26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Koronakrize je jeden velký omyl

Svět se vykloubil z pantů. Politici se tváří, že natisknutím peněz lze vytvořit bohatství. Že braním peněz schopným a rozdáváním neschopným lze docílit spravedlnost. Že placením lidí za to, že nepracují, lze vytvořit hodnotu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 23.10.2020 9:57

Je bolestivé vidět, že peníze na špičce pyramidy jsou jen figurky ve hře "člověče nezlob se", zatímco na dně pyramidy jsou tytéž peníze výsledkem těžké práce a zdrojem utrpení ( když ji je vidlák nesmí "natisknout" )

J. Stehlik 23.10.2020 10:36

Tak to bylo ve feudalismu a tak to je a stále bude i v budoucnu.

Vždy jde o peníze (moc) at už u vás na obci (oprava chodníku a byznys s tím spojený) a nebo na státní urovni (zadáváte zakázky na dálnice) .

R. Benýšek 23.10.2020 9:56

Jak jindy s paní Šichtařovou souhlasím skoro vždy ve všem, tak v té analogii banky s autobusem se mýlí, anebo, jelikož je chytrá, spíše nás klame. V managementu přece platí, že kdo něco řídil (lhostejno, jak), je schopen řídit i leccos (či cokoli?) jiného. Celoživotní jen ředitel Martin Roman by mohl vyprávět. V managementu (a hádám, že i v tom bankovním) tak platí jiná analogie s dopravou: Kdo řídil plachetnici, zvládne řídit i autobus nebo lunární modul.

P. Vychodil 23.10.2020 10:53

jestli to chápu dobře, tak podle vás, kdo řídí úspěšně třeba továrnu na výrobu obuvi, tak stejně úspěšně může řídit třeba ČNB ?

Vaši argumentaci bych si dovolil otočit: Umíte-li řídit auto, umíte řídit plachetnici, lunární modul, SU-35 , tak jste to myslel ?

R. Benýšek 23.10.2020 13:33

Nečekal jsem, že i pro Vás budu muset dodávat velkým písmem: IRONIE či SARKASMUS. I když možná, jak se to vezme. Protože někde již to, co by nikdy nemělo být, je bohužel smutná realita. A to proto, že přinejmenším v Evrope již nějaký čas nežijeme v kapitalismu, ale v korporátním socialismu. Kde tak je i možné vystudovat obor management. Zatímco ještě před několika desetiletími by nikoho nenapadlo zřizovat studijní obor: ředitelování (páč šéfy a šéfy šéfů se lidi stávali přirozeně - po cestě odzdola nahoru od řízení menších celků k těm větším, v rámci téže firmy, či přinejmenším téže branže).

P. Vychodil 23.10.2020 15:36

uctivá omluva, asi musím přestat číst, protože často co já považuji na sarkasmus dotyční míní vážně, no, tentokrát jsem opáčil půlnapůl, abyste si mohl vybrat...tož tak:-):-):-)

V. Církva 23.10.2020 11:21

Nesouhlasím s Vámi a paní Šichtařová má v tomto pravdu. Samozřejmě schopný manager může dobře vést jak hypotéční tak třeba podnikatelské půjčky. Ale tady jde o rozdíl mezi podivně dosazeným státním zaměstnancem a člověkem ze soukromého sektoru.

Lidé ze státní sféry navíc právníci jsou dobří jen v podrazech. Naopak z privátní sféry do státní většinou věcem rozumí. I když dnes kvůli velkému kapitálu už ani v soukromých firmách úplně neplatí že je vedou lidé schopní. Ještě tak všehoschopní.

R. Benýšek 23.10.2020 13:38

V prvním odstavci to vypadá, že píšete o kapitalismu, zatímco já o korporátním socialismu (který přinejmenším v Evropě máme již nějakou dobu výlučně). Ale ve druhém odstavci jakobyste mi dával za pravdu, a píšeme tak oba o tomtéž.

J. Nevrkla 23.10.2020 8:48

Úspory se znehodnoti hyperinflaci, koupeschopnost klesne, následně výroba a zaměstnanost. V míře odpovídající našemu ekonomicky hrisnemu jednání, nesplatitelnemu žití na dluh.

J. Stehlik 23.10.2020 9:40

Je to naopak . Tím že se tisknou peníze , tak lidé mají práci , mohou nakupovat a utrácet a zase roste zaměstnanost a utraty. Protože v kapitalismu se koncentruje bohatství k vrcholu . A bohatí nesní více chleba , nespotřebují více elektřiny nebo si nekoupí více aut . Prostě spotřebu dělají lidé a na americe je to krásně vidět. Domy mají pruměrně 220m2 , pořizují si je pruměrně za 3,5 ročního platu . A logicky ve větším domě mužete mít větší rodinu a ta více potřebuje spotřebního zboží . To zase nakopává ekonomiku a máte peníze a zdroje na výzkumy , vyvoj nových technologií atd.

Všechno je to ale samozřejmě v nějakém společenském rámci - to znamená svoboda nezávislost lidí , obcí státu . Vymahatelnost práva , finanční systém a především financování obcí a státu (mají své daně , které jim zaručují nezávislost , ale i zodpovědnost )

Uvědomte si že peníze jsou jen prostředkem směny , nikoliv uchovatelem hodnot . Američané nehromadí peníze na učtech , oni je investují.

T. Zlesa 23.10.2020 9:56

Přesně. Někde si to uložte a hoďte to tu častěji pro obecné poučení. Lidé u nás ještě ve většině neporozuměli proč a jak je možné, že ten kapitalismus funguje jinde lépe. A jak je možné, že ještě nezkrachoval, když je tak zadlužený atd., jak neustále vyhrožuje např. autorka článku (knihy). Za nás se to asi nezmění, ale aspoň bychom to mohli pochopit. :-)

O. Uživatel 23.10.2020 11:31

Uživatel požádal o vymazání
T. Zlesa 23.10.2020 11:39

To jsem tu nenapsal. Samozřejmě, že nestojí :-) . Ovšem zadlužení, jak ho vidíme, není věc, která by ho nějak moc ohrožovala. Ba naopak.

O. Uživatel 23.10.2020 11:45

Uživatel požádal o vymazání
T. Zlesa 23.10.2020 12:28

Zjevně chcete zvítězit. Napište jak zadlužení brání rozvoji a co je ten motor. Pak to můžeme rozebrat.

O. Uživatel 23.10.2020 12:43

Uživatel požádal o vymazání
T. Zlesa 23.10.2020 12:55

Váš způsob diskuse neberu, 30 zpochybňujících otázek a žádný názor nebo argument, pouze "stačí se podívat na realitu". Ten váš názor, že základem je práce, je hned tam nahoře v prvním příspěvku. To přece nikdo nezpochybňuje. Ale řeč je tu o PENĚZÍCH a půjčování pro VÍCE PRÁCE. Kdyby se nepůjčovalo, seděli by lidi doma a čekali až bude lépe. Čekali by až podnikatel našetří a postaví další fabriku atd.

Vy snad vidíte, že rozvoj ve světě neexistuje?

O. Uživatel 23.10.2020 13:20

Uživatel požádal o vymazání
T. Zlesa 23.10.2020 13:55

No, že bychom potřebovali nějakou agonii, to pochybuji. Restrukturalizace je termín plánovačský, moc na to nevěřím. Ten druhý argument je příliš teoretický a slůvko BUDE je věštění. No a "očekávané výsledky" je jak z Rudého Práva. :-)

Tak jak to dnes funguje, ty státy a lidi v těch státech, posunuje mílovými kroky vpřed, protože pracují. Více než jinde. Mohou pracovat i chytře, protože si mohou půjčit na tu chytrou práci. A dělají to proto, že vědí, že jim ta chytrá a masivní práce vynese mnohem více než kdyby si nepůjčili a čekali. Také je třeba rozlišovat půjčování státu a půjčování firem. Samozřejmě v tom jsou také různé problémy. Nejsou jen tam, kde si lidé drží svoje kozí stáda, mají svůj vyrovnaný rozpočet a pokrok je netrápí.

O. Uživatel 23.10.2020 14:07

Uživatel požádal o vymazání
T. Zlesa 23.10.2020 14:22

No asi stačilo, vidíte to jinak, přesvědčovat někoho není smyslem diskusí na internetu. Jsem rád, že jste nakonec aspoň něco ze svých názorů zde prozradil.

O. Uživatel 23.10.2020 14:49

Uživatel požádal o vymazání
L. Novák 24.10.2020 7:48

Člověk by neuvěřil, že šéfredaktor Živě.cz trpí tak rozsáhlou ekonomickou negramotností... Ale na reklamní texty mu to stačí. :-P

R. Langer 23.10.2020 12:22

Doopravdy zadlužený kapitalismus tady zatím ještě nebyl, vždycky se jednalo o socialismus - a ten, jak víme, všude vždycky zkrachoval. A až bude kapitalismus zadlužený stejně jako ten socialismus, tak se právě už o žádný kapitalismus jednat nebude, tak jednoduché to je. :-P

J. Plíva 23.10.2020 10:00

Problémem se mi zdá být to, že když jeden stát tiskne víc než tiskne druhý stát, tak získává konkurenční výhodu. Poškozený stát s tím musí něco dělat. Nejspíš tisknout také a ještě víc. To má pochopitelně za následek inflaci, na které vydělávají zadlužení. Bude tedy preferováno zadlužování na úkor práce.

Já si myslel, že je nějak mezinárodně zakázáno, aby státy tiskly peníze, protože to vyvolává mezistátní soupeření. Stále nerozumím, jak se s tiskem účetně vyrovnávají centrální banky.

J. Stehlik 23.10.2020 10:34

Tak především tisk peněz dělají centrální banky. Ty mají v popisu cenovou stabilitu . Když je velká inflace (malá konkurence) , tak zvyšují urok . Když je deflace (nedostatek peněz v oběhu ) tak jdou s uroky dolu a a pokuď to nepomáhá tisknou peníze. Inflace a deflace je vše o čem je řeč . Deflaci nikdo nechce - lidi čekají až to zlevní a neutrácí (kolaps) a naopak velkou inflaci také ne. Proto je shoda na nějakých 2% inflace .

Jenže na jedné straně jsou centrální banky a jejich možnosti regulace a na druhé straně je stát se svými regulacemi a právními normami. Tam je právě zakopaný pes a nikdo o tom nehovoří , protože to je běh na dlohou trat (upravy zákonu a lobing )

O. Uživatel 23.10.2020 11:35

Uživatel požádal o vymazání
J. Stehlik 23.10.2020 12:12

Deflace byla vyzkoušená za velké krize 1929 . Lidé nechtějí utrácet , protože čekají že zítra pořídí za ty peníze více statku .

https://www.em.muni.cz/vite/8682-proc-pri-ekonomicke-krizi-ceny-spis-padaji-nez-rostou

Duvodem toho že bankéři chtějí 2% inflaci je jednoduchá . Není to velká inflace , ale během dejme tomu deseti let vám znehodnocuje peníze pod polštářem . Bankéři se tedy snaží takto tlačit na spořílky , aby vrátili peníze do oběhu (spotřeba či investice)

O. Uživatel 23.10.2020 12:33

Uživatel požádal o vymazání
J. Stehlik 23.10.2020 15:05

Příkladem spoření jsou japonci . Mají obrovské finanční uspory , ale málo utrácejí . Od 80 let se ekonomika tam zasekla a stagnuje . To že dáte do banky peníze na učet nejsou peníze v ekonomice . V ekonomice jsou když lidé kupují a utrácejí nebo investují . Uvědomte si že žijeme v konkurenčním prostředí a banky nemají duvod dávat více peněz na urocích , když si mohou pujčit do záporu . A v záporu jsou proto že je deflace (lidé neutrácejí) .

Jak je napsáno v článku velice dobře . Je rozdíl mezi drahotou a lácí . I když třeba japonci jsou bohatí , tak mají drahotu - vysoké výdaje na bydlení , zdravotnictví a školství atd. A mají pocit že jsou chudí . Naproti tomu američané mají daňový systém nastaven tak že spotřební zboží a živobytí je levné . Ale mají drahé školství , zdarvotnictví a duchody. Jenže nemusí takzvaně povině spořit na duchod nebo platit zdravotní . Tudíž mladí si mohou dovolit levné bydlení , levné energie nebo paliva . Založit rodinu je tedy levné a pak teprve nastupují vysoké výdaje na školství a zdravotnictví . Ale takzvaně už utrácejí (rodina má velkou spotřebu ) . Ekonomika pak šlape , zboží se prodává , je vysoká zaměstnanost a lidé mají výdělky.

Proto američané mají podle statistik dlouhodobě dvojnásobný ekonomický rust než evropa . Japonsko , jižní korea , evropa dlouhodobě trestá spotřebu (je draho) a tak lidé si připadají chudí . Zachranuje to export , ale jak svět pomalu bohatne a chce se dostávat výše tak narustá konkurence a teď to dorazí covid.