23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Trump zavedl cla na evropskou ocel a hliník

Je pozoruhodné, jak všichni, ale úplně všichni vědí, že Američané na tom prodělají. Ví to Juncker, Merkelová, Macron, ví to naše Hospodářská komóra, ví to předseda odborů a i ekonom Kovanda ví, že to bude špatná zpráva také pro ekonomiku Spojených států.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 4.6.2018 22:10

Počítá Trump s reakcí?

Otázka je s jakou reakcí Trump na svůj krok počítá, protože vývoj má jistě velkou spoustu možných variant. Obávám se, že variant, ve kterých USA ekonomicky získají, tedy budou na tom lépe než před zavedením cel, je daleko méně, než variant ve kterých USA prodělají. Možná USA prodělají méně než země, které do USA vyvážejí, to je docela pravděpodobné, ovšem nic to nemění na tom, že je to způsob uvažování typu - nevadí mi, že mě chcípla koza, jen když sousedovi chcípnou alespoň dvě.

M. Gavlák 4.6.2018 11:06

Působíte v Trumpově PR týmu?

Jinak to číst nelze...

P. Lenc 4.6.2018 13:56

Re: Působíte v Trumpově PR týmu?

Tak to nečtěte...

P. Lenc 4.6.2018 10:28

Za článek

děkuji.Naprosto vystihuje podstatu věci.

K. Janyška 4.6.2018 8:55

Trump je novým světovým lídrem a prosazovatelem národních

zájmů. USA musejí zůstat nejsilnějšími za každou cenu. Odsud se rozšiřuje spontánní řád lidského světa, kterého jedinými možnými prvky jsou právě národní nstáty. Rozšiřuje se od civilizovaných nejvíce k civilizovaným méně. Podporujme je, jsou obranou civilizovaných, tedy i nás... Dzp.

M. Pivoda 4.6.2018 10:14

Spontánní řád lidského světa

Není ho třeba přehnaně podporovat. Proč? On se totiž rozšíří sám spontánně.

K. Janyška 4.6.2018 20:21

Re: Spontánní řád lidského světa

Podporujme USA vždy... Dzp.

P. Götze 4.6.2018 7:48

tak nejak to je. koneckoncu i tu dieselgate rozproudili americane. jinak by nam dodnes tvrdili, ze nemecky diesel je high tec ekologicke a usporne superzarizeni. evropa je vzdy ve vleku toho, co se odehraje za atlantikem.

F. Houžňák 4.6.2018 9:19

No, ale německý diesel JE high tech "ekologické"

a úsporné zařízení. Lepší než jakýkoli jiný dieselový motor na zeměkouli. Asi jste to tak nějak nepochopil, ale "dieselgate" není vůbec o tom, co u německého dieselu leze z výfuku, ale o tom, že se Volkswagen snažil podvést americké úřady, v podstatě z blbosti. Vzdělejte se, das hilft ungemein.

M. Pivoda 4.6.2018 10:17

Technologické změny jsou trvalého rázu, cla jsou přechodná

Americký důraz na pokročilejší technologické parametry je proto lepší opatření než americké celní opatření.

P. Götze 4.6.2018 11:27

Re: No, ale německý diesel JE high tech "ekologické"

No panecku, tady nekdo neumi cist :-) Ale dekuji za vase doporuceni. Nicmene nemam pochyb o tom, ze od vaseho nizkeho vzdelani konciciho na zakladni skoly jsem jiz dnes na hony vzdalen :-) Ale vzdelavat se budu dal, jako cely zivot, to se nebojte.

F. Houžňák 4.6.2018 13:30

Upřímně řečeno, nechápu, co se vám nelíbí,

vy vykládáte, že nebýt dieselgate, "tvrdili by nám" (wer auch immer), že německý diesel je dobrý (zkráceně řečeno), ale vy zastáváte názor, že dobrý není. Ovšem fakta jsou taková, že dobrý je a dieselgate bylo o pokusu oblafnout americké úřady, ne o tom, že německý diesel je špatný. Tak se přece jenom vzdělejte. Líbí se mi taky tihleti dálkoví psíchologové jako jste vy, co z pár řádek psaných bezvadnou syntaxí bez gramatických chyb a podávajících sdělení bez logických chyb poznají, že autor oněch řádek je nevzdělanec "se třema vobecnejma". Gratuluji.

P. Götze 4.6.2018 14:52

Re: Upřímně řečeno, nechápu, co se vám nelíbí,

Kde to tvrdim prosim vas? Kde to ctete?

F. Houžňák 4.6.2018 15:16

No, mně to tak přišlo,

když od vás čtu "koneckoncu i tu dieselgate rozproudili americane. jinak by nam dodnes tvrdili, ze nemecky diesel je high tec ekologicke a usporne zarizeni", tak si to přeložím do jednoduchého výroku "Američané nám dokázali, že německý diesel NENÍ high tech "ekologické" a úsporné zařízení", to plyne jednoznačně z vaší věty, to mi je líto. Je možné, že jste chtěl sdělit něco jiného, ale to byste býval musel napsat jinak. Zkuste si to po sobě ještě jednou pročíst.

F. Houžňák 4.6.2018 15:21

No a pokud se vztahujete na ty "tři vobecné",

tak to je taky jednoduché, když mi někdo jízlivě napíše (chtěl jsem napsat napýše, abyste se měl čeho chytit), že moje nízké vzdělání končí u základní školy a vy jste vzdělán daleko více (a jste? já jsem inženýr chemie s doktorátem - tedy PhD - z biologie, vy máte doktorát z čeho, když už jste to tak nakous?), tak implicite tvrdíte to, co jsem napsal. Mám vám to napsat nějakou jinou řečí, abyste to pochopil, nebo to je taklenc dobrý?

M. Pivoda 4.6.2018 16:43

Diesel/elektromobil. Obchodní válka či technologický pokrok

Řešíte jinou tématiku než o čem je článek. No ale prosím. Píšete výše "... dieselgate bylo o pokusu oblafnout americké úřady, ne o tom, že německý diesel je špatný. ..."

Diesel určitě není špatný, nicméně v roce 2018 již představuje technologii minulosti. Většina lidské populace chce technologie nové, které nesmrdí.

Bez ohledu na to, z čeho máte doktorát, jistě uznáte, že kdyby například do týmu inovátora Elona Muska posadili českého kandidáta na Nobelovu cenu za ekonomii (a možná i klimatologii) Václava Klause, pak by žádná Muskova raketa nikdy nevzlétla a žádný automobil Tesla by nikdy nevyjel (aby tak mohl úspěšně konkurovat dieselům).

Zkušený obchodník Donald Trump by se (jako prezident USA) měl raději soustředit na technologický pokrok USA a nevysilovat se obchodními válkami. Proč? Ve hře o technologický pokrok jde totiž o mnohem více, než kolik lze získat v obchodní válce.

F. Houžňák 4.6.2018 16:51

Hlavně, že

nesmrdíte vy. To bude asi tou zbrusu novou technologií. Vždycky mi připomínáte obchodní artikl, zvaný pí-voda. Nevím, čím to může být.

M. Pivoda 4.6.2018 18:01

Moudrost i bez doktorátů

Jádro problému je v tom, že koncového zákazníka vůbec nezajímají vaše doktoráty, ale jen praktická užitečnost toto co kupuje, poměr cena/výkon a uživatelsky přátelské rozhraní.

Vězte, že koncový zákazník není česká akreditační komise! Její předsedkyně, bývalá členka KSČ, vám stále uzná doktorát, docenturu i profesuru za marxismus z dob českého reálného socialismu. Česká akreditační komise spočítá počet doktorátů, docentur a profesur a usoudí, zda to vyhovuje českému limitu, či ne. Zákazníka ale tyto interní školské hrátky nezajímají.

Zákazník chce novou, příjemnou technologii. A dle toho bude hodnotit i amerického prezidenta Donalda, zda těm novým technologiím se Donaldovou obchodní válkou Amerika přiblížila či ne. Nová pracovní místa Donald stejně nezajistí. Takže lepší by bylo mít výkonnější (technologicky moderní) americkou ekonomiku, která dovolí vyplácet Univerzální nepodmíněný příjem.

M. Pivoda 4.6.2018 19:12

A ještě dovětek pro doktora Houžňáka:

https://www.lidovky.cz/rektor-cvut-odvolal-reditele-institutu-informatiky-robotiky-a-kybernetiky-marika-ge3-/zpravy-domov.aspx?c=A180604_125821_ln_domov_pev

F. Houžňák 5.6.2018 8:12

No, vždyť to říkám, hlavní je

technologie, a tu vy máte, proto nesmrdíte. Halelujá. Akorát s tím přátelským rozhraním, nevím, nevím. Leštěte si ho pí-vodou.

M. Pivoda 5.6.2018 9:37

Pro doktora F. Houžňáka

Takovými diskusními příspěvky určitě znehodnocujete české doktorské tituly, jehož jste také vlastníkem. Alespoň to sám o sobě tvrdíte.

F. Houžňák 5.6.2018 9:46

Já myslím, že to české doktorské tituly

přežijou, ostatně v Čechách jsem CSc., doktora z toho udělali v Němcích. Ale vy to zase u titulářů srovnáte, tak nemám obavy.

M. Krátký 4.6.2018 7:31

Hodnocení šašků z ÚV EU je super

a tihle volové nás "vedou" do záhuby - hezký den přátelé.

J. Vintr 4.6.2018 8:56

Re: Hodnocení šašků z ÚV EU je super

EU je úhlavní nepřítel občanů. Všechno, co dělají její představitelé, škodí většině obyvatel Evropy.

M. Gavlák 4.6.2018 11:08

Re: Hodnocení šašků z ÚV EU je super

Jasně, a že vy do toho tak odborně vidíte? Hodně čtete Sputnik news?

J. Jurax 5.6.2018 1:31

Re: Hodnocení šašků z ÚV EU je super

Proč?

Na to stačí číst oficiální tuzemský nebo eurotisk a sledovat místní TV. A o přečteném přemýšlet hlavou vlastní, nikoli eurohlavou.

P. Rada 4.6.2018 2:53

Záleží na úhlu pohledu.

.." jediný, kdo to neví, je vláda Donalda Trumpa".... "Tomu se ale těžko dá uvěřit".

Uvěřit tomu lze relativně snadno pane autore. Byl jste to totiž ze všech jmenovaných příznačně Vy kdo si při posuzování odpustil zohlednit časové měřítko a tedy zejména dlouhodobé dopady. Jinak řečeno úhel pohledu.

Impresivní krátkodobost je pro emotivně založeného T. a jeho administrativu už tradičně zásadní hledisko se kterým ostatně vyhrál u podobně založené části populace dokonce volby.

Podle mého odhadu na této líbivé protekční politice T. administrativa skutečně vydělá - Amerika celkově a za delší jak jedno volební období už pravděpodobně naopak!

J. Vintr 4.6.2018 8:59

Re: Záleží na úhlu pohledu.

Ten váš "impresivní krátkodobý T" se odlišuje od všech politiků také tím, že jako jediný důsledně plní sliby, které dal občanům v předvolební kampani ...

V. Braun 4.6.2018 22:05

Re: Záleží na úhlu pohledu.

No právě, většina ostatních politiků naštěstí všechny své předvolební sliby neplní, protože přece jen jsou trochu realisté, Trump je ovšem jiná třída, když slíbí blbost tak ji taky splní.

J. Schwarz 4.6.2018 9:07

Re: Záleží na úhlu pohledu.

Tak vysvětlete vy, pane Rado, v čem je současné uspořádání "férové" a proč to tak má zůstat. USA vytáhly Evropu z bryndy a pak se nějak "ustálilo" mínění, že mají povinnost "na věčné časy a nikdy jinak" ji podporovat a šanovat, přes zjevné nepřátelství evropských špiček i Moskvou zmanipulovaných "mírových aktivistů". Evropa kašle na svou obranu / tu nechává na USA / a svůj trh chrání mnohem víc než USA a to všechno považuje za jakési "vydržené právo". Vůbec se nedivím, že toho už mají američané plné zuby.