v ekonomii nemá smysl

ale používání hrubých čísel ano.

Jestliže nám ve vzorci týkajícího se stavu hospodářství D = H / M vyjde 41, pak to neznamená nic. Přinejmenším pokud neznáme jednotky. Pokud vyjde nárůst o 4%, pak lze očekávat například to, že průměrné mzdy vzrostou, velmi zhruba, o ty 4%.

To je samozřejmě velmi zjednodušující. Růst za jediný rok nemusí znamenat nic, jen sezónní výkyv. Může jít o efekt "lodí na poušti"; ale pak by měl ekonom uvést důvody, proč tomu tak podle něj je. HDP je hrubý ukazatel, rozdíly v řádu procent (či desetin při jeho změnách) nemusí znamenat nic. Rozdíly v řádu desítek procent už ale ano.

Autor má pravdu, že ekonomické pojmy nemají nulový sémantický diferenciál. Ale nenulový naznamená totéž, co nekonečný. Ani podnik nelze popsat jednoznačně matematickým modelem. Řada faktorů (třeba ceny) se mění ne zcela předvídatelným způsobem, některé další je obtížné i exaktně popsat (například pracovní morálku). Kdo ale s těmito neučitými kategoriemi neumí pracovat, ten brzy zkrachuje. A nejen v podnikání.

Takže ona ekonomická čísla je opravdu nutné brát s rezervou. Vysvětlit a popsat je s fyzikální přesností opravdu nelze. Ale to ještě neznamená, že je to jen ideologie.

P. Rada 20.5.2015 19:25

Re: Používání přesných čísel v ekonomii nemá smysl

Ne jen ideologie ekonomika rozhodně není.

Je však značně "idealizovaná" - tedy postavena na nepevných základech lidských ideálů... - nikoli na něčem exaktním a nezávisle ověřitelném analogicky jak to praktikují vědy přírodní.

Společensko-vědními disciplínami neopovrhuji - jede ale klasifikační princip a s toho vyplývající důsledky. Zejména s ohledem na míru spolehlivosti předpovědí.

P. Přibyl 20.5.2015 15:45

HDP?

Dobrý článek.

Už jen pro nezasvěcené by bylo fajn rozebrat co to vlastně je HDP.

To bychom se pobavili ještě o trochu víc.

P. Rada 20.5.2015 16:29

Re: HDP?

"Pobavit se víc" je při tříbení názorů o ekonomice velmi kýžené.

Je totiž příznačné, že v protikladu k probírání tématu "zábavně", berou často lidé peníze - relikt ekonomiky i zmíněného HDP... - jako něco tak zásadního, že jim při nesrovnalosti může jít až o "život". Tak mocná modla to dnes je.

L. Novák 20.5.2015 16:44

Re: HDP?

Zelení komunisti to vidí jinak. Že, pane "RADO"? :-P

P. Rada 20.5.2015 19:11

Re: HDP?

To jak podsouváte/zaměnujete "dojmy za pojmy" - ale k tématu nic - je právě Vaší vizitkou a šklebem. Nebo jste tématu neporozuměl?

Zkusím to jinak. Jsou pohádky o pokladech které se v rukou chtivých měnily na prach... jen odvěkým výrazem hlouposti? Nenaznačil snad autor výše, že dnešní ekonomové mají s principu velmi nejistou pozici a proto i moc peněz, kterou jsem připoměl, může být pomíjivá?

Také proto bylo v poslední době vymyšleno několik systémů směny hodnot kde však už tolik nevládnou peníze = banky: 

http://www.epochtimes.cz/2013031420873/Island-poslal-bankere-do-vezeni.-Odmitl-platit-dluhy-bank-vyhlasil-bankrot-a-ukoncil%C2%A0dluhovou-krizi.html

http://e-republika.cz/article2436-Islan%C4%8Fane-zavad%C4%9Bji-paralelni-digitalni-m%C4%9Bnu

K. Janyška 20.5.2015 14:36

Mazejte k mistru Haykovi autore. A vy ostatní také.

Bez perfektní znalosti teprie spontánného řádu takové věci prostě nedáte... Dzp.

F. Kusák 20.5.2015 13:56

To, co autor popsal,

jsou notoricky známé věci a každý, trochu informovaný amatér o nich ví. Samozřejmě, že každý reálný systém je dynamický a silně nelineární a jeho chování je stochastické. To bohužel platí i pro reálné jevy ve fyzice. A od chápání fyziky tak, jak to viděl Newton jsme na kilometry daleko. Autor zapomněl na teorii relativity nebo kvantovou fyziku. Technici, aby vyjádřili míru nejistoty chování technického systému, třeba při výpočtu pevnosti nějaké součásti, pracují s tzv. koeficientem bezpečnosti. A ekonomové také ví, že růst HDP není všelék, ale jen jakýsi trend vývoje ekonomiky. Vezmeme-li si nějaký seriózní ekonomický rozbor, tak to tam nalezneme. Totéž matematizace dynamického a stochastického systému pomocí matematické analýzy může být jen pomocným nástrojem při rozhodování nikoliv však nevýznamným.

J. Kanioková 20.5.2015 13:12

Dobrý článek,

zvláště poslední odstavec. Přesná čísla tam téměř nikdy být nemohou, protože většina statistických údajů se liší (i když to většina popírá) v zadaných parametrech. V zadání od těch, kteří výsledkem sledují určité zaměření, cíl.

I. Schlägel 20.5.2015 11:15

Bingo.

No jo, co by ovšem politici dávali do svých předvolebních "programů"?

Z. Švrček 20.5.2015 10:33

Ekonomie

Svět výroby, služeb a jejich směny - tedy trh, hospodářství, či ekonomika, se chová, jak jej zrovna napadne. Zdálo by se. On je však jen určován v každé sekundě každé hodiny nezměrnou sumou jednotlivých rozhodnutí, voleb, či preferencí, závislých na osobních momentálních i dlouhodobějších představách každého z té myriády navzájem takto komunikujících subjektů o tom, co je pro něj dobré. Pokud by to takhle bylo, bylo by to fajn. Dalo by se mluvit o volném trhu, o svobodě. Člověk, není-li kriminogenní, tedy vyšinutý, většinou volí na základě toho, co považuje za správné a proto to funguje. Nikdo nikdy trh - tedy ta jednotlivá rozhodnutí, které jej tvoří - přesně nespočítal, nezměřil, nepodchytil a proto ani nedokázal přesněji určit jeho vnitřní stav, natož předpovědět jeho vývoj. Snad jen všeobecné trendy, což kolikrát stačí a také měřitelné výsledky, čili dopady. Bohužel si toto přirozené prostředí kurwíme přečetnými regulacemi, nesmyslnými masivními dotacemi, kvótami (dříve třeba nad slovem "limit", běžném v socialistickém hospodářství, západní kolegové kroutili hlavami a nechápali o čem hovoříme, dnes je to běžné i tam). Trh pomalu pohřbíváme pod tímto balastem, jenže on se nedá, je to přirozený proces dlouhodobě nezkurwitelný, jen omezeně spoutatelný. Proto po jakémkoliv pokusu o instalaci předpověditelné a řiditelné utopie o všeobecném blahu vždy bolestivě padáme na držku a trh opět vítězí. Nebylo-li by lepší toto uznat a nepokoušet se znova a znova si jej podřídit ?

M. Pivoda 20.5.2015 12:06

Re: Ekonomie

Vyslechli jsme slovo Boží. Amen.

J. Kanioková 20.5.2015 12:55

1*****

K. Frauknecht 20.5.2015 14:54

Re: Ekonomie

Hezký :-).

Svět by byl tak jednoduchej, kdybysme do všeho nestrkali ty naše umolousaný pracky!

M. Pivoda 20.5.2015 9:35

Matematik Lander opustil ekonomii a dal se na biologii

Díky své vrozené genialitě a adekvátnosti prostředí pro uplatnění klasické matematiky, matematik Lander se podílel na projektu přečtení lidského genomu a uspíšil jeho přečtení. Dnes je poradce prezidenta Obamy pro technologický pokrok. Kdyby býval byl zůstal v ekonomii (ač na Harvardu!), býval by i nadále produkoval jen duševní onannii.

Eric Steven Lander (born February 3, 1957) is a Professor of Biology at the Massachusetts Institute of Technology (MIT), ... He is co-chair of U.S. President Barack Obama's Council of Advisors on Science and Technology. ... As a mathematician, Lander studied combinatorics and applications of representation theory to coding theory. He enjoyed mathematics, but did not wish to spend his life in such a "monastic" career. Unsure of what to do next, he took up a job teaching managerial economics at Harvard Business School; ... At the suggestion of his brother, developmental biologist Arthur Lander, he started to look at neurobiology ...

Závěr: Lander - muž který prozřel. Češi mají naštěstí také jednoho významného matematika, který prozřel. Původně dělal matematizaci politických věd, aby byl za to vyhozen z Masarykovy univerzity a dočasně skončil jako vrátný v ČSAD Brno. Vsadil pak na umělou inteligenci a položil základy nové matematice vhodné pro společenské vědy (http://www.amazon.com/Mathematized-Humanities-Via-Humanized-Mathematics/dp/8085219220). Byl za to sice popliván Jeho Magnificencí Jiřím Zlatuškou, ale Polákovo dílo jistě projde testem historie. Musíme si ale počkat, až vymřou Polákovi odpůrci.

https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/

J. Kanioková 20.5.2015 12:58

Dík za info..

Zlatuška je ... uff..

A. Hrbek 20.5.2015 9:10

Je zásadní rozdíl mezi technikou a ekonomikou

Za posledních 50 let proběhl v technice skutečně velký vývoj. Jaký vývoj proběhl za stejnou dobu v ekonomice?

V ekonomii je také ovšem na začátku určitá představa a jsou stanoveny základní parametry. "Konstruktéry" systému jsou politické orgány, které jsou v převážné části ekonomickými amatéry. Současně jsou zavázáni nejrůznějším lobistům.

"Technology" jsou vláda a státní orgány. Pracovníci jsou opět politické figurky, které z valné části nemají dostatečnou kvalifikaci a zkušenosti v dané oblasti. Navíc jsou, spolu s částí neschopných nebo všeho schopných úředníků, většinou zkorumpovaní. "Montéry" systému jsou samostatné ekonomické subjekty, jednající v konkurenčním boji ve vlastním zájmu a ne v zájmu celku.

V ekonomickém systému naprosto chybí osobní zodpovědnost a postih za nekvalitní práci. Zodpovědnost za řízení je roztříštěná a nekoordinovaná a o některých nástrojích řízení se dopředu neví, co způsobí. Jak nám ukázala ČNB, tak ta má v podstatě pouze tři nástroje - úrokové sazby, ovlivňování kurzu a tisk ničím nekrytých peněz. Vláda a parlament vydávají stovky, často nesmyslných i protichůdných zákonů a nařízení. Dokonce takových, že se sami v nich nevyznají. Pokud se některý z nich neosvědčí, a často se to ví již předem, tak je cesta k jejich odstranění zdlouhavá a pracná. A snaží se působení trhu potlačit nejrůznějšími dotacemi a úlevami. Podniky v tom dokonale bruslí protože nevědí ani na měsíc dopředu, jaké nástroje a jaké parametry budou platit a současně hledají, někdy naštěstí, všechny cesty, jak si jejich neplněním ušetřit práci a peníze.

Všichni se pak drží hesla, že to trh nakonec vyřeší. Někdy se to skutečně stane, ale zatím je pravidlem kmitání od jedné krize do druhé. Finanční systém je odtržen od vlastnictví výroby a jen na ní parazituje. Stát sice některé výroby vlastní, ale zoufale chybí Státní banka, která by je financovala a tvrdě kontrolovala. Případně i podporovala spoluvlastnictvím další podnikání.

L. Pořický 20.5.2015 9:16

Re: Je zásadní rozdíl mezi technikou a ekonomikou

1*

P. Rada 20.5.2015 10:05

Re: Je zásadní rozdíl mezi technikou a ekonomikou

Zásadní rozdíl mezi vědou/technikou - a vírou je příznačně o realitě.

Realitou pak zůstává, že spíše víra je obsahem našeho života - kdežto věda obvykle jen doplnkovou součástí vysvětlující navíc jen některé kontůry.

To nepovažuji ani rozporný ani za známkovatelný stav.

P. Vaňura 20.5.2015 19:04

Re: Je zásadní rozdíl mezi technikou a ekonomikou

Toto je téměř katastrofální stav, který byl a je příčinou všeho zla!

K. Frauknecht 20.5.2015 10:04

Re: Ne ne.

Příměr a zejména závěr, není zdaleka správný.

V podstatě je základním "problémem" vazba mezi politikou a ekonomií. Existují pouze dva možné vztahy:

1/ Politika vývoj ekonomiky ovlivňuje. Třeba v počátku s dobrým úmyslem podpořit ekonomický růst (nepamatuji se :-))) nebo za účelem preference jiných cílů na úkor ekonomiky (typickým příkladem jsou obnovitelné zdroje). Tento vztah je VŽDY preferován levicovými politiky, viz "poručíme větru..." (leda tak svýmu :-)).

2/ Politika je k ekonomice zcela indiferentní. Jde o obvyklý postoj pravicových politiků.

Vámi popsané zmatky, problémy, nejistoty..... jsou způsobeny jen a pouze působením negativních regulací ekonomiky (pozitivní regulace neexistuje :-)))!) ze strany politiků (státu, EU).

P. Urban 20.5.2015 17:58

Existuje jen jeden vztah

Politika nikdy není k ekonomice zcela indiferentní. Pokud to nějaký pravicový politik tvrdí, pak je to vůl. Který nejspíš ještě nikdy nic doopravdy neřídil.

Jde o kvality a míru tohoto ovlivňování. Tady se pravicová a levicová politika obvykle liší. Ale to je příliš složité pro lidi, kteří chtějí mít vždy jen dvě možnosti. Protože mít jich víc je už příliš komlikované.

P. Rada 20.5.2015 8:43

Pěkně napsáno - ale.

To co mi v článku chybí, je porovnání subjektivního pojetí lidské ekonomie s tím jak objektivně funguje přírodní ekonomika, která nezná peníze a další konstrukty lidské představivosti ale je postavena na směně energie a hmoty.

K. Frauknecht 20.5.2015 10:36

Re: :-)))

Tomu se ale říká fyzika.

I. Schlägel 20.5.2015 11:18

Re: :-)))

Sem tam se do toho připlete i chemie ;-)

P. Rada 20.5.2015 12:41

Re: :-)))

Ano fyziky je ověřitelným základem - který naše ekonomika často nerespektuje - viz "Limity růstu".

Obávám se ale, že metabolismus živé přírody není zdaleka jen ta fyzika a občas dokonce nestačí ani vysvětlení biologie.

Příklad. Ve stresu rostliny i zvířata přestávají metabolizovat ačkoli příslušný aparát mají ještě zcela funkční. Jak si takovéto opakovaně odpozorované, jen bio-fyzikálně vysvětlit?

P. Vaňura 20.5.2015 19:10

Něco se z toho stresu už vysvětlit PODAŘILO

Jedna známá věc, u člověka existují nervové spoje, které úplně obcházejí rozumová centra mozku. Znamená to, že člověk někdy reaguje instinktivně, což je obecně RYCHLEJŠÍ. Protože ale té rychlosti padá za oběť pečlivější posouzení situace, může být toto chování někdy chybné.

P. Lenc 20.5.2015 7:01

Perfektní!

Ještě to vysvětlit ekonomům...

K. Frauknecht 20.5.2015 8:50

Re: :-))

Není to ouplně tak, jak je v článku uvedeno.

I v ekonomii jsou parametry naprosto exaktně definované a tedy měřitelné a srovnatelné (byť lze s některými vstupy, které je stanovují, polemizovat nebo s nimi nesouhlasit :-)).

Blbý je, když se z prezentace těchto parametrů stává propaganda. Tak schválně. Růst HDP za IQ letošního roku (q/q): USA 0,2%, Rusko 0,4%, Bulharsko 1,6%. Znamená to tedy, že Rusko má 2x výkonnější ekonomiku než USA? A Bulhaři 8x? :-)))))