18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Moderní řecké dějiny

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso přijel do Řecka, aby projednal ekonomickou situaci s Antonisem Samarasem. Do Athén také dorazila delegace Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 30.7.2012 22:07

Fico: O takej integrácii, aká Slovensko čaká, sa nám ani nesnívalo:

Vláda na čele s Robertom Ficom si pripravuje pôdu na veľké zmeny, ktoré vďaka Bruselu v najbližších mesiacoch čakajú Slovensko. K hlasovaniu za „bezprecedentné prehlbovanie integrácie“ premiér chce presvedčiť aj opozičné strany.

Predseda vlády a šéf Smeru-SD po rokovaní s lídrami opozičných parlamentných strán zdôraznil, že situácia v eurozóne je aj napriek už vykonaným záchranným opatreniam mimoriadne vážna. Správu o aktuálnom vývoji a ďalších plánoch má koncom augusta predstaviť prezident EÚ Herman van Rompuy. Práve dokument má ukázať aké kompetencie, a do akej hĺbky, musia členské štáty odovzdať Bruselu.

„Tento materiál bude obsahovať celý rad konkrétnych opatrení prehlbujúcich európsku integráciu v TAKOM ROZSAHU, o akom sme ani v minulosti nesnívali a ťažko budeme snívať aj do budúcnosti. Budú tak zásadné, že musíme hovoriť s opozíciou, lebo je vhodný nielen dialóg, ale aj široký konsenzus,“ vyhlásil premiér. Konkrétne opatrenia ani plány však zatiaľ Fico spresniť nevedel. Presnejší obraz bližšieho vzťahu Slovenska a EÚ sa má vraj ukázať až po Rompuyovej správe

Sulík: Integráciu by malo odobriť aj referendum !

http://jdem.cz/vvcm8

J. Řezníček 30.7.2012 14:17

Bankéři

přece dávno věděli, že Řecko dluhy nemůže splácet.  Přesto podstoupili riziko a  brali řecké dluhopisy s nadějí na vysoký úrokový zisk.  Když jim to nevyšlo, šli prosit politiky ( vlády), aby jim uhradila ztráty. Co je to za chování, to je tržní chování ?    Nebo byli bankéři už předem domluveni s politiky, ať půjčují řecku dál a kdyby něco, ať se u nich ( politiků) přihlásí ?  A občané to zaplatí ?

R. Langer 30.7.2012 13:14

Re: Řecký a Český ekonomický výkon obyvatel

Jenom se nebojte, ono se těch chybějících 1600 miliard Kč nějak projeví, a nebude to dlouho trvat...

K. Křivan 30.7.2012 8:36

Když nemohu splácet dluhy,

tak musím prodat barák.  Když Řecko nemůže splácet dluhy, tak může lecos prodat. Třeba neobydlené ostrovy. Má jich hodně.

K. Křivan 30.7.2012 8:32

Autor je optimista.

Pesimista naříká " Už to horší být nemůže", autor optimista říká "ale může!".

P. Fiala 30.7.2012 8:12

Řecký a Český ekonomický výkon obyvatel

Řecko vždy (od r. 1993) vykazovalo vyšší GDP jak Česko, proč by nemohlo splácet zahraniční dluhy a dluhy obyvatelům spořícím?

Zůstaňme doma a ptejme se našich vládních představitelů minulých jak mnoho nás všechny zadlužili za jakým účelem a kdy začnou splácet vkladatelům jejich Kč, které nebývalou měrou ztrácí na hodnotě. Vždyť v absolutní výši je dluh 1600 miliard Kč a občané neví co se za těchto 1600 miliard pro občany pořídilo.

Být reprtérem, na každém brífiku ministra financí a premiéra se jich na tento dluh táži.

B. Volarik 30.7.2012 7:27

Re: Připomínka jedné staré teorie

Velmi elegantní teorie. Jenže to není pouhá teorie, alébrž již mnohokrát prakticky dosažený výsledek Tudíž teorie podpořená empirikou. Tady v Americe se výslednému efektu průseru říká: Shiiit hit the fan. - Gowno se strefilo do větráku.

J. Kanioková 30.7.2012 3:06

opr.... místo 2x Rumunsko, patří -

Ř. banky drží téměř 30 % bulharského bankovního sektoru

A řecké statistiky - http://jdem.cz/vu6s8

J. Kanioková 30.7.2012 3:02

"podle všeho se budou lídři EU ze všech sil snažit Řecko "zachránit""

"Asi jen proto, že následky jeho bankrotu přijdou evropským daňovým poplatníkům mnohem dráž než pomoc samotná."

Tomu absolutně nevěřím ! Bylo by fér sečíst všechny mu již poskytnuté "pomoci", plus ty současné i budoucí! I ty, které budou poskytnuty Španělsku a Itálii, ty, které mají tyto země nedobytně utopené v Řecku. Ekonom Roubini již dlouho tvrdí, že náklady na churavějící země při zachování eura může mít i vyšší náklady. Řecko, Portugalsko a Itálie by mohla čelit desetiletí trvající deprese a politického neklidu, zatímco náklady při rychlém výstupu by mohly být umenšovány silným růstem s nezávislou měnou.

V. B. dluží Řecko 9,6 mld. eur, Německu 16,5 mld, Francii 42 mld, Belgii 8 mld., Itálii 2,83 mld, Švýcarsko má v Řecku 2,59 miliardy eur, Španělsko přijde až o 870 mil., Řecké banky drží 22 % rumunského bankovního sektoru, Řecké banky drží 22 % rumunského bankovního sektoru, a to ještě není všechno.

Teď je zároveň žádostivé Španělsko... jistě jsou občané Evropy štěstím bez sebe, tak jako Slováci.

http://finweb.hnonline.sk/c1-56784750-ak-bude-zle-zacneme-tlacit-eura-span-class-koment-komentar-span

P. Urban 30.7.2012 0:41

Připomínka jedné staré teorie

"Průser je nezadržitelný a nezničitelný, proniká veškerou hmotou. Pokusem bylo zjištěno, že průser projde i silnými skupinami ekonomů. Dále bylo zjištěno, že při průchodu skupinou, která se pokusí průser zadržet, jeho množství nejen nepoklesne, ale naopak logaritmicky vzroste." (Vědecký fekalismus. Stručný úvod do teorie.)

Řecko zachránit nelze. Lze se o to však ze všech sil snažit a za cenu velkých finančních obětí dosáhnout toho, že konečný krach bude ještě horší.