24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Progresívně-levicová teorie selhává...

Aktuálním tématem globálních finančních trhů číslo jedna je inflace. Není divu. Americká inflace je aktuálně nejvyšší od roku 2008!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 25.6.2021 23:24

;-O Ale ekonomický smysl to má jen tehdy, když to masívně dotuje stát... Jinak by reálná hodnota klesala a celé připojištění by byla holá pitomost.

V. Církva 25.6.2021 20:28

"Klienti za úvěry spíš nakoupí nemovitosti, takže akorát vyženou ceny ještě výš"

Ano, to je pravda, a je to společenský problém, zdá se že paní Šichtařová má pravdu.

Jen je těch problémů ještě víc, a je možné že je neřeší ani klasický liberalismus.

M. Šejna 25.6.2021 19:36

A vy si do důchodového fondu šetříte, modrej bolševiku Prokope?

Já ano!!!

Říká se tomu penzijní připojištění a je to dobrovolné.

D. Bowman 25.6.2021 19:16

Evropský parlament má s Evropskou komisí asi tolik společného jako Duma a Politbyro.

A na ECB má vliv asi jako kolchozníci na Lorda Rotschilda.

D. Bowman 25.6.2021 19:12

Korelaci bych mezi benzínem a nemovitostma nehledal - to je jak nebe a dudy.

Do Feudalismu míříme, jako každý socialismus, i ten náš demokratický. I u nás si za Komunistů paláce a vilky stavěla jen stranická Aristokracie.

Zbytek bydlel v těch 10. patrových sériově vyráběných (levných) panelácích na zelených loukách na okraji města. Za to vám dneska nikdo ruce neutrhne. Aspoń ne tak, aby se vám vyplatilo investovat do postavení nějaké dražší varianty, hned vedle na poli. Ani řadovky se nevyplatí, protože pohled na paneláky vedle, prodejní cenu stlačí.

Ještě tak maximálně v Letňanech, když už je to ta Praha.

Uklízečka se ale v Ústí neuživí (blbě) a dojíždět autem 2 hodiny do práce, jako Američani, to asi ani nejde.

Konkurence mezi developerama by to možná trošku zlpešila. Je dot možné, že nestavěj, aby drželi cenu nahoře. Na druhou stranu, že se sem konkurence nehrne taky o něčem svědčí. Na to jak je trh malej, tak je příliš přeregulovanej a rigidní (pragocentrismus). Stavět je drahý. V Praze, kde je největší zájem, stejně není moc kde. Ty nápada na paneláky na zelených plochách, považuji za favelu.

J. Stehlik 25.6.2021 18:50

Je to divné , ale cena benzínu je stejná jak před 5 lety . Tudíž ,když je poptávka je i nabídka a to i přes ten kartel . Když se ale podívám na nemovitosti , tak ty prázdné pozemky se nezastavují , prázdné domy se neprodávají . Obce nerozšiřují stavební parcely . Když je drahý pozemek , logicky místo 3 patráku bych asi stavěl 10 patrák a cena pozemku by tak byla marginální .

Všichni naříkaj jak je dřevo drahé a teď mě známej nabízel řezivo za 4tis. kubík . Takže kde je chyba ? V americe přes nárust cen dřeva teď se zvedla nabídka a mají pokles přes 40% a čekají další . Proč se tedy u nás nestaví ?

Je zde tedy něco špatně . A jak sám píšete , staví se luxusní paláce . Tedy vrátili jsme se do feudalismu a nastavili jsme si převis poptávky . Když to jde jinde , proč né u nás ? Samozřejmě chápu , že uklízečka asi nebude nikdy bydlet na václaváku .

D. Mach 25.6.2021 18:37

Jestli jste nevolil do Evropského parlamentu, tak to je vaše hloupost a neházejte to na druhé. A jestli vám vaše husička Lipovská tvrdí, že to nejde, tak jí to věřte, když chcete.

D. Bowman 25.6.2021 18:34

Ceny nemovitostí rostou díky vyšší poptávce a ta je způsobena tím, že inflace tlačí spoustu lidí a fondů investovat nebo ukládat hodnotu do nemovitostí.

A to do té míry, že na to normální lidi prostě nedosáhnou. Nemají 40% ceny a nechtějí splácet dalších 50 let, něco co dost možná pak ani neprodaj (úbytek populace stlačí ceny dolu).

Staví se tak jenom luxusní paláce, byty a domky v okolí Prahy. Zbytek se jen přeprodává, jak ti původní držitelé postupně chudnou nebo chtějí investici zhodnotit.

P. Milan 25.6.2021 18:28

Je to pozoruhodný jev, asi něco jako vaše "chápání" Šichtařové a ekonomiky. Taková anomálie.

U Šichtařové oceňuji erudici a schopnost vysvětlit věci tak, že to pochopí i mírný blbec. Úplný blb ne, to by byl zázrak.Tomu zbývá ta erotika.

P. Milan 25.6.2021 18:25

Šejno, vy ....

Důchodové fondy nashromážděné peníze pochopitelně investují, neleží v kasičce nebo ve strožoku.

P. Milan 25.6.2021 18:23

Pobaví. Oba.

P. Milan 25.6.2021 18:23

Vy jste rád, že ceny nemovitostí rostou? (Ceny nemovitostí nerostou díky inflaci, ale díky nedostatku. ). Já bych napsal, že vinou inface, ale vinou nedostatku).

No a technicky, na vině je oboje. I ten nedostatek, i ten přebytek tištěním naředěných peněz, které je nutno investovat, aby je inflace nesežrala ještě více.

P. Milan 25.6.2021 18:20

S tím tištěním si sice banky řeknou o menší úrok, ale zase si za tištěním naředěné peníze (to je totiž inflace, to naředění) méně koupíte.

P. Milan 25.6.2021 18:18

Tedině tím omezením tištění. To a nic jiného je příčinou inflace.

Spousta lidí si totiž plete inflaci a růst cen. Sice to je v souvislosti, ale jsou to dvě různé věci.

P. Milan 25.6.2021 18:16

Jenže na naši vládu ve volbách dosáhneme, husáčku, ale soudruzi a soudružky v Bruseli i ECB jsou dokonale nedosažitelní a podle toho to taky vypadá.

D. Mach 25.6.2021 17:55

Autorka se odvolává na ECB, ale jinak její popis skvěle sedí na situaci u nás. Vláda rozdává peníze, lidé je nemají za co utratit, ceny toho zboží, které je, rychle rostou, a vláda potřebuje zase rozdávat, aby uspokojila před volbami své voliče, a tak se zadlužuje. Spirála se roztáčí a my se vezem ...

J. Stehlik 25.6.2021 17:54

Ceny nemovitostí nerostou díky inflaci, ale díky nedostatku. Tím, že zvednete úrok se nezvedne nabídka. V Americe díky levným útokům roste stavebnictví o 30% a tedy nabídka a dostupnost se zvyšuje. U nás je 10% pokles a to i vydaných stavebních povolení.

V principu současná situace vytáhla na světlo základní problém. Když byly vysoké úroky, tak se tvrdilo že je drahé stavět. Teď jsou nízké a ceny jsou ještě vyšší 8-o .

D. Bowman 25.6.2021 17:42

A nebo ne, protože si lidi zase začnou spořit a nebudou mít takovou potřebu si půjčovat, tim spíš, když ta inflace nepožene do oblak ceny nemovitostí.

A přestane se levný kapitál plácat na levné věci tj. blbosti tj. neefektivní, či vysoce rizikové investice nebo spotřebu.

To jest, výše úroku se odvíjet přirozeně vzhledem k ekonomická aktivitě, nikoliv arbitrárně za poltickým t. mocenským účelem resp. kriminálním - protože dnešní situace připomíná situaci, kdy si pár velmi mocných entit, prostě tiskne pro sebe. A negativa odskáčou všichni kolem.

K. Pavlik 25.6.2021 17:32

No ve Svycarsku to tak nefunguje.

K. Pavlik 25.6.2021 17:30

Nevim cemu rikate spotrebitelsky uver. Kdybych si chtel pujcit na nakup zbozi tak to dostanu skoro zadarmo.

Pokud myslite kreditky tak mate pravdu.

J. Stehlik 25.6.2021 17:15

Klienti bank nakoupí nemovitosti a to znamená poptávku. Poptavka automaticky generuje nabídku. Pokud samozřejmě nežijeme v socialismu, který nedokáže uspokojit trh a to vede k vysokým cenám.

J. Stehlik 25.6.2021 17:11

Přestat tisknout a rozdávat peníze znamená jediné. A to že kapitál bude vzácný. A za vzácný kapitál si banky řeknou velký úrok.

D. Bowman 25.6.2021 16:55

Předpokládám, že inflaci se dá zabránit i jinak, než zvyšováním úroků. Třeba přestat tisknout a rozdávat peníze. Úrok bude malej, takže poptávka velká ale nabídka, ne ne, protože prostě nebudeme sledovat, jestli má entita na splacení úroku (tj. že s penězi naloží zodpovědně) ale podle nějakých jiných kritérií? Nebo prostě nebudeme půjčovat nikomu?

Inflace nevadí politikům, jejich korporátním sponzorům a už vůbec ne super-sponzorům, co ty prachy přelejvaj (bankám, fondům apod.) a tak nevadí ani těm, co žijí z těch levných peněz reps. museli by jít obracet burgery, kdyby se ten systém zrhoutil - byrokrati, akademici, korporátní žurnalisti a různé Neziskovky a Think Tanky.

A tam všude se koncentruje moc. Reálná politická i propagandistická. Takže střední třída, ten tvor spořivý a daně platící, si může tak akorát políbit. Buď se nechá opít rohlíkem, že inflace je vlastně zdravá a blablabla atd. Nebo začne protestovat, bude označen za Bílého supremacistu, antisemitu, rasistu atd. apod. a umlčen. Viz Ron Paul nebo nedávné případy, kdy Wells Fargo prostě zrušilo nepohodlným osobím účet, či když payment processors odmítají obsluhovat disentéry.

Weimar 2.0.....inlface a operace na změnu pohlaví - hlavní znaky té doby. Pandemie a zákaz shromažďování (kromě BLM, oslav kolem Bidenova triumfu apod.) nás dozajista před něajkou reformou ochrání.

L. Novák 25.6.2021 16:54

To jste se sešli jako na zavolanou, vy dva blábolisti... Socialistický demagog Šejna s ekonomicky negramotným bolševikem Pivodou. :-P

M. Šejna 25.6.2021 16:44

Ano,

tentokrát jste přesně popsal divící se Šichtařovou.

V ekonomice se tomuto fyzikálnímu termínu, kdy voda teče cestou nejmenšího odporu, říka zákon nabídky a poptávky. Šichtařová se pokaždé děsně díví, když po převisu nabídky klesají ceny a po převisu poptávky rostou.

M. Šejna 25.6.2021 16:39

Prokope, Prokope,

o kus výš se divíte, že úroky z uvěrů jsou nižší než inflace, což zcela bourá strnulé poučky Šichtařové, ale stejně jí já prej nechápu, zato vy z ní máte erotický zážitek.

P. Milan 25.6.2021 15:44

Vzala vám nějaké ideály, nebo vás jen sere, že má pravdu? So geht das.

P. Milan 25.6.2021 15:43

Taky jsem s údivem zaznamenal.

P. Milan 25.6.2021 15:42

Šejno, Šejno ...

Jestli někdo něco nechápe, jste to vy. Šichtařovu i ekonomiku.

M. Pivoda 25.6.2021 15:27

"... Klienti bank si ovšem úvěry velmi rádi vezmou. Že by to ovšem zvýšilo hospodářský růst, jak ECB čeká, o tom si můžeme nechat jenom zdát. Klienti za úvěry spíš nakoupí nemovitosti, takže akorát vyženou ceny ještě výš. ..."

No ano, to je metaforicky dokonce i v souladu s fyzikální poučkou, že "voda teče vždy cestou nejmenšího odporu".

Metaforicky napovím, že zvyšování konkurenceschopnosti státu ale vyžaduje, aby "voda (alespoň občas) tekla i do kopce".

Inovátor Schumpeter metaforicky hovořil procesu "tvůrčí destrukce" v ekonomice.