23.7.2021 | Svátek má Libor


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 25.6.2021 20:28

"Klienti za úvěry spíš nakoupí nemovitosti, takže akorát vyženou ceny ještě výš"

Ano, to je pravda, a je to společenský problém, zdá se že paní Šichtařová má pravdu.

Jen je těch problémů ještě víc, a je možné že je neřeší ani klasický liberalismus.

D. Mach 25.6.2021 17:55

Autorka se odvolává na ECB, ale jinak její popis skvěle sedí na situaci u nás. Vláda rozdává peníze, lidé je nemají za co utratit, ceny toho zboží, které je, rychle rostou, a vláda potřebuje zase rozdávat, aby uspokojila před volbami své voliče, a tak se zadlužuje. Spirála se roztáčí a my se vezem ...

P. Milan 25.6.2021 18:16

Jenže na naši vládu ve volbách dosáhneme, husáčku, ale soudruzi a soudružky v Bruseli i ECB jsou dokonale nedosažitelní a podle toho to taky vypadá.

D. Mach 25.6.2021 18:37

Jestli jste nevolil do Evropského parlamentu, tak to je vaše hloupost a neházejte to na druhé. A jestli vám vaše husička Lipovská tvrdí, že to nejde, tak jí to věřte, když chcete.

D. Bowman 25.6.2021 19:16

Evropský parlament má s Evropskou komisí asi tolik společného jako Duma a Politbyro.

A na ECB má vliv asi jako kolchozníci na Lorda Rotschilda.

D. Bowman 25.6.2021 16:55

Předpokládám, že inflaci se dá zabránit i jinak, než zvyšováním úroků. Třeba přestat tisknout a rozdávat peníze. Úrok bude malej, takže poptávka velká ale nabídka, ne ne, protože prostě nebudeme sledovat, jestli má entita na splacení úroku (tj. že s penězi naloží zodpovědně) ale podle nějakých jiných kritérií? Nebo prostě nebudeme půjčovat nikomu?

Inflace nevadí politikům, jejich korporátním sponzorům a už vůbec ne super-sponzorům, co ty prachy přelejvaj (bankám, fondům apod.) a tak nevadí ani těm, co žijí z těch levných peněz reps. museli by jít obracet burgery, kdyby se ten systém zrhoutil - byrokrati, akademici, korporátní žurnalisti a různé Neziskovky a Think Tanky.

A tam všude se koncentruje moc. Reálná politická i propagandistická. Takže střední třída, ten tvor spořivý a daně platící, si může tak akorát políbit. Buď se nechá opít rohlíkem, že inflace je vlastně zdravá a blablabla atd. Nebo začne protestovat, bude označen za Bílého supremacistu, antisemitu, rasistu atd. apod. a umlčen. Viz Ron Paul nebo nedávné případy, kdy Wells Fargo prostě zrušilo nepohodlným osobím účet, či když payment processors odmítají obsluhovat disentéry.

Weimar 2.0.....inlface a operace na změnu pohlaví - hlavní znaky té doby. Pandemie a zákaz shromažďování (kromě BLM, oslav kolem Bidenova triumfu apod.) nás dozajista před něajkou reformou ochrání.

J. Stehlik 25.6.2021 17:11

Přestat tisknout a rozdávat peníze znamená jediné. A to že kapitál bude vzácný. A za vzácný kapitál si banky řeknou velký úrok.

K. Pavlik 25.6.2021 17:32

No ve Svycarsku to tak nefunguje.

D. Bowman 25.6.2021 17:42

A nebo ne, protože si lidi zase začnou spořit a nebudou mít takovou potřebu si půjčovat, tim spíš, když ta inflace nepožene do oblak ceny nemovitostí.

A přestane se levný kapitál plácat na levné věci tj. blbosti tj. neefektivní, či vysoce rizikové investice nebo spotřebu.

To jest, výše úroku se odvíjet přirozeně vzhledem k ekonomická aktivitě, nikoliv arbitrárně za poltickým t. mocenským účelem resp. kriminálním - protože dnešní situace připomíná situaci, kdy si pár velmi mocných entit, prostě tiskne pro sebe. A negativa odskáčou všichni kolem.

J. Stehlik 25.6.2021 17:54

Ceny nemovitostí nerostou díky inflaci, ale díky nedostatku. Tím, že zvednete úrok se nezvedne nabídka. V Americe díky levným útokům roste stavebnictví o 30% a tedy nabídka a dostupnost se zvyšuje. U nás je 10% pokles a to i vydaných stavebních povolení.

V principu současná situace vytáhla na světlo základní problém. Když byly vysoké úroky, tak se tvrdilo že je drahé stavět. Teď jsou nízké a ceny jsou ještě vyšší 8-o .

P. Milan 25.6.2021 18:23

Vy jste rád, že ceny nemovitostí rostou? (Ceny nemovitostí nerostou díky inflaci, ale díky nedostatku. ). Já bych napsal, že vinou inface, ale vinou nedostatku).

No a technicky, na vině je oboje. I ten nedostatek, i ten přebytek tištěním naředěných peněz, které je nutno investovat, aby je inflace nesežrala ještě více.

D. Bowman 25.6.2021 18:34

Ceny nemovitostí rostou díky vyšší poptávce a ta je způsobena tím, že inflace tlačí spoustu lidí a fondů investovat nebo ukládat hodnotu do nemovitostí.

A to do té míry, že na to normální lidi prostě nedosáhnou. Nemají 40% ceny a nechtějí splácet dalších 50 let, něco co dost možná pak ani neprodaj (úbytek populace stlačí ceny dolu).

Staví se tak jenom luxusní paláce, byty a domky v okolí Prahy. Zbytek se jen přeprodává, jak ti původní držitelé postupně chudnou nebo chtějí investici zhodnotit.

J. Stehlik 25.6.2021 18:50

Je to divné , ale cena benzínu je stejná jak před 5 lety . Tudíž ,když je poptávka je i nabídka a to i přes ten kartel . Když se ale podívám na nemovitosti , tak ty prázdné pozemky se nezastavují , prázdné domy se neprodávají . Obce nerozšiřují stavební parcely . Když je drahý pozemek , logicky místo 3 patráku bych asi stavěl 10 patrák a cena pozemku by tak byla marginální .

Všichni naříkaj jak je dřevo drahé a teď mě známej nabízel řezivo za 4tis. kubík . Takže kde je chyba ? V americe přes nárust cen dřeva teď se zvedla nabídka a mají pokles přes 40% a čekají další . Proč se tedy u nás nestaví ?

Je zde tedy něco špatně . A jak sám píšete , staví se luxusní paláce . Tedy vrátili jsme se do feudalismu a nastavili jsme si převis poptávky . Když to jde jinde , proč né u nás ? Samozřejmě chápu , že uklízečka asi nebude nikdy bydlet na václaváku .

D. Bowman 25.6.2021 19:12

Korelaci bych mezi benzínem a nemovitostma nehledal - to je jak nebe a dudy.

Do Feudalismu míříme, jako každý socialismus, i ten náš demokratický. I u nás si za Komunistů paláce a vilky stavěla jen stranická Aristokracie.

Zbytek bydlel v těch 10. patrových sériově vyráběných (levných) panelácích na zelených loukách na okraji města. Za to vám dneska nikdo ruce neutrhne. Aspoń ne tak, aby se vám vyplatilo investovat do postavení nějaké dražší varianty, hned vedle na poli. Ani řadovky se nevyplatí, protože pohled na paneláky vedle, prodejní cenu stlačí.

Ještě tak maximálně v Letňanech, když už je to ta Praha.

Uklízečka se ale v Ústí neuživí (blbě) a dojíždět autem 2 hodiny do práce, jako Američani, to asi ani nejde.

Konkurence mezi developerama by to možná trošku zlpešila. Je dot možné, že nestavěj, aby drželi cenu nahoře. Na druhou stranu, že se sem konkurence nehrne taky o něčem svědčí. Na to jak je trh malej, tak je příliš přeregulovanej a rigidní (pragocentrismus). Stavět je drahý. V Praze, kde je největší zájem, stejně není moc kde. Ty nápada na paneláky na zelených plochách, považuji za favelu.

P. Milan 25.6.2021 18:20

S tím tištěním si sice banky řeknou o menší úrok, ale zase si za tištěním naředěné peníze (to je totiž inflace, to naředění) méně koupíte.

P. Milan 25.6.2021 18:18

Tedině tím omezením tištění. To a nic jiného je příčinou inflace.

Spousta lidí si totiž plete inflaci a růst cen. Sice to je v souvislosti, ale jsou to dvě různé věci.

M. Pivoda 25.6.2021 15:27

"... Klienti bank si ovšem úvěry velmi rádi vezmou. Že by to ovšem zvýšilo hospodářský růst, jak ECB čeká, o tom si můžeme nechat jenom zdát. Klienti za úvěry spíš nakoupí nemovitosti, takže akorát vyženou ceny ještě výš. ..."

No ano, to je metaforicky dokonce i v souladu s fyzikální poučkou, že "voda teče vždy cestou nejmenšího odporu".

Metaforicky napovím, že zvyšování konkurenceschopnosti státu ale vyžaduje, aby "voda (alespoň občas) tekla i do kopce".

Inovátor Schumpeter metaforicky hovořil procesu "tvůrčí destrukce" v ekonomice.

M. Šejna 25.6.2021 16:44

Ano,

tentokrát jste přesně popsal divící se Šichtařovou.

V ekonomice se tomuto fyzikálnímu termínu, kdy voda teče cestou nejmenšího odporu, říka zákon nabídky a poptávky. Šichtařová se pokaždé děsně díví, když po převisu nabídky klesají ceny a po převisu poptávky rostou.

L. Novák 25.6.2021 16:54

To jste se sešli jako na zavolanou, vy dva blábolisti... Socialistický demagog Šejna s ekonomicky negramotným bolševikem Pivodou. :-P

P. Milan 25.6.2021 18:23

Pobaví. Oba.

J. Stehlik 25.6.2021 17:15

Klienti bank nakoupí nemovitosti a to znamená poptávku. Poptavka automaticky generuje nabídku. Pokud samozřejmě nežijeme v socialismu, který nedokáže uspokojit trh a to vede k vysokým cenám.

D. Polanský 25.6.2021 12:15

No jo bohatí cpou love do nemovitostí, zlata, drahých obrazů. Chudí se snaží spořit, že si splní nějaký ten sen, jenomže inflace jejich sliby spolehlivě ničí. A bohatí se spokojeně ;-D

D. Polanský 25.6.2021 12:15

ne sliby, ale sny

J. Stehlik 25.6.2021 14:47

Do zlata a umění není problém . To chudí nepotřebují k živobytí , ale bydlení se stává vzácným statkem ;-). Socialismus v přímem přenosu R^

M. Šejna 25.6.2021 9:26

Madam Šichtařová dodnes nepochopila, že inflace je vždycky vyšší, než úroky v bance.

Až to pochopí, tak zjistí, že střádání peněz v bankách je vždy ztrátou reálné hodnoty těch úspor.

Centrální banky vždy jen reagují na vývoj ekonomiky a stav inflace. Takže hrozí-li deflace, snižují centrální banky úroky až do mínusu. Hrozí-li inflace, zvyšují centrální banky úroky.

Ale vždy je ten úrok menší, než inflace.

L. Novák 25.6.2021 9:39

Teď nám to socialistický ideolog a demagog Šejna objasnil. Takže už víme, proč jeho KSČSSD zásadně odmítá fondové spoření na důchod, a žene občany do závislosti na státu...:-P

J. Pavelka 25.6.2021 10:05

Fondový systém je alespoň tomu věřím, efektivnější než průběžný ale neřeší ten základní problém, podíl důchodců naa lidí v aktivním věku....Peníze nerostou na stromech a o tolik efektivnější to zas být (alespoň podle "zdravého rozumu") být nemůže...i když finanční kouzelnictví dokáže leccos...

M. Šejna 25.6.2021 10:15

šmoula Novák si myslí, že když spoří do kasičky, tak v té kasičce se kouzelným proutkem každá bankovka zhodnotí víc, než jak rychle roste nominální mzda a s ní spojený průběžný důchod.

Já bych ho při této hloupé představě nechal. On za svou naivitu nemůže.

L. Novák 25.6.2021 12:08

Samozřemě, socialistické EU dluhové hospodaření nás všechny zachrání... dokud to letadlo ještě letí...:-P

P. Milan 25.6.2021 18:25

Šejno, vy ....

Důchodové fondy nashromážděné peníze pochopitelně investují, neleží v kasičce nebo ve strožoku.