1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
esox 23.4.2007 12:13

konstantni mnozstvi penez

Konstantni mnozstvi penez je proti zakladni logice.Jestlize  je neceho konstantni  mnostvi -napr drahe známky - je to ta nejlepsi mozna investice proti znehodnoceni.V pripade ze by oficialni platidlo bylo v konstatnim mnozstvi, jeho cena by neumerne rostla =byl by to nejlepsi investicni prostredek, cimz by se drasticky brzdil pokrok a samotny smysl neco tvorit a vytvaret hodnoty a bohatstvi.Tohle nemuzete porovnavat se zlatem, jeho flexibilita je dana prave tim ze cim vic vzroste jeho cena tim vic se vyplati tezit a naopak -tim se i reguluje cenova hladina zlata (zlato je vyborne proti znehodnoceni , ale ne tak vyhodne aby se nevyplatilo investovat. V pripade konstantniho mnozstvi penez bychom se placali od krize ke krizi (drzeni penez x boom pro investice )

J.V. 23.4.2007 12:41

Re: konstantni mnozstvi penez

Mnozstvi zlata bylo tezbou regulovano jen ve velmi dlouhem horizontu. Zadne skutecne regulacni funkce to neplnilo a ani plnit nemohlo. Nekdy se jeho mnozstvi dokonce svizneji zmenilo, aniz by to odrazelo jakoukoliv realitu jinou nez technologicky pokrok, opbjev novych nalezitst.Nemluve o tom, ze pohadkam na tema monetarni politika uz malokdo veri, nejlepe je nemit vlastne zadnou.

Usmevna je zvlaste ta poznamka o neumernem rustu ceny penez. Ano, je pravdou, ze inflace snizuje chut lidi drzet penize. OVsem drzi pak penez mene nez by byvali chteli drzet pro potreby sve smeny. To je zdroj neefektivity! Nevim, jak si vubec muzete dovolit rikat, ze nejaka drzba penez je neumerna. Je to rpeci jejich rozhodnuti a oni vi nejlepe, kolik jich potrebuji mit.

esox 23.4.2007 14:13

Re: Re: konstantni mnozstvi penez

Rothbrand ma jednu krasnou vetu "My musime zit ve svete kde existuje nejistota"Ta nejistota je prave zakladem drzeni penez a ja nikomu neupiram pravo na to at si drzi penez tolik kolik uzna za vhodne .Konstatni mnozstvi penez, ale prave dava lidem tu jistotu, jelikoz konstanta se vazeny pane nemeni.Ohledne toho zlata jste me zrejme spatne pochopil(nebo jsem se spatne vyjadril) Zlato je jedna z nejstabilnejsich komodit (z hlediska prirustku v urcitem casovem obdobi ) ale ani zde neni ta jistota, to bylo prave to o co mi slo, jak rikate vy -objev noveho naleziste atd.Proto se investice do zlata nevyplati natolik, aby nemelo cenu podnikat a neco vyrabet.Kdyby se vyplatilo  drzet zlato a mit z toho vetsi profit  nez z podnikani  verte tomu, ze by to spousta lidi  casem  udelala a az by tech lidi bylo neumerne moc tak by zisk z drzeni zlata logicky klesal az do te doby kdyby se opet vyplatilo v tomto nebo v tomto oboru podnikat a tento kolobeh (podotykam krajne neekonomicky kolobeh, ktery by naproto pohrbival pokrok a vyzkum )by se v periodach opakoval. Nikde zatim konstatni mnozstvi penez v delsim casovem horizontu nebylo praktikovano (aspon jsem se o tom nikde nedocetl )

J.V. 23.4.2007 16:30

Re: Re: Re: konstantni mnozstvi penez

PRave Rothbard by vam rekl to, co jsem povedel ja. Jsou totiz ruzne druhy nejistoty. Nektere je treba odstranit, jine naopak odstranovany byt nesmi. Jiste je zadouci alespon zakladni uroven bezpeci, aby vubec spolecnost (a tedy trh) mohla fungovat. Neni uz zadouci se snazit treba regulovat ceny, aby spotrebitel vzdycky vedel, kolik co kde bude stat. Blbost. Ale jaky smysl ma do obehu pumpovat promenlive mnozstvi prachu? Snad ma byt spotrebitel otuzovan dodatecnou nejistotou? Ve skutecnosti mnozstvi utopencu musi nutne kolisat vlivem promenlive potreby tu hotovost drzet (nemelo cenu to v zjednodusenem modelu pitvat) a nejen proto. Tyto zmeny jsou vsak skutecnou informaci. Zato inflace indukovana centralni bankou je pouze sumem a vicenakladem.

Ten kolobeh, kmitani kolem nejakeho rovnovazneho stavu, nedava smysl. Trh zadne vyraznejsi oscilace neprodukuje ani v jinych pripadech, neni tedy duvodu se jich obavat v tomto.

Drzba penez by byla jiste atraktivnejsi, v tom zcela souhlasim.Ale nevidim v tom ten problem, ktery naznacujete, a sice "nevyplacelo by se investovat". Ty dobre investice prinasejici nadprumerne miry vynosu by nemohly byt nijak ovlivneny (a sem jiste patri zasadni technologicke a vedecke pokroky - tedy netreba strasit).

Polozte si otazku, jak lze ziskat vice utopencu. Zrejme jen produkci neceho, co si lide zadaji. Teprve pak lze tyto utopence ulozit a uzivat dividendy. Tyto penize jsou ocividne kryty minulou produkci, ktera nebyla spotrebovana. Ocividne tedy podnikani nemue byt takto vymyceno.

esox 25.4.2007 8:05

Re: Re: Re: Re: konstantni mnozstvi penez

Dobrá zacnem od zacatku .Jak si predstavujete zavedeni konstatniho mnozstvi penez .

1Menovou reformou

2Oznamenim ze soucasne mnoztvi penez v obehu je jiz konecne a nebude se menit

3Soucasne mnoztvi penez je jiz konecne, ovsem bez oznameni obcanu

pridejte svuj tip na provedeni..........

J.V. 26.4.2007 21:53

Re: Re: Re: Re: Re: konstantni mnozstvi penez

To neni ani zdaleka tak snadne. Jedinym zpusobem, jak toho dosahnout, by byla zmena legislativniho ramce pro cele bankovnictvi. Centralni banka by se musela zmensit, promenit se v instituci, jejimz jedinym ukolem by byla emise toho barevneho papiru. Jinymi slovy musela by byt zmenena ustava. Nic mensiho by ani zaruku nejake stability neposkytovalo.

Odstraneni centralni banky si samozrejme vyzaduje dalsi promeny pravidel hry pro komercni domy. Musely by byt vystaveny zcela stejnym pravidlum hry jako kazdy jiny podnikatel (zadne garance vkladu apod.) Tim by byly zasadne omezeny jejich moznosti nafukovat, protoze by celily plnym nasledkum svych cinu, riziku insolvence.

Stat by se timto zcela vzdal pokusu o monetarni "politiku". Jedine, co by nadale zajistoval, by bylo konstantni mnozstvi jisteho statku na trhu. Kdyby navic vylucnost techto papirku byla odstranena, lide by mohli prejit k cemukoliv by si prali.

Historicky nic takoveho komoditni penize nedovolovaly, pouze se onomu stavu blizily. Papir zas podlehal tolika politickym vlivum, ze se stal spis nastrojem inflace nez osvobozeni od zbytecnych nakladu na tezbu, uskladneni a prevoz drahych kovu. To ale ani v nejmensim neimplikuje, ze za takovych okolnosti by ekonomika nejak trpela.