19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Účet za slabou korunu

Dva biliony korun. 2 000 000 000 000. Takřka dva roční rozpočty našeho státu. Přesně tolik museli vynaložit centrální bankéři za své lehkovážné dobrodružství – umělé podhodnocování české koruny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 5.4.2017 11:50

Jsou tu větší experti

Počkejte, prosím, na reakci pana P. Štěpánka.

P. Štěpánek 5.4.2017 23:29

Re: Jsou tu větší experti

Ty peníze už vám pane nikdo nevrátí, bohužel.

A. Nový 5.4.2017 16:23

Re: Budoucnost

Které české banky máte na mysli? Českou spořitelnu - Erste Group, nebo Komerční banku, a.s většinový vlastník Société Générale ... :-)

J. Jurax 5.4.2017 18:13

Re: Budoucnost

Tak obohatí banky - česká je snad jenom Air Bank či Fiobanka, ostatní patří cizině - nebo ČNB?

A mimoto z toho, že se takto napakuje banka budu mít já i republika kulové.

J. Tachovský 5.4.2017 11:32

proc je to v sekci ekonomika ?

Vzdyt tyhle vylevy autora nemaji s ekonomii nic spolecneho. Vubec netusi, o cem pise. Jake 2 biliony ztraty ? Kdo to ztratil ? CNB z principu ne, protoze ta ma korun nekonecne. Muze je vyrabet i nicit a muze s nimi obnchodovat. To je jeji prace.

M. Moravcová 5.4.2017 13:15

Re: proc je to v sekci ekonomika ?

a vy jste svéprávný?

M. Šejna 5.4.2017 10:41

tenhle ekonomický exot je generálním ředitelem?

tenhle ekonomický nedouk je ředitelem Ekospolu. Tak to asi Ekospol brzy zkrachuje.

:-D

ČNB nestály intervence ani korunu nákladů. Pokud bychom sečetli výsledky hospodaření ČNB za poslední 3 roky, tak je v zisku několika desítek miliard. Ty dva biliony korun ČNB nevyhodila z okna, ale nakoupila ze ně eura, dolary a další devizy. Ztrátu z toho může mít ČNB jen v případě, že by koruna výrazně dlouhodobě posílila. Jenže zatím to vypadá, že koruna bude po skončení intervencí naopak slábnout - alespoň krátkodobě.

Pokud sledujeme vývoj kurzu koruny v posledních dnech, tak kurz koruny slábne. Přesněji prudce oslabí o deset dvacet haléřů vůči euru, a pak pomalu posiluje zpět k 27 Kč. Tohle vypadá na intervence ČNB zcela opačným směrem, tedy snahou ČNB zabránit skokovému oslabení koruny. Takže teď zas ČNB pro změnu eura a dolary prodává a nakoupuje za ně zpět koruny.

M. Těhanová 5.4.2017 11:29

Re: tenhle ekonomický exot je generálním ředitelem?

Nejsa ekonom, prosila bych vysvětlení. Jakými účetními operacemi se ČNB dopracovala zisku desítek miliard korun, když stále oslabovala korunu? Mohu tomu rozumět tak, že díky tomu má stát navíc ty desítky miliard, anžto ČNB je státní instituce, ne soukromá. Děkuji za vysvětlení.

J. Tachovský 5.4.2017 11:34

Re: tenhle ekonomický exot je generálním ředitelem?

Stat nema navic nic, to ma CNB a dokud ty penize neposle dal komercnim bankam, tak to je jakoby nebyly. Ale jinak logicky - kdyz prodavate koruny a ty koruny klesaji, tak mate misto nich eura a pokud to prepocitate v aktualnim kurzu zpet na koruny, tak mate vic, nev kolik jste utratila.

P. Harabaska 5.4.2017 15:17

Re: tenhle ekonomický exot je generálním ředitelem?

Nejste nejen ekonom. Nejsouc, vážená dámo, nejsouc!

I. Hil 5.4.2017 18:23

Re: tenhle ekonomický exot je generálním ředitelem?

Má za ně Eura

T. Kočí 5.4.2017 10:00

Takhle se chová Čína, náš nový velký vzor.

Kde to ovšem má globální vliv, na rozdíl od nás.

S. Ševeček 5.4.2017 9:41

parta bohorovných finančních zločinců

z České národní banky ... je správně

S. Ševeček 5.4.2017 9:30

Český export je ve skutečnosti německým exportem

a tak bankéři Singerové pomáhají cizí moci, vtutochvíli bruseli.

P. Harabaska 5.4.2017 15:19

Re: Český export je ve skutečnosti německým exportem

Ano! Není pochyb o tom, že Singer zpíval německou písničku!

M. Prokop 5.4.2017 9:07

Mimochodem,

ty dva biliony jsou ryze imaginární, natištěné. Nikomu je nevzali. Jen přitvrdí inflaci.

S. Ševeček 5.4.2017 9:31

Re: Mimochodem,

O sto miliard připravili občany na úsporách.

V. Kain 5.4.2017 9:40

Re: Mimochodem,

A myslíte,že to Rusnokovi vadí co způsobila ta intervence?Pan Rusnok si přišel za loňský rok na 3,2 milionu čistého.Zaslouží si někdo takový plat když bezostyšně okrádá občany?O Singrovi to platí také.

M. Šejna 5.4.2017 10:44

pane Ševečku

popište nám, jak ČNB připravila občany o úspory díky devalvaci. Já mám naspořeno furt stejně a pokud mi mizí peníze z ůčtu, tak rozhodne ne díky nějakým intervencím ČNB.

J. Kratochvíl 5.4.2017 11:05

Re: pane Ševečku

Pane Šejna,zmizí vám způsobem, že si za ty stejné peníze co máte na účtě koupíte o 10% méně, v každém případě máte o 10% dražší dovolenou. Vám to pochopitelně nevadí, protže na účtě nic nemáte a na dovolenou nejezdíte. To chápe i ekonomický negramot.

M. Šejna 5.4.2017 11:10

pane Kratochvíle

já hlavně vydělávám na tom, že lidi mají peníze a mohou utrácet. Takže pokud ČNB měla díky oslabení koruny zásluhu na ukončení ekonomické krize v Česku, pak to oslabení měny zdaleka nedosáhlo hodnoty, o jakou se mi díky růstu HDP zvýšily příjmy z podnikání.

Pan Korec tohle nechápe. Furt si stěžuje na to, že nemají co prodávat díky složitým procesům stavebního řízení, ale už nenapíše, že mimořádná poptávka po bytech je zapříčiněna i tím, že došlo k záměrnému oslabení koruny a tím oživení ekonomiky.

P. Urban 5.4.2017 15:45

pane Šejna

tady nejde o oživení ekonomiky, ale o úspory.

Já jsem kdysi studovat marxistickou ekonomii a tak vím, že tyhle dvě věci spolu souvisí. Ale ti mladší to nevědí.

P. Urban 5.4.2017 15:49

Oprava

Já jsem kdysi studovaL marxistickou ekonomii a tak vím, že tyhle dvě věci spolu souvisí. Ale ti mladší to nevědí.

M. Těhanová 5.4.2017 11:31

Re: pane Ševečku

Koupíte si za ně mnohem méně zboží, chytráku

J. Tachovský 5.4.2017 11:36

Re: pane Ševečku

Ale to je vas problem, ze drzite uspory v klesajici komodite.

J. Tachovský 5.4.2017 11:36

Re: Mimochodem,

Ktere obcany ? Ukazte mi jednoho jedineho, ktery ma na uctu min. Ukazte mi jednu polozku, kde si CNB stahla z jeho uctu na intervence.

M. Moravcová 5.4.2017 13:17

Re: Mimochodem,

no, když to tam není, tak je marné vám cokoliv vysvětlovat.

T. Kohout 5.4.2017 16:26

Re: Mimochodem,

Když kupuji EURa (např na dovolenou), tak za ně zaplatím více, než bych zaplatil, kdyby nebylo tohoto zásahu. Tam je to nejjasněji vidět.

J. Šimek 5.4.2017 8:44

Koukněte na ukazatel HDP na hlavu v Německu a ČR,

vy Robine Hoode nízkých platů :o)

M. Prokop 5.4.2017 8:58

Re: Koukněte na ukazatel HDP na hlavu v Německu a ČR,

A co jste z něj vykoukal, slepici nebo vejce?