15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

ENERGIE: Mimořádné, nezasloužené či neoprávněné zisky?

Otázkou je, jaká je příčina obrovského nárůstu cen energií, a s ním související hrozby likvidace části našeho energeticky náročného průmyslu a poklesu životní úrovně obyvatel na jedné straně a extrémních a nadměrných zisků u nás označovaných jako mimořádné, které z ničeho nic končí v kapsách akcionářů výrobců energií a bank.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 10.1.2023 12:59

Je tu ještě jeden rozdíl, Reichsprotektor Heydrich totiž nelikvidoval fungující českou ekonomiku, neboural uhelné elektrárny ani nezasypával doly...

Byl to zločinec ale ne šílenec!

V. Petr 10.1.2023 12:56

Podobné argumenty měli zelení i proti frakování v USA. Trump to ale přesto prosadil a tak mají Američané nejen dost vlastního plynu, ale jejich LNG dokonce zachraňuje zdegenerovanou Evropu!

V. Vozábal 10.1.2023 12:55

Velmi trefné. Jen bych malinko opravil domněnku, že jsme vazalové. To není přesné. My jsme totiž protektorát. Bez možnosti dělat jakoukoli vlastní politiku. Jen v těch Kobylisích se ještě nestřílí a koncentráky nemáme. Zatím... Ale například Totaleinsatz už funguje spolehlivě léta.

R. Polášek 10.1.2023 12:54

Přesně tak. R^

R. Polášek 10.1.2023 12:50

Z moskevského pohledu.

Z globálního pohledu se cca pětina ruské produkce plynu a ropy přesměrovala z Evropy do Číny a Indie, zbytek zůstává v zemi a do Evropy se přesměroval americký LNG a přeplacený LNG původně pro chudší asijské státy. Podobně to je s ropou.

M. Kanda 10.1.2023 11:59

Pro tak hustě zalidněnou oblast jako je Česko je frakování nepoužitelné. A odpor zelených není zdaleka jediná překážka.

Nejen, že dojde ke znečištění velkého objemu podzemních vod, ale dochází i k vývěru plynu na neočekávaných místech. Někdy i dost vzdálených od místa těžby. Když se vám takový vývěr objeví ve sklepě, máte z baráku raketu a to asi nikdo nechce.

V. Petr 10.1.2023 11:59

To máte pravdu, ale Transgas byl vládou ČSSD nesmyslně prodán Němcům. Protože na rozdíl od předchozí vlády ODS se politici ČSSD neuměli napakovat na celkem rozumných privatizacích a začali prodávat rodinné stříbro a přirozené monopoly.

R. Walker 10.1.2023 11:49

Pamatuji doby, kdy se budoval Tranzitní plynovod a poplatky za tranzit plynu do Německa (v plynu) nám měly zajistit dostatek plynu pro naše potřeby.

Kdeže loňské sněhy jsou.

V. Petr 10.1.2023 11:34

Němci nemají ani vlastní plyn ani vlastní ropu. Jsou jen tranzitní zemí a to může být i Polsko a Slovensko. My jsme dokonce tranzitní zemí pro německou elektřinu (směr sever - jih).

V. Petr 10.1.2023 11:32

Burza funguje v prostředí, kdy byla z důvodů německé Energiewende uměle snížena výroba elektřiny v uhelných a jaderných elektrárnách ve vidině, že se VYNALEZNE!!!! něco jiného. Nedostatek nabídky = růst cen, ale ZÁMĚRNĚ zůsobený zelenými zločinci.

Zločinec Fiala dokonce řekl, že "Nemůžeme elektřinu zlevňovat, když ji EU chce zdražovat." Novými "povolenkami" tomu nasadil korunu...

V. Petr 10.1.2023 11:27

Co si Češi zvolili, to mají. Když těm hlupákům tolik vadil "trestně stíhaný premiér..." Českou blbost překonává jen blbost německá a rakouská!

V. Petr 10.1.2023 11:24

Trh s elektřinou a trh s plynem a s ropou spolu souvisí jen tak, že se z důvodu nesmyslného grýndýlu používá plyn ve velkém k výrobě elektřiny (před deseti lety tak u nás NEBYLO). Jinak jsou to dvě různé burzy a dokonce sídlí v různých státech.

Takže z burzy v Lipsku jsme měli odejít už před rokem a půl. Plyn řešit je složité ale s prodejem elektřiny to nesouvisí. Nejjednodušší je jednak SNÍŽIT spotřebu plynu přechodem na uhlí a jednak zahájit domácí těžbu, což může vyžadovat pověšení zelených na větrníky!

R. Polášek 10.1.2023 10:54

Svého zemního plynu máme dost, teřba v Beskxydech. Pokud by se podařilo překonat odpor zelených a prosadit frakování. A ještě víc břidlicového plynu mají sousedi Poláci. S ropou to je horší, tam máme jen nějaké malé kapsy na Jižní Moravě.

L. Beneš 10.1.2023 10:46

Vláda národního zbídačení.

M. Kanda 10.1.2023 10:13

Odejít z burzy by nebyla soběstačnost, ale sebevražda. Uvědomte si, autore, že v energiích nikdy naše země soběstačná nebude.

Když odejdeme z burzy, budeme mít přebytek elektřiny a zoufalý nedostatek plynu a ropy, neboť tyto dvě komodity se u nás netěží a nikdy těžit nebudou. Když od ostatních chceme ropu a plyn, musíme učinit ústupky v elektřině. Smiřte se s tím.

R. Polášek 10.1.2023 9:36

Lipská burza normálně funguje. Akorát je využívána překupníky, kteří mají nakoupenou elektřinu, třeba od Čezu , až na tři roky a levně dopředu a nyní ji energetickým společnostem den po dni přeprodávají za aktuální dost vysokou spotovou cenu nastavenou právě Lipskou burzou. Protože jiná elektřina než od těch překupníků v Evropě prakticky není, protože nejsou další stabilní zdroje levné elektřiny.

J. Moravec 10.1.2023 9:26

Vláda se nediví. Vláda profituje a kruh se uzavřel. Pracující občan to zaplatí. Potřební mohou být v klidu. “Nikoho nenecháme padnout”.

P. Pepax 10.1.2023 9:06

R^

M. Vinkler 10.1.2023 9:03

Dobrý článek, pouze by chtělo zdůraznit, že tzv. energetický trh je fikcí a neexistuje.

Byl zglajchšaltován ekomagory a EK , za vydatné pomoci naprostých laiků z řad europarlamentu a lokajů v národních vládách.

Dnes se jedná o většinově regulatorní systém vedený politiky a nikoli zákonem nabídky a poptávky.

ČR toto panoptikum v Lipsku měla dávno opustit do doby než se tržní prostředí do energetiky vrátí v nezmrzačené podobě.

R. Polášek 10.1.2023 8:53

Tak vždycky, když cena komodity stoupá na násobky výrobní ceny, je to v tržním prostředí způsobeno nedostatkem komodity. Plynu máme dost, ruský plyn jsme stoprocentně nahradili LNG, to jen spolehlivých zdrojů elektřiny máme málo. Díky tlaku zelených se už 10 - 20 let ruší spolehlivé zdroje elektřiny, uhelné a v Německu i jaderné a díky nestabilitě ekonomického investičního prostředí, zase rozkolísaného zeleným tlakem, se nemohy stavět nové spolehlivé a levné zdroje elektřiny. OZE jako občasné zdroje elektřinu jen prodražují.

F. Navrátil 10.1.2023 8:14

Světové ceny ropy a plynu se nijak tragicky nezvedly. Pouze se tok těchto komodit přesměroval z Evropy do Číny a Indie. A to díky sankcím, které si Brusel uvalil sám na sebe.

V. Mokrý 10.1.2023 8:11

Že si najednou vzpomenuli na tyto zisky ?

Vždyť občas se o tom mluví u někoho při 10% a jinde se přehlížejí 100% i vyšší zisky !!

Nejsmutnější na to je, že to umožnila vláda + parlament a nyní se diví.

Z. Lapil 10.1.2023 7:38

Tak moment. Jestliže bylo odstaveno iks jaderných elektráren, tak ta elektřina ne trhu chybí a cena příslušně povyroste.

A predevsim: přijde mi hloupé tvrdit, že jestli někdo vypne elektrárnu, měl by nést cenové následky; pominu, že podle článku žádné nejsou. Dotyčný nese jen a pouze ty následky, že přijde o výdělek.

Stejným právem byste mohl požadovat, aby v případě, že se Škoda rozhodne vypnout výrobu aut, měli dražší auta... Kdo vlastně? Management? Zaměstnanci? Češi? Nebo Němci (protože VW)? To je přece blbina.

Jasně, nechat chcipnout husu snášejí zlata vejde, ať už se jmenuje elektrarna jeho automobilka, blbina je.

M. Pecina 10.1.2023 6:33

Naše vláda holt zapomněla, že jsme poťád suverénní stát, jemuž je odpovědná, v opačném případě se dopoutí vladtizrady. Nejsme žádná kolonie, před jejímž kolonizátorem by se měla třást strachy. Vláda má plnou pravomoc zakázat elektřinu vážet a měla to už dávno udělat.

I. Mentlík 10.1.2023 5:49

Dnešní vládní koalice pod pláštíkem pomoci chudším vrstvám (ze kterých to obratem vytáhne na platech za energie) bez skrupulí organizuje přesun finančních prostředků od chudších (a středních) k bohatým. V tom jsou mistři, jak už v minulosti dokázali. Nabádat ke spoření na penzi v současnosti by bylo komické, kdyby to nebylo tak tragické (viz propad penzijních fondů). Divím se, že téma energií dosud nikdo z protivným stran neuchopil: Babiš má (měl) jiné starosti, Schillerová si zakládá na kritice rozpočtu, Okamura jen blábolí, mimoparlamentní opozice se pravděpodobně úplně rozpustila, a Středula chtěl být prezidentem. Personální prázdnota na těchto stranách nevěští nic dobrého.