19.11.2019 | Svátek má AlžbětaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Regulace a bohatstvíVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 5, poslední: 11.10.2008 21:29, přehled diskusí

Regulace:
Autor: Bobby Brown Datum: 10.10.2008 16:49

Přečetl jsem si příspěvky a došel jsem ke stejnému závěru, jako u mnohých politiků - všichni melou slovo "regulace" a přitom vůbec nevědí, co to regulace je. Ani by nedokázali nakreslit jednoduché regulační schéma a popsat ho - nejlépe ještě v příkladu nějakého toho zmiňovaného zákona o zákazu vraždit atp., či co jsem se tu dočetl. ;-P

Bobby Browne,:
Autor: Ivan Nový Datum: 10.10.2008 18:02

říkají regulace a myslí tím omezení, ale to by lidem neznělo tak hezky, že. Jinak dostatečně reguluje trh, omezení jen oslabují zpětnou vazbu a zavádějí trvalou chybu do systému.

Re: Bobby Browne,:
Autor: kirast Datum: 10.10.2008 18:17

Zavádějí trvalou chybu do systému, bohužel, s obrovskou časovou konstatntou. Takže už někteří pochopili, že ekonomický průšvih, na který svou "regulací" zadělali, padne na na jejich opozici, která v té době bude ve vládě. Čili zavedli do systému kladnou zpětnou vazbu, která v následujících volbách zase katapultuje k moci. Není to snad vyčůrané? Ve svém vládním období pořádně rozházet státní kasu a napnout tím péro s těžkou kopačkou utahování opasků a splácení jejich dluhů, která nakonec vykopne vládu, která za ně dluhy splatila a je zase vrazí zpátky k plné státní kase?

Re: Bobby Browne,:
Autor: Bobby Brown Datum: 10.10.2008 18:36

Však tohle tvrdím celou dobu.

Ikdyž vzato vod lesa, podle terminologie by to možná i sedělo - zásah státu je skutečně zásahem a mnohdy akčním, takže stát vyvolává akční zásah pomocí akční veličiny, rozuměj pomocí keců ve sbírce zákonů => stát je akčním členem-regulátorem. A vodtud to asi celé vzniklo.

Já však tvrdím, že to jsou sice zásahy, ale ve formě poruchových veličin do již existujícího řízeného procesu. :-/

Re: Bobby Browne,:
Autor: HonzaV Datum: 10.10.2008 21:33

...a to jsme se ještě nezačali vůbec bavit o slovu "kontrolovat", které se s oblibou používá ve významu "ovládat, řídit"... ;-)