9.2.2023 | Svátek má Apolena


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Škrty a úspory

Jako většina ekonomických pozorovatelů jsem si až doteď myslel, že politika drastických škrtů a úspor, které pod dohledem Unie nařídilo Německo nesolventním státům eurozóny, je tragický omyl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 25.6.2013 14:42

Zmatené kmitání kolem neudržitelné polohy

Šetřit na výdajích státu ve prospěch soukromých investic se samozřejmě musí a to hned jakmile vznikne (max. několikaletý) rozpočtový deficit, který není odůvodnitelný nějakou krátkodobou katastrofou, protože jinak nevyhnutelně přijde zdražením obsluhy dluhu a stále rostoucím vytěsňováním investic vyvolaný hospodářský pokles, následovaný vznikem "blbé" spotřebitelské a podnikatelské nálady (krize). To se do určité míry povedlo Švédsku a Německu (Harz IV).

Pokud už krize vznikla, pak (opožděné) šetření, které pouze odvrací pád do dluhové pasti nepomůže, protože ušetřené peníze v budoucnost ekonomiky nevěřící občané nepoužijí na zvýšení spotřeby a tím méně na investice.

Šetření státu, by muselo být realizováno za konsenzu hlavních politických stran, politikem Reaganovských kvalit, mít plnou masmediální podporu, a být tak radikální, aby občané (podnikatelé) uvěřili tomu, že ekonomika má reálnou pozitivní budoucnost (je konkurenceschopná).

Nyní probíhající přeměna EU na od světa stále více izolované neosocialistické DEU určitě řešením krize není.