23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Bude lépe...

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 31.8.2020 11:45

Dnes žijeme již ve 21. století, tedy století technologicky intenzivním. A to má své společenské důsledky. To znamená, že ekonomické poučky z 19. století pro naši budoucnost nejsou dostatečně užitečné. Zkusme proto trochu experimentovat - a získat tak přesnější vhled do naší budoucnosti (pokud jde o chování lidí, nikoliv o proces jaderné fúze).

Cituji: Čtyři německé ctihodné instituce, Ústav Maxe Plancka, Ústav pro hospodářský výzkum, Spolek pro zaručený příjem a univerzita v Kolíně, se spojily, oslovily soukromé sponzory a daly dohromady dostatečně veliký balík peněz.

A to proto, aby mohly tisícovce dobrovolníků od počátku příštího roku po tři roky pravidelně měsíčně vyplácet zaručený příjem ve výši 1200 eur. Užití peněz nepodmiňují, nebrání ani vedlejším výdělkům bez ohledu na jejich výši. Experimentem chtějí zjistit, jak se změní chování lidí, když každý měsíc dostanou bez jakéhokoli úsilí částku peněz zaručující relativně přijatelné a důstojné živobytí. ... Tříleté trvání možná ukáže jinou podobu cesty, o které vážně uvažují nejen levicové politické kruhy jako o cestě řešící výrazný úbytek pracovních příležitostí, způsobovaný digitalizací a robotizací průmyslu, ale i kruhy konzervativní.

J. Kouřil 31.8.2020 14:36

Pivodo, Pivodo, je vidět, že Vám práce opravdu smrdí. Nicméně byste se měl smířit se skutečností, že bez práce nejsou koláče a že fantasmagorické představy, že vám, co máte obě ruce levé a v hlavě nic moc budou padat pečení holubi do huby, se prostě nenaplní. A ani Vaše aktivita v diskuzních fórech, ukazující Váš "progresívní" styl myšlení to nezmění.[>-]

M. Pivoda 31.8.2020 16:10

To, co jsem napsal výše (jako citaci z důvěryhodného zdroje), lze ověřit.

Nevím, kdo je to Kouřil, takže to diskutované téma zde nebudu podrobněji rozvádět.

Nicméně poznamenám:

Kdyby diskutujícímu Kouřilovi nesmrděla práce a současně trochu rozuměl Internetu (dnešního 21. století), pak si tu mnou citovanou skutečnost (ohledně minimálního nepodmíněného příjmu) určitě dokázal sám ověřit.