31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Problematika ČEZu ještě jednou

Diskuse pod mým včerejším článkem „Slovo akcionáře ČEZu“ zde na Neviditelném psu mne přivedla ještě k jedné myšlence. Zkusím ji demonstrovat na jednoduchém příběhu, přičemž to beru jen jako princip pro vysvětlení, nedělám žádné bilanční ani ekonomické výpočty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 7.10.2022 15:06

Ne, to prostě nevymyslíte. Pro domácnosti možná. Tam lze přežít, ale průmysl byl mnoho let budován na stabilitě cen a dodávek energií. A vyplácelo se to. Jak to lze nahradit nějakou pokoutní výrobou? Jedinou možnou cestou, tedy pokud se opět nedostaneme k přijatelným zdrojům surovin a rozumným nákladům za ně, je kompletní restrukturalizace našeho průmyslu. Jenže jak, když na to máme pár měsíců a s kým, když nám chybí kvalifikovaná síla. A pak taková maličkost, kde na to vezmeme a kam budeme ty počáteční šmejdy prodávat v ostré konkurenci zejména výrobků z Asie. Nenechme se mýlit, oni tuto restrukturalizaci dávno udělali, a že by Číňani nebo Korejci čekali na robotické systémy od nás, a o elektronice ani nemluvě, Nebo že by se Tchajwanci třásli na naše čipy. Něco je špatně. A tak mně z toho vychází jen jedna cesta, jízda z civilizačního kopečka na pohřební káře. Ale sebevědomí nám neschází to je fakt. A ty summity docela umíme.

L. Novák 7.10.2022 18:21

Přesně! R^

R. Polášek 7.10.2022 18:31

Zvládnout by se to dalo, pokud by nic jiného nezbylo, ale to by tady v EU nesměly být takové projekty zatíženy všemožnými regulacemi. Ekologickými, pracovně právními, chmickými ve smyslu vyřazení důležitých chemikálií a prostředků z výrobních technologií, tedy zase zelené sabotážnictví a dalšími.

Teoreticky by se třeba daly sklárny, slévárny, tváření kovů za tepla, vypalování cihel a keramiky a podobné provozy založené na ohřívání zemním plynem založit na zplyňování uhlí a na ohřev tímto plynem, třeba vodním plynem z uhlí.

Jenže prakticky to je právě kvůli bruselským regulacím nemožné.

L. Novák 7.10.2022 18:35

I to uhlí musíme dovážet, nemáme ho nadbytek a nebo je drahé z pohledu nákladů na těžbu a zpracování.

R. Polášek 7.10.2022 21:16

Uhlí se dováží snadněji, protože nákladních lodí na převoz uhlí je k dispozici mnohem víc než na převoz ropy nebo LPG. Jeho cena by taky měla být výrazně nižší než plynu. Kromě toho se určitě zavírání evropských dolů na uhlí bude nějak přehodnocovat. Pokud to zelení kazisvěti nezarazí.

A kromě toho dovážení uhlí znamená taky onu velmi žádanou diverzifikaci zdrojů energie. Místo sázky na jednu surovinu, plyn tady budeme získávat energii z plynu, z ropy a z uhlí. Dohromady tak bude energie víc a v průměru bude levnější.

Přirozeně třeba ta sklárna nebo cihelna má tak vysokou spotřebu, že toho uhlí by muselo být vagóny každý týden, tudíž i z tohoto důvodu to je v praxi těžko zajsititelné. Ale možná pro některé podniky to možné je.