9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Šimůnek 31.10.2021 8:28

Pekne napísaný článok, ale podľa mňa je Vás na túto tému škoda. Odpoveď na otázku "prečo sa obnoviteľné zdroje nedajú pripojiť do energeticke siete z minulého storočia?", nech je akokoľvek správna, nikoho nezaujíma a ľudstvu nepomôže. Prečo si nevezmete čistý list papiera a nenapíšete o možnostiach ako využiť viac obnoviteľných zdrojov na pokrytie energetickej spotreby? Držím palce!

J. Bartoš 27.10.2021 1:23

Zajímalo by mně, jak je možné, že kvůli čápovi se sejde na Letné cca 300 tis lidí, ale kvůli likvidaci tzv. západní civilizace a života jak ho známe, mimo nějakého plkání na internetu nezvedneme k nějakému protestu ani zadek?

M. Jarausch 26.10.2021 8:32

Pěkně připravený přehled (i pro příznivce placatosti země). Jen připomínám, že tzv. Fall Grün byl neuskutečněný plán zabrání Československa Hitlerem z roku 1937. Upozorňuji, že podobnost názvů je čistě náhodná.

M. Stuchlik 26.10.2021 0:57

To není Green Deal ale Green Death.

J. Novák 25.10.2021 22:28

Domácnosti se nedoplatí, ale ČEZ počítá rekordní zisky. Proč brutálně zvedl cenu elektřiny, když ho výroba stojí stále stejně? Největší dodavatel elektřiny českým domácnostem se rozhodl dramaticky navýšit své ceny. Společnost ČEZ vydala nové ceníky, ze kterých vyplývá, že zafixované ceny si teď mohou Češi od této státem ovládané firmy pořídit o více než 60 % dráže než dosud. Navíc jde o krok rozhodujícího hráče na trhu, který do značné míry určuje i to, jak se zachovají konkurenti. Ti už avizovali, že ceny rovněž zvýší

V. Loula 25.10.2021 20:35

Možná to, co napíši, je trochu odtažité: Před asi rokem jsem viděl diskuzi astrofyzika Grygara se zastáncem teorie o placatosti Země. Ten fanatik nebyl schopen dát jediný argument, který by Grygar okamžitě nevyvrátil, a k argumentům Grygara řekl pouze tolik, že Grygarovy argumenty vypadají rozumně, ale Země je placatá a basta.

Při čtení tohoto článku jsem si uvědomil tu hrůzu, že státní politika má být mix jaderných zdrojů (které jsou stavěné tak, aby dávaly stálý výkon s minimální možností regulace) a obnovitelných zdrojů, které jsou principielně neregulovatelné. Tohle je zločin, za který by se ve středověku upalovalo. A myslíte, že tito fanatici Green Dealu jsou schopni toto pochopit? Prostě bude to takto a basta.

A až se začne hroutit přenosová sít, tak to svedou na Putina.

V. Braun 25.10.2021 22:50

Ach jo, to jste si toho uvědomil jen půlku, viz můj příspěvek níže v diskusi.

V. Kolman 26.10.2021 0:31

Nesouhlasím s tím, že obnovitelné zdroje jsou principielně neregulovatelné. Obnovitelné zdroje jsou směrem "dolů" regulovatelné odpojováním momentálně "nadbytečných" vrtulí.

J. Jurax 25.10.2021 19:58

Tenhle článek by měl být povinnou četbou politiků. Našich a hlavně těch z bruselských paláců EU. Paní z Leyenu by pak z něj měla být veřejně přezkoušena a výsledek známkován. Dtto Timmermans ... a u nás předseda vlády, všichni ministři, poslanci a senátoři. Taky veřejně a na známky.

Nevylučuju, že by jej aspoň někteří pochopili a byli ochotni a schopni své pochopení přetavit do činů.

V. Loula 25.10.2021 20:37

Já si myslím, že možná někteří politici to i chápou, ale politická korektnost jim nedovolí žblebtnout. A tato samocenzura je daleko horší než cenzura diktovaná státem.

J. Jurax 25.10.2021 20:48

Ne politická korektnost. Strach, že by byli terči bezohledné nenávistné kampaně aktivistů a médií a v neposlední řadě i zelených blbečků z brusele. Takovou kampaň by Facebook podpořil, to by vyvolávání nenávisti zaručeně nebylo.

F. Zrcek 25.10.2021 18:15

Chtěl bych se zastavit u konstatování "Kombinace čistě jaderných a obnovitelných zdrojů je tedy zcela nevhodná pro vybudování funkční energetické sítě".

To zní logicky, minimálně do té doby, než budou k dispozici mikroreaktory s výkony od 1 MW výš, snad 20 MW: (viz https://www.osel.cz/11990-eielsonova-letecka-zakladna-dostane-jaderny-mikroreaktor.html). O jejich charakteristikách nevím zhola nic kromě faktu, že by je měla "začít zkoušet" US army snad 2027?. Údajně má o podobné? mikro reaktory zájem i Polsko.

Vtip je v tom, že případné zkoušky se nedají stihnout v termínu nadiktovaném z brusele pro zelenou energetiku. Jsme v úloze rukojmích tlačených tlupou politiků zralých pro svěrací kazajky do experimentů, které nemůžou skončit dobře. Ale možnost návratu do předkovidových časů (fungující globální obchod a normálně fungující energetika s jinou politickou squadrou v čele) jsme už také prošvihli. Takže God save EU citizens.

J. Stehlik 25.10.2021 18:38

Tak to už jsou opravdu malé výkony . Rozumné jsou okolo těch 100 MW

https://vtm.zive.cz/clanky/male-modularni-reaktory-aby-jaderna-energie-byla-znovu-chtena/sc-870-a-202947/default.aspx

I když jsou různé typy modulárních reaktorů dosti odlišené, co se týče designu a funkce, jeden rys mají společný, a tím je pasivní bezpečnost. Jednoduše řečeno, kdyby se stalo cokoliv nečekaného, reaktor vypneme a je to. Nemusíme jako ve Fukušimě řešit chlazení aktivní zóny, která se intenzivně zahřívá díky jadernému rozpadu radioaktivních prvků v palivu. Modulární reaktory mají natolik malou aktivní zónu a tím i množství paliva, že je lze chladit pasivně, tedy stačí je opravdu jen vypnout a je to. Reaktor nevzplane, protože mu dostačuje pasivní odvod tepla.

V. Loula 25.10.2021 20:44

Fajn, ale pořád je otázka regulace těchto zdrojů. Pokud jsou schopny jet na plný výkon nebo být mimo provoz, tak to problém neřeší. Ano, je ještě jeden způsob regulace: Stát má příkon 5 až 20 GW, tak postavíme zdroje na 20 GW a regulace bude probíhat tak, že při menší potřebě se prostě bude ohřívat voda v Orlické přehradě.

M. Pivoda 25.10.2021 19:02

God save the planet Earth!

Nejsem informačně sice zcela v obraze, ale mám dojem, že zmíněné zkrácené termíny EU (ohledně Green Deal) byly dány doloženými požadavky klimatologů-vědců, nikoliv iluzorními požadavky lůzy.

Připomenu, že koronavirus (Covid-19) před svým příchodem do naší pozemské reality také nediskutoval s občany ohledně jejich pohodlného života.

Závěr: Nová doba žádá nové činy!

J. Jurax 25.10.2021 20:09

Nová doba žádá řekněme činy nové, určitě však nikoliv sebevražedně blbé.

A že nejste v obraze je zjevně patrné nejen zde ... :-)

V. Petr 25.10.2021 20:11

Vy jste se snad zbláznil! Ostatně, Čina, která sama produkuje více CO2, než celý vyspělý svět dohromady na to stejně ser***

My bychom ji měli následovat. Protože ŽÁDNÁ z katastrofických předpovědí zmíněných "vědců" se zatím NESPLNILA!

M. Pivoda 25.10.2021 20:38

Všichni vědci na planetě Zemi určitě nepíší své vědecké posudky stylem Jeho Magnificence Jiřího Zlatušky.

J. Jurax 25.10.2021 19:48

Ano.

Jeden doplnění bych měl - i mikroreaktory mají relativně dlouhou dobu náběhu a malou regulací výkonu. Nejsou tedy vhodné ke stabilizaci sítě.

Ergo - z tohoto pohledu je celkem jedno, zda máme 1x1000 MW zdroj nebo 50x20 MW zdrojů.

V. Kolman 26.10.2021 0:42

Při více zdrojích menšího výkonu odpadá přenos "mamutího" výkonu na větší vzdálenosti a s tím spojené ztráty a zranitelnost vedení.

Ztráty na danou délku VN vedení nemohu spočítat, protože mi chybí údaje o ohmickém odporu lan VN vedení, ztrát na isolátorech a přenášených výkonech. Výpočet ztrát vlivem stojatého vlnění na vedení nezvládám:-(. Asi ale ty ztráty nebudou malé.

R. Meišner 25.10.2021 17:50

díky autore za objasnění. hotové peklo. ani Dante by to nepopsal lépe. R^ ( zkráceno)

J. Kalina 25.10.2021 15:58

dobrý článek bez vlivu na jakoukoliv změnu mezi přesvědčenými fanatiky a prodejnými politiky. Proti této síle fanatismu pomůže zase jen fanatismus resp "hladové a energetické" bouře poté až spadneme do pořádného průšvihu. A netýká se to jen problému energetiky. Za zamyšlení by možná stála i úvaha jaká musí být míra restrikcí a "regulace a řízení" volného trhu, aby se to začalo hroutit neb nikdo není schopen trh dlouhodobě regulovat, tak aby byl efektivnější než bez ní. Jestli náhodou současné potíže v ekonomice náhodou už něco nenaznačují, že se to přehnalo. Trh je nucen silou kupovat stále dražší auta (to ani nemluvím elektrických) a při tom by stačilo "auto alá kapotovaný skůtr na 4 kolech za 60.000,-Kč, ale takové auto u nás nesmí jezdit neb nesplňuje požadavky na auto, ale nová kategorie se nezavede, to raději povolujem motorky, kde proti převrácení při zastravení slouží noha řidiče.

R. Tichý 25.10.2021 15:49

Jako vzdy, kdyz je clanek plny nezpochybnitelnych udaju, ktera usvedcuji ekoaktivisty z neznalosti a hlouposti, nasadi Rada metafyzicke reseni. Dnes, myslim, jeho nick pouziva ekofanynka nepolibena fyzikou, natoz fyzikarem. V nekolika diskuzich jsme straseni rozvratem planety, osudem potomku a taky trochu certy :-)

Nuze, Rado- jste to vy, kdo nasim potomkum brani ve stesti, zdrazuje jim zivot a nici budoucnost pro vasi obsesivni tezi o konci Zeme. Jen bohate spolecnosti se staraji o zivotni prostredi.

Zaverem-prejme si neprijemnou zimu, ktera ukaze nesmyslnost OZE!

P. Blecha 25.10.2021 13:52

Momentálně jsme svědky kampaně EU za a snah o zničení dodávky energií (zavřít elektrárny jaderné, uhelné, plynové, zakázat auta na kapalná paliva) a zničení zemědělství - jak rostlinné, tak živočišné výroby (zákaz výkonné produkce obilovin a ostatních produktů, zákaz produkce masa), za současného dovozu zcela neproduktivních a společensky primitivních "nových Evropanů" a volání po "novém uspořádání společnosti, klimaticky spravedlivé pro všechny". A mnozí, především pak příznivci pravdalásky reprezentovaní piráty, zelenými a TOP09, tomu tleskají a nemůžou se dočkat, až budou opět obviňovat a zavírat zlé kapitalisty z toho, že není co jíst a čím topit.

M. Juraška 25.10.2021 13:43

EU;-D;-D;-D

J. Vavrochová 25.10.2021 13:04

Konečně rozumné a velmi potřebné čtení o energetice! Snad by to mohli pochopit i vrcholoví politici u nás a v EU, možná i jinde ve světě.

V. Petr 25.10.2021 14:41

Politici to chápat NECHTĚJÍ. To je horší, než kdyby to jenom nechápali...

P. Sura 25.10.2021 12:53

Velmi dobrý a potřebný článek !! Budu rád, když se ukáže, že "zdravý rozum" nejenže se neztratil, ale konečně začíná rašit! A v dnešní době a situaci je to to nejpotřebnější.

V. Kolman 26.10.2021 0:50

Velmi by mě potěšilo, kdybyste měl pane Suro pravdu. Jako skeptik (česky pochybovač) bohužel nesdílím váš optimismus. Když vidím to "králičí" množení lidí v nejchudších oblastech a zas**ání přírody na celé planetě, nevidím budoucnost lidstva růžově.

V. Braun 25.10.2021 12:50

Je to dobrý článek, který populární formou shrnuje základní principy energetiky. Toť vše. Co by z toho mělo vyplývat autor nechává na čtenářích. Snad jen s jedinou výjimkou, kde kombinaci jaderných a OZE zdrojů považuje za blbost. Měl by pravdu pokud by v síti byly jen tyto zdroje. Ovšem když to bude formulováno jako "el. energie bude vyráběna převážně z jádra a OZE" tak je to něco jiného. Představuje to ovšem ty zálohy, např plynové nebo i uhelné elektrárny, o kterých také autor píše. Jelikož budou dodávat jen občas, to je princip záloh, jejich podíl na celkové dodané energii nebude vysoký a ta bude převážně z jaderných a OZE zdrojů. Toť vše.