17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Finsko, bývalý premiant

Je to pravidlo, které funguje překvapivě robustně. Každá země, která je někdy označena za „hospodářského tygra“, zažije během několika dalších let ošklivý propad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Vyšata 5.8.2015 4:20

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Doufám, že v baráčku, kde se po večerech vyvaluji ve vířivce a bazenu na střeše 34 poschodí je promítnuta projektantem celá 25ti stránková teorie pravděpodobnosti, včetně házení kostek a šipek. Ale asi celá teorie kterou učí na stavárně je jen pro informaci a stavaři tady v Asii staví podle norem, protože ještě z toho množství vysokých baráků žádný ještě nespadl. Díky za osvěžení paměti.

J. Jurax 4.8.2015 16:15

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Systém pohlcuje odpovědi - opakuju :

Odkaz http://web.cvut.cz/ki/710/pdf/kap2.pdf Vám možná pomůže Vaše názory korigovat.

J. Jurax 4.8.2015 16:13

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Systém mi nějak pohltil odpověď - psal jsem Vám, že se hrubě mýlíte a že patrně nejste o problematice dostatečně informován.

J. Jurax 4.8.2015 16:04

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

A vůbec - položte v gůglu dotaz "praktická uplatnění teorie pravděpodobnosti" a vypadne Vám toho ku poučení dostatek.

K. Vyšata 4.8.2015 4:06

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Zbývá dát jeden, jediný reálný příklad. Teorie je nanic, když se nedá použít v praxi.

K. Vyšata 4.8.2015 4:04

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Proboha to musíte dávat jako podpůrný argument hazard a pojišťovnictví? Oboje je založeno na lidských slabostech, strachu a touze. A ty slabosti se plánovitě v lidech masivní reklamou nabuzují. Žádná vysoká matematika. A vůbec žádná pravděpodobnost, jenom chladný kalkul s lidskou slabostí.

K. Vyšata 4.8.2015 3:51

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Normální člověk používající selský rozum zná jeho základ, nikdy nežít na dluh. Jinak štědrý sociální stát je právě katastrofa, kterou přinášejí intelektuální dobroserové ze strachu ohrožení jejich hnízdeček. Sociální stát (štědrý) v jejich podání vede opravdu ke katastrofickým koncům. A na té sociální zrůdnosti se podílejí intelektuálové ze všech politických směrů. Sociální stát je podle mého mínění stát, který vynakládá jen tolik prostředků do sociální sféry, kolik je třeba na uspokojení jen těch, kterým příroda nebo neštěstí zapříčinily neschopnost se o sebe postarat a jejich blízcí na to nestačí.

J. Jurax 4.8.2015 1:34

Re: Mach opět nezklamal

Pokud se nemýlím, tak o akupunktuře se taky neví, jak funguje. Ale je experimentem i praxí ověřeno, že funguje.

J. Jurax 4.8.2015 1:29

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Není pojem moudrý intelektuál protimluv? :-)

J. Jurax 4.8.2015 1:28

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

"Navíc pravděpodobnost je natolik neurčitý pojem, že je použitelná většinou jen v teoriích a konstrukcích bez odpovědnosti za výsledek." ... to je pozoruhodná teze. Máte z matematiky aspoň maturitu? Víte, jak funguje třeba hazard od Sazky po sázení na výsledky nebo třeba pojišťovnictví? To je aplikovaná pravděpodobnost s velkou odpovědností za výsledek - musí nést zisky!

A k selským mozkům - jeden z Murphyho zákonů praví, že každý problém má nejméně jedno jednoduché, pro každého pochopitelné, avšak špatné řešení.

M. Pivoda 3.8.2015 20:40

Mach opět nezklamal

O acylpyrinu se dlouhou dobu také nevědělo, jak vlastně funguje. Hodně lidí mezitím ale vyléčil, než se přišlo na to, jak funguje.

P. Mach 3.8.2015 20:33

"silné povahy"??

Chtěl jsi říct, že je to čtení pro posilněné povahy pivodo, a to řádnou dávkou silného alkoholu. To už je fakt strandovní pivodo. O EM drive se píše už pár let, ale doposud nikdo neví jak to to funguje a zda vůbec to funguje, ale ty už se mentálně procházíš na Marsu. To bude důvod tvého soustavného blouznění ... nedostatek kyslíku.

P. Mach 3.8.2015 20:24

Re: naši kohoutové :-)

Důležité je si neplést ekonomy Kohouty s levičáckými populisty a tuneláři typu Dluhoše sobotky. Těch máme skutečně víc než je zdrávo.

P. Mach 3.8.2015 20:21

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Výsledkem vedení moudrého intelektuála je ten, že země po pár letech neryje držkou v zemi tak jak se bez výjímky děje při vedení červených mafiánů a diletantů.

P. Mach 3.8.2015 20:16

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

A každý z těchto normálních lidí se selským rozumem, ti řekne, že to co nefunguje ve Švédsku, FInsku či Německu (tj. vysoké daně a štědrý sociální stát) nebude tím spíše fungovat v ČR.

M. Pivoda 3.8.2015 20:13

Jen stručně ke složitému problému

Vážená paní Kanioková: od inovačního nápadu po tržní realizaci je dlouhá cesta. Na to existují mnohé podpůrné organizace. Specifický český problém spočívá v tom, že v Česku se do těchto organizací dostali lidé, kteří potřebovali vyčerpat EU peníze (za předstírání jakési činnosti) a nikoliv za faktickou pomoc českým inovátorům. Mnohé o tom vím, ale prostoru v diskusním příspěvku je velmi málo.

Souhrou okolností jsem v roce 2000 položil ve Zlíně (tehdy na Fakultě technologické) otázku ohledně podpory inovací v Česku Václavu Klausovi a ten nepovažoval za nutné cokoliv dalšího podv tomto směru niknout. Osobně mi na můj dotaz odpověděl v diskuzi (v souvislosti s Schumpeterem, kterého v Česku tehdy propagoval právě Václav Klaus).

Souhrou okolností jsem ve stejném roce ve Finsku na konferenci ohledně podnikání vyslechl projev technického ředitele Nokia. Tento technický ředitel byl v technické oblasti určitě kompetentní, ale mobilní telefony jsou spotřební výrobek, u kterého záleží hodně na designu. A právě v tomto směru Nokia později zaspala. Tím vším chci říci, že úspěch v konkurenční ekonomice je poměrně velmi složitý systém interakcí, do kterého makroekonomové vůbec nevidí. Jejich vzdálený "pohled z Marsu na Zemi" podstatné věci neodhalí. A ekonomové si toho svého nedostatku ani nejsou vědomi. Oni neví ani co je třeba "zasadit", ani co je třeba v růstu podpořit. Rozumí tomu ale poměrně dobře například v Izraeli, pro které je technologická převaha v regionu otázkou života a smrti. Taková situace v Česku ještě nenastala.

J. Kanioková 3.8.2015 17:26

Re: Může zhuntované tělo chytit druhý dech?

Co to je??? "Je prostě třeba zasadit ty správné plodiny a po nějakém tom desetiletí.."

Naše ekonomika kdysi dávno taky rostla, ale ne proto, že "NĚKDO něco zasadil. Ale proto, že se tu vyskytli lidi (sami od sebe), kteří měli správný instinkt, nápad, a podařilo se jim ho rozvinout.. Jestli už jim pak dál někdo cosi pomohl, těžko říct, ale základní impuls vždy vzešel od jednotlivce..

J. Kanioková 3.8.2015 17:18

Přesně,

asi jsem četla totéž a napadlo mě hned, že to dobře nedopadne. A taky, že když je tohle velká firma, která finskou ekonomiku táhne, že Finsko po jejím průšvihu pojede s kopce..

K. Vyšata 3.8.2015 15:41

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Jen pro upřesnění, můžete upřesnit reálnou společnost kterou vede moudrá intelektuální skupina jedinců? Moudrých intelektuálů máme hodně, ale že by se jejich intelektuální převaha dokázala sladit s praxí a přinesla nějaké výsledky?

K. Vyšata 3.8.2015 15:33

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Teorie pravděpodobnosti se dá použít v mnoha případech, ale v případě ekonomie malé (vlastně malinkaté) země o velikosti jednoho středního čínského města je pole uplatnění dost malé. Navíc pravděpodobnost je natolik neurčitý pojem, že je použitelná většinou jen v teoriích a konstrukcích bez odpovědnosti za výsledek. Autor roubuje příklady ekonomiky jiných států na nás pohledem minulosti s opomenutím odlišnosti jak stavu lidského potencionálu, tak usazením v evropském prostoru a provázanosti se světem. Jediná pravděpodobnost je, že predikce bude trefa mimo terč.

Je mi vyčítáno že bych nasadil "selský rozum" do složitosti vynikajících mozků. Možná, že právě v tom je zakopaný pes, že mozky přetékající teoriemi a složitostmi nedokážou vyhmátnout ty, většinou jednoduché, řešení.

Mám totiž dojem že vzdělaní, inteligentní lidé, musí do každé věty nějakého řešení problému vnést svoji úroveň a naroubovat do něj inteligenční chaos. Takový příklad jsou důchodové komise s překvapivě nerealizovatelnými výstupy.

V. Vaclavik 3.8.2015 13:57

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

"mezi tu spoustou NERVáků nasadit pár normálních lidí se selským rozumem"

Lide se 'selskym rozumem' by v prve rade nesli do nejake poradenske skupiny radici statnim pohunkum, u vesel svrchovane demokraticke moci, jak to zaonacit, aby iracionalni, tedy kolektivisticka hospodarska politika fungovala, aby vedla k prosperite.

Kdyz nekde ve svete neco kolektivistickeho funguje, je to vzdy tim, ze lide jsou jeste naivne zdravi, ci moralne vyspelejsi a ta zdrava naivita, nebo vyspelejsi moralka jim (jeste) brani roznaset system na kopytech, jak to cini nasi primitivni, moralne zkazeni obcane. Proto nic nejde odnikud na lidi roubovat, ale je treba pracovat s tim, jaci jsou lide.

Existuje spolecenske zrizeni, ktere funguje i s pomerne moralne zkazenymi, primitivnimi lidmi, pokud ve spolecnosti existuje moudrejsi intelektualni skupina jedincu. Dnes ale takovi mezi nami temer nejsou, co mame jsou intelektualove kolektivisticti, intelektualove vzyvajici institucionalizovane nasili, demokraticky posvecene, a vysledek tomu odpovida.

V. Vaclavik 3.8.2015 13:22

Re: naši kohoutové :-)

Mame jich mnohem vice, nez je zdravo.

F. Kusák 3.8.2015 13:07

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Už jste viděl některý přírodní jev, který by se dal spočítat, tedy přesně spočítat. Matematika je nástroj a ekonomie je zkoumání a predikce velmi složitého stochastického systému, ale i to jde matematicky popsat, např. pomocí teorie pravděpodobnosti nebo matematikou komplexity. Myslím, že většina ekonomů to dobře ví. Speciálně pan Kohout je v exaktních vědách dobře vzdělán, takže bych mu nepodsouval takové nesmysly.

K. Vyšata 3.8.2015 12:52

Potíž je u ekonomů v jejich

pohledu pohřebního koně s klapkami na očích, kdy cíl se zdá danný a všechny jiné cesty neexistují. Ale ekonomika i když se zdá, že má mnoho společného s matematikou, matematika není, nelze výsledek spočítat, protože danné veličiny jsou natolik proměnné, že se nikdy výsledek nedá předem přesně spočítat. Můžeme vzhlížet k úspěšným, brát si z nich střípky dokonalosti a pokoušet je naroubovat na naši podnož, ale počítat, že se dá převzít vše i s kořeny nejde. Nejsme Finové. Švédi a ani Němci, jsme jací jsme a musíme se k úspěchům prodrat svojí chytrostí, umem, flexibilitou a smyslem pro vnímání současnosti.

Příště by to chtělo mezi tou spoustou NERVáků nasadit pár normálních lidí se selským rozumem, třeba by to byl světový zázrak úspěšnosti.

M. Vondráček 3.8.2015 12:50

naši kohoutové :-)

Kolik těch kohoutů máte ??

V. Vaclavik 3.8.2015 11:04

Stahovani trenyrek panu ekonomu

"Za problémy Finska tedy logicky nemohou úsporná opatření – když v sousedním Švédsku se šetří ještě více a funguje to."

Zde v plnem obnazeni lze videt, tedy vycist, ze nasi ekonomove vedi o ekonomii totez co opice - jako opice sleduji, co nekde funguje, a pak totez ordinuji, ci hlasaji ordinovat, jinde. Takhle smutne dopada pragmatismus v praxi.

Nasim Kohoutum stale nedochazi, ze spolecnost lidi neni nejaka farma, na ktere si oni mohou hospodarit metodou pokus omyl. Metodou rozorani policek jednotlivcu a zavadeni celin, velkych lanu, coz je jedina metoda, kterou kolektiviste znaji, jak nam komuniste jiz v minulosti plne ukazali. Naseptavaci tohoto typu, do usi tech mocnych, by ve svobodne spolecnosti, ve ktere jednotlivci bud hospodari sami v malem, jak to vidi svym rozumem, nebo se spolcuji do skupin a organizuji se dobrovolne 'zezdola', nikoli prikazovym ediktem kolektivistu zeshora, zustali bez prace.

Nasi Kohoutove se predhani nikoli v 'predpovidani pocasi', ale v ambicich to pocasi, tedy ekonomiku, ovlivnovat, ziskat pro sve napady ty u vesel moci. Nejde o nic jineho, nez o to stare zname porouceni vetru a desti, jak ho zname z komunismu. Nasi Kohoutove se snazi o kvazi-komunistickou ekonomiku, kterou pili s mlekem sveho mladi. Jsou to stare struktury, ktere je treba odstavit tam, kam patri, tedy na smetistata dejin.

K. Janyška 3.8.2015 10:20

Může za ně socialismus.

Nemá cenu to rozebírat... Dzp.

J. Schwarz 3.8.2015 9:22

Re: Upřimně řečeno,

Ruskem to nebude, finské potíže začaly mnohem dřív - ano, korelují s potížemi Nokie. A zajímavé je, že těsně před tím než začala mít Nokia problémy jsem četl nadšený článek jakéhosi EURohujera který popisoval "pokrokovost" NOKIe - prý se tam dbá na genderovou rovnost, nikdo tam nekouří, všichni jezdí na kole, panuje všeobecná harmonie a tolerance - prostě multikulturní feministicko- homosexuální ráj budoucnosti.... Vypadá to tak že všude, kde se "začne dařit"  a dotyční zbohatnou začne degenerace a úpadek, jejich průvodními jevy jsou nabubřelost a bohorovnost maskované jako bezbřehá "tolerance"...

F. Kusák 3.8.2015 8:58

Upřimně řečeno,

není mně úplně jasné, proč finská ekonomika stagnuje. Jestli je málo nebo hodně diverzifikovaná nevím, ale s pohledu obchodníka a technika se mi to zas až tak nezdá. Já se spíše domnívám, že došlo k poklesu exportu, který finskou ekonomiku vždy držel nad vodou. Zejména směrem na východ, do Ruska, ale zřejmě i do ostatních zemí. A domácí poptávka to nezachrání, finský trh je malý. Také mě vždy fascinovaly obrovské výrobně obchodní korporace, s počtem zaměstnanců v řádu desítek tisíc. Snad je to taky důvod, protože řídit takový moloch není snadné. Ale Finové si tyto věci uvědomovali dávno a snažili se organizační strukturu diverzifikovat. Obdivoval jsem jejich školství, zejména to odborné a srovnával-li jsem to s tím československým, resp. českým, pak bylo co závidět. Resumé je tedy takové, že finské hospodářství prožívá sice krizi, která je dána poklesem exportu, ale ekonomika, která je postavena na výzkumu, výrobě a obchodu s těmito výrobky se jen potřebuje nadechnout a že pro nás bude  Finsko ještě dlouho velkým vzorem v mnoha ohledech.

M. Pivoda 3.8.2015 8:52

Může zhuntované tělo chytit druhý dech?

Kohout: "... Zatím jsme měli štěstí, neboť automobilový průmysl i energetika prosperují. Ale tato příznivá konstelace nemusí trvat věčně." S tímto závěrem lze souhlasit.

Ekonomové hledí do minulosti (kterou se snaží přečíst u jiných evropských zemí), a přitom orientace na perspektivní odvětví je dnes už naprosto jasná (i bez pohledu na Finsko a Švédsko), zřetelná byla už před čtvrt stoletím. Je prostě třeba zasadit ty správné plodiny a po nějakém tom desetiletí (resp. desetiletich) sklízet. Jenže tak jasnozřivý lidé nebyli součástí NERVU.

Nokia špatně odhadla budoucí vývoj a byla nutně konkurencí potrestána. Nicméně stále se angažuje v poměrně perspektivním odvětví, takže jejich šance chytit druhý dech pro ni stále existuje.

Naproti tomu druhý dech v železu českého automobilového průmyslu bohužel neexistuje. Druhý dech nemůže chytit ani český Temelín. (Čtení jen pro silné české povahy naleznete například zde: http://www.telegraph.co.uk/news/science/space/11769030/Impossible-rocket-drive-works-and-could-get-to-Moon-in-four-hours.html)