19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Co nám ukazuje Británie

Česko bude od roku 2025 v zimě muset dovážet elektřinu. Zároveň od roku 2040 bude problém, odkud ji dovézt (zde). K čemu takový stav může vést, ukazuje nyní případ Velké Británie. Import z kontinentu zajišťují dva kabely.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pankovic 29.9.2021 9:36

Nečas taky nešel od válu proto, že si nevhodně otevřel poklopec, ale že si nevhodně otevřel hubu ohledně účasti Rosatomu v dostavbě Temelína...

Kam by sme došli,kdyby si ministerský předseda dělal, co chce ?

Naštěstí jsou tady plukovníci, kteří přísahali... někomu jinému :-P:-P

K. Wágner 29.9.2021 8:33

„A polské jádro se zatím také nestaví. Takže i tahle země pozvolna přijde o svůj exportní potenciál.“

Ovšem polské průmyslové společnosti podepsaly dvě dohody s americkou společností NuScale a další dohodu s GE-Hitachi, na základě nichž prozkoumají možnosti nahrazení uhelných zdrojů malými modulárními reaktory. Po nečinnosti polské vlády ve věci odklonu od uhlí tak polské podniky berou situaci do vlastních rukou:

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/smr-jako-cesta-nahrazeni-uhli-polsku-polske-prumyslove-podniky-berou-situaci-vlastnich-rukou

J. Novák 29.9.2021 8:52

selhání vlád ve strategickém odvětví ++ podřízení trhu nese důsledky ++ chamtivost mnohých energetiků ++nebezpečná ideologie OZE (občasné zdroje E) ==systémová zkáza EE, VŠE BYLO SDĚLENO, ŘEŠENÍ OO, BIS MLŽÍ A BRS NEJEDNÁ == ZKÁZA SE PROHLUBUJE,.... CENA EE 15,-Kč/MWh domácnostem, přichází EE chudoba!!!!!!

F. Kusák 29.9.2021 8:57

Přesto, že Poláci hodně zaostali v jaderném průmyslu za námi, tento náskok postupně ztrácíme. V Polsku už dlouho funguje malý reaktor, něco jako u nás v Řeži a na malé JE hodně spoléhají. Do byznysu vstupují také polští miliardáři. Prostě se to tam hýbe, narozdíl od nás. My se jen hádáme a mlátíme prázdnou slámu.

P. Blecha 29.9.2021 9:27

Malý modulární reaktor mají jenom Rusové. A vše z Ruska je fuj a nesmí se na to ani pomyslet (no, všecko, jenom plyn ne, ale ten musí jít přes Německo s příslušnou přirážkou). Ostatní nemají nic, jenom plány, jak by jednou možná mohli ...

F. Kusák 29.9.2021 9:34

Mají, a několik. Pevných i na lodi. Také se staví v Číně. Úplně aktuální stav neznám, přestal jsem to sledovat. Ale určitě se ta věc rychle posouvá. No a proč Poláci nechtějí ty ruské, je asi naprosto zřejmé. S kvalitou to nemá nic společného.

V. Novák 29.9.2021 10:00

Mají Rusové, Číňani staví experimentální, Korejci o něm uvažují.

V. Novák 29.9.2021 11:28

NuScale hodlá zahájit stavbu prototypu v r. 2025.

R. Langer 29.9.2021 18:24

No, tam bude ještě hodně "kdyby". ;-)

F. Kusák 29.9.2021 8:12

Jedná věc mně ovšem nedochází. V současné době, a zaplať pánbůh, máme elektřiny dostatek, takže jsme ji schopné ještě exportovat. Přesto naší dodavatelé nakupují elektřinu na burzách, kde se cena řídí nabídkou a poptávkou, ale na evropském trhu. Takže i kdybychom stavěli elektrárny jako šílení a Němci se na to vykašlali, budou nakupovat naší elektřinu za stejnou cenu jako my, jenže s jinou finanční potenci nejen domácností, ale i firem. Možná, že se mýlím, ať to někdo upřesní, pokud tomu lépe rozumí.

Š. Hašek 29.9.2021 8:20

brusele nezná slovo trh. brusele zná rozdělování a přidělování. Pochopitelně "odborné a v zájmu všech".

Po mléku přijde na řadu elektřina. Tedy, pokud jim to dovolíme!

F. Kusák 29.9.2021 8:39

No, pane Hašku, bránit bychom se měli, a tvrdě. Jenže tou neustálou masáží médií nevím, kolik nás vlastně je, kteří si to uvědomují. Když vidím, jakými s prominutím kravinami se média a většina politiků zabývá, pak na mě jdou chmury. A tlak Bruselu, potažmo Německa je značný. Vidíme to třeba na Maďarsku s dodávkami plynu. Místo, aby EU zasáhla proti Ukrajině, tak neudělá nic. A naše media z toho mají hloupou a škodolibou radost.

J. Novák 29.9.2021 9:05

média patří pod coronafašistickou mafii a zkáza všech odvětví je cíl,.....sázka na trh EE byl prostředek k dosažení rozkladu společnosti== copak EE lze tržně obchodovat???

O. Kaucký 29.9.2021 11:22

R^

V. Petr 29.9.2021 14:34

R^R^R^

M. Šejna 29.9.2021 8:34

Na Burze prodávají elektřinu výrobci elektřiny, nikoli distributoři.

F. Kusák 29.9.2021 8:48

Pane Šejno, víte co je trh, resp. burza. Předpokládám, že ano. Takže taky víte, že se tam setkávají dodavatelé s distributory. Ta Vaše poznámka mně připadá nejapná, resp. děláte ze mě idiota. Raději mně vysvětlete proč naší distributoři nakupují elektřinu tam a neřídí se tržními pravidly na českém trhu, kde je elektřiny dost. Já si na to dovedu odpovědět sám, jen mně to příjde debilní. Měly by se tam prodávat přebytky, nikoliv všechno, si myslím.

V. Braun 29.9.2021 10:35

Nějak nechápu vaši otázku. To jako předpokládáte, že je tady nějaký český trh, kde je elektřiny dostatek za nižší ceny a místní distributoři místo toho nakupují na burze dráž? Není to spíše tak, že čeští výrobci prodávají na burze, protože tam dostanou nejvyšší cenu, a proto musí čeští distributoři nakupovat tam? Klasický tržní mechanismus v praxi.

V. Petr 29.9.2021 15:05

Česká elektřina se obchoduje přes mezinárodní burzu pouze a jedině díky zhovadilosti českých politiků. Francie toto tenkrát odmítla, současný stav neznám.

J. Plzák 29.9.2021 12:40

Se Šejnou je to jednoduché, je to Klugscheißer.

F. Kusák 29.9.2021 9:13

A tady jsem měl samozřejmě na mysli dodavatele elektřiny pro nás, čili distributory. To vyplývá z textu.

P. Milan 29.9.2021 10:04

"Přesto naší dodavatelé nakupují elektřinu na burzách, kde se cena řídí nabídkou a poptávkou, ale na evropském trhu" - to jsou ty burzy, ne, ten evropský trh?

A. Renjascu 29.9.2021 10:19

Šance, že ještě někdy v dohledné době budeme vývozcem elektřiny není moc velká. Od roku 2025 jí ve špičce již budeme dovážet a od roku 2029 již celoročně. Pokud by se náhodou opravdu podařilo postavit další reaktor v Dukovanech (čemuž po tom divadle s Vrběticemi moc nevěřím, ale rád bych se mýlil), tak to bude pouze náhrada za ten dosluhující. Jedině, kdyby se dostavěl Temelín, tak by mohlo dojít ke zvýšení podílu jádra, ale i tak by to asi jen nahradilo dosluhující fosilky.

V. Petr 29.9.2021 11:06

To spískali naši eurohujeři už před lety. Francouyi podobný mechanismus tehdy ODMÍTLI!

Z. Lapil 29.9.2021 13:04

Existuje vůbec něco jako "česká" burza elektřiny?

Kdybychom stavěli elektrárny jako šílení, bude elektřiny dost a na jednotném trhu bude levná ať už je burza kdekoliv. Když bude před jedinou funkční elektrárnou stát fronta zájemců, poletí cena do nebe opět nezávisle na tom, kdo "stojí za pultem".

Š. Hašek 29.9.2021 8:10

Je to jasné.

Kdo si chce nechat plánovat zkázu z brusele? Já nikoliv.

Máme známé, spí snad i v modrožlutém povlečení, dva automobily, sociální přídavky (to jde!!!), bez brusele ani ránu, stále mluví o klimatu, nechali (asi) očkovat i desetiletého syna, ..................... budou volit Spolu. Asi spolu. Nejsou zlí, spíš takoví "loajální". A nevyčuhovat ani femtometr.

Zkráceno.

M. Šejna 29.9.2021 8:38

Pane Hašku,

tenhle článek je ale o nedostatku elektřiny v Británii.

Takže jasně vidíte, že problém se netýká jen "brusele" ;-)

Š. Hašek 29.9.2021 8:51

Sleduji, pane Šejno.

A pamatuji si (tedy jako turista bez cestovky), jak tam hospodyně chtěly mít "něco jako v Rakousku", stran elektřiny. Tak tedy mají, co chtěly.

Unter uns gesagt - průmyslová země se šňůrou do zásuvky ve Francii? Možno. Ale potom bych měl doma kubík svíček a kamion dřeva na zahradě. Nebo tak nějak.

Seznamzprávy hodně kecá.

J. Fráňa 29.9.2021 10:13

To je zase kravina. Británie odešla nedávno, kupuje el.energii z EU, podporuje zelené šílenství EU a pan Šejna napíše "Takže jasně vidíte, že problém se netýká jen "brusele".;-D;-D;-D

J. Plzák 29.9.2021 12:57

Taky mám takové známé. Dřív to bývali přátelé - ze studií.

Teď se ale na mne defintivně nasr..i. Jsem pro Zemana, volit budu Okamuru a Babiše považuji za, v dnešních poměrech nejmenší, zlo.

To naši intošové a teď dokonce i strojaři a ekonomové, nepromíjí.