2.12.2020 | Svátek má Blanka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 26.7.2010 14:04

Majitlé a provozovatelé systémů

Mně se jeví, že v mnoha případech je "monopol"  konglomerát firem spolupracujících na bázi obchodních smluv za účelem optimalizace nákladů a ziskůpro majitele monopolu v daném právním rámci státu.

Z. Rychlý 25.7.2010 13:04

Fanatičtí bijci regulace

Teda tohle je článek na prd. Musím zareagovat, protože se na sebe zlobím, že jsem tu prázdnotu neprohlédl dřív. Jsem člověk liberálních názorů a štve mě, že se lidé nechávají omezovat a zbavovat zodpovědnosti za sebe. Je to tím, že pochopit zákonitosti lidského bytí není snadné a zákonitosti ekonomického chování lidí už je velmi obtížné.

Zoufale nám chybí skuteční apoštolové liberálních názorů, kteří umějí věci popsat a lidsky vysvětlit, aby dokázali přesvědčit a změnit chování lidí přinejmenším ve svém okolí.

Místo nich se objevují zvláštní praporečníci a prorokové, kteří si přečetli něco z von Hayeka, domnívají se, že tím sežrali všechnu moudrost, sepsali nějaká hesla a nyní mlátí těmi transparenty lidi po hlavách a nazývají je blbci. Podobně jako v Číně v ruce třímají tentokrát modrou knížku, vykřikují hesla a obecné pravdy, a neuvěřitelně tak škodí liberálnímu proudu, a to tím, jak své soupeře utvrzují v tom, že s fanatiky se nedá jednat. Doufám, že se mýlím, ale podle článku je autor jeden z nich. To, že stát je mizerný hospodář je sice pravda, ale taky je pravda, že svobodný trh má tendence k sebedestrukci, např. formou monopolizace. Tyhle problémy již popsal před více než 200 sty lety sám Adam Smith - tvůrce těchto pojmů. Tady regulace být musí. Jiné věci opravdu mají být liberalizovány, ale takhle to naházet do jednoho pytle je hloupé. Článek byl zřejmě na objednávku v okurkové sezóně a je slabý.

A. Hrbek 24.7.2010 21:23

Vážený pane poradče

Dovolte mi Vás ocitovat:Skutečnými monopoly jsou totiž pouze ty společnosti, jejichž služeb lidé využívat musí a nezbývá jim jiná možnost, tedy společnosti nějak explicitně zvýhodněné zákonem.

Slyšel jste někdy něco o přirozeném monopolu nebo o lokálním monopolu? O nemožnosti konkurence?