21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Čínská hrozba

Čína zaútočila! Hybridní válka je tady! Čína odposlouchává naše ministry! Podobné titulky na nás útočí ze všech stran, a kdo na ně neraguje okamžitým rozšlapáním svého mobilního telefonu Huawei, ohrožuje národní bezpečnost!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 5.2.2019 21:28

Pane Simanove,

držte se pls toho lesnictví. Tam mi dosud připadalo, že vaše vývody mají hlavu a patu. Mezinárodní politiku a finance raději ponechte odborníkům.

P. Urban 5.2.2019 18:06

Které spojence má autor na mysli?

Ještě USA nebo už Čínu?

Jinak v IT světě víc než kdekoli jinde platí, že Vaše paranoia není zárukou, že po Vás nejdou.

O. Tůma 6.2.2019 9:58

Re: Které spojence má autor na mysli?

Ono je to trochu jinak: dnešní IT je vysloveně postaveno na tom, že "jdou po všech". Disky jsou totiž tak levné, že je lepší "jít po všech", vyssát všechna data která se vyssát dají, a pak až zjišťovat jestli to k něčemu je.

Navíc v IT zjistili, že když vycucají úplně všechna data o všech lidech ke kterým se dostanou - čím osobnější, tím lepší -, mohou to pak prohnat jako Big Data strojovým učením a najít vzorce, na základě kterých sestavují behaviorální profily, které pak jakože umožňují "předvídat" chování jedince.

V Číně a Británii to používají na "preventivní represi": v Číně podle počítačových predikcí vysloveně zatýkají Ujgury, a v Británii "jen" policajti "preventivně" docházejí poučovat mladíky, že je počítač označil za perspektivní kriminálníky a ať se chovají slušně protože je mají pod drobnohledem.

Ve zbytku Západu se takové profily "jen" prodávají reklamkám a politikům, protože ti ty profily nakrmí do jiných algoritmů které jim řeknou, jaké má občan s takovým profilem slabiny kterými se dá nejlépe manipulovat selektivně zobrazovanými články a příspěvky na Facebooku a reklamami.

Hodně o tom píše expertka na společenské dopady IT, profesorka Shoshana Zuboff, která tomu říká "Dohledový kapitalismus". Když si zadáte "dohledový kapitalismus" do vyhledávače, najde to i nějaké články v češtině.

M. Pivoda 5.2.2019 17:37

Frajer proti tradičním ekonomickým praktikám

https://cdr.cz/clanek/tesla-zverejnila-sve-patenty-konkurentum-sama-pry-svet-zmenit-nezvladne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Půjde-li to takhle dále, brzy odvezete své učebnice ekonomie do sběru.

A Čína? Uvidíme, na jakou stranu moderní "barikády" se přidá.

R. Chodovsky 5.2.2019 17:46

Re: Frajer proti tradičním ekonomickým praktikám

Vy si opravdu myslíte, že technický pokrok dokáže změnit lidské myšlení, uvažování a ze dne na den?

M. Pivoda 5.2.2019 18:31

Pro R. Chodovského

Jak rychle to půjde, to opravdu nevím.

M. Prokop 5.2.2019 21:28

Re: Frajer proti tradičním ekonomickým praktikám

Nemyslí.

Š. Hašek 5.2.2019 12:53

Tento článek by si mohl přečíst

jistý poslanec Gazdík, spolu s jinými.

Do světla reflektorů Witowské před nedávnem prohlásil, že přeci Čína nikdy velmocí nebude. Nebude a nebude! Protože na čínském venkově nebudou mít ještě dlouho plovoucí podlahy v obýváku a čuníky budou zabíjet bez veterinární kontroly štrasbrusele.

Komu se to zdá jedovaté, tak ať sleduje poznámky a proslovy těch láskyplných, chytrých.

J. Svoboda 5.2.2019 22:59

Re: Tento článek by si mohl přečíst

Akceptuji, že všechno české, evropské a bělošské vás štve. A tedy adorujete vagabundské Rusko a přesrostlého tlouštíka na steroidech Čínu. Ale mě zajímá, kam zmizel Zemanův čínskej mlíkař, ha? Na to máte odpověď?

V. Povolný 5.2.2019 12:46

Autorovi

Váš výčet čínských přínosů je tak jednostranný, že se musím ptát, co tím sledujete. Jako kdyby neexistovala žádná negativa. To je vždycky podezřelé. Pokud vám někdo líčí něco v příliš růžových barvách, něco za tím bude.

To, že je Čína ambiciozní a schopná, to je zřejmé. Jenže je taky velmi schopná v nelegálním kopírování, krádežích chráněných značek a zaplavování cizích trhů zbožím nabízeným za ceny pod výrobními náklady. Že se to v USA nelíbí, to se nedivím. Když jsem tam pobýval, měl jsem problém koupit něco, co by nebylo Made in China. Nedivím se, že se to Američanům nelíbí. K tomu záporná obchodní bilance a podhodnocená měna, to se to obchoduje. Podívejte se taky na naši obchodní bilanci, je to docela síla. A na ceny v čínských e-shopech. Člověk se až musí ptát, proč něco takového připouští naše ministerstva. Takže trochu bych brzdil.

Š. Hašek 5.2.2019 12:58

Re: Autorovi

Není jednostranný.

Tady se všichni, od brusele až po Kalouska, ohánějí procentama. Když najednou jim Čína dává těžce na p-del procentama, tak řeší, že pubertální mládeži zakážou být on line na čínském radiopojítku.

Byla by to legrace. Kbyby to ovšem byla legrace.

To je tak někdo naštvanej, když jeden plní obchody, zákazníci se hrnou ..... a druhý bádá nad tím, jak plnit obchody. A zákazníkům bude přidělovat, za dotace, a jak komu.

Zjednodušeno, nebrat za slovo.

V. Povolný 5.2.2019 14:38

Re: Autorovi

Až budou v Číně srovnatelné výrobní podmínky jako v EU, tj. daně, zdravotní a sociální pojištění, mzdy apod., tak se můžeme bavit o konkurenci. Zatím je to o spíš o nekalé konkurenci - za ceny některých čínských výrobků u nás nekoupíte ani material. To se to pak plní obchody!

R. Chodovsky 5.2.2019 16:23

Re: Autorovi

Aha. Takže srovnatelné to bude až to budou dělat stejně blbě, až si vymyslí umělé překážky, až si nahází klacky pod nohy. To bude to pravé spravedlivé. Sice dražší, ale spravedlivé.

Š. Hašek 5.2.2019 19:05

Re: Autorovi

To nemá cenu, pane Chodovský. Marné, marné, marné.

Někdo je stále přesvědčen, že jinou zemi budeme tehdy brát vážně, až bude věrnou kopií "naší domácnosti". A, ehm, té naší svobody.

Říkal něco v tom smyslu i Václav Havel. Většinou ale potom tihleti jen čučí na drát, že "do cíle vedou i jiné cesty". A oni jsou pátí, pátí a jen jako škemralové. Zkráceno.

M. Prokop 5.2.2019 21:30

Re: Autorovi

Realita je někde mezi.

Moc sociálna je problém, ale málo taky, to hrozí revoluce nebo nějaká vzbouření.

J. Jurax 5.2.2019 21:37

Re: Autorovi

Ne.

Srovnatelné to bude, až (západo)evropská pracovní síla bude pracovat stejně pilně a dlouho za stejné peníze jako pracovní síla čínská. Přitom vliv odborů a omezujících bezpečnostních a ekologických předpisů bude v obou případech stejný.

Pak se ani nebude vyplácet vyvážet práci do Číny.

O. Tůma 5.2.2019 13:09

Re: Autorovi

USA to ustály, to Evropa má problém. Firmy Ericson a Nokia bývaly nejen výrobci mobilů, ale i dodavateli páteřní infrastruktury pro mobilní operátory - dokud jejich technologie neukradlo Huawei průmyslovou špionáží, díky které mělo 0 náklady na vývoj a nabídlo identické páteřní směrovače T-mobilu a Vodafonu 2-4x levněji než Evropa.

Ericson a Nokia jsou proto coby dodavatelé páteřních sítí ve stavu klinické smrti a zbývá jen čínské Huawei+ZTE, a američtí Qualcomm a CISCO kteří se dokázali lépe zabezpečit proti čínské průmyslové špionáži.

Když si ale já kupuji síťové prvky, pořád požaduji nejlépe evropský Ericson, nebo přinejhorším americký Qualcomm.

Š. Hašek 5.2.2019 13:29

Re: Autorovi

Souhlas, já také kupuji s rozmyslem. Nešlo mi tak ani o Vámi jmenovaný speciální problém.

Moje poznámka se týkala Číny obecně, Číny jako světového hráče první třídy. Někteří zastupitelé se "probudí až za rok".

Zde jsem potěšen, že "president je již probuzen".

R. Hanuš 5.2.2019 13:31

Re: Autorovi

Vy jste ale Andrsén. Co nedokážete vyfabulovat. Tak za prvé, sítě páté generace začaly v Korei. Ani Nokia, ani Ericson tu technologii nikdy neměli. Takže, pokud je Číňané někomu ukradli, tak Korejcům. Ale především, doba kdy Číňané měli zapotřebí něco kopírovat, je dávno pryč. Dnes prostě představují technologickou špičku a zvláště Evropa by tak nanejvýš mohla kopírovat od nich.

O. Tůma 5.2.2019 14:33

Re: Autorovi

Fabulujete jen vy. Číňané v EU nahradili Ericson a Nokii ukradenou technologií v páteřních sítích a vysílačích 4. generace (LTE). Právě teď mají T-mobile, Vodafone i Nordic Telecom vše postavené na produktech Huawei. A pokud jste si nevšiml, právě teď mají tito naši operátoři jen 4G - 5G zavádí jen Nordic Telecom a to omezeně.

V 5. generaci Číňanům ukradené technologie "jen" daly "náskok zdarma", protože představte si, že nelze skočit z nuly na světovou špičku, k tomu se musíte postupně propracovat - nebo krást. Číňané ukradli Ericsonu vývoj UMTS (3G) a LTE (4G) a z toho se pak dokázali odrazit k vývoji sítí 5G s tím, že prodeje ukradených 3G a 4G za dumpingové ceny si dotují vývoj těch 5G.

R. Langer 5.2.2019 14:10

Re: Autorovi

Ukradlo? Fakt? :-D

R. Chodovsky 5.2.2019 16:47

Re: Autorovi

Hlavní problém není v krádeži (nemám důkazy ani pro, ani proti a nemyslím si, že průmyslová špionáž neexistuje).

Největší problém je v socialismu a jeho stále větších nárocích na funkční firmy, které musí platit a platit.

Ericsson i Nokia byly světové firmy a zničil je severský socialismus. Šikovní lidé, kteří tvoří a umí více než druzí v okolí prostě jednoho dne odejdou za lepším. Jdou tam, kde mají podmínky ke své práci.

Utekli někteří vývojáři ze jmenovaných firem? Nebo lépe, kolik jich tam zůstalo? Vy to budete vědět, při vaší orientaci v oboru.

Š. Hašek 5.2.2019 20:33

Re: Autorovi

Čína vyrábí, štrasbrusel přemýšlí kterak vyrábět.

O. Tůma 6.2.2019 9:42

Re: Autorovi

Nesledoval jsem Ericson důkladně, zachytil jsem jen propad příjmů o >90% z důvodu vytlačení cenově brutálně agresivnějším Huawei, kterému Ericson nedokázal konkurovat. Tehdy říkali, že "čekají až se v roce 2020 chytne 5G" na kterém tehdy pracovali.

V samotné divizi síťové páteřní infrastruktury dostalo padáka na 5000 lidí a mluvili o vyhazovu až 25,000 lidí, ale to nevím jestli nakonec udělali nebo ne.

Jestli pár jedinců uteklo do Číny a "legálně" tam předalo své know-how z Ericsonu není možné zjistit, ale typicky v takovýchto firmách všichni se skutečným know-how uzavírají doložku k pracovní smlouvě, že po odchodu z firmy 2-5 let nebudou smět pracovat v oboru pod hrozbou obrovských pokut (a firma jim bude dál platit náhradu mzdy) právě z důvodu, aby s know-how nepřešli ke konkurenci.

R. Chodovsky 6.2.2019 10:16

Re: Autorovi

S doložkou máte pravdu. Jenže u těch největších "hlav" se řešení vždy najde tak, aby mohli pracovat, tedy vyvíjet a "koza zůstala celá". Ostatně utekli spíše do USA.

Propouštění také nerozporuji, ale přikládám větší význam příčinám popsaným níže.

Takže mně chybí vyjádření ohledně ohlodávání a brzdění prosperující firmy formou zvětšujících se (nereálných) a ubíjejících požadavků na sociální zabezpečení zaměstnanců a dalších odvodů do socialistické pokladny ku spravedlivějšímu rozdělení.

P. Kubáč 5.2.2019 12:27

Ožebračili jsme vlastní lidi přesunem výroby do Číny

a teď najednou vymýšlíme "opatření neobchodního charakteru".

Historicky vzato nám samí Číňani dávají příklad jak postupovat - před rokem 1840 přijímali ze zahraniční jediný produkt a to zlato, proto Angličaní začali v Číně prodávat indické opium, aby "vyrovnali obchodní bilanci" a přinutili číňany obchodvat i jinak než stylem "zboží za zlato"

Tedy Trump, když škrtí obchod s Čínou buď je až překvapivě historicky vzdělaný, nebo jde stejnou cestou jen na základě intuice.

Š. Hašek 5.2.2019 12:59

Re: Ožebračili jsme vlastní lidi přesunem výroby do Číny

Tak nějak.

O. Tůma 5.2.2019 12:25

Ideologická vysvětlení lžou. Tvrdá fakta ukazují pravdu.

FAKT: v roce 2014 odhalili bezpečnostní výzkumníci z firmy G Data Security, že čínské smartphony Star N9500 obsahují čínský spyware, který se tváří jako falešná aplikace Google Play ale ve skutečnosti odesílá data o uživatelích na servery v Číně. Spyware pojmenovaný Trojan.Uupay.D bylo nemožné odstranit, protože byl součástí firmware mobilu - tj. výrobcem napsaného obslužného mikrokódu. Čínský spyware umožňoval odesílat do Číny obsah všech SMS a mailů, na dálku ovládat kameru a mikrofon, nahrávat/odposlouchávat hovory, odesílat do Číny obsah všech souborů.

FAKT: v roce 2016 odhalili bezpečnostní výzkumníci z firmy Kryptowire, že veškeré čínské smartphony BLU R1, které prodával Amazon, obsahují čínský spyware ADUPS který na server v Šanhgaji, patřící firmě "Shanghai Adups Technology co.", odesílá každých 72 hodin kompletní obsah všech přijatých i odeslaných SMS, seznam volaných čísel a délek hovorů, všechny kontakty a jména z tel. seznamu, GPS data o veškerých pohybech uživatele.

Smartphonů firmy BLU bylo takto nakaženo "jen" asi 120,000 v USA samotných. Jenže firma Shanghai Adups Technology na svých stránkách uváděla, že jejími dalšími "klienty" jsou i ZTE a Huawei - jejichž mobily měly spyware ADUPS nainstalován také!

FAKT: v roce 2018 zjistili bezpečnostní odborníci najatí firmou Amazon na prověrku nakupovaných počítačů, že základní desky americké firmy Super Micro Computers, které byly "navrženy v USA a vyrobeny v Číně", mají oproti specifikacím na sběrnici přidaný mikročip velký jako zrnko rýže. Tento mikročip byl schopen přímo přistupovat do operační paměti (DMA) a krást hesla, ovládnout celý hostitelský operační systém, ovládat síťovou kartu a nezávisle komunikovat s internetem, přepisovat pevné disky.

Odběratelé SMC byli zalarmováni a zjistilo se, že byla takto infiltrována i CIA.

R. Langer 5.2.2019 14:12

Re: Ideologická vysvětlení lžou. Tvrdá fakta ukazují pravdu.

Pokud si to ovšem ta CIA sama neobjednala. To už by se tam ale asi nenapsalo... :-D

O. Tůma 5.2.2019 14:35

Re: Ideologická vysvětlení lžou. Tvrdá fakta ukazují pravdu.

Jakože si CIA objednala, aby z jejích počítačů putovala data na servery v Číně?

Tak tohle už je ovšem vrcholné dada.