3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Autor 24.2.2008 16:45

Re: Free trade gospel

Vážený čtenáři, zkuste se příště trochu soustředit, když něco čtete. Ten free- trade gospel dala do obsahu čísla BW jeho redakce. Autor bohužel tuto pravomoc nemá.

Ludva 22.2.2008 16:38

Re: Re: Re: No ono se to hezce poslouchá, zejména když se o tom nepřemýšlí

A proč tedy existují dotace některým oborům ?

mobrules 20.2.2008 20:46

Ad globalizace

Není to jen šidítko (globalizace), které pro někoho představuje katastrofu aby jenom více mohl "zachraňovat" a "pomáhat" účelově rozvojovému světu a tím ho ještě více devastovat? Pomoc tonoucímu je jistě v pořádku ale rozvojový svět není tonoucí a cesta dlážděná "dobrými" úmysly vede vždy výhradně do pekel. Co je vlastně globalizace a je dobré se ji bránit nebo ji naopak podporovat resp. se jí nebránit. Všichni mají plná ústa "pomoci" rozvojovému světu ale absurditou je vymýšlení překážek opravdové pomoci tj. umožnění volného obchodu. A to  v zájmu jakési ochrany vlastního trhu a bránění se nekalé (levné)konkurenci - další to součásti cesty do pekel. Ať rozhoduje zákazník a ne osvícený panovník či regulátor (neb takový neexistuje a ani z podstaty věci nemůže existovat).

   

mobrules 20.2.2008 20:30

Re: Re: No ono se to hezce poslouchá, zejména když se o tom nepřemýšlí

Myslím, že jste vedle jak ta jedle. Co to je národní míra soběstačnosti - tomu nerozumím? Kdo určí, že to je právě ono, nebo už jsme přes a soběstační v čem - např. v zemědělství nebo ve výrobě PC? I v Evropě je spousta států, kteří v lecčems nejsou soběstační a přece úspěšní. To je přeci ten socialismus v nás, že už zase víme jak to má být?  

petr 19.2.2008 23:21

Re: Ano?

To všechno je půvabné konstatování. Zůstává však otázka, kudy dál?  Socializace byla fiaskem. Regulace jsou nedůsledné a také mají za následek zvýhodňování něčeho před něčím bez exaktních podkladů. Selhávala cla, která bylo možné obejít způsobem - pravda trestním, ale korupce v jistých kruzích fungovala a funguje dodnes bezchybně...Jak vypadá horizont, když cesta zpět je nepřístupná ?????

zdeněk 19.2.2008 23:05

Re: Ano?

jedním z prvků globalizace je složité propletení výroby. Síť korporací, spoludodavatelů se stále rozšiřuje. Dnes je ten kdo na výrobek dodá  svoji značku často jen finálním montérem, nebo někdy jen majitelem potisku. Celá ekonomika je daleko citlivější na jednotlivé výkyvy, na lokální konflikty a politické problémy. Problémy dané země přestávají být problémem lokálním a začínají být problémem globálním.

To vede k vměšování cizích elementů do vnitřího vývoje země, do vlády kapitálu místo vlády lidí. Moc přebírají velké korporace.

Země se stává natolik závislou na okolnních hospodářských seskupením, že ztrácí možnost volby. Vydává rozhodnutí proti svým vlastním zájmům. Není schopna vést vlastní politiku a postupem času se začíná problém přesouvat i na místní úroveň.

Celé společenství se  nakonec stává neschopným a neefektivním, jak se již stalo v RVHP.

Zen 19.2.2008 22:59

Re: Ale kdeže. Nikomu dech nedochází.

Je jisty rozdil mezi schopnymi a vseho schopnymi.

Nekterym ..... to unika ...

zdeněk 19.2.2008 22:53

Re: Ano?

Ekonomové tvrdí že globalizace je nám všem k užitku. Ve skutečnosti je k užitku především obchodníkům a překupníkům, vrcholným manažerům. Zvětšuje závislost vyspělých zemí na zemích třetího světa, přináší závislost na islámu, na nestabilních oblastech. Zanáší vysoké procento imigrantů k nám, do Evropy. A jelikož mají rozvojové národy a země vyšší porodnost, potlačuje i naši kulturu a ohrožuje samu podstatu naší západní civilizace.

Aby udrželi výrobci nízků ceny, přesouvají výrobu do třetích zemí nebo podporují příliv imigrantů kteří budou pracovat levněji(o kvalitě se zde nedá mluvit, dnes je trendem mít výrobek na 2 roky záruční doby).  Vše za horentní podpory zadlužování aby byl svět ještě více provázán. Kdo je proti, ten se vybombarduje nebo se na něho uvalí embargo. Nevím, ale zdá se mi že samotným tvůrcům se to vymklo z rukou. USA se samy diví nad smlouvami NAFTA.

Ale i samotnému třetímu světu nemusí globalizace přinášet jen užitek. Výrobci zde koncentrují neekologickou výrobu, bezpečnost práce není dodržována. Země je závislá ne exportu a samostatně nemá skoro šanci existovat. Ne nadarmo první co Francouzi v Senegalu udělali bylo pěstování burských oříšků. Místní obyvatelstvo je příliš nejedlo, zato se omezilo místní pěstování prosa a hospodářství se stalo závislé na koloniální velmoci.

Dnes se výroba přesouvá do zemí třetího světa aby se výrobky prodávaly ve vyspělých zemích při výhodách levné pracovní síly a ropy.  Kdo jsou majitelé a skuteční tvůrci globalizace?

Dawn 19.2.2008 22:14

Re: fuse, favorisace globalisace...

a že je to krásné, co?

Kolombo 19.2.2008 21:58

Re: Re: co to je?

Nevytlačí se lidi nakonec sami? Každý chce nakoupit co nejlevněji a svou vlastní práci prodat draho. Globalizace způsobuje, že jsou lidi v rozvojových zemích stále kvalifikovanější, jejich výrobky jsou srovnatelné s našimi ale jejich platy jsou mnohem nižší. Když přijdete do obchodu a máte na výběr srovnatelný výrobek od kolegy za deset tisíc a od korejce za pět, chci vidět toho, kdo dá přednost kolegovi.  Jenže ti korejci nebo malajci nejsou nějak néněcenní, mezi nimi je přibližně stejné procento géniů i pitomců jako mezi našinci. Takže malajský pitomec vytlačí z trhu pitomce našeho, protože to málo se naučí taky a má větší motivaci. Schopný našinec má zatím lepší podmínky k rozvoji schopností. Zatím. Profitovat můžeme jenom z toho, že naše kultura je příznivější pro inovace a myšlení než např. islámská. Pokud se jí ovšem v návalu sebemrskačství sami nevzdáme a nenahradíme ji "multikulturalismem" a bezbřehou tolerancí k agresivním cizím vlivům.

Pametnik starejch dob 19.2.2008 21:49

O jakých sociálních jistotách žvaníte?

Já jsem je neměl tehdy ani dnes. O všechno jsem se musel rvát tenkrát i dnes.

Píšete o studiu, ale znám lidi, kteří se nesměli ani vyučit !!! protože jejich otec byl "kulak" vlastnící pět a půl hektaru, navíc ruský legionář, odmítající vstoupit do JZD.

Kolombo 19.2.2008 21:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: volný obchod

Pytle, požádej Grebeníčka, ať tě zaměstná. Nebo si vytvořte se soudruhy komunu a na ty ostatní se vykašlete! Vždyť vám v tom nikdo nebrání! Můžete se mít, jako za komunistů, jenže tentokrát za svoje. Nebudeme si pak navzájem vyčítat, kdo koho okradl. Za komunistů jste vy nenechali lidi hledat si zaměstnání v cizině ani svobodně nabízet svou práci, takže ti, co se cítí komunismem poškození mají na tento pocit plné právo. Ti, co zadrátovali hranice a vnucovali svoje rozumy všem, na to právo nemají. Konečně, nevidím žádného komunistu, který by v komunismu pokračoval. Ono to bez otroků asi ani nejde, že.

Kolombo 19.2.2008 21:32

Re: Na jakém základě postavíte armádu?

Dnes v ČR má policajt nebo voják nárok na doživotní výsluhu, i když nikdy nebojoval. policajt má nárok na výsluhu i v případě, že byl jen "u policie" kancelářskou krysou a nadřízení nezřídka svou předstíranou neschopností "zařídí" výsluhu i pro takové jedince, kteří byli od policie nebo celníků vyhozeni za korupci nebo krádeže. Proč by neměl mít nárok na výsluhu i voják, který bojoval za vlast ve válce? Proč by se schopný velitel neměl uplatnit i v civilu? Stejně byste mohl tvrdit, že se schopný vývojář nebo odborník nesmíří s tím, že po krachu podniku skončí na ulici. Proč by tam měl skončit,  pokud je schopný? Pokud ten podnik zkrachoval dílem taky kvůli jeho neschopnosti, asi se s tím smířit bude nucen. I bez Hitlera.

eng 19.2.2008 21:15

Re: Tohoto autora

Jo, jo, autor si ma davat pozor, jake nabozenstvi kde napada :-P

Richard III. 19.2.2008 21:13

Ano?

Je-li autorovo tvrzení pravdivé, pak se tzv. globalizace v historicky krátké době s velkým třeskem zhroutí. Je však možné, že celá teorie globalizace se míjí s fakty podobně jako se míjely mnohé teorie v minulosti. Těšme se na rozuzlení, bude jistě velmi zajímavé a na nudu nebude čas. Ani na plané teorie.

Honza42 19.2.2008 18:25

Ale kdeže. Nikomu dech nedochází.

Pracovití a schopní vydělávají a jsou úspěšní. Akorát nenávistní a líní Alfonsové už zase vystrkujou růžky a přemýšlí jak jim to ukrást.

Jediný problém globalizace je sice společný trh (tržby) , ale zcela zásadně rozdílné a výrobcem neovlivnitelné náklady (určované státem přes daně a nejrůznější předpisy).

Globalizace znamená vyrovnání hladin. Proto nechápu nářek těch bohatých států, že na tom prodělávají. To je přece jasné. Kolik asi bude stát sáček čaje, až bude plantážník pobírat srovnatelnou mzdu s námi?

Pytel 19.2.2008 18:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: volný obchod

Ještě ty se přidej na jejich stranu. Co vlastně chceš říct? Že se tu osmnáct let jenom nekradlo? Že se taky občas něco málo udělalo? Tak jo, já to uznávám a GRATULUJU!  Ty svině však nechtějí uznat, že vyrostli v sociálních jistotách, vystudovali a zapracovali se. Poté, co to tu začali rozkrádat už zapomněli, a co víc - z naší generace udělali otroky, kteří si o jejich starých sociálních jistotách můžou nechat jenom zdát!

zdeněk 19.2.2008 17:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: volný obchod

Pytle ty dálnice komunisti stavěli 20 let a do železnic toho také moc neinvestovali. Dnes se staví železniční koridory, otevírají nové obchvaty měst...

Podobně by se dalo mluvit i o odsíření a stavbě čističek odpadních vod. Zde byla změna po revoluci nejvíce patrná. Nedá se tvrdit že by se dnes nic nevybudovalo.

Historik 19.2.2008 17:27

Davide, já toto všechno samozřejmě vím, ALE ono i u těch Američanů,

docházelo k tomu, že veteráni měli "nárok" být vystřídáni a nahradit je samými nováčky dost dobře nešlo, pokud měla být zachována bojeschopnost jednotky. Píše o tom třeba již zmíněný Eisenhower. Chtěl jsem říci, že i těch půl milionu mrtvých byl pro USA problém.

O zacházení sovětských generálů s lidmi netřeba diskutovat, čemu ale připisujete poměrně značný počet padlých Němců? Blbosti jejich generálů to lze připsat těžko, ač Hitlerovy "odborné" zásahy do vedení války jsou známé - mimochodem, ne vždy byly tak negativní, jak se obecně soudí.

Američané se snažili maximálně nahrazovat lidi technikou, což je ovšem podmíněno tím, že si to mohli dovolit.

Alfons 19.2.2008 17:11

Hrabat, hrabat a hrabat.

A neplatit daně a neustále upozorňovat na nedotknutelnost soukromého vlastnictví. A modlit se, aby to co nejdéle vydrželo.  :-) A hrabošům dochází dech a začínají se mezi sebou požírat  a některé vlády začínají menší hraboše hubit. :-) 

baty 19.2.2008 17:04

Re: Re: Nejsouc ekonom,

přechodník je v pořádku, tento nick je dáma.

Magor Milda 19.2.2008 16:45

Současná ekonomika je ovládána liberalistickou sektou Mc Kinsey.

jak dalece jsou se Scientology příbuzní, není tak moc vidět, ale pokud si přečtete jejich výplody, zní to hezky tvrdě. Platí pouze výkon a kdo nemůže, skončí na indické úrovni. Také stárnutí obyvatelstva je pro Mc Kinsey špatná věc, musí živit staré a nemocné. Tak trochu připomínají Sparťany, až nám bude šedesát, skočíme sami z podolského mostu.

Důležité ovšem je, že za své velemoudré rady kasují milióny a ty také moudře ukládají v Liechtensteinu. Tak dlouho, než se ucho utrhne...

Zatím to trefilo Mc Kinseyána ve spolkové poště,  už tam není a doplatil nějaké ty milióny. Teď se ty obavy šíří jako lavina, ty banky v Liechtensteinu byly dosud důvěrnými spolupracovníky.  Jenomže stačí na  jednom místě řetězu slabý článek a skoro 2000 dobrých zákazníků mají problém, nikdo neví, co státní zástupce ví. Sem musí okamžitě Motejl, přece jde o lidská práva milionářů!

O globalizaci, tak jak ji dnes známe, se dá říci, že je to tvrdý kšeft, kde je levněji, tam se šroubuje. A těch pár, kteří něco vymýšlejí, mohou sedět třeba na Bahamách. Ovšemže je to příliš zjednodušené. Bez přísné kontroly kvality nelze vyrábět kvalitní zboží a ta kontrola začíná už u surovin. Kritická situace je pro rodiny, kde třeba paní šroubovala na mobilu, teď to bude dělat Rumunka. Stěhovat však celý technický štáb zase není legrace, i když si to Mc Kinsey takhle představuje. Já bych do Rumunska rád na dovolenou, jinak jsem rád, že tam nemusím.

Ludva 19.2.2008 16:45

Re: No ono se to hezce poslouchá, zejména když se o tom nepřemýšlí

Když se přemýšlí, tak to není zdaleka tak jednoduché. Existuje něco jako národní bezpečnost v míře soběstačnosti. Když zavřete všechny zdánlivě neefektivní výroby a budete všechno dovážet, ocitnete se v nebezpečné závislosti. Proto si většina vyspělých států ponechává základní výroby (třeba elektřiny, železa, cementu, části potravin) i když by bylo levnější vše dovážet. Asi je jistější dotovat zemědělce, než se spoléhat na dovoz z nestabilních regionů, že ano ?

ok 19.2.2008 16:39

komunistický lhář Pytel

To máš pravdu Pytel, cestu k našim rodinným polím komunisté zasypali v sedmdesátých letech, a dodnes ji nikdo neobnovil.

Mě na škole učil letec, který za války létal v Anglii na Spitfiru. Proto máme kvalifikovanou pracovní sílu - protože předválečná civilizační úroveň této země přežívala NAVZDORY KOMUNISTUM. Vy komunisté jste ty letce zavírali do kriminálu.

Styď se, komunistický prolhanče.

ok 19.2.2008 16:34

Re: Re: Re: volný obchod

Ty wolle Pytel, to si dovoluješ dost! Poď  ven!

Tu infrastrukturu vybudovaly generace našich předků postupně po řadu století - víte, že si dodnes užíváme například výsledky klučení pralesů provedené v době bronzové?

Komunisté parazitovali, rozkrádali a ničili. Dobře si to pamatuju.

Pytel 19.2.2008 16:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: volný obchod

Tak se podívejte pořádně. Slušné silnice se po roce 1990 stavěly jako hvězdice se středem v Praze. To je prakticky vše. Dálnice do Ostravy se staví až nyní - po té, co se po patnáct let pro tu několikanásobně zvýšenou dopravu používaly komunistické silnice. Dálnice do jižních Čech - to samé. A všimněte si taky té vlastní přiblblé pravicové propagandy - když jde o to naházet špínu na komunisty, tak jsme byli před rokem 1990 vydrancovaná země - když jde o to za hubičku vyprodat místní provozy cizím "investorům", tak jsme najednou země s výhodou hotové infrastruktury a vyškolené pracovní síly na nejvyšší světové úrovni!!!  A když dneska slychám ty staré páprdy, kteří si stěžují na to, jak museli trpět za komančů, tak bych mu dal nejraději do zubů, aby věděl, co si o tom myslí lidé, kteří tu musejí v produktivním věku dneska žít. Vy jste mezi sebou vybrali ty největší zm rdy, kteří nás všechny prodali jako otroky.

Dadacos 19.2.2008 16:30

Re: Nejsouc ekonom,

Vážený kolego, sice máte nepřesnost v přechodníku, nicméně zbytek je správně, resp. k tomu doporučení číst Hazlitta bych se připojil.

David 19.2.2008 16:19

Re: Na jakém základě postavíte armádu?

Ohledně WWII a Američanů si ale hlavně pa-historiku připomeň, že to bylo dáno tím že nezacházeli s vlasními lidmy jako s kanón-futrem a  přestože při mnoha operacích své lidi nešetřili, tak prostě měli za výrazné kriterium aby nedecimovali svoje jednotky. Což ostatní válčící strany dělali jinak. A tak jejich milion mrtvých jsou vykládány jako nějaké hrdinství - i když v prvé řadě to byla debilita jejich vládců a generálů.

David 19.2.2008 16:14

Opravdu volný trh neexistuje. Celkem volný trh existuje a jeho fukčnost je ale váženě ohrožena ...

... nerovností soutěžitelů. Ukazuje se, že mnohem zásadnější než nižší náklady na pracovní sílu je to, že někdo musí precizně dodržovat předpisy na pracovní bezpečnost, ochranu duševního vlastnictví, ochranu životního prostředí, zákaz dětské práce ... a někdo ne. Jenomže chtít, aby pro dovoz na trhy s vysokou kupní silou (USA, EU a vůbec země OECD), t.j. trhy které jsou výrazně většinovým kupujícím, neboť zbytek zeměkoule toho kupuje výrazně méně, platily stejná pravidla jako pro výrobce místní, je považováno - zejména levičáky, multikulturalisty a liberály (am. slova smysl) ze něco neslušného a politciky nekorektního. Není náhodou, že pro USA či EU je dnes typické, že v ní nezůstává zejména nikoliv technologicky či znalostně náročná výroba (i když ta částečně také), ale zejména výroba se stále ještě tvrdou kontrolou kvality a bezpečnosti. A tak stále největší producenti potravin, letadel, aut, chemie jsou  fabriky ve vyspělých zemích. Protože tam ten "ošizený" výrobek je přeci jen nebezpečnější, než tričko, z kterého po prvním vyprání odpadne rukáv. Odpadnuté křídlo či kolo je trooooošiku větší problém.

Pamětník 19.2.2008 16:05

Re: Re: Re: Re: Re: volný obchod

Pamatuji 60, 70 i 80 léta, ba dokonce mám doma několik autoatlasů z různých dob. Takže docela jednoduše žvaníte.

Počet aut se od roku 1989 zdvojnásobil nehledě na rostoucí podíl vyšších kubatur. Ano, staví se méně paneláků, zato ty staré jsou už z poloviny rekonstruované, protože by jinak spadly. Délka dožití stoupla za Klause o 5 let, CELÁ osmdesátá léta stagnovala.

A tak by se dalo pokračovat.

Miloš Zeman vyčíslil roku 1990 vnitřní zadlužení, způsobené žitím z podstaty na 3 biliony Kčs v tehdejších cenách.