28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Matematické ornamenty

Předseda Evropské centrální banky Mario Draghi opět uklidňoval trhy. Slíbil rozšířit program kvantitativního uvolňování. Trhy zareagovaly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 8.9.2015 19:51

Lépe prozřít pozdě než vůbec.

Kohout: "Jsou prvotřídní, mnoha tituly ověnčení výzkumníci ... hloupí? Ale vůbec ne. Pouze jim ještě nedošlo, že složitostí modelu nemohou nahradit chybu v jeho samotné základní myšlence."

Svatá pravda. Ale kdy jste vy osobně pane Kohoute přišel k tomuto poznání? Kdy jste vy osobně prozřel a za jakých okolností? A co dnes říkáte svým někdejším studentům, kteří právě z toho nereálného matematického modelování u vás dělali zkoušku a na základě ní pak získali stále platné akademické tituly? (Podobně jako stále v Česku platí tituly získané v oboru Marxismus-Leninismus.)

Pan Kohout je mi dnes velmi sympatický svými kritickými a k jádru směřujícími články - a rovněž svou obdivuhodnou produktivitou. Nicméně patří mezi skupinu lidí, kteří otevřeli své oči poměrně dost pozdě. (A opakovaně pozdě - viz spojení s Okamurou) Samozřejmě lépe pozdě než nikdy, ale to určitě není můj styl.

I. Schlägel 8.9.2015 16:05

Ludwig von Mises

je nositelem mnoha užitečných ekonomických myšlenek, tudíž se s ním v evropské, sociálně citlivé atmosféře kvantitativního uvolňování příliš nepočítá. Ludwig von Mises čeká na své znovuobjevení. Ke kterému už nemusí dojít.

K. Janyška 8.9.2015 9:22

Re: Vážený pane Kohoute

Mýlíte se, jako skoro vždy. Skutečná ekonomie je nejvýše možným věděním lidstva. Ten však, kdo nezná teorii spontánních řádů a neoperuje s nimi ve svých argumentacích, není pravým ekonomem, je socialistickým účetním... Dzp.

K. Janyška 8.9.2015 9:20

Proč ? Protože to nejde. Na to lidský rozum nestačí !

Viz mistr Hayek: Soukromé peníze... Dzp.

I. Mertl 8.9.2015 8:51

Re: Vážený pane Kohoute

Leč to těžko vysvětlit ekonomovi. Oni každý mají svůj neomylný, jediný správný model. Proto tako nobelovských laureátů je nejvíc právě v ekonomii.

A. Hrbek 8.9.2015 8:35

Vážený pane Kohoute

vina není v modelech, ale v "ekonomii". Zatímco fyzikální zákony jsou stálé a opakovaně verifikovatelné, nejsou ekonomické "zákony" ani zákony, natož stálými zákony a ani opakovaně verifikovatelné.

Ekonomie totiž není skutečnou vědou, natož vědou objektivní. Je to v nejlepším případě určitý druh náboženské ideologie, založené na víře, a to se všemi důsledky.

V. Vaclavik 8.9.2015 5:53

Mira soukromeho zadluzeni

jen znamena, ze se soukromy sektor poucil od vlad zemi. Presneji, ve svetle chovani peneznich spravcu uvidel poznanou nutnost, zadluzovat se.  Nelze mu to mit za zle, chova se ciste ekonomicky, je k tomu zadluzovani prinucen nastavenymi trznimi podminkami.

V posledku ale nejsou na vine ani ti nasi spravci penez, ale my obcane, ve sve vetsine. Tedy presneji ti mezi nami, kterym prislusi nazev uzitecni hlupaci a zli lide, tedy socialiste, ci vseobecneji, ideologicti kolektiviste.

V. Vaclavik 8.9.2015 5:42

Test

Test