21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Slábneme

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zaorálek 16.9.2021 10:25

Místo toho, aby posiloval to, co ve 20. století upevnilo jeho pozici světového lídra, následuje cestu poražených 20. století.

Dobře vystiženo.

M. Pivoda 15.9.2021 15:11

Technologie pomohla už i sovětskému rekordmanovi Stachanovi.

Cituji z článku: "... Teprve o 53 let později se v SSSR přiznalo, jak to vlastně s tím rekordem bylo. Stachanov si tehdy vzal do dolu namísto tradičně využívaného krumpáče důlní vrtačku, což byla ve své době v Sovětském svazu naprostá novinka. Jeho nadřízený byl k jejímu použití skeptický, protože manipulace s vrtačkou vyžadovala speciální školení i sílu - nástroj vážil okolo 15 kilogramů. Stachanov si ale prosadil svou a podařilo se mu dokázat, že s novou technickou vymožeností půjde práce mnohem lépe.

Rozhodně přitom nečekal, že se kolem jeho výkonu strhne takový humbuk. Doposud byl jen obyčejným mladíkem se základním vzděláním, který se oženil s romskou dívkou a snil o tom, že si jednoho dne pořídí vlastního koně. ..."

M. Pivoda 15.9.2021 15:15

... čin, kterým Stachanov upoutal i samotného Stalina. V dole, kde fáral, se mu podařilo za jediný den narubat 102 tun uhlí, čímž překonal plán o neuvěřitelných 1400 procent!

Lepší příklad zápalu pro tvrdou práci vedoucí ke šťastnému socialismu si nemohlo sovětské vedení přát. Stochanov byl rázem vyzdvihován do nebes a sbíral jedno ocenění za druhým. Jeho tvář se v roce 1935 dokonce objevila v americkém časopise Time. ..."

M. Pivoda 15.9.2021 15:50

Kriticky důležitou technologií ve 21. století už určitě není vrtačka na rubání uhlí, ale tzv. umělá inteligence.

Vězte, že tato technologie (vyvíjená od 2. světové války) bude mít silné vojenské i politické konsekvence.

P. Sura 15.9.2021 16:30

Ve 14 jsem taky chvíli chtěl být hgorníkem, protože mi slibovali, že si vydělám na moped.....

M. Pivoda 15.9.2021 13:31

Cituji z článku: "... Před dvaceti lety mnozí čekali, že 11. září přiměje Západ k ještě pevnějšímu semknutí. Nestalo se tak. ..."

Komentář: "Pokud někdo čekal, že USA budou posilovat technologicky, nezklamal se. Stalo se tak. "

M. Pivoda 15.9.2021 15:44

Americké firmy technologicky určitě posilují (včetně Microsoftu), ale za perspektivně špatnou dnešní zprávu považuji následující sdělení (ze Seznam.cz). Cituji:

"Americká softwarová společnost Microsoft odkoupí vlastní akcie až za 60 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč). V úterý to schválila správní rada firmy. Program nemá konečné datum a firma ho může kdykoli ukončit. Podnik také oznámil, že zvýší čtvrtletní dividendu o 11 procent."

Ekonomicky si dnešní akcionáři firmy Microsoft sice polepší, ale obávám se, že taková aktivita dlouhodobě může vést k postupné ztrátě konkurenceschopnosti. Ekonomická "semknutost" firmy, zejména ve 21. století, je docela podezřelá.

T. Zlesa 15.9.2021 13:01

Článek se dá shrnout (opět) se závěrem: ekonomům by se neměly svěřovat politické věci. Doufám, že v té radě řeší jen má dáti dal. A neposlouchají tam jeho politické komentáře. V tom už lépe vychází zdejší katastrofa Mrož. :-/

P. Milan 15.9.2021 14:33

Vy jste si ještě nevšiml, že politické věci rozhodují výhradně politici?

Vesměs proti ekonomům, protože ti doporučují reálná, leč nepopulární řešení?

T. Zlesa 15.9.2021 16:48

Všiml. Proto píšu, že z ekonomů se nemají dělat politici. Napíšu to ještě jednou, kdybyste to zase četl jinak: z ekonomů se nemají dělat politici = neměly by se jim svěřovat politické věci.

P. Milan 15.9.2021 17:14

Pořád stejný nesmysl.

Jakmile se někdo stane politikem, tak se chová politicky. Naopak, kdyby se z více ekonomů stali politici, měli by alespoň nějaké ekonomické znalosti a nehlásali by (snad) vyložené (ekonomické) nesmysly. Alespoň ze začátku ...

M. Pivoda 15.9.2021 18:11

Dle mých životních postřehů: Bohužel, ekonomové neví, co neví.

ANALOGIE: Ekonomické údaje jsou pro manažera (projektu, byznysu, či jiné organizace) důležité asi tak, jako je pro lékaře důležitý údaj o teplotě lidského těla.

Komentář: Úspěšný lékař toho o léčeném člověkovi musí vědět mnohem více, než jen spoléhat na dobře měřitelný údaj o teplotě lidského těla. A dále spoléhat se na experty (experty na Covid-19, technologii, ...).

P. Sura 15.9.2021 12:28

200 let se snažily nejlepší mozky a nejpilnější pracanti o pozvednutí životní úrovně lidstva. Důsledkem tohoto snažení byl i nepředstavitelný vývoj technologií jak výrobních, tak zpracovatelských, až lidstvo dosáhlo stavu, který opisuje Parettovo pravidlo - 20% uživí zbylých 80%. Uvědomíme-li si, CO VŠECHNO se financuje z peněz, odebraných těm, kdo je vytvořili, není divu, že svět spěje tak, kam spěje. Takže když nám dnes úředníci placení ze státních rozpočtů plánují, technický rozvoj a vývoj ekonomiky, jsme skutečně na nejlepší cestě do pekel. Až konečně těch 20% zjistí, že je nesmysl vyrábět víc než 20%, nastane mazec.

P. Nešvara 15.9.2021 11:31

Když nacisté zaútočili na východ (Polsko a SSSR), vydávali to za civilizační misi. protože Německo a jeho předvoj SS byla ta civilizace, která přinášela světlo východním barbarům. Goebbels to vysvětlil zcela jasně.

Trochu mne děsí, že mnoho našich reprezentantů (nejenom pan Kovanda) používá téměř totožnou argumentaci, aby obhájil útok našich jednotek (NATO) na jiný stát.

P. Sura 15.9.2021 12:12

Něco si o tom přečtěte. Nato v Afghannistánu neútočilo na stát, ale na Al-Kajdu, teroristické uskupení. A mělo k tomu PODPORU toho státu, neboť sám nebyl schopen se s al-Kajdou vypořádat.

J. Pavelka 15.9.2021 12:26

to sice ano,na to se často zapomíná... ale nelze tvrdit, žezápad v minulosti ctil hodnoty, křesťanskou morálku apod....Z té šlamastiky s Hitlerem např, muselo pomoci, byť z donucení, Rusku...

P. Sura 15.9.2021 13:00

Jen poznámka na okraj - Kovanda píše o Afghanistánu 2001 - 2021, ne o WW2.

J. Vágner 15.9.2021 11:01

Tam, kde budou za patnáct let Číňané bych ekonomicky rád upadl taky. Ale, jinak to nevidím tak černě. Národopisné tance spojené s velkými dyšky pro bohaté Čínské turisty, budeme moci tancovat vždycky. A vsaďte se že nás, až to tady budou mít celé koupené, úplně s radostí nechají svobodně rozvíjet v zeleném hnutí, gender, BLM, queer atd., atd. Dokonce si myslím, že nám tady dokonce budou financovat neziskovky, abychom to dělali ještě radostněji. Proč by rušili to, co jim tu dominanci v podstatě zařídilo?

L. Beneš 15.9.2021 9:55

Skoro bych si myslel, že Mr. Clever (pozor nezaměňovat s produkty leckde prodávanými v supermarketech) odmítá, aby naše armáda byla řádně vyzbrojena pro boj v misích, kde se bojuje za Prahu. To bychom se ovšem vezli jako slepí pasažéři ve vlaku, který financují jiní. Pak by se musel přejmenovat na Mr. Cunning. Každopádně, teď před námi stojí podle přání příslušného ministra investice do velkokapacitních letadel, aby naše jednotky mohly být z misí evakuovány ještě skvěleji než ze země pod Pamírem, a to včetně zásob becherovky, božkovského tuzemáku a i jiných fajnovějších nápojů, jejichž společným jmenovatelem je jejich duch, angl. spirit (z latinského spiritus, česky někdy špiritus).

M. Pivoda 15.9.2021 8:53

Český ekonom Kovanda píše: "... Svět se změnil. Ale tak, jak by tehdy čekal jen málokdo. Ekonomická síla Západu povážlivě klesá, Evropy zvlášť. ... "

V České republice ale stojí za povšimnutí nikoliv, to co klesá, ale naopak, to co stoupá.

Co to je, co v Česku stoupá? Je krevní tlak bývalého hlavního českého ekonoma Václava Klause.

D. Polanský 15.9.2021 7:27

Slábneme, ale my se odrazíme ode dna a budeme stoupat až do nebe. Akorát nevím, zda křesťanského nebo muslimského.

J. Nevrkla 15.9.2021 6:58

Na náš podíl na okupaci Afghánistánu bych nebyl tolik hrdý. A úpadkem Číny bych si nebyl tak jistý, alespoň tím ekonomickým. A politicky už k Číně Amerika směřuje, mnozí už tam říkají, že se mění v diktátorskou Chimeriku.

P. Hák 15.9.2021 6:48

A co je to to "semknutí"? Síla Západu byla vždy v pluralitě. EU se o semknutí snaží jen což...

A ke kompletaci NS že by před 20 lety nedošlo, protože Západ byl "semknutější"? A když byl za Brežněva udělán Transgas, tak Západ semknutý nebyl? Síla Západu bývala i v tom, že se místo rvaní všeho přes ideologii v ekonomice choval pragmaticky. "Semknuté" v tomto směru bývají totalitní režimy.

J. Novák 15.9.2021 0:15

Je NERV součástí spiknutí???

https://otevrisvoumysl.cz/patolog-dr-roger-hodkinson-o-covid-ockovani-a-obavach-z-neplodnosti-a-dalsich-rizicich/

V. Braun 15.9.2021 1:27

A pak se autor diví, že Západ upadá když se objevuje tolik dezinformací.

P. Milan 15.9.2021 14:35

Nediví, konstatuje.