26.6.2022 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Česko melou eurokameny

A máme zde novou vlnu diskuse o tom, zda přijmout euro, nebo jestli už jsme dávno neměli být v eurozóně či bychom naopak neměli utéct z Evropské unie „dokud to jde“. Koronavirus udělal z těchto úvah mediálně přitažlivá témata.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kočí 13.5.2020 18:07

S článkem velmi souhlasím. Současná krize zcela ozřejmila slabost naší ekonomiky a naprostý diletantismus ČNB, která si zcela evidentně neví rady.

Základní důvody pro přijetí eura pořád trvají: úspora transakčních nákladů, stabilita měny, srovnání cen a tím pádem i tlak na srovnávání nákladů, atd.

Důvody proti jsou jen dva (když pominu sentiment viditelný i v diskusi). První který hájí Babiš - "nebudeme platit za Řeky". Druhý Klaus - vlastní měna umožňuje vyrovnávat disproporce. Velmi nesouhlasím, protože si nejsem jistý, zda by eurozóna nakonec nedoplácela i na nás. S Klausem nesouhlasím už od počátku. Kejkle s měnou vedou do pekel. Z historie lira, kterou stále znehodnocovali, až už neměla cenu. Teď se mi zdá, že touto cestou jde i forint.

Takže pro mě je cesta jenom jedna. Konečně splnit závazek a euro přijmout. Tím se posuneme z periferie do jádra Evropy.

P. Staronový 13.5.2020 18:32

EUrozona v nynější podobě je chybný projekt (viz pan Mundell), spíš politický, než ekonomický. Pokud by existovalo "severní €" a "jižní €", tak možná. Sice by parametry nebyly nikdy nastaveny na naše potřeby, ale snad by to nějaké ty výhody alespoň vyrovnaly. Takhle, ani náhodou!

J. Jurax 13.5.2020 21:47

Souhlas.

F. De Winter 13.5.2020 19:00

Vzhůru do klubu předlužených. To bychom jim udělali radost! Potřebují další blbce co se budou podílet na splácení jejich dluhů.

Ono totiž předlužené není jen Řecko. Ale také Itálie, Francie, Španělsko, Belgie a Portugalsko...

Bože nás ochraňuj!

J. Jurax 13.5.2020 22:04

Nikoliv.

Tím se posuneme blíže (_|_). Přesněji euro(_|_). Tam euro směřuje.