20.10.2019 | Svátek má VendelínDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ENERGETIKA: Zprovozněn největší mořský větrný parkŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 121, poslední: 4.9.2013 10:48, přehled diskusí

Kdyz ...:
Autor: J. Kuka Datum: 3.9.2013 17:56

Kdyz se na to tak divam a porovnavam ceny tak si rikam , zlaty temelin .

OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: P. Rada Datum: 3.9.2013 14:37

Takováto výstavba v lokalitách Severního moře přináší levnou energii do Evropské sítě a ta vytlačuje zejména jaderné zdroje s několika důvodů. Jednak cenou a poté potřebou rychlého náběhu altrnativních zdrojů a toto obé dnešní typy JE v konkurenčním prostředí diskvalifikuje. Autor se vědomě vyhnul hodnocení ekonomickému ale to je obdobné jek vyhodnocování efektivity těžby energií. V životě jde především o ekonomiku a ta fyzikálně pojatá má tu přednost že se v ní nedají prát špinavé peníze.:   s.wikipedia.org/wiki/ERoEI    http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/212562248420027/

Takže není divu, že přibývá kritických hlasů k další výstavbě reaktorů i s nedomyšlených bezpečnostních důvodů.

http://news.e-republika.cz/article1927-Pro-nas-Temelin-zni-i

Ti které tento trend nejvíce postihne se proto budou rekrutovat z řad investorů - pokud k výstavbě nedojde (viz vysoké státní návštěvy USA i Ruska lobující za jejich firmy) ... nebo bude postižena většinová společnost ČR - pokud se dostavba na základě dnes reálných verzí uskuteční.

Re: Rada a jeho NEHORÁZNÉ LŽI:
Autor: L. Novák 475 Datum: 3.9.2013 15:01

Rado, běžte lhát do nějakého zeleného plátku, tady jsou vaše ZÁMĚRNÉ LŽI průhledné na první pohled. Je neuvěřitelné, co vy musíte být za darebáka, když si takhle vymýšlíte a blábolíte, pokud se už nejedná o nějakou diagnózu typu "bájné lhaní"... 

Re: Rada a jeho NEHORÁZNÉ LŽI:
Autor: R. Langer Datum: 3.9.2013 15:32

On tomu možná dokonce sám věří. Kdysi jsem měl takového kamaráda, lhal takovým způsobem, že tomu nakonec začal věřit. Pak začal krást, pak okradl svoje přátele, pak se stal bezdomovcem a pak zcela osamocen umřel v ukradeném autě.

No, uvidíme, co pan Rada a Tolman.

Jenom mám trochu obavy, aby nám nakonec nedělali bachaře. Ale spíš by je popravili jako první jako nežádoucí inteligenci (možná by je jenom poslali do uranových dolů), jsou moc radikální a uvědomělí, to by se zelené věrchušce nehodilo do krámu.

Re:Langer a jeho NEHORÁZNÉ LŽI:
Autor: P. Rada Datum: 3.9.2013 16:03

Pane Langere to, že jste měl kamáráda co lhal Vám docela věřím, nebot si pamatuji celé řádky Vašich výlevů. Né nadarmo se říká, že vrána k vráně sedá. To považuji za velmi pravděpodobné.

Není-li to tak, že sám lžete - argumentujte něčím věcným co lze nezávisle ověřit. To jste zatím nepředvedl.

To ostatní je pak nejspíše o Vás a Vašich fantaziích které jsou k někomu jinému Vámi smyšlenému a pro mě tedy nediskutovatelné.

Re: Re:Langer a jeho NEHORÁZNÉ LŽI:
Autor: R. Langer Datum: 4.9.2013 10:25

To neřešte, pokud budete žít v nadále bludu, tak to stejně nepochopíte.

Re: Rada a jeho NEHORÁZNÉ LŽI:
Autor: P. Rada Datum: 3.9.2013 15:53

Pane Nováku 475 mírněte rétoriku vztklouna a posilujte věcnou argumentaci. Odkazy s řadou dat uvedené máte a očekával bych argumenty adekvátně věcné.

Drzost podsouvat mi darebáctví za to. že uvádím byt nepříjemná fakta v odkazech může mít nejspíše ten, kterému je pravda trnem v oku.

Re: Rada a jeho NEHORÁZNÉ LŽI:
Autor: L. Novák 475 Datum: 3.9.2013 16:04

Na vaše už stokrát vyvrácené blbosti a stokrát sem přesto znovu vložené už nikdo nebude ztrácet čas, Táhni do háje, zelený magore!

Re: OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: B. Graf Datum: 3.9.2013 15:34

Levnou energii? Kolik taková energie stojí?

Re: OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: P. Rada Datum: 3.9.2013 16:07

Pane Grafe "levná energie" je pojem obchodní vzniklý srovnáváním.

Kolik taková energie dnes stojí to vypovídá např. burzovní kurz. silové elektřiny.

http://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/

Re: OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: L. Novák 475 Datum: 3.9.2013 16:17

Pan Graf si z tebe dělá legraci, troubo, protože neumíš kupecké počty a nezvládneš jednoduchou odpověď na otázku:

Kolik stojí 1 kWh vykoupená z fotovoltaiky za 15 Kč, přenesená po síti na hranice Rakouska a Rakušanům prodaná za cenu na burze 1 Kč / kWh? :-)

Re: OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: B. Graf Datum: 3.9.2013 16:56

A je, pane Rado, skutečně levnou energie taková, kterou vyrobíte za nejméně 3 ale spíše až 6 Kč/kWh a prodáte ji na burze za 1 Kč/kWh (jak ukazuje vámi uvedený cenový graf)?

Pro koho je taková energie levná? Pro koho je výhodná?

Re: OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: P. Nejedlý Datum: 3.9.2013 15:57

Pane Rado, opět pracujete s informacemi z oblasti energetiky jako když kočička s pejskem vařili dort, což je deprimující i pro jedince s psychotesty pro práci v JE, jako v mém případě. Takže pouze pár vybraných témat:

Pokud se chcete opravdu seznámit s informacemi o ekonomických aspektech výroby el. v JE, tak doporučuji zprávu, kterou jsem již linkoval v diskuzi níže (http://www.world-nuclear.org/WNA/Publications/WNA-Reports/Nuclear-Power-Economics-and-Project-Structuring/).

Představa o tom, že výroba OZE vytlačuje výrobu JE je řekněme velmi zjednodušená. V rámci stávající struktury elektroenergetiky JE pracují v základní části denního diagramu zatížení, kde OZE bez radikálního navýšení akumulační kapacity v sítích všech napěťových hladin pracovat nemohou. Takže pokud výroba OZE vytlačuje něčí výrobu, tak to jsou především plynové elektrárny, což se ostatně zřetelně projevuje právě v DE (http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemecko-potize-plynovych-premiantu-d7g-/p_ekonomika.asp?c=A130520_110453_p_ekonomika_wag).

S úžasem čtu, že jste schopen se odvolávát na ekonomiku, protože ekonomika OZE je založena na dotacích, bez kterých by doposud byla zcela byla neživotaschopná, včetně projektu BARD Offshore 1. Konkrétně problematika dotací do BARD Offshore je blíže popsána zde (http://de.wikipedia.org/wiki/Offshore-Windpark#Wirtschaftlichkeit), kapitola 5.6.3.

Pokud je většinová společnost něčím postižena, tak je to v případě ČR poplatek na OZE, který můžete nalézt na své faktuře. Pokud jste již zapomněl jeho výši, podívejte se na fakturu. Títmo se zároveň loučím z diskuze.

Re: OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: P. Rada Datum: 3.9.2013 16:44

Pane Nejedlý Vaší rétorice se přispůsobím. Předně jsem zapracoval Váši vlastní premisu : ..."ekonomické aspekty projektu nejsou předmětem tohoto článku" ... a je tedy s podivem, že Vás má reakce vůbec zajímá a navíc takovou měrou. Mám proto za, to že jsem Vám šlápl na ... "kuří oko".

Až příště budete "vařit dort" pro širší forum tak ho upečte celý na ne jen polotovar ..."pro jedince s psychotesty pro práci v JE".

Považuji ale za pozitivní, že takové psychotesty někdo vůbec dělá. Věřím, že důkladně u nezávislé agentury a nikoliv jen jako pojistku loajálnosti zaměstnanců. Bylo by nakonec třeba dobré, toto rozšířit i na celou politickou sféru a divím se, že jste to po svých dobrých zkušenostech nepřenesl na toto zaměřením ponejvíce politické forum namísto jednostranné výpovědi o energetice u nás za humny.

Vámi uvedená zpráva o ekonomice se opírá také o jednostrannost světové nukleární asociace ale nikoli o reálnou situaci na trhu a neuvádí také žádná fakta e ofektivitě těžby energií.Nakonec se před kontraktem pravidelně jedná o embargované informace až nadstátního významu a proto nevím proč tento obšírný ale vágní odkaz uvádíte v kontrastu s tím jak konkrétní jste byl v článku která považuji za přiměřený předsevzatému cíli.

K tvrzení ..."S úžasem čtu"... jen tolik, že pro mě tabulky EROI nejsou "úžasné" ale shrnutím výsledků prací které jsou tam dále v odkazech. Jestli s toho Vy máte "úžas" pak by mě zajímalo jaké psychotesty jste to dělal, že jste uspěl. Ta představa že OZE vytlačuje JE je zjednodušující - to ano - a je to dáno už prostorem který na rozdíl od Vás mám. Pokud je většinová společnost postižena konkrétní fakturou tak by bylo dobré uvádět vše co velkoobchodní s cca 1kč/ KWh na burze udělá cca  5Kč/KWh maloobchodě. Máte to ale právě v mých odkazech. Také ignorujete, že tyto peníze za OZE jsou "malou domů" právě pro velkoproducenty zejména v tunelářsky vivinuté ČR kde vévodí ČEZ s neprůhlednou strukturou ale jako dominantní vlastník OZE.

Re: OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: L. Novák 475 Datum: 3.9.2013 17:27

Rado, vy jste vážně idiot. Nahoře máte uvedeno, kolik stojí 1 kWh energie z OZE. Až dokončíte základní školu, zkuste si to po sobě přečíst a promyslet, kolik ta kWh z OZE vlastně nás všechny stojí...

Re: OZE = Rána jaderné loby.:
Autor: D. Seibt Datum: 3.9.2013 18:57

Co se tyka dotovane ceny, kterou jsem odhadl na 3000kc/MWh jsem se trosku netrefil, jestli jsem to dobre cetl tak by to melo byt dokonce 3400kc/MWh, takze pokud se bavime o cene silove energie na burze na urovni 1200kc/MWh tak si nemohu pomoci, ale 3400kc/MWh si mi zda 2,8x drazsi. Tak mi prosim sdelte, jak se da z 3400kc udelat 1200kc bez dotaci???????

Vhodná kombinace zdrojů a nedostatků:
Autor: M. Pivoda Datum: 3.9.2013 12:47

Tento projekt je vhodná kombinace současných zdrojů a nedostatků německé ekonomiky. Využívá sílu větru, který je silný a zdarma v oblasti, kde hluk vrtulí nikoho neruší. Ekonomika se tímto projektem zbaví nadbytečného železa, využije svého lidského technického potenciálu (inženýrů) a poskytne práci i mnoha méně kvalifikovaným lidem.

A perspektiva? I když v roce 2030 budou pravděpodobně již dostupné i levnější a účinnější energetické zdroje, nebude dobíhající provoz větrníků na moři nikomu vadit. Možná, že se na ně budou jezdit dívat školní exkurze. Bude to pro žáky zajímavější a estetičtější zážitek, než pohled na betonové monstra našeho Temelímu pro české žáky.

Nesmyslná stavba, která nám:
Autor: P. Vaňura Datum: 3.9.2013 13:03

VYLOŽENĚ ŠKODÍ. Vnáší totiž nestabilitu do sítě, na kterou jsme napojeni. Nehledě na to, že z nějakých mě nejasných důvodů transportujeme Němcům elektřinu přes naše území zadarmo, ačkoliv s tím máme nemalé problémy.

Nové technologie se trvale vyvíjejí:
Autor: M. Pivoda Datum: 3.9.2013 13:25

Nestabilní energetický výkon je samozřejmě problém pro současnou technologii řízení energetických sítí. Nejsem technicky kompetentní zde přesvědčivě argumentovat jednoznačně ve prospěch projektu německých větrníků. Nicméně technologicky tento problém snad bude již brzy řešitelný. Nemyslím jen na zásobníky uchování elektrické energie (s využitím nanotechnologií pro tzv. superkapacitátory), ale zaujal mne i text v Technology Review: Pokud se pomocí satelitů a počítačů dá předpovědět vzestup či pokles větru s předstihem cca 5 - 15 minut, lze v tomto mezičase dělat velmi účinná protiopatření.

Tím jsem chtěl říci, že se vzrůstem instalované kapacity větrníků (a tedy i zvyšování nestability energetických sítí) se paralelně zlepšují i technické možnosti protiopatření. A předpokládám, že Němci měli k dispozici kvalifikovanější politiky, kteří rozhodli o masivní výstavbě větrníků na moři.

Re: A předpokládám, že Němci měli k dispozici kvalifikovanější politiky, kteří rozhodli o masivní výstavbě větrníků na moři.:
Autor: L. Novák 475 Datum: 3.9.2013 13:53

Hahaha!

Kapacitátory??? Jestli jste chtěl říct "kapacitory", tedy fyzikálně kondenzátory, schopné hromadit elektrický náboj, tak na ty zapomeňte! Nic použitelného k dispozici není a navíc se jedná o stejnosměrné napětí, které by se pro účely kompenzace výpadků a přebytků výkonu v síti musely ohromném množství skrze konverzi AC/DC nabíjet a vybíjet... To bude nejspíš člověk dřív na Marsu, než že by něco takového jako kondenzátory používala energetika pro obrovské výkony a jejich zálohování. :-D

Kvalitu politiků raději ani komentovat nebudu.

Konec diskuze v tomto směru:
Autor: M. Pivoda Datum: 3.9.2013 14:14

Řekl jsem výše, že se nebudu pouštět do detailní technologické argumentace v tomto směru, protože situace na tomto poli v současné době dost nepřehledná (http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_harvesting). Není dosud jasné, která z technologických alternativ se dostane do pozice tzv. dominantního designu.

A pokud jde o vámi zmíněnou cestu na Mars, možná že to už není tak vzdálená fnatazie, jak si myslíte. Viz více zde: http://www.space.com/22238-mars-one-private-colony-volunteers-meeting.html

"The Mars One project aims to send volunteer astronauts to the Red Planet beginning in 2023 to colonize Mars."

Re: Konec diskuze v tomto směru:
Autor: R. Langer Datum: 3.9.2013 14:21

Věříte taky na Ježíška? :-P

Re: Konec diskuze v tomto směru:
Autor: L. Novák 475 Datum: 3.9.2013 14:31

Už ví, co je to Google, ale relevanci získaným informacím přiřadit neumí. :-D

Re: Konec diskuze v tomto směru:
Autor: V. Vovák Datum: 3.9.2013 14:37

Pan Pivoda je místní provokatér a protáčí své myšlénky pořád dokola. Je zbytečné na něj reagovat. (Házení luštěnin na svislou pevnou strukturu, která ohraničuje a někdy chrání část prostoru ) Akorát si nejsem jist, jestli je to provokatér, nebo je doopravdy tak alternativně inteligentní.

Možnosti předpovídání budoucnosti?:
Autor: M. Pivoda Datum: 3.9.2013 16:53

Ukončil jsem diskuzi na téma energetiky, ale zaujalo mne výše uvedené moje osobní hodnocení. Neuráží mne, při předpovídání radikálně odlišné budoucnosti to není nic neobvyklého. A v energetice určitě nic neprotlačuji, z mé pozice ani protlačit nemohu. Za žádnou politickou stranu nekandiduji. Je v tom jen můj osobní zájem.

Ano, chci zde (opakovaně) vyprovokovat myšlení čtenářů a současně přikládám těm revolučním alternativám velkou pravděpodobnost, protože jsou podloženy nějakými vývojovými daty. To je něco jiného než slepá víra.

Nejsem nejmladší a četl jsem už ve svém mládí různé předpovědi (včetné pohledů z okna od novinářů), které se nikdy nenaplnily. Tedy dosud. Analyzovali jsme mnohé minulé předpovědi a zjišťovali, proč se prognostici mýlili. Mé současné předpovědi zde nejsou jen mé osobní předpovědi a měly by být oproštěny od minulých prognostických chyb.

Smysl mých komentářů je připravit mentálně lidi na budoucnost, která v důsledku exponenciálně se vyvíjejících technologií bude podstatně odlišná než byla minulost. Doporučuji: Věnujte více času studiu předpovědí například od Ray Kurzweila než studiu historie.

Re: Možnosti předpovídání budoucnosti?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 3.9.2013 19:02

Ono bude asi lepší držet se vic fyziky než futurologie. Já už za totality četl v jedné (asi omylem) vydané futurologické populárně naučné knize, že kdyby se vyplnily dávné předpovědi a vývoj šel po exponenciální křivce, muselo by se lidstvo v nejbližších letech začít šířit do okolního vesmíru rychlostí světla. A není tomu tak. Proč tomu tak není? Lidstvo na takový vývoj nemá dostatek energie. :-)

A protože se vedou spory, která výroba energie má budoucnost, tak jsme se ocitli pod kvalitním článkem popisujícím jeden z takových futurologických nápadů uskutečněných za cenu naprosto nepřiměřených nákladů s výsledkem, který je velmi problematický. Není to tedy žádný  vývoj po exponenciální křivce, ale spíš hledání cesty systémem pokus - omyl i za cenu obrovských výdajů, které nás takové omyly, omyly předem známé, stojí.

Co jste četl za totality, není dnes podstatné:
Autor: M. Pivoda Datum: 3.9.2013 21:06

1. V současné době (2013) se exponenciálním tempem vyvíjí jen pět technologií, nikoliv všechny - a už vůbec to nejsou větrníky (nicméně jejich regulaci ovlivňují počítače, které se ale exponenciálním tempem rozvíjejí). Pro uchovaní energie z kolísavých zdroju jsem záměrně jako příklad zmínil nanotechnologie (které ovlivňují kapacitu kapacitátorů - to je můj překlad z angličtiny), protože nanotechnologie jsou jedním z exponenciálně se vyvíjejího oboru, a mají tedy velkou šanci během několika let zaznamenat velký průlom. Ale mohou se projevit i jiné technologie. Takže to nechci zde (jako diskutující a nikoliv autor článku) dále podrobněji rozvíjet.

2. Výše v diskuzi (myslím, že pan Rada) bylo správně připomenuto, že nežijeme na vzdáleném ostrově, a proto nás musí zajímat jak se asi bude cena elektrické energie vyvíjet v budoucnosti. Bude-li dostatečně levná, a budeme-li stále ještě členy EU (navzdory českým Don Quichotům), tak ji z EU prostě dovezeme.

3. Co jste vy četl za totality, není dnes vůbec podstatné. Dal jsem vám výše jméno, které pokud si vygooglujete, dozvíte se více. Jste bohužel produktem českého školství, které sice vyučuje povinně historii avšak nikoliv budoucnost (tedy to, co lze do budoucnosti poměrně velmi přesně předpovědět).

Re: Co jste četl za totality, není dnes podstatné:
Autor: L. Novák 475 Datum: 3.9.2013 23:34

Koukám, že vy si s idiotem Radou můžete přitakávat. Škoda času.

Re: Co jste četl za totality, není dnes podstatné:
Autor: R. Langer Datum: 4.9.2013 10:29

Víte vy vůbec, co to znamená "exponenciální"? Začínám o tom pochybovat.

Exponential technologies:
Autor: M. Pivoda Datum: 4.9.2013 10:48

http://venturebeat.com/2011/08/28/peter-diamandis-says-singularity-university-raises-awareness-of-exponential-technologies-video/