5.2.2023 | Svátek má Dobromila


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Problematika ČEZu ještě jednou

Diskuse pod mým včerejším článkem „Slovo akcionáře ČEZu“ zde na Neviditelném psu mne přivedla ještě k jedné myšlence. Zkusím ji demonstrovat na jednoduchém příběhu, přičemž to beru jen jako princip pro vysvětlení, nedělám žádné bilanční ani ekonomické výpočty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 7.10.2022 8:37

Smutný: Za energetickou krizi může Evropská unie

„Dokud politici v EU nepřiznají, že Green Deal je chyba, čekají nás další těžké roky,“ říká Milan Smutný, mluvčí think-tanku Realistická energetika a ekologie

https://iuhli.cz/smutny-za-energetickou-krizi-muze-evropska-unie/

P. Rada 7.10.2022 8:51

Chybou pro celou civilizaci je, že ideály G.D. zatím nejsou aplikovány dostatečně intenzívně a celosvětově.

V. Novak 7.10.2022 8:59

"Zpět na stromy pošplhem - VŠPLH!"...

R. Langer 7.10.2022 10:33

Chybou je, že se takoví bolševici mohou svobodně vyjadřovat, a nejsou postiženi zákonem o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Hovada! ;-€

O. Vašíček 7.10.2022 13:54

Ideál GD není špatný. Jen to provedení je chybné.

Nic není špatného na tom, že se bude chránit životní prostředí a klást důraz na snižování spotřeby a recyklace produktů.

Ale na to všechno potřebuji technologie a energii. A nemůžu to postavit na ideologii a předpokladu, že potřebné technologie rychle někdo dodá, když ještě není znám ani jejich princip.

Na to jsme nepotřebovali "revoluci". Evolučně se spotřeba snižovala, stejně tak se zaváděli "čistší" technologie, případně se stávající upgradovaly na čistší. Auta se vyvíjela se stále menší spotřebou a vyšší účinností (až na pár speciálních vyjímek, které se vyrábí i dnes). Elektrárny se odsiřovaly, instalovaly se čističky spalin, apod.

Co se nedělalo (protože to je pitomost), tak se nepěstovaly plodiny ve velkém, aby se pak spalovaly, nekácely se lesy, nepřevážely se přes půl světa, aby se pak spálili v elektrárně.

Přitom bioplynové stanice a teplárny a elektrárny na biomasu se budovaly také. Ale jen v takové velikosti, pro jakou se vytvářel odpad z hlavní produkce.

L. Novák 7.10.2022 18:15

S komunistickými ideály to dopadlo stejně. To, co představuje Energiewende, Green Deal a jeho rozšíření Fit for 55 a kdoví, co ještě vymyslí za hesla, to není nic jiného než "zelený" komunizmus, který ale s ekologií nemá nic společného, ani s ochranou přírody. Soudruzi jenom pochopili, že se jim pod zdiskreditovaným rudým prapore už svět ovládnout nepodaří. Tak přebarvili na zeleno. Viz jejich idiotské nesmysly jako KOMUNITNÍ ENERGETIKA tlačená do velkých bytových domů ve městech... :-P

L. Novák 7.10.2022 8:53

ENERGETICKÁ KRIZE začala před rokem! !!

Frans TIMMERMANS a jeho fantasmagorie:

Evropská komise: S vysokými cenami energie bojujme rychlejší výstavbou OZE (6. říjen 2021)

Vysoké ceny energie byly předmětem debaty ministrů financí zemí eurozóny. Téma se bude také probírat na blížící se říjnové Evropské radě. Evropská komise přitom argumentuje, že na vysoké ceny by jednotlivé země měly reagovat vyššími investicemi do obnovitelných zdrojů energie. Podle ní by tak obnovitelné zdroje častěji stanovovaly cenu energie. Ministři financí zemí eurozóny diskutovali rychle rostoucí ceny energie. ...

https://oenergetice.cz/evropska-unie/evropska-komise-vysokymi-cenami-energie-bojujme-rychlejsi-vystavbou-oze

M. Šejna 7.10.2022 8:54

Smutný včera v TV upozornil, že o srpnové nejvyšší ceně na burze 25000,- Kč za MWh rozhodl nepatrný obchod závěrné elektrárny o výkonu 2 MW.

Pro porovnání: Temelín má výkon 2150 MW.

L. Novák 7.10.2022 9:12

Tak funguje burza. Dokud byl na trhu přebytek el. energie, burza stlačovala ceny i pod výrobní náklady (dotované OZE měly státem zaručený vysoký zisk). Kauce pro obchodování byly při těchto cenách nízké a přístup na burzu byl snadný.

Situaci na trhu změnila NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKÁ POLITIKA NA SVĚTĚ vnucená státům sdruženým v EU Německem a jeho prodlouženou rukou Evropskou komisí (gynekoložka Ursula von der Leyen, znalec francouzské literatury Frans Timmermans a spol.).

Německo likvidací nejmodernéjších uhelných elektráren (viz např. Moorburg) i jaderné energetiky zajišťující stabilní a trvalé dodávky levné el. energie způsobilo nedostatek el. energie v propojené evropské elektrizační soustavě, který prohloubilo (snad dočasné) odstavení poloviny jaderných bloků ve Francii. Nedostatek el. energie na trhu vyvolal růst velkoobchodních cen a ten zase nutnost enormního zvýšení kaucí pro přístup k obchodování na burze. Tím se nabídka zdrojů dále omezila, ani velcí producenti jako ČEZ by se na burzu bez půjčky na kauci od státu nedostali.

Takže burza a vysoké ceny na ní jsou jenom LOGICKÝM DŮSLEDKEM celého vývoje způsobeného násilím prosazované Energiewende (Německo), Green Dealu a na něj navazujících nesmyslů EU/EK, a u nás "slavný" BILIONOVÝ TUNEL OZE nastavený dalšími nesmysly z EU/EK.

A teď se divíme, kam nás vývoj dostal, přestože na jeho slepou uličku experti upozorňovali dlouhá léta předem.

R. Langer 7.10.2022 10:35

Já se nedivím, já tady o tom píšu přes 10 let. Jenom je mi to houno platné, když budu říkat: "Já jsem vám to říkal!". :-P