30.11.2020 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Bude lépe...

Někdy mám pocit, že jsme ekonomikou blesků z čistého nebe. Možná si ještě vzpomenete na kauzu hromadných žalob proti bankám nebo pojišťovnám - přišly „z ničeho nic“. A teď nám z ničeho nic hrozí další vlna žalob.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Uzel 2.9.2020 12:50

Jezdit s balíkama po Praze a po Olomouci je dost podstatný rozdíl. A výplaty sociálních dávek měly dávno přejít na úroveň krajů aby odrážely životní náklady v daném místě. Jenže takovej ranec ministerstvo z pařátů nepustí.

J. Kocián 31.8.2020 22:22

Jak šéfové České pošty zkoumají, jaké mají jejich zaměstnanci životní náklady, aby je pak podle nich odměňovali ?

J. Jurax 31.8.2020 15:45

Jojo, a nástupní plat vysokoškoláka bude 1350 brutto od Aše po Bylnici-Brumov, akorát v hutích bude o stovku vyšší, jako když jsem nastupoval v roce 1972 do výrobního procesu. Byla to tuším třída T8.

A bude spravedlnost!

V. Kain 31.8.2020 18:19

Vše sem přišlo s touto vládní koalicí.Pro všechny ANO,socialisty a komunisty je soukromník třídní nepřítel a proto je třeba ho likvidovat všude a vším.Rozhlásit a to se díky koupeným mediím daří,že každý podnikatel je zloděj.Pokud by se situace měla vrátit do normálu,tak nevolte ANO.

M. Pivoda 31.8.2020 11:45

Dnes žijeme již ve 21. století, tedy století technologicky intenzivním. A to má své společenské důsledky. To znamená, že ekonomické poučky z 19. století pro naši budoucnost nejsou dostatečně užitečné. Zkusme proto trochu experimentovat - a získat tak přesnější vhled do naší budoucnosti (pokud jde o chování lidí, nikoliv o proces jaderné fúze).

Cituji: Čtyři německé ctihodné instituce, Ústav Maxe Plancka, Ústav pro hospodářský výzkum, Spolek pro zaručený příjem a univerzita v Kolíně, se spojily, oslovily soukromé sponzory a daly dohromady dostatečně veliký balík peněz.

A to proto, aby mohly tisícovce dobrovolníků od počátku příštího roku po tři roky pravidelně měsíčně vyplácet zaručený příjem ve výši 1200 eur. Užití peněz nepodmiňují, nebrání ani vedlejším výdělkům bez ohledu na jejich výši. Experimentem chtějí zjistit, jak se změní chování lidí, když každý měsíc dostanou bez jakéhokoli úsilí částku peněz zaručující relativně přijatelné a důstojné živobytí. ... Tříleté trvání možná ukáže jinou podobu cesty, o které vážně uvažují nejen levicové politické kruhy jako o cestě řešící výrazný úbytek pracovních příležitostí, způsobovaný digitalizací a robotizací průmyslu, ale i kruhy konzervativní.

J. Kouřil 31.8.2020 14:36

Pivodo, Pivodo, je vidět, že Vám práce opravdu smrdí. Nicméně byste se měl smířit se skutečností, že bez práce nejsou koláče a že fantasmagorické představy, že vám, co máte obě ruce levé a v hlavě nic moc budou padat pečení holubi do huby, se prostě nenaplní. A ani Vaše aktivita v diskuzních fórech, ukazující Váš "progresívní" styl myšlení to nezmění.[>-]

M. Pivoda 31.8.2020 16:10

To, co jsem napsal výše (jako citaci z důvěryhodného zdroje), lze ověřit.

Nevím, kdo je to Kouřil, takže to diskutované téma zde nebudu podrobněji rozvádět.

Nicméně poznamenám:

Kdyby diskutujícímu Kouřilovi nesmrděla práce a současně trochu rozuměl Internetu (dnešního 21. století), pak si tu mnou citovanou skutečnost (ohledně minimálního nepodmíněného příjmu) určitě dokázal sám ověřit.

D. Polanský 31.8.2020 10:03

Zprivatizovat Českou poštu je podle mne vyložená hloupost. Plní důležité funkce pro všechny občany. De facto takový soukromý podnik, který by plnil funkce pro všechny občany není. Nebo se mýlím? To můžeme zprivatizovat i armádu, policii, soudy.

Jinak souhlasím, že mzda se musí odvíjet od ceny výkonu, jakou má pro zaměstnavatele, ne od životních nákladů toho, kdo práci nabízí. Nemusí jít ani o různé lokace, stačí, aby jeden bydlel ve velikém domě, druhý v malém bytě. Mají různé náklady na bydlení, a proto by měli mít jinou mzdu?

M. Malovec 31.8.2020 10:11

To je přesně můj názor.

J. Kadeřábek 31.8.2020 11:00

Plní důležité funkce.... např. dopis doručí za týden nebo dva, balík do ruky pak s bídou dostanete na poště když si na to vezmete dovolenou a vystojíte si frontu. To máte pravdu. Tohle by soukromá firma nezvládla viz Zásilkovna PDP, Geis...;-D

V. Petr 31.8.2020 11:23

JAKÉ že "důležité funkce" plní???

T. Zlesa 31.8.2020 9:58

Vrátím se k tomu Zákoníku práce, jsou tam i pěkné paragrafy (91) o práci ve svátek. Vyřešeno důkladně právnicky až moc, protože jim málokdo rozumí a pořád se řeší zda v Kaufu mohou, musí, nemusí, nesmí pracovat ve svátek.

Je tam i věta, která by mohla tu práci povolit: ....může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech: a bod f: práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,.

Že je to špatně se ví a vymýšlí se úplně nové zákony a měří se plochy ....

No, možná se pletu, právníci by jistě mohli říci více.

Chtěl jsem tím říci, že bolševické zákony stále platí a pravičáci by měli vysvětlit proč je nezměnili, když mohli, proč nenavrhují jejich změny. A stále místo toho bojují s B.

M. Husovice 31.8.2020 9:51

Úroveň posledních desetiletí ve vzdělání se odráží i v úrovni soudnictví respektive v vydávaných rozsudcích. Proč se tedy divíme??!!:-)

P. Lenc 31.8.2020 9:58

Bohužel...R^:-(R^

M. Malovec 31.8.2020 9:48

Neoperujte, prosím životními náklady. I v Praze jsou různé a co třeba pracovník dojíždějící z místa s nízkými náklady. Životní náklady si více méně volí každý sám. Práce musí být hodnocena podle vydaného výkonu, nikoliv podle toho, co následně utratím.

J. Krásenský 31.8.2020 9:54

Mzda podle životních nákladů? Tak to jsme už v komunismu - "Každému podle jeho potřeb."

M. Šejna 31.8.2020 9:27

Madam Šichtařová nabízí jako řešení soudního verdiktu zprivatizovat státní poštu. Ona si myslí, že v privátním sektoru neplatí zákony ?

A co takhle zprivatizovat soudy? Tím by se taky přece problém vyřešil. Soudci by rozhodovali podle nabídky a poptávky. Trh by veškeré soudní spory vyřešil. :-P

D. Polanský 31.8.2020 10:06

To víte privatizátorů státního (tedy cizího) majetku je vždy hodně. A slíbí vám při privatizaci i modré z nebe. Méně je již těch, co umem a dovedností se dopracují k velikému majetku.

V. Petr 31.8.2020 11:22

Smluvní mzda v privátním sektoru pořád platí. A připojím to, co před 40 lety řekl americký zaměstnavatel svému novému českému zaměstnanci. "O tom, jaký máte plat, nebudete s nikým mluvit. Vám také není nic potom, kolik berou lidé vedle Vás..." Tedy, rozdíly se netýkaly regionů, ale jednotlivců.

M. Šejna 31.8.2020 11:55

Ale jistě, že v privátním sektoru jsou platy smluvní.

Takže abychom zabránili soudním sporům o výši mzdy, navrhuji zprivatizovat základní školy, všechny nemocnice, českou policii, českou justici, obecní úřady, českou armádu, státní silnice ....

Všude se bude platit podle nabídky a poptávky. Hlavně na těch silnicích to bude skvělé. A taky armáda bude placena podle skutečných výkonů, takže v době míru dostanou vojáci kulový, v době války budou pobírat půl milionu měsíčně.;-) Vojáky by dokonce převedl do švarc systému - voják živnostník by nás vyšel nejlevněji. ;-D

V. Petr 31.8.2020 17:10

Pane Šejna, už jsem tady psal, že armáda, policie a soudy jsou JEDINÉ nezastupitelné funkce státu. O privatizaci soudů se, pokud vím, nikdo nepokusil.

Privátní armády existovaly ve středověké Itálii, ale nakonec to vedlo k tomu, že majitelé soukromých armád (condottieri) posléze usoudili, že se vůbec nepotřebují dohadovat se svými zaměstnavateli a prostě se prohlásili panovníky daného území (Sforzové).

V GB existovali v 18 století soukromí thief-takers, ti se ale také neosvědčili, neboť toto povolání bylo ideální krytí pro tehdejší mafiány...

Mimochodem, soukromé dálnice jsou celkem bežné, ač to nepokládám za ideální.

J. Pavelka 31.8.2020 11:43

Ona by teoreticky soukromá pošta mohla fungovat efektivněji než pošta státní, samozřejmě že by muselo být zákonem ošetřeno např. její fungování v době ohrožení státu i jako soukromého podniku, ale to až takový problém není...Problém je, že ta privatizace, nastavení podmínek apod...může proběhnout různě a pak je možné, že by to bylo ještě horší...Privatizace opravdu není sama o sobě všelék...

M. Šejna 31.8.2020 12:01

Máte pravdu.

Když se privatizovaly vodárenské společnosti, juchalo se nadšením nad tržním prostředím. Dnes se platí za kubík vody 100 kč a juchájící tržní komsomolci najednou zírají jak tele na ....

A najednou se mluví o tom, že strategické komodity a strategické firmy měly zůstat ve státním nebo obecním majetku. Pošta patří ke strategickým firmám dokud zajišťuje státem požadované služby.

Zrušme státem požadované služby a můžeme českou poštu zprivatizovat. Jenže pak by ji nikdo nechtěl.

J. Jurax 31.8.2020 15:39

Ona by teoreticky soukromá pošta mohla fungovat efektivněji než pošta státní, jistě.

A soukromník by začal tím, že přestane zajišťovat poštovní služby tam, kde je to ztrátové. Nevyplatí se jezdit kamsi na kotáry s jedním obyčejným 50g psaním za pouhých 19 Kč. Stát nemůže nařídit soukromé firmě, aby provozovala ztrátovou službu. Ledaže by jí to nějak kompenzoval.

Takže by to kraje musely dotovat jako třeba dopravu. Jestli by to i tak přišlo státu levněji nebo dráž je otázka, kterou nezodpovím.

J. Kraus 31.8.2020 8:52

Stalo se před týdnem na poště v asi pětitisícové obci na okraji Prahy. Jdu na poštu, přede mnou se otvírají samočinné dveře a za nimi mi zastupuje cestu jakási frajle. Chci ji obejít, ona dělá úkrok mně do cesty. Trochu se lekám, ale ona se směje jako budulínek a "pane, jak vám mohu pomoci?" Teď už se lekám doopravdy, na sexuální objekt snad nevypadám, je pošta přepadena? Naštěstí se podívám na lidi ve společné frontě ke dvěma otevřeným přepážkám (z pěti). Dívají se na nás a pobaveně se usmívají. Konečně mi to dochází a odpovídám: "Jdu si pro balík". Frajle se rozzáří ještě víc: "To se musíte postavit na konec fronty".

Z těch pěti přepážek je vždy otevřena jedna nebo dvě, ale v zákulisí jsou vždy tři až čtyři další pracovnice. Mimochodem, za starých časů, kdy obec měla jen asi dva tisíce obyvatel, byla pošta v adaptované místnosti řadového přízemního domku. Dvě přepážky, dvě pošťačky, žádné fronty. A listonoš pan Svoboda všechny balíky nosil až do baráku. To ovšem byla doba, kdy ženy většinou ještě nemusely chodit do práce a mohly být doma, protože manžel uživil celou rodinu.

J. Jurax 31.8.2020 17:59

Ale pošta doručuje - fakt jsem jednou dostal balík až domů! Dokonce jak se sluší až ke dveřím bytu - čtvrté patro bez výtahu a s úsměvem - ale byl to nějaký mladý brigádník, sportovně založený, leč chodu pošty zjevně dosud neznalý ...

K rozvozu aspoň u nás pošta volí dobu, kdy doma jsou leda lidi po noční, maminky s malými dětmi, důchodci a nezaměstnaní. Svého rajonu znalý pošťák ví, že u XY nebude nikdo doma, protože paní dělá od sedmi, pán od devíti, ale 40 km daleko, a děti jsou ve škole od osmi aspoň do jedné odpolední; takže když přijíždí před jedenáctou, ani se neobtěžuje s balíkem i zvoněním na domovní zvonek a pouze doveze papírek. Když jste náhodou doma, máte smůlu.

Jiná sorta pošťáka pomačká zvonky u domovního telefonu, zaječí do mluvítka poštááá a když nikdo během minuty neseběhne dolů, zase odjede; předtím rozdělí papírky. Tenhle typ nicméně balík ssebou vozí. Zato když takto doručí dobirku, nikdy nemá zpět na vrácení.

T. Zlesa 31.8.2020 8:49

Kdybyste si přátelé přečetli ten Zákoník práce, který platil v těchto věcech už za dob bolševika, neztráceli byste tu čas planými řečmi. Včetně autorky. Soud rozhodl podle nějakého zákona. O něm rozhodli naši předci už dávno. Dnes některé odbory ve firmách ty paragafy kopírují do Kolektivních smluv, aby bylo ve firmě jasno.

Je pravda, že Zákoník práce je relikt, na jehož změnu nikdo nemá odvahu. Vypadá sice jako ochrana zaměstnanců, ale je tam spousta věcí, které naopak chrání zaměsnavatele. A to tak jak potřeboval bolševik, aby si chránil svůj stát a lidi si nevyskakovali a museli makat. A to funguje dosud. Proto taky u nás nejsou stávky, proto tlak na mzdy nepříchází od zaměstnanců, ale od socialistických vlád. Přes minimální mzdu, zaručenou mzdu, atd. Proto je možné, že z firmy, kde mzdové náklady jsou třetinou čistého zisku po zdanění, celý ten zisk odpluje do zahraničí. A to už skoro deset let, po tom co ji zahraniční vlastník koupil. Aniž by to vyvolalo jen náznak, že by zaměstnanci chtěli něco z toho zisku taky vymoci, i když mají mzdu jen velmi mírně nadprůměrnou.

J. Stehlik 31.8.2020 9:57

Pane Zlesa . Proberte se . Pokuď si ve firmě budete vyskakovat , tak jste okamžitě propuštěn pro nadbytečnost . Vaše místo bude sice zrušeno , ale jen podle názvu a další den si seženou jiného a jen ten flek přejmenují .

Navíc všem dají v okolí echo , že jste potížista a budete rád , když budete jezdit s traktorem ;-)

Chápu , že ve velkoměstech muže být situace jiná , ale tohle je realita menších měst .

T. Zlesa 31.8.2020 10:12

No a kdo táhne mzdy nahoru ve Škodovce? Volkswagen? Odbory jsou silné a majitel je zvyklý z domova, že pokud to jde, tak je lepší se dohodnout. Nebo to vidíte jinak? V menší a malé firmě je to jiné a Zákoník práce v tom nikomu nepomůže, ba naopak. Že je to jen Škodovka a pár dalších ukazuje, že zaměstnavatel je u nás nadmíru chráněn, tak jak kdysi potřeboval bolševik. Socialisti to dosud nepochopili a i proto se u nás nestávkuje, máme nízké mzdy. K tomu masírka z 80 let o o polských odborářích jak škodí státu...

J. Bubik 31.8.2020 8:27

On si nikdo nechce uvědomovat, že vztah mezi zaměstnavatele a zaměstnancem není nic jiného než obchod. Uchazeč nabízí schopnosti a pracovní sílu, zaměstnavatel mu za to platí. V ceně, na které se dohodnou. Pokud se nedohodnou, uchazeč jde jinam.

Kdyby to toho nestrkal pracky stát moho by to tak fungovat. Stát by měl pouze kontrolovat, zda se oba nedohodli na nezdaněné mzdě a zda pracovní podmínky nejsou nezdravé (do toho patří i fond pracovní doby a dovolená).

Jenže stát do toho pracky strká. Minimální mzda. Rovné podmínky. Příplaty za práci. Slevy na tohle a na tohle. Platba za elektřinu při práci doma. Teď dokonce jednotná mzda po celém území republiky......

Dali jsme se na cestu vedoucí obloukem od socialismu přes kapitalismus zpět k socialismu. Už nám chybí jen federální cenový úřad a opět jednotná cena všeho zboží v obchodech od Aše až do Hrozenkova. A trestný či spekulace, když někdo bude prodávat mimo státní sektor........