26.6.2022 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda 30.1.2008 22:52

Nemáte páru o tom, co se děje

tak především Nokia jsou Finové, produkující hlavně v Estonsku. Do Rumunska jdou, protože jim končí daňové prázdniny, ty v Rumunsku teprve začínají. Podobně reaguje spousta jiných investorů. U nás v Husinci se po záplavě zničila skelná huť firmy Schott. Místo, aby se za pojistné ta huť vybudovala znova, odešla firma s pojistným raději do Maďarska. Některé firmy, dosud vyrábějící hliníkové lišty a ozdoby pro auta, třeba Happich, původně v Porýní-Vestfálsku, pak v severních Čechách, vandrují dále na východ. Tendence je jasná, kapitál jde za levnou pracovní silou a ta už u nás není.

Richard III. 29.1.2008 22:27

Globalizace je výsostně demokratická

Nezajímá ji, že máme stokrát vyšší životní úroveň a tisíckrát vyšší sociální dávky než v Tramtárii. Zajímá ji jen efektivita!

Mimochodem: příroda je úplně stejná, i ona nechá přežít jen to efektivní.

Kovanda 29.1.2008 20:42

Obvykle jsou subvence

spojeny s  podmínkou, že závod bude v danéím místě fungovat určitý počet let. . Pokud to Nikia splnila, nedá se nic dělat. Pokud to nesplnila, vezmou ji k soudu. Pokud si Němci takovou podmínku nedali, tak jsou stejně pitomí, jako čeští politici...

Emil XX 29.1.2008 21:00

Re: Obvykle jsou subvence

Naši politici nejsou pitomí, pouze zkorumpovaní. Nebo je jim to jedno, pokud jsou mezitím "za vodou,"

Psí vrah Čumil 29.1.2008 19:41

OT, pane autore - pan Milan Venclík je stále ještě údem Grálu?

Psí vrah Čumil 29.1.2008 19:11

Já teda nevím, jak pan místopředseda, ale já už jsem dlouhá léta školen v tom,

že na takovém přesunu výroby vydělají všichni. Například Nokie budou teď lepit v Rumunsku a prodávat do Německa - no a Němci zase poskytnou Rumunům kvalitní turistické služby... ;-)

dragon 29.1.2008 18:10

vsadím se

že ve velmi krátké době dojde k pokusu jak zabránit firmám odcházet. První vlaštovky totatlity už měly úspěch - byrokratické stanovování cen roamingu.

Joob 29.1.2008 16:21

Pracovní sílu považuji

za "socky", když už ne za výrobní prostředek, který je možné kdykoliv zrušit nebo přímo zrecyklovat. Hádejte, kdo že jsem ? Pravicový myslitel českého typu ve světě (nebo se to k nám jen přeneslo?). Rozhled nejdál na špičku svého nosu nebo v horizontu vlastního konta. Zkrátka blb na n-tou.

Stredocech 29.1.2008 14:24

Podotýkám, že USA by si ochranářství moly dovolit,

EU též, pokud by rozvěsila zelené na drahé větrníky, které by tak byly alespoň k něčemu dobré.

Ovšem, ochranářství může napomoci k válce, proto zbrojit, zbrojit a ještě jednou zbrojit, stejně už teď je to otázka přežití.

Jak říkal Machiavelli, s krizí států je to jako se souchotěmi. Když by ještě bylo snadné krizi odvrátit, nikdo ji nevidí, když už ji vidí i slepý, je každá rada drahá.

janoryna 29.1.2008 12:38

a zaměstnaci by také neměli chtít

vyšší platy. je přece známo, že zdražily vstupy, energie, suroviny i potraviny. mzdy ale nejsou vstupy, ale úlitba odborářům. zdražování potravin a enrgií není důvod pro zvyšování mezd. aspoň pak zaměstnaci nebudou tloustnout.

ok 29.1.2008 11:22

malé lokální firmy

malé lokální firmy zaměřené na místní trh se stěhovat můžou těžko.

Ladislav N. :-))) 29.1.2008 12:28

Re: malé lokální firmy

Malé lokální firmy nevyrábějí mobilní telefony pro světový trh. ;-P A obvykle mají méně, než 2200 zaměstnanců v jednom výrobním závodě.

Flasi 29.1.2008 13:15

Re: malé lokální firmy

No a co je s nima? Ve většině odvětvé nedokáží konkurovat velkým molochům. Kdybyste chtěl mobil na úrovni dnešních od malé lokální firmy, tak to neodhadnu, jestli by to byly statisíce, nebo milióny korun za kus. Náklady na vývoj jsou svině...

Šnek 29.1.2008 11:16

...co uděláte, aby se tato situace neopakovala...

Vsaďme se. Kdy odejde z Čech první automobilka a která to bude? Hyundai, Tojota s Francouzi, VW-Škoda? Typuji tak na 8 až 12 let.

Šnek 29.1.2008 11:17

Re: ...co uděláte, aby se tato situace neopakovala...

Oprava Toyota.

Tonevadí 29.1.2008 10:47

Z rozdílů hodnot v jejich státě a ve státě chudých Němci profitujou po léta

dříve to byla hlavně turistika, když třeba v Rakousku a v Itálii jeden potkal v horách jen auto s německou značkou.  Když se v těchto zemích ta úroveň později zvedla a ceny také, jezdí do vzdálenějších levných zemí, na dovolenou x-krát do roka (do Česka jen na víkend).  V tom případě si na levné země nestěžujou...

Nicméně dlužno přiznat, že generalizovat se nedá, a že některé to postihne dosti drasticky, v oblasti (Bochum), kde moc možností není.  

Moravanka 29.1.2008 9:40

EKONOMIKA: Odchod za lepším – týká se to i nás?

Nic noveho pod sluncem. Po case se i nase montovny odstehuji za lepsim a levnejsim. Az vycerpaji danove vyhody tak se hnou na vychod. Tomu se rika otevreny trh a globalizace. Zadrhel je jen v tom, ze mistni a mnohdy vysoke naklady a dane zustavaji.

Lapil 29.1.2008 10:39

Re: EKONOMIKA: Odchod za lepším – týká se to i nás?

Tomu se neříká otevřený trh, tomu se říká trh deformovaný dotacemi.

Marat 29.1.2008 11:19

Re: EKONOMIKA: Odchod za lepším – týká se to i nás?

Tak u nás v USA se už odstěhovalo do jiných zemí možná už dvě třetiny trováren.Mám dojem,že už i výzbroj,včetně raket pro armádu se bude vyrábět v Číně. Protože i továrny platili daně,tak ty daně nejen zůstali,ale museli se všude zvýšít a ty zvýšené daně musí platit občané.Za zboží dobré kvality se prodává ten nejšmejdovatější šmejd dovážený z Asie.A myslíte že je to lacinější,jak výrobky Made in USA, Omyl ! A že je lacinější? Omyl ! Tá doprava také něco stojí a lacinější žádné zboží nebude jen proto,že se ušetří na mzdových nákladech.Ostatně mzdové náklady dělají v ceně jen malou položku. Více se na ceně zboží odráží daně a ekologické přirážky.V Asii se na ekologií kašle a jen na tom podnikatelé vydělávají.Níkoliv na mzdach.Tá neviditelná roku jen dokazuje to,že podnikatelé jsou vždy ochotni podpořit a vydělávat i na sebevražedných obchodech s úhlavním nepřítelem.Uljanov měl pravdu,provaz na své oběšení dodají kapitalisté chtiví vydělavat i na té oprátce,na které budou oběšeni. Je to tak,dobrých slušně placených zaměstnáni ubývá,ale daně se neustále zvyšují.A ti lidé kteří slušně vydělávali,si kupovali drahé domy,které nyní z daleko menších platu nemůžou splacet.To také dokázala udělat tá neviditelná ruka trhu.No,po pravdě ani né tá ruka trhu,ale pitomost politiku.A továrny z USA se začali stěhovat za Reagana a díky jeho politice.Díky tomu Asie jde nahoru a USA strmou cestou dolu.

Kanuk 29.1.2008 11:39

Re: Re: EKONOMIKA: Odchod za lepším – týká se to i nás?

Pane Marate, mám dojem, že pláčete na špatném hrobě. Za vysoké mzdové náklady v USA mohou unie, které si svoji stávkovou politikou vynutily neúměrně vysoké platy. Nedlouho potom, co jsem přišel do Kanady, si kanadští dokařští dělníci vystávkovali nejvyšší platy na světě. Proto dnes prakticky neexistuje průmysl stavby lodí v zemi, kde p. Kaiser za WWII zavedl metodu výroby Liberty ships, "linkovou montáž" lodí (teda, pokud vím). Podobně to dopadlo s USA obchodním loďstvem, v době skončení WWII největším na světě. Jednou z mála výjimek byla unie dělníků v automobilkách, která odsouhlasila snížení platů v důsledku japonské konkurence, která postavila americké dělníky do situace "buď dělat za míň nebo vůbec ne". Pan Iacoca vytáhl Chryslera z rejže tím, že do Chrysler vozů začal montovat motory Mitsubishi.

Marat 29.1.2008 17:51

Re: Re: Re: EKONOMIKA: Odchod za lepším – týká se to i nás?

Milí opane Kanuku,obávám se že nemáte tak docela pravdu.Do zámoří a do "méně vyvinutých" zemi,se odstěhovala výroba i těch továren,kde dělňsové dělali za málo.Prostě v Asií a Latinské Americe se na ekologií kašle a na tom Američtí a Kanadští podnikatelé vydělávají.Nikoliv na mzdách.Několikráte jsem četl údaj,že mzdy se na výrobku podepisují šesti procenty,daně přes šedesát procent a ostatní jsou výrobní a jiné náklady.

R 29.1.2008 9:27

horní i spodní mzdový limit.

Každý stát má určité použitelné rozpětí vyplácených mezd a k tomu příslušející produktivity.  Shora jsou ty mzdy omezeny nebo určeny místními zvyklostmi, co se týká výše vyplácené mzdy za určité vzdělání  a produktivitu toho pracovníka. Zdola je rozpětí omezeno takzvanými výdobytky socialistů a odborářů, to je hlavně minimální mzda a různá jiná takzvaná ochranářská opatření, různé povinné odvody z mezd atd. Firma potřebuje nízkou horní hranici, aby nemusela platit zaměstnancům moc, ale taky i nízkou spodní hranici, aby nemusela přeplácet málokvalifikované zaměstnance s nízkou produktivitou, třeba různé uklízeče nebo donášeče a podavače materiálu atd. Oby tyto limity rozhodování ovlivňují.

Jenda 29.1.2008 15:06

Re: horní i spodní mzdový limit.

Ono nejde jen o minimalni mzdu a a ochranarska opatreni, ale taky (nebo hlavne?) o zivotni naklady. S platem, ktery nekde staci na relativne slusne zivobyti, se jinde muzete jit past.

jezevec 29.1.2008 19:07

Re: Re: horní i spodní mzdový limit.

no tak prostě tam kde se vám mzda nezdá, za ní pracovat nebudete - a zaměstnavatel bude muset buď přidat, a nebo vyklidit své místo na trhu schopnějším

Jura Jurax 29.1.2008 9:17

No,

a Vy čekáte od politiků něco rozumného? Něco ku prospěchu státu, vlasti, národa, občanů? Ale jistě, i to se může stát - pokud z toho ti politikové budou mít vejvar. Když ne - sorry, život je boj.

Stredocech 29.1.2008 14:29

a ti politikové v jeho rámci mohou být

posláni pod gilottinu.

pp 29.1.2008 2:23

Je vidět, jak daleko dokážou myslet zákonodárci.

U nás už se něco podobného stalo (Varta v Mladé Boleslavi) a mám dojem, že s automobilkou Hyundai to nebude lepší. Nebylo by možné takové korporace před vyplacením investičních pobídek prostě vázat pod hrozbou sankce na určitou dobu? Jenže to by v takových smlouvách nesměly hrát podstatnou roli provize různým osobám.

jezevec 29.1.2008 1:13

je to jednoduché - dotace buď žádné, a nebo transparentní

Tedy nárokově dotace na jedno pracovní místo třeba 10.000, zaručené směnkou po dobu dvou let. Kdo vytvoří jedno pracovní místo ve své minimanufaktuře, dostane 10.000 - kdo vytvoří 1000 pracovních míst dostane deset mega. A ne že drobní živnostničci budou ze svých daní podporovat nokyje, které stejně jen shrábnou dotace a jdou dál na východ.

www racek 29.1.2008 0:36

no, je to takové to A)

to B) řekle vedle pan robejšek.