28.11.2023 | Svátek má René


Diskuse k článku

ENERGETIKA: "Česká ulička" s Temelínem

Někteří politici s igelitovými taškami se v dnešních dnech předhánějí, kolik procent prací u nové jaderné elektrárny "zůstane" v Česku. To nejenom že není moudré a levnější, ale v případě jaderných elektráren může být přímo nebezpečné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 5.4.2013 2:47

Kvalita jistě

Netuším, zda tuzemská nebo aspoň v tuzemsku vyrábějící firma umí tlakovou nádobu reaktoru či parovody a turbíny v patřičné kvalitě. Nicméně a stavbě jaderky je mnoho prací a technologií, jež přímo s jádrem nesouvisí a případně ani nejsou hitech - chladicí věže, stavba administrativních budov, síť cest a já nevím co všechno, co umíme stejně dobře jako firmy zahraniční - a to by mělo zůstat doma. Nakonec i mnohé hitech technologie se v tuzemsku zvládají ...

R. Langer 5.4.2013 9:16

Re: Kvalita jistě

Ale to víte že to umíme, a docela dobře - zatím.

T. Kočí 5.4.2013 9:45

Re: Kvalita jistě

Ale s každým rokem nečinnosti tato schopnost klesá.Zatím se jen 20 let kecá.

R. Langer 5.4.2013 12:13

Re: Kvalita jistě

Tak tak.

P. Jášek 5.4.2013 9:58

Re: Kvalita jistě

už jste někdy jel po nově otevřené dálnici, která je betonová?

Viděl jste opravené okresky po dvou letech?

Jak je možné, že firma, jejíž předchůdkyně, postavila metro pod historickým centrem Prahy a Vltavou má dneska každý rok zával tam, kde nic nikdy nestálo a nestojí?

Etc., etc., .....

K. Dvořák 5.4.2013 13:30

Re: Kvalita jistě

Kde berete tu jistotu? Napr. tlakove nadoby budoucich reaktoru by mely byt vykovany z jednoho kusu a technologie, ktera by to umoznila, v CR nejen neni, ale nikdy ani nebyla.

P. Khail 5.4.2013 15:27

Re: Kvalita jistě

Pane Juraxi vy jste nečetl pozorně. Autor píše o Metrostavu, dočtěte si článek celý.

J. Dlouhy 5.4.2013 20:38

Re: Kvalita jistě

Obavam se, pane Jurax, ze mate o kvalite ceske prace ponekud prehnane predstavy. Ano, Skoda auta, pod dohledem Nemcu, kvalitni jsou. To je ale asi tak vsechno.

Vetsina remeslniku, ktere jsem si pozval na opravy domu, az na svetle vyjimky, odvedla fuserackou praci. Vetsina ceskych produktu je podle me horsi nez produktu ze Zapadni Evropy. Takze pretrvavajici iluse o "zlatych ceskych rucickach" je opravdu jen ilusi. To platilo naposled za Rakouska-Uherska a do valky. Pak uz je 40 let straslive nekvality fuseractvi, z cehoz jsme se jeste nevzpamatovali. Do nedavna mozna zlate rucicky mely jeste tak holky na E55, dnes ani ty ne. :-))

A o ruske kvalite snad ani nema cenu diskutovat. Vetsi smejdy nez z Ruska se ani najit nedaji. Pak si od nich nechte postavit reaktor.

J. Jurax 5.4.2013 23:49

Re: Kvalita jistě

Nepodceňoval bych.

Kontrolní otázka: Který ruský šmejd je momentálně jedíný schopný dopravit lidi na ISS a odvézt je zpátky? Kolik havárií a s jakými ztrátami na lidských životech utrpěl onen šmejd od uvedení do provozu (první verze v roce 1967)?