Diskuse
ENERGETIKA: Kvantový skok – ale kam?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
A. Hrbek
Stále se zapomíná na Kapicův zákon
podle kterého je výroba energie tím efektivnější, čím je koncentrovanější a čím je vyšší teplota procesu.
Zdroje s malou koncentrací výroby a nízkou teplotou procesu, jako je například elektrolýza, mají pouze lokální význam.
Dovolil bych si upozornit ještě na jeden aspekt, a to využití jednotlivých prvků systému. Tak například - jaké časové využití bude mít elektrolýza když VE mají časové využití max. 20%? Jaké časové využití bude mít zpětná konverze vodíku na elektrickou energii?
Jaká je energetická náročnost výroby celého energetického komplexu? Atd.
M. Zima
Až na to, že
4 bloky v JETE jsou nesmysl, jaký před desítkami let v Biblis a jinde zavrhli už kvůli ztrátám vedením.
M. Zima
Pane Nejedlý,
ve Vašem článku se nezabýváte inovací a v diskusi jste nechtěl vodíkové technice přiznat inovační kvalitu oproti JE. Proto jeden aktuální příklad : Carbazol, německý vynález řešící Vaše námitky k tankování vodíkem a k jeho přechovávání jak v autě, tak na čerpací stanici.
P. Nejedlý
Re: Pane Nejedlý,
Pane Zima, poněkud si mě projektujete do svých argumentačních schémat. Já jsem v diskuzi pouze reagoval na vaši předchozí argumentaci o tom, že technologie JE se prakticky nezměnila od doby "prvního ponorkového pohonu", pokud si správně pamatuji vaši formulaci. To je kulantně řečeno výrazem úporného přání než reality. Takže bych se pouze přimlouval za to, abyste přisuzoval inovační potenciál i jiným technologiím, než pouze těm vámi preferovaným. Tak jako může pro H2 energetiku přinést inovační potenciál N-etylcarbazol, tak rovněž např. i HTGR reaktory IV. generace a siřičito-jódový termochemický cyklus. Ostatně, pokud určitá technologie nějaký technologický či ekonomický potenciál skutečně má, tak se prostě v průběhu času prosadí. Ovšem optimální by bylo, kdyby se do tohoto procesu nezasahovalo z vnějšku formou dotací těch správných či naopak zákazem těch nežádoucích technologií. A pro dnešek se již omlouvám, diskuze na netu jsou sice zajímavé, ale musím se věnovat i jiným činnostem.
R. Langer
Tušil jsem,
že to bude něco podobného. Velký humbuk a účinnost nula nula nic, nemluvě o tom, že obecně s vodíkem není žádná sranda. Nicméně akumulace elektřiny je obecně problém a ze dne na den holt vyřešit nepůjde...
P. Skřivan
Re: Tušil jsem,
Tak přes vodík by to mělo smysl jen u odlehlých větrných elektráren s následným svozem. Jinak je účinnost čiré zoufalství ... .
V. Novák
Pokud Německo na "alternativních zdrojích" vydělává,
tak výhradně jejich vnucováním bez ohledu na ekonomiku (i ekologii) jejich používání.
Mýlíte se i v dalším - ti, kdož uvažují u výrobě vodíku v JE jdou spíše cestou vysokoteplotního rozkladu ve speciálních reaktorech. Elektrolýza je málo účinná bez ohledu na kádrový původ elektřiny. Ovšem JE jako basický a řiditelný zdroj vodíkovou akumulaci nepotřebuje.
M. Dvořák
Re: Pokud Německo na "alternativních zdrojích" vydělává,
Myslím,že na alternativních zdrojích vydělávají němečtí vykukové a ne Německo.Ostatně jako u nás.
M. Zima
Pane Nejedlý,
1. je zajímavé, že "koncepce" atomových fanatiků, kteří chtěli ten vodík dělat z proudu z JE u Vás nenašla stejně kritický přístup k problému. Nepočítal jste k tomu účinnost, ani náklady na výrobu, natož na zacházení s odpadem.
2. Proč předstíráte, že nevíte, o co vlastně aktuálně jde ? V Německu je v už nyní kolem 20ti % VE nevyužíváno, protože se nedá skladovat. Zústává tedy ve vzduchu.
3. Bývalý šéf Škody MB popsal vodíkový problém jasně : "Dokud můžeme vydělávat s Ottomotorem, nebude realisován vodíkový pohon". A k otázce bezpečnosti, která je už vzhledem k JE absurdní, kdyby dnes někdo přišel s kanistrem benzinu na úřad, že tím chce pohánět auta, vyhnali by ho.
Finálně, pane Nejedlý, Německo vydělává na alternativních zdrojích, přináší nové technologie, zatímco v Česku budou pobíhat lidé s olověnými helmami, tančit kolem zastaralých atomových reaktoků lidové tance, a radovat se při plnění cílů socialistické pětiletky.
F. Eliáš
Už moje prabába
získávala energii z obnovitelných zdrojů. A dělali to všichni její předci. Pravda s mnohem větší účinností, než se tomu děje ve zmíněné elektrárně.
A. Bocek
Pohledné jsou ty účinnosti ,
násobené za sebou plus další účinnosti distribuce a transformace nam dávají výslednou účinnost nula nula velké nic . K tomu diagram dodávky FV a VE děravý jak ústa přestárlé indiánky a vychází nám slepá cesta vývoje energetiky. Již Jára Cimrman rád chodil těmito cestamií a zjišťoval né tudy cesta nevede.
T. Kočí
Kvantový skok – ale kam?
Skok do tmy.Proboha,proč je to nazýváno hybridní?
To snad bude účinnější skladovat horkou vodu a pak z ní dělat páru pro turbinu.
D. Seibt
Optimista
Byl jsem optimista kdyz jsem odhadoval ucinnost premeny elektrina - vodik - elektrina na cca 45%. Neuvedomil jsem si ztraty pri vysokotlakem skladovani vodiku,tim to cele jde na cca 35% a to mi prijde uz opravdu malo.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz