18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Trh s ropou

Stále ještě žijeme v éře uhlíkové ekonomiky. Všechno začíná u ropy, plynu a dalších fosilních paliv. I když Západ investuje hodně peněz i úsilí do změny, ve skutečnosti nemůže proběhnout nějaká skutečná a komplexní transformace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 3.8.2016 15:35

Západ možná vložil množství prostředků

do své energetické bezpečnosti (USA), ale v EU to vypadá, že si svou energetickou bezpečnost podrývá z ideologicko-náboženských důvodů utrácením obrovských částek na nesmyslné projekty, které samozřejmě budou chybět v jiných důležitých oblastech hospodářství.

J. Jurax 4.8.2016 1:12

Re: Západ možná vložil množství prostředků

Přesně tak.

M. Pivoda 3.8.2016 12:27

Brzdy přerodu

Smrčka: "Stále ještě žijeme v éře uhlíkové ekonomiky. Všechno začíná u ropy, plynu a dalších fosilních paliv. I když Západ investuje hodně peněz i úsilí do změny, ve skutečnosti nemůže proběhnout nějaká skutečná a komplexní transformace.

Jedna z brzd přerodu uhlíkové ekonomiky na nějaký jiný model je cena ropy. ..."

Další brzdou jsou samotní ekonomové a jejich styl uvažování. Asi před 30 lety, otec moderního managementu, P. F. Drucker, pronesl tuto moudrost: "Nejsou pomalejší učedníci (learners) než právě ekonomové. Ekonomové neví nic, až se zpožděním dvaceti let ...."

Autor tohoto diskusního příspěvku je dle vzdělání strojní a systémový inženýr a také kandidát ekonomických věd. Tímto přiznáním titulů chci jen zdůraznit, že vím velmi dobře, co zde veřejnosti sděluji.

L. Novák 3.8.2016 15:13

Re: Brzdy přerodu

Vzhledem k tomu, čím se ekonomie zabývá, ekonomové ani příliš rychlí být nemohou. Vy snad dokážete předvídat vývoj v oboru strojírenství za 20 let? A to je obor, do kterého politici ani voliči přímo nijak nekecají. Do ekonomického vývoje ale zasahují svými fantasmagoriemi, o nichž samozřejmě racionálně uvažující ekonomové držící se vědeckých metod analýzy dějů dobře vědí, že z nich nic rozumného nevzejde a povedou k problémům.

Nebo snad dokážete s jistotou předpovědět, kam povede zeleno-socialistické plánování "energetické budoucnosti" za nepředstavitelně velkých finančních výdajů, jejichž efektem bude nejspíš zjištění, že to byly nezodpovědně vyhozené peníze na něco, o čem už dnes víme, že nemá žádný smysl?

Kdo dnes ví, co způsobí socialistické experimenty některých centrálních bank se zápornými útokovými sazbami? Co způsobí třeba snaha o zrušení hotovostních plateb a povinný přechod všech na bezhotovostní placení? Vyhodnocení "experimentů", o něž se politici perou, může přijít, až bude spolehlivě znám výsledek těchto experimentů a dopad na ekonomiku zemí, kde proběhly. A stejně to nebude nic platné!

Socialismus a jeho ekonomická nefunkčnost byla předpovězena ekonomy, byla ověřena opakovaně v praxi, a přesto jsou dnes země řízené pitomými a nevzdělanými politiky, které si totéž chtějí znovu ověřit na vlastní kůži. Např. přírodním bohatstvím oplývající Venezuela s největšími zásobami ropy na světě se potácí v chudobě, chaosu a nedostatku všeho jenom proto, že se občanům země dosud nepodařilo svého bolševického prezidenta odvolat z funkce a pověsit ho na nejbližší strom pro výstrahu ostatním blbům stejného ražení...

Nesvádějte problémy na ekonomy! Hledejte je u hloupých voličů a jejich zástupců, které delegovali do parlamentu! :-)

M. Pivoda 3.8.2016 18:44

Viz diskuze na NP ze dne 5. ledna 2015

http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A150102_204943_p_ekonomika_wag

Kohout: "... Ani jedni, ani druzí například koncem roku 2013 neočekávali prudký pokles cen ropy během roku 2014. Neočekávali, protože nemohli. Žádný ekonomický model nedokáže vzít v úvahu strategické úvahy královské rodiny z Rijádu. Že se Saúdové právě v létě 2014 pustili do konkurenčního boje s Íránem a Ruskem, byla prostě nepředvídatelná shoda okolností. ..."

Pivoda: Saudové jsou docela inteligentní lidé a pochopili dříve než ekonomové (zejména čeští ekonomové!), že ropa jako zdroj energie (nikoliv chemických surovin!) je u konce svého životního cyklu. Takže chtějí ten neodvratný úpadek svého zdroje příjmů zpomalit. Vysoká cena ropy totiž láká do energetického odvětví konkurenční technologie. Vysoká cena ropy fakticky "subvencuje" nově příchozí (new entrants - viz Porterův model 5 konkurenčních sil, který se standardně učí na ekonomických školách).

Co způsobí radikální změnu? Nejde o jen o fracking. Existuje několik nově vyvíjejících se technologií, které během dvou dekád způsobí rozvrat stávajícího energetického odvětví. I kdyby ty další technologie neexistovaly, pak již za 14 let bude současná světová potřeba po energii pokryta už jen ze solární energie. Tou dobou ale Češi spustí svůj pracně a velmi draze dostavěný Temelín. -- Nemohli pochopit. Amen.

L. Novák 4.8.2016 1:00

Re: světová spotřeba bude pokryta ze solární energie

Plácáte hloupostí. Při vašem inzerovaném vzdělání je to napováženou...

J. Jurax 4.8.2016 1:26

Re: Viz diskuze na NP ze dne 5. ledna 2015

" I kdyby ty další technologie neexistovaly, pak již za 14 let bude současná světová potřeba po energii pokryta už jen ze solární energie."

Ano. Možná.

A jak budete tuhle energii ve dne vyrobenou uchovávat pro dobu večerní, když slunce nesvítí? Levný, bezpečný, všeobecně dostupný a rozumně účinný způsob uchování velkých kvant energie v řádu terrawathodin není dosud na obzoru, ale ani za obzorem. Ledaže by došlo k nečekanému technologickému zlomu. Pokud v tomto punktu máte lepší informace, poskytněte je.

A ještě - jak budete udržovat stabilitu sítě, když budou jen soláry?

L. Novák 4.8.2016 9:17

Re: Jak budete udržovat stabilitu sítě, budou-li jen soláry?

No přece vypínáním spotřebičů i spotřebitelů. Jako za komunistické totality... :-D