5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a MetodějeDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Chybná logika ČNBŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 63, poslední: 18.11.2013 15:37, přehled diskusí

Proč tolik demagogického povyku?:
Autor: B. Rybák Datum: 18.11.2013 14:24

Pan M. Hampl veřejnosti zdůvodnil devalvační intervenci ČNB zjednodušeně a poněkud jednostranně poukazem na snížení rizika vzniku deflační ekonomiky pravděpodobně v přesvědčení, že (odborné) veřejnosti je dostatečně znám zničující, již cca 20 let trvající efekt deflace na japonskou, byť vysoce produktivní ekonomikou jejíž hlavní příčinou je nepřiměřeně blbá spotřebitelská a podnikatelská nálada v níž jsme ve vyspělém světě nejspíš na druhém místě hned za Japonskem. Že tento krok ČNB je reakcí na devalvační úsilí ECB i FEDu (tisk triliónových částek) motivované hrůzou z deflační ekonomiky. Že veřejnost ví, že (deflační) nedostatek volných peněz, byl skutečnou příčinou hospodářské krize třicátých let, stejně jako byl příčinou zničení našeho "středoevropského hospodářského tygra" (po neúnosně vysokém navýšení povinných bankovních rezerv guv. ČNB Tošovským).

Nechce se mi věřit, že pan Kohout neví, že ekonomické jednání občanů nesmírně závisí na důvěře občanů v budoucnost a že tedy vyvozování závěrů pouhým porovnáním dílčích ekonomických parametrů v euforickém 19. století a ve značně depresivním 21. století je nesmyslné, nemluvě o tom, že tyto parametry (např. inflaci) v tak vzdálené době měřit neumíme, protože spotřeba se rychle měnila z velké části kvalitativně (novými, tedy dražšími produkty), zatím co kvalitativní složení pro výpočet inflace nezbytného t.zv. spotřebního koše musí být (dlouhou dobu) stálé.

Pan Hampl a jistě i pan Kohout ví, že devalvace má pozitivní proexportní účinky. Jistě ví, že o cca 6 měsíců opožděným uvolněním kurzu koruny (její opožděnou devalvací) způsobil pan guv. ČNB Tošovský pád naší obchodní bilance do červených čísel a tím odstartoval i t.zv. bankovní krizi z r. 1996-97.

Naše podniky, náš chemický, dřevozpracující, sklářský...průmysl, na rozdíl od cizích, pro cizinu pracujících montoven (robotáren) je ve velké recesi a zvýšení konkurenceschopnosti urychleně potřebuje. Vývozem získané peníze se pak přelijí i do nevývozních odvětví.

Že by vyšší kurz EURa zdražil nemovitosti?:
Autor: V. Braun Datum: 17.11.2013 21:02

Přečetl jsem si diskusi a největším, byť podle vlastních slov opatrným, obhájcem intervence ČNB je pan Kosejk podnikající zřejmě v prodeji nemovitostí. V jednom příspěvku uvádí, že marže jeho firmy na srovnatelných obchodech významně klesla.

Docela by mne zajímalo, jak má oslabení kurzu koruny pomoci prodeji nemovitostí. Úroky hypoték jsou nyní na historickém minimu a nyní, i v důsledku intervence, pravděpodobně půjdou nahoru. Pochybuji, že je na trhu tolik lidí s vlastními úsporami se zájmem o nemovitost, kteří pokles objemu hypoték nejen vyváží ale dokonce převáží. Poněkud mi tedy logika pana Kosejka uniká, ale třeba by ji mohl blíže vysvětlit?

Re: Že by vyšší kurz EURa zdražil nemovitosti?:
Autor: M. Kosejk Datum: 17.11.2013 21:30

Měnová inflace je pro reality požehnání. Motivuje lidi k ukládání peněz do realit před inflací. A inflační očekávání motivuje k navýšení poptávky po nemovitostech - což se pozitivně projevuje na cenách.

Já si čím dál víc myslím,:
Autor: J. Kanioková Datum: 17.11.2013 20:45

že tu máme asi hypoteční bublinu, že jsou naše banky v průšvihu.

ČNB až panicky obhajuje svou chybu:
Autor: D. Streit Datum: 17.11.2013 16:38

Počítali s růstem a koná se pokles. Přitom onen růst měl být jejich hlavním argumentem, který měl "přetlačit" restriktivní účinky oslabení kursu koruny. To je na harakiri:

http://streit.blog.idnes.cz/c/377773/Clenove-bankovni-rady-CNB-by-meli-verejne-spachat-ritualni-harakiri.html

Mnoho povyku pro nic aneb Kurzové inženýrství ČNB:
Autor: L. Novák 475 Datum: 17.11.2013 14:45

Mnoho povyku pro nic aneb Kurzové inženýrství ČNB

Bohumil J. Studýnka  16.11.2013

http://www.ceskapozice.cz/byznys/ekonomika/mnoho-povyku-pro-nic-aneb-kurzove-inzenyrstvi-cnb

Když klesají ceny:
Autor: V. Vérosta Datum: 17.11.2013 6:50

a hospodářsky se daří, tak vzniká jeden problém a sice: ekonomický růst se těžko statisticky vyjadřuje. Daleko líp to jde, když ceny rostou. Tohle je pak ten správný "růst"!! Ať se jdou ekonomové vycpat!

Re: Když klesají ceny:
Autor: L. Novák 475 Datum: 17.11.2013 12:44

:-)

:)))))))))))))))))))))))))):
Autor: V. Ondys Datum: 16.11.2013 17:58

http://www.youtube.com/embed/xXekFsv-NuY

Sporná intervence ČNB:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 13:00

Sporná intervence ČNB (ČT24 15.11.2013 22:00)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//1096898594-udalosti-komentare/213411000371115/

nebo

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/213411000371115/?index[]=291403&x=62&y=19

Rozhodnutí uměle oslabit korunu dál rozděluje ekonomy i politiky. Po osmi dnech se navíc ukazuje, že rozhodnutí bankovní rady zdaleka nebylo jednomyslné. Někteří členové byli výrazně proti a se zásahem nesouhlasili. Jaké dopady bude mít intervence České národní banky? Urychlí růst ekonomiky a inflace? A přinese nižší ceny potravin, jak tvrdí guvernér Singer, nebo naopak většina věcí zdraží, jak tvrdí jeho kritici? Hostem bude člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal, analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a investiční bankéř Ondřej Jonáš.

Re: Sporná intervence ČNB:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 13:31

Vývozci hlásí, že jim nový kurz koruny ubližuje. Podle ČNB prý pomáhá

http://byznys.lidovky.cz/cnb-nam-slabou-korunou-nepomohla-d4p-/firmy-trhy.aspx?c=A131115_154243_firmy-trhy_oka

Re: Sporná intervence ČNB:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 14:47

Když už to nejde více pomocí daní, okrademe “plebs” jinak! Vaše ČNB …

http://pravyprostor.cz/kdyz-uz-to-nejde-vice-pomoci-dani-okrademe-plebs-jinak-vase-cnb/

To že devalvace koruny zlevní potraviny může tvrdit:
Autor: P. Vaňura Datum: 16.11.2013 22:11

jenom idiot nebo darebák!

Re: To že devalvace koruny zlevní potraviny může tvrdit:
Autor: J. Dvořák 188 Datum: 16.11.2013 22:28

Nebo guvernér ČNB !

Re: Sporná intervence ČNB:
Autor: B. Rybák Datum: 18.11.2013 15:37

Ke zdražení zboží vyráběného převážně z našich surovin u nás (např. potraviny, stavební materiály, dřevo,..) by výjimečně mohlo dojít po výrazném, růstem jeho výroby nekompenzovaném nárůstu jeho vývozu, který by ovšem našim (českým) podnikům i státu přinesl velmi potřebné finanční prostředky a snížil nezaměstnanost. Takže tvrzení, že devalvační opatření ČNB má pouze negativní účinky je lež.

Každé "sociální a ekonomické" inženýrství je vždy problematické a jeho důsledky lze objektivně hodnotit až z odstupem měsíců (let).

Zvláštní ale je, že zničující devizové, úrokové a finanční "šamanství" pana guv. ČNB Tošovského, stejně jako naše hospodářství zbytečně škrtící opakované "podstřelování" inflačního cíle realizované tehdejší ČNB bylo téměř bez odezvy.

Samostatnou měnu máme přeci právě proto, abychom naše hospodářství mohli bránit její devalvací a nezřítili se do dluhové pasti jako např. Řecko (zatím k ní stále směřujeme).

Nyní jde zřejmě o záměrné podkopávání důvěry v guvernéra ČNB pana Singera, který je odpůrcem našeho okamžitého podřizování pravidlům EURO-zóny a zbytečně rychlého přijetí Eura.

příprava na EUR?:
Autor: T. Kohout Datum: 16.11.2013 11:36

Ta akce by byla racionálně vysvětlitelná pouze v případě, že se (zatím utajeně) chystáme na přechod na EUR. Pak by bylo třeba zafixovat kurs a držet ho, seč půjde. Např kolem (jinak umělé) úrovně 27 kaček za euro.

Jinak je to nesmysl na každý pád.

Nevím:
Autor: B. Veltrubský Datum: 16.11.2013 10:47

Chyba nebo úmysl. V téhle zemi kde se jásá o pochvale komise EU jak skvělé je prodloužení odchodu do důchodu přeloženo do češtiny otroci budou makat dýl aby páni mohli chodit do důchodu jak jsou zvylklý. Pak devalvace měny je s poukazem na snižující se ceny (asi lokomotiv já nakupuju jídlo pořád dřáž) je zjevným pokusem zalíbit se pánům no a kdo vlastní velké podniky v česku?

fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: M. Kosejk Datum: 16.11.2013 9:49

Takovou demoagogii jsem od pana Kohouta nečekal. Například pan Singer nikdy netvrdil (nebo jsem si toho nevšiml), že by deflaci považoval za příčinu krize. On naopak (a pravdivě) říká, že současná dlouhodobá deflace je blbě. A navíc mluví jen o krátkodobé podpoře spotřeby tím, že ČNB oznámila, co bude dělat - a to prostě funguje (třeba včera jsem byl obnovit nájemní smlouvu v jednom kšeftě s bílou elektronikou - a ten chlap tam měl narváno zákazníky - a to normálně tam má prázdno (lidi holt nakupují, protože čekají zdražení)).

A ještě bych chtěl říct, že pan Kouhout určitě ví, ale z demagogických důvodů mlčí o tom, že deflace není pouhé zlevňování pro spotřebitele. Deflace znamená totiž i to, firmy/živnostníci si musejí za svoje služby/výrobky účtovat menší částky. V ekonomice je tedy menší objem peněz - vybere se méně daní - a navíc toto neblaze působí psychologickým efektem, kdy se firmy musejí cenově podbízet až na hranici rentabilnosti - a to snižuje celkový objem ekonomiky i počet pracovních míst. Jak říkám - jistá inflace je na místě.

Tím ovšem nechci říct, že na protiargumentech nic není. Je. Jen se ty argumenty nesmějí používat takhle demagogicky, jak předvedl pan Kohout. Jako by na mne dýchl dogmatický duch Petra Macha. :)

Z čeho bych já měl obavy, že inflační cíl může být překročen i z jiných důvodů, než je nákup deviz ČNB. Ale konání ČNB svou logiku má - a spíš jsme nakloněn tomu, abych s ní souhlasil.

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: M. Kosejk Datum: 16.11.2013 9:54

A ještě dodatek k té Kohotově kauzalitě - Když člověk má angínu, tak vysoká horečka také není příčina nemoci, ale příznak nemoci. Ale stejně je dobře to horečku srazit, když už překročila určitou hranici. Myslím, že thle podobenství asi každý pochopí.

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 10:48

A kde teda máte tu deflaci, kterou chce ČNB "léčit"? :-)

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: M. Kosejk Datum: 16.11.2013 10:51

Teď a tady - v naší ekonomice.

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 10:56

A jak se projevuje? Nikde ji nevidím. Ceny rostou, lidé nenakupují. To je ta deflace?

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: M. Kosejk Datum: 16.11.2013 11:57

Že něco Vy nevidíte, neznamená, že to neexistuje. Zlevňuje snad vše - krom žrádla.

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 12:47

Otázkou je, jak se ceny vyvíjely dříve a které ceny to byly. Pokles cen technického  průmyslového zboží probíhá neustále a je zcela přirozený (zvyšující se produktivita, technologický pokrok apod). Znehodnocovat kvůli tomu měnu nepovažuji za smysl existence centrální banky. Znehodnocení měny není v zájmu občanů této země. Bez ohledu na skutečnost, že některým skupinám se tento postup může stát výhodný, protože na něm vydělají balík. O ten ale ostatní museli díky ČNB přijít - byli zásahem banky "okradeni"...

Pro vyhodnocení inflace je důležitý obsah spotřebního koše. A základní potraviny do něj rozhodně patří, v posledních třech letech rostly ceny o desítky procent.

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: M. Kosejk Datum: 16.11.2013 13:05

"Spotřební koš" fakt není žádná relevantní veličina v tomuto tématu. Třeba pro naši firmu ceny žrádla nehrajou žádnou roli - jako pro drtivou většinu firem, které tady platí daně a tvoří pracovní místa. A ani pro občany růst cen žrádla nic nemění na tom, že v celkovém objemu dochází k deflaci (na službách je to nejpatrnější). Vždyť ani ten pan Kouhout nezpochybňuje existenci cenové deflace.

p.s. inflační politika je jedna z výhod samostatné měny - a občas je dobře, když je využívána. Skoro to samé - a ve větším - bych třeba radil Řecku (kdyby ovšem chudáci neměli euro).

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 13:20

Pokud některé části hospodářství nemají odbyt a v důsledku toho jim klesají ceny na domácím trhu, tak ten problém rozhodně nevyřeší ČNB 5% devalvací koruny a dodatečným zavedením inflace.

Viz názory ekonomů v diskusi na ČT24 - odkazy výše.

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: M. Kosejk Datum: 16.11.2013 13:37

V idealizovaných modelech ekonomik se to podobnými poučkami jen hemží. Ale všechny ekonomiky všech epoch světa byly hlavně o psychologii, víře a důvěře. Obchodníci to ví a rozumí tomu. Pokud existuje společenská nálada "všechno je drahé", tak se začne zlevňovat na úroveň těch, co jsou schopni ty slevy zadotovat (většinou velké řetězce, co zničí konkurenci) - a nikomu to nepomůže. Lidi mají prachy, ale odloží spotřebu, pokud mají pocit, že příště bude levněji. A psychologická nálada společnosti to teď už tlačí do nezdravých mantinelů - prefrence šuntu před kvalitou - například.

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 14:46

Na tyhle vaše plky už nemá cenu reagovat.

Pokud tedy převažující názor veřejnosti je, že "všechno je drahé", tak problém nebude vyřešen tím, že všechno bude ještě dražší... díky devalvaci a vnucené vyšší inflaci. A když spotřební koš považujete za něco, co není třeba brát v úvahu, pak je úplně jedno, co si veřejnost myslí. Rozhodnující je přece "sociální inženýrství" ČNB! :-P

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: M. Kosejk Datum: 16.11.2013 16:51

Tak neregujte. Nemyslím, že bych se o to prosil. Když jste nepochopil ani ň z toho, co píšu, tak zlepšení neočekávám.

Re: fakt nedůstojná argumentace pana Kohouta:
Autor: L. Novák 475 Datum: 16.11.2013 17:32

Otázkou je, jestli to, co píšete, má reálnou argumentační váhu. Když v jednom příspěvku píšete, že spotřební koš a jeho obsah je k ničemu a ve druhém se zase odvoláváte na chování spotřebitelské veřejnosti na trhu, tak mám pochybnosti, jestli si neděláte legraci.