7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Proč nebudovat evropské impérium

Stále čteme různá vyjádření obav z možných imperiálních ambicí Ruska, Číny a dnes i Turecka. Když však vezmeme do úvahy pouze jeden ze základních imperiálních znaků, a tím je imperiální expanze, zjistíme, že zdaleka nejagresivnějším impériem je v posledních desetiletích Evropská unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 16.6.2016 10:20

pane Lapile

odštěpenecké snahy jsou ve všech velkých zemích. Ale pokud jde o Evropu, tak všechny "separatistické" země sice nechtěly být součástí dosavadních států, ale o to víc a horlivě se hrnuli do EU.

Slováci nechtěli být součástí Československa, ale hrnuli se horlivě do EU. To samé platí o Chorvatsku, Slovinsku, Černé Hoře, Makedonii (dříve Jugoslávie). Skotové chtějí vystoupit z Británíe, ale chtějí pak hned vspoupit do EU. To samé španělští Katalánci, Korsičané, nebo belgičtí Valoni a Vlámové.

F. Houžňák 16.6.2016 10:17

Do začátku by, Šejno, stačilo, abyste se

naučil odpovídat na správný příspěvek. Pracujte na tom. Až pak se pouštějte do hlubokých ekonomických úvah. Už jsem se ptal onehdy, nejste nějak příbuzný s tím pánem, co se o něm zpívá "Byl to Šejn" ? Ten měl ovšem jiné kvality, odvážím se tvrdit, že tak nějak vyšší než vy.

M. Šejna 16.6.2016 10:12

nevychovanej spratku Houžnáku

naučte se mě oslovavat "pane", vy spratku nevychovanej.

Jinak pokud to náhodou nevíte, tak pokud je v baráku třicet partají, musejí dle zákona vytvořit společenství vlastníků a mít i tu společnou kasu. Představte si, že tento dle vás "socialistickej zákon" neboli "socialistická pitomost" je součátí českého zákonodárství a prosadila to dokonce pravice.

A teď k tomu rozdílu mezi EU současnou a EU federální: zkuste si převést současný nefunkční model EU do rámce Česka. A pak popřemýšlejte, zda by Česko fungovalo lépe, kdyby měl každý kraj vlastní vládu, vlastní měnu, vlastní armádu, vlastní systém daní atd. No a pro jistotu by lidé z Ostravska nesměli po přechodnou dobu pracovat na Plzeňsku a v Praze.

P. Lenc 16.6.2016 10:06

Re: Mám zcela opačný názor

Ano, čím dál víc se EU stává korporátně socialistickou (fašistickou) a začíná překonávat bývalou RVHP ve všech směrech.Dej Bůh aby Brexit vyšel.

M. Šejna 16.6.2016 10:05

nic jste nepochopil

Samozřejmě, že si každý řeší své zájmy.

Pořád jste ale nevysvětlil, proč by v Česku měl existovat současný EU-systém. Myslíte si, že by snad bylo vhodnější, kdyby měl každý kraj v ČR samostanou vládu, armádu, policii, daňový systém a některé kraje i vlastní měnu? Myslite si, že by takto fungovala Česká republika lépe?

Z. Lapil 16.6.2016 10:03

Re: Mám zcela opačný názor

Přidám se k oponentům. Připomínám případ Československa. "Nic moc zlého jsme si neudělali", a stejně jsme se rozešli z důvodů typu "My na vás doplácíme" a "Vy nás utlačujete".

Jistě, můžete mi dát příklad USA, kde federace funguje. Já se ale ptám: když jsou odchodové tendence v Británii, ve Španělsku, Francii (Korsika), byly v Československu a v Jugoslávii, jsou v Belgii a dokonce i v tom Německu (tam jenom nikdo neříká, že západovýchodní třenice by se měly řešit rozchodem), jak by mohly nebýt v soustátí, ve kterém tohle všechno sesypete dohromady? Připadá mi, že argumentujete ještě - promiňte mi ten výraz - pošahaněji, než je psáno v článku: je to dobré, protože kdyby to bylo jinak, než to je, bylo by to dobré.

Budeme-li se bavit o federaci, jak ji popisujete, bude debata dávat smysl. Obávám se ale, že jen do chvíle, než přijde otázka: jak zařídit, aby armáda složená z vojsk německých, britských a francouzských (a polských a italských...) měla jednoho vrchního velitele.

Myslím, že tady platí manažersko-kybernetické tvrzení: čím složitější systém, tím méně se dá ukočírovat. A v Evropě je příliš mnoho alfa-států, než abych mohl seriózně věřit, že se dlouhodobě všichni podřídí nějakému superalfa z vlastních řad. Spíš mi dávají smysl dočasná spojenectví, momentálně například EU. Za VELMI nebezpečná mám ovšem prohlášení typu "Jediná možnost". Berou totiž jednotlivým státům možnost (co možnost. Právo!!!) říct "Toto je příliš, končím".

M. Šejna 16.6.2016 10:01

pane Fridrichu

chcete mi snad sdělit, že každý švýcarský kancon má vlastní měnu, vlastní armádu a policii a vlastní daně? Chcete mi snad napsat, že obyvatelé jednoho kantonu nesmějí poracovat ve druhém kantonu?

P. Lenc 16.6.2016 9:58

Re: Zkuste se, Šejno, nastěhovat do baráku s dalšími

Mohu se pouze přidat, pánové mají naprostou pravdu.

F. Kusák 16.6.2016 9:50

Já nevím,

je to asi na širokou diskuzi, mnohem širší, než jakou vede klub euroskeptiků tady na NP. EU hlavně musí být společenstvím národů, resp. občanů EU a nikoliv nátlakovým systémem těch mocnějších, silnějších, uspořádaných stále v relativně samostatných národních státech. To nedává smysl. Momentálně se mně jeví jako vrchol evropské kooperace něco na úrovni EHS, rozšířené o volný pohyb osob a služeb se zrušenými hranicemi. Už společná měna je sporná, protože neumožňuje vyrovnávat pnutí mezi různě silnými ekonomikami. O možnosti vydávat státní dluhopisy a čerpat úvěry jednotlivými státy, to už je docela absurdní stav. Politické ambice společné Evropy bych raději nechal stranou. V reálném životě vidíme, kam to vede. Jsem také přesvědčen, že případný brexit bude toho jen dalším důkazem. Je smutné, že EHS budovaly dvě generace politiků a současný chaos a antievropeizmus zavinili ti dnešní samozvaní pseudopolitici. Jako kdyby Evropa neměla tu svou historickou zkušenost, jako kdyby se polovina Evropy nevyvíjela po dlouhou dobu separátně.

R. Langer 16.6.2016 9:42

Re: K tomu srovnání SSSR - EU,

Jenom jestli nakonec také budou moct dobrovolně vystoupit... ;-)

Š. Hašek 16.6.2016 9:35

Re: Zkuste se, Šejno, nastěhovat do baráku s dalšími

Souhlas s pány Frauknechtem a Houžňákem.

Jinak s těmi káděmi - to již skoro dokonale funguje v našem SobotkoBabišově! A jedna mi povídala, že jest u nás vlčí kapitalismus. Vyučuje na střední škole. No nic.

M. Prokop 16.6.2016 9:12

Re: ...

To je pravda, ne však celá.

Platí to jen, je-li jich přiměřeně. Pak už to škodí.

M. Prokop 16.6.2016 9:11

Re: Mám zcela opačný názor

"Nejde-li něco silou, musí to jít větší silou".

Nejlepší cesta do průseru a EU už po ní došla dost daleko.

M. Prokop 16.6.2016 9:09

K tomu srovnání SSSR - EU,

do EU přece jenom státy vstupují dobrovolně.

Jinak vcelku souhlas, málokterý velký celek udrží ouřednictvo i politiky na uzdě tak, aby nakonec přemíra pravidel, směrnic, etc. neškodila.

V EU je míra nepochybně překročena.

Š. Hašek 16.6.2016 8:52

Re: První odstavec stačí,

Naopak.

M. Valenta 16.6.2016 8:42

První odstavec stačí,

dál už je to ztráta času.

J. Fridrich 16.6.2016 8:30

Re: Mám zcela opačný názor

Pane Šejna, víte jak to funguje v kantonálním Švýcarsku ? Zkuste si to pozjišt'ovat. Jezdím tam často s špatně tu svou zemi nevedou.........

F. Houžňák 16.6.2016 8:23

Zkuste se, Šejno, nastěhovat do baráku s dalšími

třiceti partajemi a dohodněte se, že budete mít společnou kasu, hodíte všecko do kádě a budete to rozdělovat podle potřeb, zásluh a já nevím čeho všeho. Pak nám poreferujte. Další z Šejnovských socialistických pitomostí. To se nedivím, že se tak otepluje, když Šejnové pořád melou.

K. Frauknecht 16.6.2016 7:56

Re: Jste pod vlivem?

Nebo ste to nečet! SSSR už tady bylo. To, že si každý řeší své zájmy je naprosto přirozené, u Vás doma je to jinak :-)))?

M. Šejna 16.6.2016 7:42

Mám zcela opačný názor

EU má současné problémy právě proto, že není federalizovaná a že každý stát řeší především svoje vlastní zájmy na úkor celku.

Až bude mít EU jednotnou evropskou armádu, federální EU-policii, jednu federální vládu a jeden federální parlament čítající zhruba 300 poslanců, pak bude EU mnohem více funkční.

Pokud by totiž Česko fungovalo systémem současné EU, měl by každý kraj Česka vlastní vládu, vlastní zákony, vlastní armádu a policii, vlastní daně. Některé kraje by měly i vlastní měnu a lidé ze Zlínska by třeba nesměli po přechodnou dobu 20 let pracovat v Praze.

A. Richtr 16.6.2016 1:07

Zlaty slova... to ze evropska nejednota a vzajemna konkurence nedovolila Evrope zaostat je skvely postreh, protoze ted v dobe centralne rizene EU je jasne videt jak EU zaostava a degeneruje...

J. Kanioková 16.6.2016 0:43

...

"Druhý argument: je výhodné, když všude platí stejná pravidla"

Svěrací kazajka brzdící konkurenceschopnost..