4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Spácháme řízenou sebevraždu?

Ke změnám klimatu na planetě Zemi docházelo, dochází a v budoucnu i nadále bude docházet. A je pravda, že jak k ochlazování, tak i k oteplování, nezávisle na lidech, v historii planety Země už dříve docházelo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Molík 1.8.2021 11:59

My spotřebitelé máme zaplatit kolosální podvodný projekt pod eufemistickým názvem Green deal. Pár gaunerů se chce napakovat i za cenu zničení evropské ekonomiky.

M. Pivoda 1.8.2021 14:31

Podle zveřejněné foto P. Molíka usuzuji, že on už nic platit nebude. Už to nestihne.

Další z diskutujících, který zde na NP operuje abstraktním pojmem "evropská ekonomika". Abstraktní ekonomiku snad zničit lze, ale tu reálnou určitě nelze.

J. David 1.8.2021 9:16

Juj, a je to tu. Krkaje z chmelového víkendovéh moku CO2 (zlotřilí putykáři a výrobci píva to sytí inertním plynem CO2, aby jím to neoxidovalo v bečkách a flaškách, létadla aerolinky sytí bagy N2). Otevřu NP, a pan juch,P.Rada je tu, jako ekologická mykóza. Brsní a brsní, zelený osvícenec, kdyby se vrhl na sejraře, coby emitenty CO2 a H2N, asi by ho flákli kopistí přes cemr. Pane P.Rado, uchylte se do poustevny, gáblujte medvědí česnek, sušte kobyky ke konzumaci, nežerte v řeholi poustevnické houby dle zákona 114/1992 Sb. chráněné. A pozor na flautelenci, plynnatost pane P.Rado (stokrát nic i osla umořilo), neberte to ekologistické vnímání na lehkou váhu.

Jinak, že s tím P.Radou je docela prča? Veselý to chlapík, samý odkaz na http, zanícený ekologista. Ebonit a liščí ohony odmítá, i když by se mu v poutevně v jeskyni mohly hodit. Asi má doma na budoáru vrtuli a na bobrovkách LiOn solár, nějak mi to tak připadá, bon. Až mu budou hnít flaxy v mražáku (přestane vítr dout a slunko svítit) bude brblat a velebit uhlí a jádro. Pardon, předjímám, pan P.Rada se uhýlí do pustevny k medvědímu česneku a sušeným kobylkám. Možná ale i ty kobylky bude titrovat, jaké ppm CO2 konzumací pojme. Holt pan P.Rada, Akamedie věd je asi dychtivá, pana P.Radu kooptovat do svých řad.

Š. Hašek 1.8.2021 9:15

Mašinérie brusele a tisíce dalších úředníků nemají do čeho dloubnout.

Tak vymysleli tema.

Mě zaráží, že úkol "štelovat klima na Zemi, jako teplotu v pokoji" vůbec mohl vzniknout!

P. Dvořák 1.8.2021 8:50

Čti vedle na Lidovkách:

Armády pod klimatickou palbou. Spalují moc benzinu a fosilních paliv.

Generální štáby v celé řadě zemí začínají být terčem kritiky kvůli tomu, že ve velkém používají fosilní zdroje a uhlíková stopa armády je vysoká. Přitom se emise z vojenského sektoru většinou do celkových přehledů jednotlivých států nezapočítávají.

Š. Hašek 1.8.2021 9:17

Asi zas nějaký mudrátor z tisku si všiml, že tanky a stíhačky nejsou elektrotanky a elektrostíhačky.

M. Pivoda 31.7.2021 21:50

Příliš dlouhý článek na podrobnější komentář. Takže okomentujme jen závěr: "... můžeme doufat, že tu klimatickými alarmisty řízenou sebevraždu nakonec nespácháme..."

Stručný komentář: POKUD! Pokud se podaří rozjet technologický vývoj, ekonomická sebevražda to určitě nebude. Technologicky je tzv. ekologická elektromobilita proveditelná. Určitě do roku 2050.

Osobní poznámka pamětníka: Pamatuji se ale, že i před pádem českého socialismu v listopadu 1989, čeští politici mimořádně intenzivně vzývali Inovace a Technologický Pokrok, jako poslední pokus o záchranu budoucího komunismu.

K. Wágner 1.8.2021 8:23

V současných debatách o klimatické politice dosud chybí zohlednění dopadů armádního sektoru. Přitom ohromné emise uhlíku nezpůsobují jen ozbrojené konflikty, ale i samotný provoz armád. A tak generální štáby v celé řadě zemí začínají být terčem kritiky kvůli tomu, že ve velkém používají fosilní zdroje a uhlíková stopa armády je vysoká, přitom se však emise z vojenského sektoru většinou do celkových přehledů jednotlivých států nezapočítávají. Ani vojenské síly v rámci EU nereportují svoji uhlíkovou stopu, což zdůvodňují bezpečnostními obavami. Současný tlak na snižování emisí ale už zasáhl i vedení Severoatlantické aliance a jednotlivé členské státy by měly modernizovat armádní sbory tak, aby dosáhly v roce 2050 uhlíkové neutrality, což se zatím z praktického hlediska zdá být neproveditelné.

Š. Hašek 31.7.2021 21:43

Místo poslouchání plkání těhotenských z brusele, bych se suše věnoval technicko společenskému rozvoji ČR. Třeba energetiky. Podle ČVUT, Řeže, ...... Rosatom.

Atom. Elektřina. I ty střechy s fotočlánky jsou zcela jen a jen technicko finančním problémem. Jederná elektrárna o ploše tří hektarů. Nějaký mladý Kolben s Teslou to vyřeší. Vlastně už řeší! Ale v Číně a Rusku!

Nesmí to řešit studentky DAMU a poslanec brusele, který vyštudoval volnočas/androkomiks. !!!!

H. Paculová 31.7.2021 21:49

Ono není všechno tak jednoduché, jak si to zpravidla laik maluje. V případě malých reaktorů pozadu nechtěl zůstat ani tým českých vědců z ČVUT a Západočeské univerzity, který přišel s malým jaderným zařízením, zvaným teplátor. Jejich zařízení by mělo využívat k výrobě tepla vyhořelé jaderné palivo z elektráren. Použité palivo, které by bylo pro vytápění prakticky zadarmo, láká fyziky a inženýry déle než 40 let. Ale po delších úvahách myšlenku využití použitého paliva opustili, i když vyhořelým jaderným palivem, které u nás máme k dispozici, by při hrubých odhadech šlo vytápět všechna naše krajská města 30 let (zde jistě ušima zastříhají odpůrci plánovaných úložišť, určených pro trvalé uložení vyhořelého jaderného paliva z českých atomových elektráren). Vývojáři z ČVUT předpokládají, že toto zařízení by mohla sériově vyrábět některá z českých firem, zaměřených na energetické strojírenství. To by však musel být u jejich teplátoru implementován standardní systém zabezpečení jaderného zařízení a přijat mezinárodní systém záruk. Jenže z hlediska jaderné bezpečnosti či praxe využívání palivových článků z elektráren by bylo potřeba jejich koncept ještě dopracovat, aby mohl projít alespoň vstupní oponenturou. Navíc by výkonu jejich zařízení, pokud se má provozovateli teplárny vyplatit, bylo třeba využívat celoročně, i mimo topnou sezonu.

Š. Hašek 31.7.2021 22:10

Neberte mě za slovo. Vytrhla jste jednu větu, nahozenou jako nejistá budoucnost.

V současné době je vše, technicky, stran Temelína vyřešeno!!! Mrkněte se, jak to je s přítokem do zásuvek v ČR. je tam furt ten sovětský Temelín!

Není to vyřešeno politicky, protože některé političky v brusel a USA nejsou hormonálně v pořádku.

Uznávám, že stran nápadů a hormonů političek/politiků jsem laik. Ale vo generátorech a páře, která potom udělá obecenstvu horkou varnou konvici malounko vím.

J. Vlk 1.8.2021 9:14

Přímému využití vyhořelého paliva zatím nevěřte. Nebyly zveřejněny detaily. Jen logicky vzato : Po čtyřech letech v reaktoru už výrazný zdroj tepla palivo není, pokrytí palivových proutků je pravděpodobně na hranici životnosti z hlediska těsnosti a existuje velký vnitřní přetlak. V případě porušení pokrytí hrozí zamoření chladicího média rad. látkami. Po 10ti letech chlazení v bazénu pod vodou se palivo skladuje na sucho v kontejnerech, které jsou ochlazovány okolním vzduchem a vyzařuje již málo energie.

L. Zídek 31.7.2021 18:10

Je to tak. Ale vykládejte to nedoukům bez špetky zdravého rozumu, Němcům a politikům zkorumpovaných solárněvětrnickoelautovou lobby!

K. Wágner 31.7.2021 18:31

Nějaké hlasy našich odborníků se začínají ozývat. "Plán Evropské komise, který by měl vést k rychlejší klimatické neutralitě EU, je omylem". Myslí si profesor Jan Macek z Centra vozidel udržitelné mobility ČVUT. Zde jeho střízlivý, více komplexní pohled:

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/elektromobil-rozstrel-jan-macek-cina-evropska-komise.A210728_100512_automoto_vov?zdroj=vybava_idnes

P. Rada 31.7.2021 20:14

"Omylem" je vycházet s postoje k osobní mobilitě jako by byla trvale udržitelná zejména ve městech na dnešní úrovni, kdy se jedinec pohybuje na přeplněných městských komunikacích v dvoutunovém fosilně hnaném monstu a mnohdy jen proto, že marně hledá místo k zaparkování... - zatímco kolem rychleji se pohybující pěší musí vydýchávat co fosilně-imisně produkuje. Trochu jiná je příměstská situace a zásadní roli hraje i urbanistika doposavad koncipovaná na odlehlosti míst obývání, zaměstnání i odpočinku.

http://amper.ped.muni.cz/gw/resilience/priklady/html_soubory/Aspern.html

Porovnávání nedořešeného s neudržitelným jak to vlastně udělal i pan Macek pochopitelně vede k nedorozumění až nekorektnostem.

Umím si přitom představit udržitelnost městské dopravy s občasným využíváním i osobní elektromobility. Takovou Apteru sice na silnicích v EU zatím legislativně provozovat nelze ale je to spíše jen otázka dalšího vývoje a úprav urbanistiky, legislativy, světonázorovosti (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ner%C5%AFst).:

http://www.hybrid.cz/aptera-ukazala-dalsi-prototyp-solarniho-elektromobilu-s-dojezdem-1600-km

K. Wágner 31.7.2021 21:26

Vždyť ale nemusíte žít ve městě mezi auty, tomu všemu, co Vás tak trápí, se můžete vyhnout. Na světě je již okolo 15 000 ekovesnic a další neustále přibývají. Vesnice založené na permakulturním a udržitelném přístupu, jejichž základ tvoří stavby z přírodních materiálů. Vesnice, kde je důležitá rovnocennost, participativní rozhodování a finanční zapojení všech. Komunitní podnikání využívá vlastní lokální měny a všestranný a harmonický rozvoj osobnosti je podpořený vědomým vzděláváním dětí i dospělých. Vesnice, kde se snaží minimalizovat tvorbu odpadů, kde naslouchající přírodě, jejím rytmům, potřebám a přirozenému řádu. To vše a ještě mnohem více stojí za pojmem ekovesnice. Klidně se k nim můžete přidat:

https://www.zemesouzneni.cz/popis-ekovesnice/

H. Paculová 31.7.2021 21:46

Po něčem takovém asi touží i pan D. Polanský, kterého trápí "celosvětové nerovnoměrné rozdělení majetku", jak se nám svěřuje níže ve svém příspěvku. A hle – zde je to místo, kde je důležitá rovnocennost, participativní rozhodování a finanční zapojení všech, kde komunitní podnikání využívá vlastní lokální měny a nepotřebuje petrodolary nechutných zbohatlíků...

J. David 1.8.2021 9:19

A duševně zdráv, ekologisto?

K. Wágner 31.7.2021 18:04

Přestože elektromobilů je v celkovém vozovém parku jen minimum, už dvě země řeší, že v určitých případech bude nutné jejich majitele v nabíjení omezit. Po USA se tato otázka otevřela i v sousedním Německu:

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/nabijeni-elektromobil-nemecko-usa.A210707_145715_automoto_fdv

D. Polanský 31.7.2021 9:03

Ono tohle není hlavní problém, ačkoliv se to tak zdá. Je to spíš zástěrka jak se vyhnout tomu opravdovému problému: To je celosvětové nerovnoměrné rozdělení majetku. Několik miliard lidí nemá doslova nic, maximálně tak plechovou boudu a ranec nejnutnějších věcí. Tenhle stav je dlouhodobě neudržitelný. I bohatý Západ to dobře ví, a proto vymýšlí různé ptákoviny, aby tenhle hlavní ekonomický problém zastřel. Máme pouze dvě možnosti: tvářit se, že je to sekundární problém, že vědeckotechnický pokrok to nějak vyřeší (pochopitelně nevyřeší), nebo se pokusit něco zásadnějšího s tím dělat.

P. Milan 31.7.2021 10:31

Je-li někdo neschopný opatřit si víc než jen tu boudu a ranec, nepomůže mu ani svěcená voda, natož zásadnější přerozdělování (o nic jiného by nešlo).

P. Rada 31.7.2021 11:27

Pokud to ... "opatřit si víc".... je prováděno bez ohedu na dlouhodobé důsledky (jak je běžné u narkomanů...) - časem mu a nejspíše i okolí které to schovívavě toletuje "nepomůže ani svěcená voda". Celosvětově takto bezohledně už prakticky polovinu roku žije lidstvo na dluh vůči podstatě svého životního prostředí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/den-od-kdy-zijeme-na-dluh-kapacita-planety-nestaci-termin-le/r~33b45da4e39611ea95caac1f6b220ee8/

T. Hraj 31.7.2021 11:46

Ale ono se s tím "něco zásadnějšího" už děje. Chudoba (zejména ta extrémní se v posledních dvou třech dekádách na světě snižuje naprodto závratným tempem. A příčinou není žádná humanitární pomoc západu (ta mívá účinek spíš opačný), ale šíření volného tržního prostředí, tj. kapitalismus.

P. Rada 31.7.2021 12:05

Zásadním "závratným faktem" se mi po pár desetiletích působení bezohledného kapitálu a s ním spojené bezuzdné reklamy ... jeví skoro 5 milionů exekucí!

Přičemž už zhruba od dubna i průměrný čech žije na ekologický dluh.

Pravda je ale i taková, že také už máme i své miliardáře.... kteří si navíc někdy i užívají soudních sporů dokonce ke svému zviditelnění.

T. Hraj 31.7.2021 13:48

O žádných "závratných faktech" jsem nehovořil, takže nevím, proč to dáváte do uvozovek.

Exekuce nejsou důsledkem bezohlednosti ani bezzudnosti (a propos, co je taková zudná reklama?), ale0 nezodpovědnosti těch, kdo dělají dluhy.

"Ekologický dluh" je antropomorfní nesmysl.

Nevím, co je apriori nemravného na miliardářství.

Závěrem ještě: už pomíjím to, že tradičně polemizujete s něčím jiným, než s tím, na co reagujete.

P. Rada 31.7.2021 16:59

ad ""Ekologický dluh" je antropomorfní nesmysl.".

Ekologie popisuje/bilancuje vztahy mezi organismy a prostředím - tedy i mezi lidmi a prostředím. Pokud je vstah nerovnoměrný - např pro větší spotřebu než je kapacita úživnosti území - lze hovořit o bilanční nerovnováze až dluhu. Velký ekologický systém má nutně setrvačnosti. Pokud dluh není v takovém uzavřeném systému vyrovnán v následujících krocích. Např uhlí mělo následně nahradit ekologičtější jádro, pak fůze .... a dostatek energie měl postačovat pro kroky k včasnému nastolení bilanční rovnováhy. Opak časem nutně vede k nestabilitě až k zásadním proměnám v druhovém složení příslušného biotopu. Tím pro celé lidstvo byla do doby překračování ekostopy celá planeta.

Pojem antropomorfismus do takového hodnocení není třeba zapojovat. Smysl lze hledat v relativní rovnováze a rozvoji života, který se obecně v úspěšných případech projevuje růstem systémové uspořádanosti - poklesem entropie.

H. Paculová 31.7.2021 12:31

A jak to "celosvětové nerovnoměrné rozdělení majetku" souvisí s klimatem kromě toho, že patří k dalším otřepaným frázím zeleného náboženství?

P. Rada 31.7.2021 17:17

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bohata-elita-ma-podle-osn-na-svedomi-vetsi-emise-nez-polovina-lidstva/1975229

J. Jurax 31.7.2021 18:34

Nijak.

J. Novák 31.7.2021 12:42

!!Nenahraditelná složka ŽP = LESY BUDE POSTUPNĚ A NÁHLE ZNIČENA, skončí příjemné počasí Evropy a pouze extrémní přívalové lijáky odnesou organické části a ornici jako plaveniny do moří. 1mld. m3 povodně odnese z ČR až 1 000 000 tun půdy = 1000 vlaků ornice do Hamburku!!!!!! Spadne-li na 10 000 km2 (povodí Berounky) 100 mm srážek a 2/3 odtečou = 600 mil. m3, máme ztrátu ornice v povodí až 1,2 mil. TUN 1200 vlaků po 1000 tunách, dokážeme si vůbec představit rozsah škod z jedné povodně pouze v ornici???!!!!!! Zajímá to naše zelené idioty???;-O;-O;-O Zajímá to naše politiky??? Je nutné se ptát: kdo za nekompetentní rozhodnutí odpovídá!!!!!!