Diskuse
EKONOMIKA: Okamžik, kdy skončí inflace
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J39i65ř68í 21K22i98n86d65l
Inflace není jen základní ekonomický pojem, ale jev, se kterým se běžně setkáváme a neseme jeho následky. Je jedno, zda investujete, spoříte, vlastníte nemovitosti, nebo naopak splácíte půjčku a hypotéku. Ve všech případech na nás dopadá inflace. Inflace je dlouhodobě způsobena rychlejším růstem peněžní zásoby než je růst celkového produktu. Jinými slovy výroba roste pomaleji než množství peněz v rukou zákazníků.
M87i21r36o60s26l89a82v 71P35i55v87o81d48a
Okamžik, kdy skončí inflace?
Předpovídejme tedy, když je to tak snadné (viz autorovo tvrzení hned v úvodu článku):
Jedna budoucí možnost je i taková, že inflace určitě skončí s dopadem první atomové bomby na tuto ekonomiku.
F28r51a90n16t61i56š61e25k 42N82a60v80r24á81t29i20l
Ke zdrojům a důvodům inflace se dobereme jen tehdy, když zjistíme, kdo na inflaci a zdražování vydělává a kdo prodělává. Vydělávají finančníci, banky, překupníci, zprostředkovatelé, lichváři a politici. Střední třída je tím, kdo celý ten humbuk platí. Fialová vláda pětikolky deklarovala, že pro občany nehne ani prstem. A za to jí mnozí ještě tleskají.
P33r53o76k77o64p 66D15i17v71i69š
Důvod inflace je jednoduchý: V oběhu je více peněz, než zboží.
A to nemohla způsobit Fialova vláda, v tom lítá Bureš a ČNB.
Tím vaším stylem se nedoberete nikam, podobně jako Holub.
J83o24z69e48f 12K59o80s94t71e41l80a29n93s40k29ý
Ty prognózy jsem nečetl, ale obávám se, že inflace v Evropské unii - zejména v eurozóně - bude vysoká dlouhodobě. A protože je Česká republika velmi těsně propojena se zeměmi eurozóny, tak se do velké míry bude přelévat i do České republiky.
Co může České republice pomoct, je rozumná rozpočtová politika státu doprovázena postupnou revalvací české koruny. Revalvace totiž zmírňuje přelévání inflace ze zahraničí. Posilující domácí měna způsobuje, že i přes rast cen zboží, které se dováží (v eurech) cena v korunách zůstává víceméně stejná. Záleží samozřejmě na tom, jak velká bude inflace v zemích eurozóny a jak silné bude posilování koruny.
To samé se teď děje ve Švýcarsku a všichni se diví, proč inflace nezasáhla tento relativně malý stát. No protože Švýcarsko nevyhazuje peníze ven oknem a švýcarský frank na současnou situaci reaguje přirozeně - pomalu, ale pořád posiluje vůči euru.
A proč si myslím, že inflace bude ve státech eurozóny vysoká dlouhodobě? Jednoduše proto, že ta lepší, rozumnější část eurozóny (Německo, Rakousko, Holandsko, Finsko) souhlasila s nerozumnou měnovou politikou Evropské centrální banky, která za každou cenu usiluje o záchranu měnové unie. I za cenu flagrantních porušení těch nejzákladnějších principů měnové unie - zákaz ručení členských států za dluhy jiného států, vykupování vlastních dluhopisů, rezignace na maastrichtská kritéria, zejména schodku státního rozpočtu ve výši max. 3 % HDP a celkového zadlužení 60 % HDP. Jaké pravidla ECB mohla, všechny porušila.
Nemohu se přitom zbavit dojmu, že se to děje cíleně. Vysoká inflace totiž pomáha těm, kteří mají velké dluhy půjčeny na výhodný úrok. Splácejí tak méně než si původně půjčili. Na druhé straně to platí ti uvědomělejší a rozumnější, kteří místo dělání obrovských dluhů strádali a šetřili.
J33o39z76e10f 68K37o41s51t84e25l63a98n11s64k60ý
Mimochodem tento způsob měnové politiky má u jižního křídla EU dlouhou tradici. Před zavedením eura byl kurz německé marky k italské liře 1: 1 000 a k francouzskému franku asi 1:6, přičemž po druhé světové válce byly kurzy podobné. Francouzský frank navíc prodělal v 60. letech denominaci - na bankovkách se škrtly myslím 2 nuly. Bez toho by byl kurz 1: 600.
Ve starých francouzských filmech ze 60. letech možno občas najít zmínku o "starých" a "nových" francích.
Inflaci trochu trvá než se rozběhne - dvouciferné si říká i cválající inflace, jednociferné mírná a tří a více ciferné hyperinflace. Když se už ale jednou rozběhne, tak ji není možné jen tak lehce zkrotit. Musejí se dělat přísná a velice nepopulární opatření - mnohem drastičtější než ta, která se měla udělat před rozběhem inflace. Vysoká inflace bude také výhodná pro jižní státy, pro německé a severské firmy, bohužel na ní budou doplácet občané v zemích, které dělají (relativně) rozumnou hospodářskou politiku.
F46r82a43n90t72i47š54e92k 79K10u98s28á20k
Většina těch salónních ekonomů, které vidíme na obrazovkách, jen do nekonečna opakují, bude hůř, za vše může válka na Ukrajině a bývalá vláda. Je to laciné a hloupé a oni sami se prezentují jen jako špatní popisovači událostí. Lepší to nevnímat. Už jste viděli nějakého salónního ekonoma podnikat, něco vyrábět, spekulovat na burze nebo vymýšlet úžasné vynálezy. Já tedy ne, za to řečnění jim jde dobře. Ale jak známo, "kecy nemaj ́ cenu" a jedině, kdo nám pomůže, jsme my sami. A není tak zle.
J51i72ř84í 32N48e60v79r40k20l93a
Nebyl bych si vůbec jist, že v dohledné době nastane bod zlomu. Platební bilance je stále horší, zadlužení stále větší, emitují se hodnotou nekryté peníze, dovážené materiály, suroviny a energie jsou stále dražší. Nemyslím si, že se inflace brzy zastaví, nedivil bych se opaku.
J96i84ř12í 67P81r78i45k96n98e68r
Pokud nebudou ceny energií stabilní, bude inflace jako řemen. A to se stane, když naši elektřinu nebudeme kupovat za spekulativní ceny na lipském burze, ale ČEZ ji bude prodávat přímo . A to se stane tehdy, bude-li ČEZ 100proc vlastník státu. A to se stane, vykoupí-li ministerstvo průmyslu těch 30proc soukromých akcionářů. A to se stane, bude-li přijat příslušný zákon v PS. A to se hned tak za vlády 5tikolky nestane.
Ceny plynu budou stabilní, bude-li s dodavatelem (Gasprom či jiný) uzavřena dlouhodobé smlouva o dodávce za stabilní cenu. A to se stane, bude-li z stát určen státní nákupní podnik - nikoliv soukromník innogy, který nakupuje na spekulativní cenu na holandské burze. A to nestačí - nakupovaný plyn se musí uskladnit v zásobnících , které však dnes patří soukromé firmě RWE, proto stát musí odkoupit zásobníky do majetku státního nákupníhopodniku. A i pak zbývají roury a kompresory, které kdysi patřily státu a nyní patří net4gas (Allianz Infrastructure Luxembourg I S. à r.l. (50 %) a Borealis Novus Parent B.V. (50 %). Ty musí stát vykoupit do svého majetku. Pak budou ceny plynu stabilní. A to se hned tak za vlády 5kolky nestane.
J18i31ř63í 54P22r14i62k52n33e32r
To ovšem Petr Holub ví, ale nenapíši vám to, neboť to není v zájmu jeho loutkovodiče.
O19d75s40t59r30a74n68ě70n41ý 49U29ž87i98v92a42t27e56l
F74r61a91n40t18i43š33e30k 18K39u20s43á97k
Zvyšují se extrémně ceny, o tom není pochyb. Důvodem je jev zvaný inflace. Mnoho lidí se dostává do neřešitelné situace. Vlády pro minimalizaci inflace toho mnoho nedělají. Nemohou, protože hlavním důvodem jsou pokřivené tržní mechanizmy, kdy už dávno neplatí zákon "nabídky a poptávky", alespoň tedy v té základní smysluplné podobě. Dalším důvodem je enormní, dlouhodobé a nesmyslné zadlužování státu. Inflace ten dluh eliminuje, a pak, opticky zvyšuje výběr daní. To se vlády radují, protože obvykle jedno volební období přežijí. Jak z toho ven. Jedině tak, že se musíme snažit o maximálně možné oddělení od státu. Říká se tomu dost pejorativně anarchokapitalizmus. Je to řešení, jakkoli se to zdá absurdní a v podstatě je to civilizační krok zpět. Ale díky tomu se omezí vliv státu, třeba v podobě výběru daní. Pak možná si politici uvědomí, že nemohou vše.
J36a16r87o84m30í53r 52V47o17r19l74i64c58k48ý
Že zákon nabídky a poptávky neplatí? Ovšem služby a zboží je stále nabízeno i poptáváno a všeho je dostatek. Možná je čas zákon změnit nebo aspoň novelizovat!
Že dochází k zadlužování státu? Opravdu? A kdo je držitel dluhu? A kdo je stát? Není to tak, že jsou nabízeny zbytečné (nesmyslné a nepotřebné) služby a vyráběno zbytečné (nepotřebné) zboží, přičemž na likvidaci obou jsou zase zbytečně (v tomto případě snad potřebně) vytvářeny další služby a prostředky?
A pak, aby absurdita této činnosti byla lidmi stravitelná, je na ni napasován přežitý zákon nabídky a poptávky, a pod pláštíkem zadlužování - přičemž ,,dlužník" si může vytisknout tolik peněz co chce (nebo umístit na monitor počítače různě vysoké číslice), aby bylo možné vyrovnat ,,účetnictví" , tedy fiktivní má dáti x dal, dělat, že ,,dluhy" budou někdy splaceny???? Opravdu není zřejmé, že dochází (nebo vlastně už došlo) k jakýmsi základním změnám?
Jako příklad uvedu výrobu aut. Kdyby se rok přestala ÚPLNĚ vyrábět auta (kromě náhr.dílů,pochopitelně), scházela by někomu? Jistě ne. Všichni, kdo potřebujeme auto, ho máme. Bazary jsou pak plné aut. Čím by se však živili výrobci aut a jejich dodavatelé? Než si toto přiznat, raději zvyšujeme ,,státní dluh", atd., atd. KSČ pro udržení plné zaměstnanosti dělala to samé, pouze blbě.
Jen tak příspěvek do debaty. Netvrdím, že to mám úplně promyšlené. srdečně
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz