27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Spotřebitelé i firmy začínají utrácet

V debatě o měnové politice, naší i třeba kolegů ve Fedu, BoE či ECB, se stále opakuje pochybnost o tom, zda spotřebitelé i firmy skutečně v podmínkách cenového poklesu a velmi nízkých či nulových úrokových měr odkládají či zdržují spotřebu a investice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 20.6.2014 16:13

Tolik chytráků

A každý "ví", že intervence ČNB byla chyba a přitom se napříč EU šíří varování před deflací a k tomu jsou úrokové sazby centrálních bank na nule. K tomu jižní země kritizují Německo pro přílišnou konkurenceschopnost německé produkce. Jinými slovy v rámci evropského kvantitativního uvolňování je tlak na pokles přirozeného kurzu eura, ale pro udržení konkurenceschopnosti s německou produktivitou musíme mít kurz pod průměrem eurozóny, abychom nepadli do deflační pasti, ke které euro táhnou vnitřní rozdíly eurozóny.

B. Rybák 20.6.2014 17:32

Re: Tolik chytráků

Ano. Od ČNB to byl vynucený správný krok (který samozřejmě nedostal potřebnou (EU-)mediální podporu, která by jeho efekt zesílila). ECB teď dokonce ve snaze rozhýbat "zamrzlé peníze", ukládá peníze ostatních bank na záporný úrok (banky jí za u ní uložené peníze musí platit úrok)!

K. Pavlik 20.6.2014 20:32

Re: Tolik chytráků

Ono to neni tak jednoduche. Lide nejsou hloupi takze to zacne fungovat jako v Mexiku nebo Argentine - lide budou mit dlouhodobe uspory v dolarech/Eurech a penize na momentalni utratu v korunach.

J. Vyhnalík 20.6.2014 21:52

Re: Tolik chytráků

Vy si myslíte, že CZK bude vůči EUR oslabovat?

K. Pavlik 20.6.2014 23:48

Re: Tolik chytráků

Opravdu nevim, kdybych to vedel tak hraji agresivne na burze. Z vaseho prispevku jsem tak nejak vyrozumel ze oslabovani koruny doporucujete.

Pokud ale ma nekdo dost penez tak je asi dobre to nemit ulozeno na jednom miste a snizeni kurzu koruny jim dava duvod k zamysleni. A v Cesku ma hodne lidi dost penez ulozenych v bankach.

J. Vyhnalík 20.6.2014 23:53

Re: Tolik chytráků

ČNB slibuje, že kurz bude držet nejméně rok, což dává smysl, pro rozhodování podnikatelů, je potřeba, aby mohli rozumně plánovat. Za rok, nebo možná za dva, dojde k ukončení intervencí a kurz se vrátí zpět a možná i po 24 CZK/EUR.