4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Bitcoin a Green Deal, dvě letadla

Investorským (a potažmo ekonomickým) světem hýbou už roky a kromě jiných dva pojmy. Bitcoin je jeden. Green Deal (i když třeba dříve jinak slovně pojmenovaný) ten druhý. Základní otázka je pořád stejná: Jsou to letadla?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Humble 24.1.2022 10:09

Bitcoin momentalne slouzi jako investice ne jako platidlo. Pokud by se masove rozsiril a pouzival jako penize doslo by prirozene ke stabilizaci a ustaleni ceny. Pro predstavu bitcoin by se pak choval jako zlato v dobach kdy se pouzivalo jako platidlo a zaroven jako investice k uchovani hodnoty.

R. Polášek 24.1.2022 10:04

Stačí když někdo v touze po svém zisku vytvoří jinou dobrou kryptoměnu a silnou marketingovou kampaní ji prosadí jako většinovou. Zájem o bitcoin se propadne k nule, například bude jeden bitcoin za jeden dolar a podobně.

A nemusí to být ani takhle, klidně se může některá kryptoměna navazovat pouze na určitou generaci. Jako dnes je Facebook pro střední generaci, zatímco mladí jsou třeba nejvíc na Instagramu.

J. Nevrkla 24.1.2022 10:02

Dobře, ale můžete tvrdit, že tou těžbou vzniká nějaká hodnota, něco reálného, co přináší lidem užitek? Přitom náklady jsou obrovské. Mně to nedává smysl. Čímž nijak nerozporuji, že některé hodnoty, třeba kapitálové, nejsou zcela virtuální.

R. Polášek 24.1.2022 9:57

Nekontrolovatelná měna tady je a sice obyčejné placení v hotovosti. Protože nezanechává žádnou digitální stopu, takže placení v hotovosti je úplně svobodné.

Ovšem to se o kryptoměnách nedá říct, protože jsou všechny založeny na digitálním principu a tudíž jejich používání vytváří digitální stopy automaticky. Sice hůř zjistitelné, než klasické používání třeba internetového bankovnictví nebo karty, ale zanechává. A navíc díky systému blockchainu se žádná transakce kryptomenou nedá digitálně smazat, jako se dá smazat (teoreticky) digitální stopa běžné měny, třeba zničením příslušných záznamů bankovního účtu.

J. Tachovský 24.1.2022 9:51

Je to přesně naopak. Bitcoin je třeba obhajovat. Čím víc midí mu přijde na chuť tím víc poroste jeho cena.

R. Polášek 24.1.2022 9:50

Třeba takovou obrovskou "výhodu", že když včera stál jeden bitcoin například 500 tisíc, dneska může klidně stát 350 tisíc a zítra klidně jenom 100 tisíc nebo stejně tak 600 tisíc.

R. Polášek 24.1.2022 9:47

Greten Deal charakter letadla má. Ale ne finančního, ale technického letadla.

Všechny OZE elektrárny i pravděpodobně v blízké budoucnosti všechny "čisté" technologie jsou a budou postaveny za vynaložení "špinavé" fosilní energie. Vzápětí budou zdroje "špinavé" fosilní energie totálně odstaveny a vyřazeny, ale pouze se zdroji té takzvané "čisté" energie už nebude možné další generaci zdrojů vůbec postavit, protože energie a nutné suroviny s vysokou spotřebou energie nebudou v potřebném množství a kvalitě dosažitelné. Z produkce těch "čistých" zdrojů bude možné v další generaci postavit pouze výrazně méně dalších čistých zdrojů a až tyto zestárnou a budou se muset obnovit, zase z nich bude možné postavit ještě méně zdrojů energie.

Pokud se dostatečně brzo nepovede zlomit odpor zelených škodíků proti jaderné energii nebo pokud se nepovede dát dohromady a prosadit fůzní zdroje energie.

R. Polášek 24.1.2022 9:35

Kryptoměna se skutečně zhroutit nemůže, protože není navázána natvrdo na příslušnou ekonomiku jako státní měna. Protože zhroucení měny je primárně zhroucení ekonomiky, na kterou je měna navázána, ne té měny. Pokud není ekonomika, která by se mohla zhroutit, nemůže se zhroutit ani měna. Ale může se o ni ztratit zájem a tím se stát prakticky úplně bezcennou.

Například třeba tím, že nějaký počítačový odborník nebo skupina se rozhodně získat mění ustanovením jiné kryptoměny, podloží to patřičnou marketingovou kampaní a povede se mu(jim) to.

Potom bude bitcoin pouze pamětihodnost a buder se prodávat čistě jen za tolik, kolik za něho budou ochotni dát nějací sběratelé. Pokud vůbec bude o ten soubor bitů nějaký zájem.

J. Bečvář 24.1.2022 9:31

Vy bitcoiňáci jste jako špatná sekta. Jakmile někdo nesouhlasí, vyjádří pochybnost, či nadhodí dotaz, okamžitě přispěcháte s útokem, jak tomu nerozumí a má si něco přečíst. Jděte s tím někam...

Když je to tak dobré, nechte si to pro sebe. Není potřeba to stále obhajovat.

Chápu, čím víc lidí uvěří, tím víc peněz se přesune. Tímto způsobem je ale akorát odradíte.

V. Wagenknecht 24.1.2022 9:31

To je pravda. Dneska třeba hlásí noviny, že zase vykradli nějakou kryptoměnovou burzu a 15 miliónů v eurech je pryč. Možnosti jsou prostě obrovské.

J. Tachovský 24.1.2022 9:27

Bitcoin má jednu nezanedbatelnou ekonomickou nevýhodu. Převody jsou dost pomalé. Na rutinní platby v obchodě to není. Ale to je spíš jen dočasná technologická nedotaženost.

J. Tachovský 24.1.2022 9:26

V dlouhodobém horizontu bitcoin určitě zanikne. Třeba až nebude internet a počítače. Slunce to tu všechno jednou spálí a pokud se lidstvo přesune někam jinam, tak stejně Vesmír v této podobě přestane jednou existovat.

V. Humble 24.1.2022 9:24

Bitcoin ma obrovské výhody oproti platidlum ktere pouzivaji staty. Je pro obycejneho cloveka lepsi ve všech ekonomickych aspektech s jednou vyjimkou. Obyvatelstvo není nasilim nuceno ho používat.Pokud stat donuti lidí kupovat trabanty a bude ztezovat nakup oktavii a zakazovat oktavkam jezdit do urcitych měst a ulic mate tu situaci ktera reprezentuje situaci bitcoin. To je od letadla dost vzdalene a uplny opak od green deals. Bitcoin ma obrovské moznosti pro 21 stoleti ale osobně si myslím že vládou a banky ho zakazou protože tyto instituce tezi z penez zadarmo. S masovym prichodem bitcoinu by byli donuceny hospodarit tak jako kazdy clovek jen s tím co vlastni bez moznosti neomezeneho prisunu penez.

J. Tachovský 24.1.2022 9:23

Kryptoměny nejsou NIC. Za tím je důvěra lidí. Stejně jako za kteroukoliv jinou měnou.

A. Stárek 24.1.2022 9:21

Totálně se zhroutit z principu nemůžou (na rozdíl od státní měny). Ano, můžou pozbýt té spekulativní části hodnoty, ale ta není všechno. Spekulanti zapláčou, bitcoin pojede dál.

J. Tachovský 24.1.2022 9:21

A nebo taky ne. Co se týče budoucnosti, jistá je jen vaše smrt.

A. Stárek 24.1.2022 9:20

Téměř všechny dnešní peníze existují jen v elektronické podobě. Kryptoměny se liší pouze tím, že je nevydává nějaký stát. S tím je samozřejmě spojená různá míra důvěry; ale jak je vidět, důvěra u kryptoměn problém není. Navíc z principu, kryptoměny se nemůžou zhroutit tak, jak se může zhroutit státní měna, protože právě nejsou vydávány centrálně jednou institucí (bavíme se o těch nestátních). Ano, můžou přijít o tu svou "spekulativní" část hodnoty a spousta investic tak půjde do kopru, ale budou existovat dál. A pokud by přestaly fungovat jako spekulativní investice (což se nikdy samozřejmě úplně nestane), bylo by to pro ně jen dobře.

J. Altman 24.1.2022 9:16

Kdyby si autor raději napřed něco přečetl, než začne plácat o něčem, čemu nerozumí.

Ale chápu, že když je XX let člověk v něčem vychováván, tak se pak změnám brání. Matrix :-)

https://cs.braiins.com/blog/odluka-penez-od-statu-kniha-josef-tetek

J. Nevrkla 24.1.2022 9:08

Já kryptomenam nevěřím. Lidé vynakládají velké úsilí a spotřebovávají velká množství energie na takzvanou těžbu. Ve skutečnosti se jen počítačově perou o nějaký virtuální balíček, žádná nová hodnota nevzniká. A to budou chtít vyměnit za reálné hodnoty? Podle mě se ta představa musí zhroutit.

J. Ganaur 24.1.2022 9:02

R^

J. Ganaur 24.1.2022 9:01

Je to obří letadlo a dříve nebo později se totálně zhroutí!;-)

A. Stárek 24.1.2022 8:17

Myšlenka a princip BC nemá s letadlem nic společného. Bohužel právě tím, jak začala růst jeho cena tím, že se začal používat jako měna (jako prostředek směny), začal být používaný i jako investice, respektive spekulace. Tenhle spekulativní důvod pro koupi BC časem v podstatě úplně převládl a cena začala růst tak extrémně, že se vyplatí i ty vysoké energetické náklady na jeho "dolování" ve velkém. Což je dobrá záminka pro státy, aby ho zakázaly - protože pro centrální ovládání a špiclování občanů je samozřejmě velmi nepohodlné, aby existovala nějaká svobodná a nekontrolovatelná alternativa centrálně ovládané měny.

R. Langer 24.1.2022 7:08

Ano, ale to už mezitím žádné divné a bezcenné kryptoměny nebudou dávno existovat. Kdyby se totiž ta jejich hodnota nepřepočítávala do těch podle vás "nekrytých papírků" (což je samozřejmě nesmysl), neštěkl by po nich ani pes. Všechno je to jenom spekulativní masáž na oškubání hloupých hejlů... :-P

J. Pilny 24.1.2022 6:00

Ono tím letadlem by se dnes daly nazvat i měny některých států. Ničím nekrytá důvěra v hodnu papírků. Až ta důvěra pomine, tak letadlo spadne.

R. Langer 24.1.2022 5:45

Máte naprostou pravdu, pane autore, ta důvěra v NIC, tedy v kryptoměny, je z hlediska logiky nepochopitelná, stejně jako důvěra v to, že díky Green Dealu bude lépe. V obou případech ano, ale jako vždycky, když se lže, podvádí a krade, jenom nekomu. ;-€

P. Hatina 24.1.2022 1:52

Nějak tak. Ono totiž i ta tvrzení o bonusech bitcoinu odpovídají spíš výkladů prodavačům ..

Především tedy, ony ty transakce s bitcoiny jsou sice sami o sobě anonymní, jenomže to pro běžného člověka znamená málo, pokud by je používal v běžném praktickém styku. Dejme tomu, pokud si ty bitcoiny nakoupí na burze, zaznamená se tam jako majitel (a navíc je platí ze svého dohledatelného účtu), Pokud je naopak prodává tamtéž,rovněž zaevidován. Pokud si za bitcoiny kupuje , prodává nějaký produkt který mu má být dodán, uvádí jméno a adresu, rovněž evidováno. Připomeňme že u řady finančních služeb s bitcoiny (třeba při spojení s platební kartou) se stejně musí identifikovat. Tudíž, je sice možné že při absolutní snaze o utajování a používání dalších doprovodných metod na skrývání totožnosti by to fungovat mohlo, leč je to nepraktické. Daleko jednodušší je potom platit keš a bez evidence objednávek, rovnou z ruky do ruky , i to je totiž anonymní :))

No a k tomu druhému, že prý "bitcoin je z principu deflační měna", což se dokazuje tvrzením že "Pokud poroste světová produkce, tak bitcoin musí být deflační, jinak to matematicky není možné"..Jenomže, když se podíváme na současný kurz, tak zjistíme že bitcoin posílil za 10 let zhruba 100 000 krát. A to snad každému logicky dojde že mezizím světová produkce tolikrát nevyrostla.. ;-D Takže ona "deflace" je způsobena něčím úplně jiným