27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Spácháme řízenou sebevraždu?

Ke změnám klimatu na planetě Zemi docházelo, dochází a v budoucnu i nadále bude docházet. A je pravda, že jak k ochlazování, tak i k oteplování, nezávisle na lidech, v historii planety Země už dříve docházelo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 1.8.2021 14:31

Podle zveřejněné foto P. Molíka usuzuji, že on už nic platit nebude. Už to nestihne.

Další z diskutujících, který zde na NP operuje abstraktním pojmem "evropská ekonomika". Abstraktní ekonomiku snad zničit lze, ale tu reálnou určitě nelze.

P. Molík 1.8.2021 11:59

My spotřebitelé máme zaplatit kolosální podvodný projekt pod eufemistickým názvem Green deal. Pár gaunerů se chce napakovat i za cenu zničení evropské ekonomiky.

J. David 1.8.2021 9:19

A duševně zdráv, ekologisto?

Š. Hašek 1.8.2021 9:17

Asi zas nějaký mudrátor z tisku si všiml, že tanky a stíhačky nejsou elektrotanky a elektrostíhačky.

J. David 1.8.2021 9:16

Juj, a je to tu. Krkaje z chmelového víkendovéh moku CO2 (zlotřilí putykáři a výrobci píva to sytí inertním plynem CO2, aby jím to neoxidovalo v bečkách a flaškách, létadla aerolinky sytí bagy N2). Otevřu NP, a pan juch,P.Rada je tu, jako ekologická mykóza. Brsní a brsní, zelený osvícenec, kdyby se vrhl na sejraře, coby emitenty CO2 a H2N, asi by ho flákli kopistí přes cemr. Pane P.Rado, uchylte se do poustevny, gáblujte medvědí česnek, sušte kobyky ke konzumaci, nežerte v řeholi poustevnické houby dle zákona 114/1992 Sb. chráněné. A pozor na flautelenci, plynnatost pane P.Rado (stokrát nic i osla umořilo), neberte to ekologistické vnímání na lehkou váhu.

Jinak, že s tím P.Radou je docela prča? Veselý to chlapík, samý odkaz na http, zanícený ekologista. Ebonit a liščí ohony odmítá, i když by se mu v poutevně v jeskyni mohly hodit. Asi má doma na budoáru vrtuli a na bobrovkách LiOn solár, nějak mi to tak připadá, bon. Až mu budou hnít flaxy v mražáku (přestane vítr dout a slunko svítit) bude brblat a velebit uhlí a jádro. Pardon, předjímám, pan P.Rada se uhýlí do pustevny k medvědímu česneku a sušeným kobylkám. Možná ale i ty kobylky bude titrovat, jaké ppm CO2 konzumací pojme. Holt pan P.Rada, Akamedie věd je asi dychtivá, pana P.Radu kooptovat do svých řad.

Š. Hašek 1.8.2021 9:15

Mašinérie brusele a tisíce dalších úředníků nemají do čeho dloubnout.

Tak vymysleli tema.

Mě zaráží, že úkol "štelovat klima na Zemi, jako teplotu v pokoji" vůbec mohl vzniknout!

J. Vlk 1.8.2021 9:14

Přímému využití vyhořelého paliva zatím nevěřte. Nebyly zveřejněny detaily. Jen logicky vzato : Po čtyřech letech v reaktoru už výrazný zdroj tepla palivo není, pokrytí palivových proutků je pravděpodobně na hranici životnosti z hlediska těsnosti a existuje velký vnitřní přetlak. V případě porušení pokrytí hrozí zamoření chladicího média rad. látkami. Po 10ti letech chlazení v bazénu pod vodou se palivo skladuje na sucho v kontejnerech, které jsou ochlazovány okolním vzduchem a vyzařuje již málo energie.

P. Dvořák 1.8.2021 8:50

Čti vedle na Lidovkách:

Armády pod klimatickou palbou. Spalují moc benzinu a fosilních paliv.

Generální štáby v celé řadě zemí začínají být terčem kritiky kvůli tomu, že ve velkém používají fosilní zdroje a uhlíková stopa armády je vysoká. Přitom se emise z vojenského sektoru většinou do celkových přehledů jednotlivých států nezapočítávají.

K. Wágner 1.8.2021 8:23

V současných debatách o klimatické politice dosud chybí zohlednění dopadů armádního sektoru. Přitom ohromné emise uhlíku nezpůsobují jen ozbrojené konflikty, ale i samotný provoz armád. A tak generální štáby v celé řadě zemí začínají být terčem kritiky kvůli tomu, že ve velkém používají fosilní zdroje a uhlíková stopa armády je vysoká, přitom se však emise z vojenského sektoru většinou do celkových přehledů jednotlivých států nezapočítávají. Ani vojenské síly v rámci EU nereportují svoji uhlíkovou stopu, což zdůvodňují bezpečnostními obavami. Současný tlak na snižování emisí ale už zasáhl i vedení Severoatlantické aliance a jednotlivé členské státy by měly modernizovat armádní sbory tak, aby dosáhly v roce 2050 uhlíkové neutrality, což se zatím z praktického hlediska zdá být neproveditelné.

H. Paculová 31.7.2021 22:30

Výzkumné týmy identifikovaly čtyři různá období, kdy se mayská populace měnila v reakci na zvlášť suchá nebo zvláště vlhká období, která navíc dosud nebyla zdokumentována. Jde o letopočty 1350–950 př. n.l., 400–210 př.n.l. a 90–280 našeho letopočtu a 730–900 našeho letopočtu. "Je důležité, aby společnost obecně věděla, že před námi byly civilizace, které byly ovlivněny změnami klimatu a musely se tomu přizpůsobovat,“ říká biogeochemik Peter Douglas z McGill University.R^ "Propojením důkazů o klimatu a změně populace můžeme vidět jasnou souvislost mezi srážkami a schopností těchto starověkých měst udržet svou populaci.“ Mayové, kteří žili v jižních nížinách, byli prvními, kteří se dostali do problémů v důsledku změny klimatu.;-)

Každý žák základní školy dnes ví, že Mayové nejezdili žádnými auty, která by stála za emisemi CO2, ničícího klima naší planety....

Š. Hašek 31.7.2021 22:10

Neberte mě za slovo. Vytrhla jste jednu větu, nahozenou jako nejistá budoucnost.

V současné době je vše, technicky, stran Temelína vyřešeno!!! Mrkněte se, jak to je s přítokem do zásuvek v ČR. je tam furt ten sovětský Temelín!

Není to vyřešeno politicky, protože některé političky v brusel a USA nejsou hormonálně v pořádku.

Uznávám, že stran nápadů a hormonů političek/politiků jsem laik. Ale vo generátorech a páře, která potom udělá obecenstvu horkou varnou konvici malounko vím.

M. Pivoda 31.7.2021 21:50

Příliš dlouhý článek na podrobnější komentář. Takže okomentujme jen závěr: "... můžeme doufat, že tu klimatickými alarmisty řízenou sebevraždu nakonec nespácháme..."

Stručný komentář: POKUD! Pokud se podaří rozjet technologický vývoj, ekonomická sebevražda to určitě nebude. Technologicky je tzv. ekologická elektromobilita proveditelná. Určitě do roku 2050.

Osobní poznámka pamětníka: Pamatuji se ale, že i před pádem českého socialismu v listopadu 1989, čeští politici mimořádně intenzivně vzývali Inovace a Technologický Pokrok, jako poslední pokus o záchranu budoucího komunismu.

H. Paculová 31.7.2021 21:49

Ono není všechno tak jednoduché, jak si to zpravidla laik maluje. V případě malých reaktorů pozadu nechtěl zůstat ani tým českých vědců z ČVUT a Západočeské univerzity, který přišel s malým jaderným zařízením, zvaným teplátor. Jejich zařízení by mělo využívat k výrobě tepla vyhořelé jaderné palivo z elektráren. Použité palivo, které by bylo pro vytápění prakticky zadarmo, láká fyziky a inženýry déle než 40 let. Ale po delších úvahách myšlenku využití použitého paliva opustili, i když vyhořelým jaderným palivem, které u nás máme k dispozici, by při hrubých odhadech šlo vytápět všechna naše krajská města 30 let (zde jistě ušima zastříhají odpůrci plánovaných úložišť, určených pro trvalé uložení vyhořelého jaderného paliva z českých atomových elektráren). Vývojáři z ČVUT předpokládají, že toto zařízení by mohla sériově vyrábět některá z českých firem, zaměřených na energetické strojírenství. To by však musel být u jejich teplátoru implementován standardní systém zabezpečení jaderného zařízení a přijat mezinárodní systém záruk. Jenže z hlediska jaderné bezpečnosti či praxe využívání palivových článků z elektráren by bylo potřeba jejich koncept ještě dopracovat, aby mohl projít alespoň vstupní oponenturou. Navíc by výkonu jejich zařízení, pokud se má provozovateli teplárny vyplatit, bylo třeba využívat celoročně, i mimo topnou sezonu.

H. Paculová 31.7.2021 21:46

Po něčem takovém asi touží i pan D. Polanský, kterého trápí "celosvětové nerovnoměrné rozdělení majetku", jak se nám svěřuje níže ve svém příspěvku. A hle – zde je to místo, kde je důležitá rovnocennost, participativní rozhodování a finanční zapojení všech, kde komunitní podnikání využívá vlastní lokální měny a nepotřebuje petrodolary nechutných zbohatlíků...

Š. Hašek 31.7.2021 21:43

Místo poslouchání plkání těhotenských z brusele, bych se suše věnoval technicko společenskému rozvoji ČR. Třeba energetiky. Podle ČVUT, Řeže, ...... Rosatom.

Atom. Elektřina. I ty střechy s fotočlánky jsou zcela jen a jen technicko finančním problémem. Jederná elektrárna o ploše tří hektarů. Nějaký mladý Kolben s Teslou to vyřeší. Vlastně už řeší! Ale v Číně a Rusku!

Nesmí to řešit studentky DAMU a poslanec brusele, který vyštudoval volnočas/androkomiks. !!!!

K. Wágner 31.7.2021 21:26

Vždyť ale nemusíte žít ve městě mezi auty, tomu všemu, co Vás tak trápí, se můžete vyhnout. Na světě je již okolo 15 000 ekovesnic a další neustále přibývají. Vesnice založené na permakulturním a udržitelném přístupu, jejichž základ tvoří stavby z přírodních materiálů. Vesnice, kde je důležitá rovnocennost, participativní rozhodování a finanční zapojení všech. Komunitní podnikání využívá vlastní lokální měny a všestranný a harmonický rozvoj osobnosti je podpořený vědomým vzděláváním dětí i dospělých. Vesnice, kde se snaží minimalizovat tvorbu odpadů, kde naslouchající přírodě, jejím rytmům, potřebám a přirozenému řádu. To vše a ještě mnohem více stojí za pojmem ekovesnice. Klidně se k nim můžete přidat:

https://www.zemesouzneni.cz/popis-ekovesnice/

P. Rada 31.7.2021 20:14

"Omylem" je vycházet s postoje k osobní mobilitě jako by byla trvale udržitelná zejména ve městech na dnešní úrovni, kdy se jedinec pohybuje na přeplněných městských komunikacích v dvoutunovém fosilně hnaném monstu a mnohdy jen proto, že marně hledá místo k zaparkování... - zatímco kolem rychleji se pohybující pěší musí vydýchávat co fosilně-imisně produkuje. Trochu jiná je příměstská situace a zásadní roli hraje i urbanistika doposavad koncipovaná na odlehlosti míst obývání, zaměstnání i odpočinku.

http://amper.ped.muni.cz/gw/resilience/priklady/html_soubory/Aspern.html

Porovnávání nedořešeného s neudržitelným jak to vlastně udělal i pan Macek pochopitelně vede k nedorozumění až nekorektnostem.

Umím si přitom představit udržitelnost městské dopravy s občasným využíváním i osobní elektromobility. Takovou Apteru sice na silnicích v EU zatím legislativně provozovat nelze ale je to spíše jen otázka dalšího vývoje a úprav urbanistiky, legislativy, světonázorovosti (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ner%C5%AFst).:

http://www.hybrid.cz/aptera-ukazala-dalsi-prototyp-solarniho-elektromobilu-s-dojezdem-1600-km

J. Jurax 31.7.2021 18:34

Nijak.

K. Wágner 31.7.2021 18:31

Nějaké hlasy našich odborníků se začínají ozývat. "Plán Evropské komise, který by měl vést k rychlejší klimatické neutralitě EU, je omylem". Myslí si profesor Jan Macek z Centra vozidel udržitelné mobility ČVUT. Zde jeho střízlivý, více komplexní pohled:

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/elektromobil-rozstrel-jan-macek-cina-evropska-komise.A210728_100512_automoto_vov?zdroj=vybava_idnes

L. Zídek 31.7.2021 18:10

Je to tak. Ale vykládejte to nedoukům bez špetky zdravého rozumu, Němcům a politikům zkorumpovaných solárněvětrnickoelautovou lobby!

K. Wágner 31.7.2021 18:04

Přestože elektromobilů je v celkovém vozovém parku jen minimum, už dvě země řeší, že v určitých případech bude nutné jejich majitele v nabíjení omezit. Po USA se tato otázka otevřela i v sousedním Německu:

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/nabijeni-elektromobil-nemecko-usa.A210707_145715_automoto_fdv

P. Rada 31.7.2021 17:59

Malé modulární reaktory jsou ideou už mnoho desetiletí ale realitou jen na jaderných ponorkách a analogicky tam, kde jsou enormní měrné náklady a množství generované elekřiny něčím extrémě významným opodstatnělé.

"Základní vadou" malých reaktorů je tedy vysoká cena produkované energie která zatím násobně překračuje i cenu energie s běžných reaktorů 3+generace. Sériovost výroby by cenu sice mohla snížit ale realita půlstoletí přešlapování vypovídá o ekonomické nedořešenosti už dlouho známého principu.

Součástí problému realizovat řízenou štěpnou reakci v daleko menším prostoru jak u běžných reaktorů je nutnost mít k dispozici neobvykle vysoce obohacené palivo a tedy technologie které ovládají jaderné mocnosti.

...."Hlavním ekonomický důvodem proti výstavbě a provozu malých a modulárních reaktorů je jejich dražší provoz ve srovnání s velkými reaktory a s tím spojené vyšší jednotkové náklady na výrobu jednotky elektrické energie"....

http://malereaktory.cz/smr-ve-svete

P. Rada 31.7.2021 17:17

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bohata-elita-ma-podle-osn-na-svedomi-vetsi-emise-nez-polovina-lidstva/1975229

P. Rada 31.7.2021 17:14

Věcně se mýlíte právě jak ten "blb".

Podujatost, zaslepenost až hloupost se např. projevuje neschopností míru projevů poměřovat. "Blb" má např. za to, že dýchání člověka má stejný dopad jako výdech výfuků, komínů ... a tedy celá energetika která ale několika řádově lidské síly převyšuje.

"Blb" si také může myslet, že je filuta - ale a v hlavě mu přitom vrtají afektivity k jiným a tření svého liščího ohonu.

P. Rada 31.7.2021 16:59

ad ""Ekologický dluh" je antropomorfní nesmysl.".

Ekologie popisuje/bilancuje vztahy mezi organismy a prostředím - tedy i mezi lidmi a prostředím. Pokud je vstah nerovnoměrný - např pro větší spotřebu než je kapacita úživnosti území - lze hovořit o bilanční nerovnováze až dluhu. Velký ekologický systém má nutně setrvačnosti. Pokud dluh není v takovém uzavřeném systému vyrovnán v následujících krocích. Např uhlí mělo následně nahradit ekologičtější jádro, pak fůze .... a dostatek energie měl postačovat pro kroky k včasnému nastolení bilanční rovnováhy. Opak časem nutně vede k nestabilitě až k zásadním proměnám v druhovém složení příslušného biotopu. Tím pro celé lidstvo byla do doby překračování ekostopy celá planeta.

Pojem antropomorfismus do takového hodnocení není třeba zapojovat. Smysl lze hledat v relativní rovnováze a rozvoji života, který se obecně v úspěšných případech projevuje růstem systémové uspořádanosti - poklesem entropie.

H. Paculová 31.7.2021 15:36

K tomu chlazení tekutými solemi je třeba dodat, že v technologii reaktorů chlazených roztavenou solí (většinou směs roztavených fluoridů: NaF + LiF + BeF2) bylo na počátku tohoto století na světové špici Česko. Tuto roli dnes ale zaujala Čína, která spolu s americkou laboratoří Oak Ridge National Laboratory vyvíjí reaktory TMSR-SF a TMSR-LF. Zkratka TMSR znamená thoriový reaktor s tavenými solemi (thorium molten salt reactor), který buď používá pevné palivo (solid fuel – SF, pozn. red.) a sůl jen jako chladivo, nebo v roztavené soli rozpouští i palivo (liquid fuel – LF, pozn. red.) a umožňuje kontinuální výměnu paliva.

K. Wágner 31.7.2021 14:37

Zavolejte do Centra výzkumu Řež (CVŘ), že ten jejich modulární reaktor Energy Well není na nic, protože ho "nelze zabezpečit proti magorům všeho typu a při úmyslném poškození by dokázaly napáchat škod až až". ;-)

T. Hraj 31.7.2021 13:48

O žádných "závratných faktech" jsem nehovořil, takže nevím, proč to dáváte do uvozovek.

Exekuce nejsou důsledkem bezohlednosti ani bezzudnosti (a propos, co je taková zudná reklama?), ale0 nezodpovědnosti těch, kdo dělají dluhy.

"Ekologický dluh" je antropomorfní nesmysl.

Nevím, co je apriori nemravného na miliardářství.

Závěrem ještě: už pomíjím to, že tradičně polemizujete s něčím jiným, než s tím, na co reagujete.

J. David 31.7.2021 13:18

Zajisté a anóbrž. Pane P.Rado, dýcháte? Věcně argumentuji, že pokud dýcháte, vylučujete oxid uhličitý, nebo se věcně mýlím? Funíte s uhlíkovou stopou. To není odklon od diskuse, to je demagogie pošahance. Zelených blbů je v EU přehršel, hlavně že umí jalově žvanit a prznit práci jiných. Pane P.Rado, lišcí ohon a ebonitovou tyč, třít a třít, kolik pak vyfuníte ppm CO2? I Vy filuto.

K. Wágner 31.7.2021 13:07

Velká část amazonského pralesa je jen 500 let stará. Přitom klasické období staré mayské civilizace, o které mluvíte, trvalo podle webu Science News od roku 250 zhruba do roku 950 našeho letopočtu, tam o Amazonském pralese asi hovořit nemůžeme. Ale v té době byli ještě na území dnešní Evropy „hluboké hvozdy“, tedy pralesy, jejichž poslední zbytky najdete na Sibiři. Primární lesy v Evropě jsou dnes velmi vzácné, nacházejí se v odlehlých oblastech a jsou fragmentovány do velmi malých území. A jak říkají vědci, evropská krajina je spoluutvářena tisíciletí trvající lidskou činností, takže není divu, že jen malá část našich lesů se dochovala podstatně nenarušena.