17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Slábneme

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 15.9.2021 15:11

Technologie pomohla už i sovětskému rekordmanovi Stachanovi.

Cituji z článku: "... Teprve o 53 let později se v SSSR přiznalo, jak to vlastně s tím rekordem bylo. Stachanov si tehdy vzal do dolu namísto tradičně využívaného krumpáče důlní vrtačku, což byla ve své době v Sovětském svazu naprostá novinka. Jeho nadřízený byl k jejímu použití skeptický, protože manipulace s vrtačkou vyžadovala speciální školení i sílu - nástroj vážil okolo 15 kilogramů. Stachanov si ale prosadil svou a podařilo se mu dokázat, že s novou technickou vymožeností půjde práce mnohem lépe.

Rozhodně přitom nečekal, že se kolem jeho výkonu strhne takový humbuk. Doposud byl jen obyčejným mladíkem se základním vzděláním, který se oženil s romskou dívkou a snil o tom, že si jednoho dne pořídí vlastního koně. ..."

M. Pivoda 15.9.2021 15:15

... čin, kterým Stachanov upoutal i samotného Stalina. V dole, kde fáral, se mu podařilo za jediný den narubat 102 tun uhlí, čímž překonal plán o neuvěřitelných 1400 procent!

Lepší příklad zápalu pro tvrdou práci vedoucí ke šťastnému socialismu si nemohlo sovětské vedení přát. Stochanov byl rázem vyzdvihován do nebes a sbíral jedno ocenění za druhým. Jeho tvář se v roce 1935 dokonce objevila v americkém časopise Time. ..."

M. Pivoda 15.9.2021 15:50

Kriticky důležitou technologií ve 21. století už určitě není vrtačka na rubání uhlí, ale tzv. umělá inteligence.

Vězte, že tato technologie (vyvíjená od 2. světové války) bude mít silné vojenské i politické konsekvence.

P. Sura 15.9.2021 16:30

Ve 14 jsem taky chvíli chtěl být hgorníkem, protože mi slibovali, že si vydělám na moped.....