Diskuse
EKONOMIKA: Chybná logika ČNB
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Proč tolik demagogického povyku?
Pan M. Hampl veřejnosti zdůvodnil devalvační intervenci ČNB zjednodušeně a poněkud jednostranně poukazem na snížení rizika vzniku deflační ekonomiky pravděpodobně v přesvědčení, že (odborné) veřejnosti je dostatečně znám zničující, již cca 20 let trvající efekt deflace na japonskou, byť vysoce produktivní ekonomikou jejíž hlavní příčinou je nepřiměřeně blbá spotřebitelská a podnikatelská nálada v níž jsme ve vyspělém světě nejspíš na druhém místě hned za Japonskem. Že tento krok ČNB je reakcí na devalvační úsilí ECB i FEDu (tisk triliónových částek) motivované hrůzou z deflační ekonomiky. Že veřejnost ví, že (deflační) nedostatek volných peněz, byl skutečnou příčinou hospodářské krize třicátých let, stejně jako byl příčinou zničení našeho "středoevropského hospodářského tygra" (po neúnosně vysokém navýšení povinných bankovních rezerv guv. ČNB Tošovským).
Nechce se mi věřit, že pan Kohout neví, že ekonomické jednání občanů nesmírně závisí na důvěře občanů v budoucnost a že tedy vyvozování závěrů pouhým porovnáním dílčích ekonomických parametrů v euforickém 19. století a ve značně depresivním 21. století je nesmyslné, nemluvě o tom, že tyto parametry (např. inflaci) v tak vzdálené době měřit neumíme, protože spotřeba se rychle měnila z velké části kvalitativně (novými, tedy dražšími produkty), zatím co kvalitativní složení pro výpočet inflace nezbytného t.zv. spotřebního koše musí být (dlouhou dobu) stálé.
Pan Hampl a jistě i pan Kohout ví, že devalvace má pozitivní proexportní účinky. Jistě ví, že o cca 6 měsíců opožděným uvolněním kurzu koruny (její opožděnou devalvací) způsobil pan guv. ČNB Tošovský pád naší obchodní bilance do červených čísel a tím odstartoval i t.zv. bankovní krizi z r. 1996-97.
Naše podniky, náš chemický, dřevozpracující, sklářský...průmysl, na rozdíl od cizích, pro cizinu pracujících montoven (robotáren) je ve velké recesi a zvýšení konkurenceschopnosti urychleně potřebuje. Vývozem získané peníze se pak přelijí i do nevývozních odvětví.
Že by vyšší kurz EURa zdražil nemovitosti?
Přečetl jsem si diskusi a největším, byť podle vlastních slov opatrným, obhájcem intervence ČNB je pan Kosejk podnikající zřejmě v prodeji nemovitostí. V jednom příspěvku uvádí, že marže jeho firmy na srovnatelných obchodech významně klesla.
Docela by mne zajímalo, jak má oslabení kurzu koruny pomoci prodeji nemovitostí. Úroky hypoték jsou nyní na historickém minimu a nyní, i v důsledku intervence, pravděpodobně půjdou nahoru. Pochybuji, že je na trhu tolik lidí s vlastními úsporami se zájmem o nemovitost, kteří pokles objemu hypoték nejen vyváží ale dokonce převáží. Poněkud mi tedy logika pana Kosejka uniká, ale třeba by ji mohl blíže vysvětlit?
M. Kosejk
Re: Že by vyšší kurz EURa zdražil nemovitosti?
Měnová inflace je pro reality požehnání. Motivuje lidi k ukládání peněz do realit před inflací. A inflační očekávání motivuje k navýšení poptávky po nemovitostech - což se pozitivně projevuje na cenách.
Já si čím dál víc myslím,
že tu máme asi hypoteční bublinu, že jsou naše banky v průšvihu.
ČNB až panicky obhajuje svou chybu
Počítali s růstem a koná se pokles. Přitom onen růst měl být jejich hlavním argumentem, který měl "přetlačit" restriktivní účinky oslabení kursu koruny. To je na harakiri:
L. Novák 475
Mnoho povyku pro nic aneb Kurzové inženýrství ČNB
Mnoho povyku pro nic aneb Kurzové inženýrství ČNB
Bohumil J. Studýnka 16.11.2013
Když klesají ceny
a hospodářsky se daří, tak vzniká jeden problém a sice: ekonomický růst se těžko statisticky vyjadřuje. Daleko líp to jde, když ceny rostou. Tohle je pak ten správný "růst"!! Ať se jdou ekonomové vycpat!
L. Novák 475
Sporná intervence ČNB
Sporná intervence ČNB (ČT24 15.11.2013 22:00)
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//1096898594-.../
nebo
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-u...
Rozhodnutí uměle oslabit korunu dál rozděluje ekonomy i politiky. Po osmi dnech se navíc ukazuje, že rozhodnutí bankovní rady zdaleka nebylo jednomyslné. Někteří členové byli výrazně proti a se zásahem nesouhlasili. Jaké dopady bude mít intervence České národní banky? Urychlí růst ekonomiky a inflace? A přinese nižší ceny potravin, jak tvrdí guvernér Singer, nebo naopak většina věcí zdraží, jak tvrdí jeho kritici? Hostem bude člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal, analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a investiční bankéř Ondřej Jonáš.
L. Novák 475
Re: Sporná intervence ČNB
Vývozci hlásí, že jim nový kurz koruny ubližuje. Podle ČNB prý pomáhá
příprava na EUR?
Ta akce by byla racionálně vysvětlitelná pouze v případě, že se (zatím utajeně) chystáme na přechod na EUR. Pak by bylo třeba zafixovat kurs a držet ho, seč půjde. Např kolem (jinak umělé) úrovně 27 kaček za euro.
Jinak je to nesmysl na každý pád.
Nevím
Chyba nebo úmysl. V téhle zemi kde se jásá o pochvale komise EU jak skvělé je prodloužení odchodu do důchodu přeloženo do češtiny otroci budou makat dýl aby páni mohli chodit do důchodu jak jsou zvylklý. Pak devalvace měny je s poukazem na snižující se ceny (asi lokomotiv já nakupuju jídlo pořád dřáž) je zjevným pokusem zalíbit se pánům no a kdo vlastní velké podniky v česku?
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz